Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia pt ITM Bucuresti? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Declaratia pt ITM Bucuresti?

121 replies to this topic

#21 Dara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2006 - 01:51 PM

Am vazut si ca pe la randul 7 din instructiunile de completare ale declaratiei inventar pentru ITM scrie sa treci cu minus daca ai ceva platit in plus. Deci depun si cei care nu au restante, dar au platit in plus. Nu se depune daca esti tandi pe mandi.



#22 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 March 2006 - 02:16 PM

Oameni buni,
dece nu cititi atent ce am scris? Va pierdeti vremea in discutii care nu duc la nimic.
Mai clar decat am scris nu se poate.PROGRAMUL NU A APARUT, TERMENUL DE DEPUNERE SE PRELUNGESTE PANA PE 25.04.2006.Aceasta comunicare o am in urma convorbirii telefonice avuta cu o functionara dela
Inspectia muncii,
PS nu obisnuiesc sa comunic informatii eronate.




#23 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 21 March 2006 - 02:37 PM

lilianarodica eu te gred ,dar in urma cu 5min a venit colega mea de la Camera de munca (a depus statele) si a zis ca i-a zis inspectoarea sa nu ne jucam sa depunem Decl.fiscala si inventar pe supurt hartie, pina pe 25.03.05 chear daca nu au aparut programele, ca se vor da amenzi usturatoare. Si atunci sigur nu mai stii de capul tau.Si cred ca eu o eua razna. M-am zapacit de tot.



#24 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 March 2006 - 02:46 PM

ludmila a spus:

lilianarodica eu te gred ,dar in urma cu 5min a venit colega mea de la Camera de munca (a depus statele) si a zis ca i-a zis inspectoarea sa nu ne jucam sa depunem Decl.fiscala si inventar pe supurt hartie, pina pe 25.03.05 chear daca nu au aparut programele, ca se vor da amenzi usturatoare. Si atunci sigur nu mai stii de capul tau.Si cred ca eu o eua razna. M-am zapacit de tot.
Cum sa procedam? Listam formularele PDF, le completam cu pixul, le stampilam si le depunem? Ciudat.



#25 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 21 March 2006 - 02:57 PM

Liliana Rodica?

Unde scrie ca se prelungeste termenul?

Am lucrat in salvarile pe care le facuse colegul nostru aseara si merge OK. Program simplu si accesibil. Ce sa mai asteptam? O alta varianta? Legiuitorul a zis ca 25 martie este termenul pentru declaratia lunara si 9 mai pentru declaratia inventar.



#26 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 21 March 2006 - 03:11 PM

A cumparat colega mea de la xerox de la Cam. de munca furmulare format pdf,ca daca a vazut ca se agita lumea!
Bine oricum aveam formularele in caculator si chear si programul, ca l-am descarcat cu ajutorul vostru de pe conta.
Sa dea Dumnezeu sa fie asa cum a zis lilianarodica, ca stiti cum e cu inspectoarele de la CM- habar nu au unul de altul pe acolo. De la sect.Ilfov de exemplu azi cand a depus statele i-a zis cat mai repede posibil sa ducem copiile dupa toate buletinele angajatilor si cartile de munca pentru ca ei trebuie sa pregateasca nu stiu se situatii(de parca nu le-am dus odata sau de nspe ori).Iar cand s-a dus cu statele la insp.de la sect.3 a intrebat colega mea "Sa va aduc copii dupa bul.ang etc?" la care inspect.zice: "Vedetiva de treaba ca chestia asta trebuie s-o facem untr-o perioada de vreo 2 ani de aci incolo"
Va da-ti seama ce clar stau lucrurile.



#27 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2006 - 03:17 PM

ludmila a spus:

i-a zis inspectoarea sa nu ne jucam sa depunem Decl.fiscala si inventar pe supurt hartie, pina pe 25.03.05 chear daca nu au aparut programele, ca se vor da amenzi usturatoare. Si atunci sigur nu mai stii de capul tau.

Amenda ca n-ai depus conform legii? Extras din LEGE:
Declaratia... se depune pe un formular editat prin... a)folosirea programului de asistenta... B) folosirea procedurii on-line...

Deci, inspectoare ITM, lasa-neee, lasa-neee ... si sa mai citeasca Ordinul Ministrului nr. 99 si 100 din februarie 2006. Ca noi am obosit de atata joaca. :lol:



#28 Dara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2006 - 03:51 PM

au aparut acum pe site la www.inspectiamuncii.ro programele si prelungirea termenului



#29 dumipaul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2006 - 04:08 PM

ACUM am fost pe site si este la fel ca dimieata, adica fara programe. Acelasi lucru cu aparut si disparut programe de pe site s-a intimplat si ieri pe mfinante. Tot ce pot sa sper este ca EI au facut treaba asta si nu ne-am timpit noi de tot.



#30 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 21 March 2006 - 04:09 PM

Da acuma da.Uite asa am pierdut timpul aiurea.Ai avut dreptate lilianarodica.



#31 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 21 March 2006 - 04:09 PM

sunt pe site... sterge cache-ul din browser



#32 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 March 2006 - 04:13 PM

Accesati site Inspectia muncii.ro si va bucurati,Sper ca v-ai linistit asa cum v-am informat termenul s-a prelungit/, iar in sediul inchiriat de itm sunt cam 50 de ghisee.Nu vom pati ca la sanatate



#33 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2006 - 04:14 PM

Sunt curioasa daca nu amanau termenul ce se intampla? :twisted:

Acum, vorbind serios nu va inghesuiti: Declarația Inventar și Declarația fiscală lunară, se vor depune începând cu data de 27 martie 2006 citez de pe site inspectiamuncii.



#34 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 21 March 2006 - 04:41 PM

scrie tot pe site ca s-a amanat termenu' 25.04.2006



#35 adrianabb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 21 March 2006 - 05:08 PM

Au aparut programele



#36 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 March 2006 - 05:48 PM

Stimati colegi,
incerc sa inteleg dece trebuie sa repetam de nenumarate ori un lucru care s-a clarificat.



#37 carmela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:

Postat 21 March 2006 - 05:51 PM

Am vazut si eu pe site termenul de depunere s-a prelungit pana pe 25.04.2006
camicaze



#38 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 21 March 2006 - 09:59 PM

Oare pe anul 2000 mai trebuie completate datele ??ca in Ord 99 /2006 zice la pct
8. in situatia in care termenul de prescriptie a dreptului de a stabili comisionul datorat pentru anul 2000 a fost intrerupt pana la data intrarii in vigoare a Legii nr. 403/2005, se vor declara si sumele aferente acestei perioade.
iar in legea 403 zice
(4) Termenele de prescripție a dreptului de a stabili comisionul datorat, dobânzile și penalitățile de întârziere aferente, supuse prevederilor prezentului articol, se întrerup la data intrării în vigoare a prezentei legi, după această dată urmând să curgă un nou termen de prescripție.



#39 stematud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 27 March 2006 - 06:04 PM

Am descarcat programul pt decl.lunara ITM si am inceput deja sa imi fac temele.O chestie totusi nu inteleg. La pct. b. din declaratie trebuie trecut comisionul achitat. Bun , daca pentru ianuarie si februarie stiu daca a fost achitat sau nu pentru urmatoarele luni de unde pot fi sigura ca angajatorii au achitat op-urile pana la 25 ale lunii urmatoare? Si chiar daca as afla de exemplu pe 25 aprilie 2006 ca angajatorul a achitat op-ul cu com.CM pt luna martie eu cand as mai putea intocmii si depune declaratia? In Ordinul 100/2006
INSTRUCTIUNI DE COMPL.A DECL. LUNARE
LIT A PCT.8 TERMENUL DE DEPUNERE 25 ALE LUNII URMATOARE
LIT B PCT 5 LIT.b."pentru litera b. Din care achitat, cu suma achitata de catre angajatori cu titlu de comision aferent lunii pentru care se depune declaratia fiscala"
si tot in aceste instructiuni se spune ca termenul de plata al comisionului este pana la 25 ale lunii urmatoare

mi se pare o prostie sa ceara in declaratie si comisionul achitat pt.luna pentru care faci declaratia daca se referea la comisionul achitat pt. luna precedenta as mai fi inteles, pana una alta chiar nu stiu cum o sa procedez
daca il trec ca achitat exista sansa sa mint in declaratie(adica angajatorul sa nu il achite) iar daca nu il trec apar cu datorii??????????



#40 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2006 - 06:50 PM

stematud a spus:

 
mi se pare o prostie sa ceara in declaratie si comisionul achitat pt.luna pentru care faci declaratia daca se referea la comisionul achitat pt. luna precedenta as mai fi inteles, pana una alta chiar nu stiu cum o sa procedez
Aceeasi “prostie” este si in declaratiile de la sanatate. Viratul sau achitatul , in conceptia lor este declarativ nu faptic. Cand la a.DATORAT am o suma, la b.DIN CARE ACHITAT ar trebui sa trec zero, deoarece am termen luna viitoare pentru acea suma datorata, pana-n 25. Asa ca , cred eu, nu ne vom uita la particula DIN CARE si vom citi ACHITAT sau VIRAT( poate pentru luna trecuta, poate in avans). Atentie la achitatul in avans, cand scaderile pentru lunile urmatoare le faceti dumneavoastra. Programul nu stie.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL