Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fond mediu - AMBALAJE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


Fond mediu - AMBALAJE

184 replies to this topic

#121 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 21 January 2009 - 12:13 PM

Vezi postareascorpiutza_leny, la Jan 20 2009, 08:11 PM, a spus:

Declaratia la fondul de mediu se face doar de producatori si importatori



#122 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 22 January 2009 - 03:16 PM

Vezi postareaHANDA76, la Jan 19 2009, 02:36 PM, a spus:

Din pacate, nu mai apare nici o varianta...
Am fost la AFM si am intrebat:
se pare ca taxa este pe tot anul 2 lei, intrucat. considera ei, taxa se plateste anual, deci am avut timp din septembrie sa stim calculul.
In final, se platesc 2 lei/kg pentru intreg anul 2008

Sa traiti !

Nu va lasati pacaliti de incompetenta celor de la AFM.
Trebuie calculata diferentiat taxa, respectiv 1 leu/kg pt. perioada 01.01.-31.08, respectiv 2 lei/kg pt. perioada 01.09-31.12. Se si poate modifica in program suma de plata.

Se aplica principiul activitatii, respectiv, neretroactivitatii legii, adica
- legea se aplica pe perioada cat este ea in vigoare
- legea nu poate fi aplicata pe o perioada anterior intrarii ei in vigoare




#123 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 January 2009 - 09:38 AM

da, aveti dreptate, insa, chiar daca modifici suma de plata, la ei s-au inregistrat deja ambalajele pe kg, deci si ei ar putea modifica ulterior
ce suma este de plata.
mi s-a spus foarte clar se declara lunar, insa se plateste anual, asa incat ei pot stabili in cursul anului ce valoare are taxa de platit la anul (citez angajata AFM).
Daca mai stie cineva si alte informatii, va rugam sa le postati.
Multumesc



#124 ieneill

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 January 2009 - 05:14 PM

Am si eu o intrebare....
Importam panouri solare din china....care sunt ambalate in cartoane....pentru astea se platest o axa de ?/kg daca ma poate ajuta cineva?
Pentru paleti din lemn cat se plateste daca se plateste??
Multumesc anticipat.
:frusty:



#125 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 January 2009 - 07:16 PM

-da se plateste pentru ambele ambalaje intra pe site-ul fondului de mediu si gasesti si declaratiile si sumele pe care trebuie sa le platesti
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#126 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 23 January 2009 - 08:19 PM

Vezi postareaHANDA76, la Jan 23 2009, 09:38 AM, a spus:

da, aveti dreptate, insa, chiar daca modifici suma de plata, la ei s-au inregistrat deja ambalajele pe kg, deci si ei ar putea modifica ulterior
ce suma este de plata.
mi s-a spus foarte clar se declara lunar, insa se plateste anual, asa incat ei pot stabili in cursul anului ce valoare are taxa de platit la anul (citez angajata AFM).
Daca mai stie cineva si alte informatii, va rugam sa le postati.
Multumesc

Dvs. faceti cum doriti.
Faptul ca o angajata a afirmat acest lucru nu are nici o relevanta.
Ei nu pot modifica suma pe care eu o declar decat printr-o decizie de impunere, care trebuie sa-mi fie comunicata si abia astept sa o atac in instanta.
M-am saturat de incompetenta acestor functionari. Am pierdut timp pretios studiind toate actele normative si intreband in stanga si-n dreapta.
Daca eu as declara 2lei/kg, sigur nu mi-ar diminua ei din oficiu suma. Cred ca acesta e principiul pe care merg, cine nu stie declara dupa cum e facut programul lor si asa se aduna mai multi bani.

Faptul ca taxa se plateste abia pe 25 a anului urmator nu are nici o relevanta.
Daca pe 01 noiembrie se modifica impozitul pe profit la 25%, se calculeaza 25% pe tot trimestrul 4? Si aici termenul de plata e 25 ianuarie, nu? Nu, se plateste 16% pt. luna octombrie si 25% pt. noiembrie si decembrie.



#127 elena_b_27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 18 February 2009 - 03:56 PM

Firma mea a importat rosii decojite. Am facut contract cu cei de la Ecorom, le-am platit lor ceva nesimnificativ iar celor de la Mediu nu le-am platit nimic.



#128 Gloalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 20 February 2009 - 08:07 PM

Si daca nu se depune declaratia care sunt consecintele?



#129 monik_l

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 February 2009 - 02:14 AM

Vezi postareaGloalina, la Feb 20 2009, 10:07 PM, a spus:

Si daca nu se depune declaratia care sunt consecintele?

Intra pe site-ul Administratiei Fondului pentru Mediu si acolo ai sa vezi consecintele.



#130 Dana acc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 March 2009 - 12:13 AM

Declaratie mediu? se mai depune aceasta declaratie pt. 2008?

merci



#131 MELINDA67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 September 2009 - 12:53 PM

am scris aiurea la alte categorii de subiecte ,revin cu intrebarea si aici:
taxa pentru ambalajele introduse se declara electronic anual si se plateste anual,lunar declaram in format listat doar cantitatea?//



#132 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 14 September 2009 - 08:02 AM

Taxa se declara lunar ,electronic sau se trimite declaratia cu confirmare de primire.La intocmirea declaratiei pe luna decembrie va apare si suma de plata , care trebuie inregistrata in contabilitate si achitata.



#133 AncaBarlici

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2009 - 02:51 PM

Pentru o firma ce aduce din China produse pt. un en-gros de materiale de constructii, adica scule, unelte de dimensiuni mici, am primit o scrisoare de la AFM ca trebuie sa depunem o declaratie si....logic sa achitam niste sume.............stiti cum se calculeaza........la ambalaje de hartie-carton, cazul nostru, 2 lei/kg mi se pare fenomenal de mult, daca iau packing list si fac diferenta greutate bruta-greutate neta = cantitate de ambalaj.............avem vreo 1200-1400 kg de ambalaj. Valoarea asta x 2 lei / kg............mi-e groaza ce suma iese..........si asta sa achitam la fiecare import ??? :pullhair: :frusty: :angry: .............ma puteti lamuri, va rog frumos, chiar nu am scapare...........nici TVA lunar nu avem atata................Doamne fereste !!!....................Tot sper sa nu fi inteles eu bine, tot sper sa apara cineva sa- mi zica ceva, ce suna mai ....roz......MULTUMESC MULT DE TOT............. :smile: :smile: :smile: Va scriu si mail-ul meu......anca.barlici@yahoo.com



#134 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2009 - 07:48 PM

Din pacate ai inteles bine. Se plateste o singura data toata valoarea calculata asa cum ai spus, in ianuarie anul urmator pt ambalajele introduse pe piata romaneasca in anul incheiat.



#135 nusica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 November 2009 - 09:40 AM

Vezi postareacriseta, la Nov 12 2009, 08:48 PM, a spus:

Din pacate ai inteles bine. Se plateste o singura data toata valoarea calculata asa cum ai spus, in ianuarie anul urmator pt ambalajele introduse pe piata romaneasca in anul incheiat.


Cantitatea de ambalaje intrata lunar se raporteaza la Fondul de mediu. Au o declaratie speciala care se depune lunar.



#136 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 November 2009 - 09:53 AM

Asa este
Insa puteti incheia un contract cu o forma care preia responsabilitatea de a plati, si contra unei taxe mult mai mici, ei se ocupa in locul dvs.
sau puteti recicla ambalajele, si le scadeti tot pe declaratie (insa sa aveti documente doveditoare)
cautati pe net firmele respective , gasiti imediat
si aveti grija cu sumele din urma, la un control va poate obliga sa declarati si sumele din urma, iar daca nu, riscati amenzi.



#137 conta.global

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 November 2009 - 07:35 PM

Operatori economici autorizați în vederea preluării responsabilitații privind realizarea obiectivelor anuale de valorificare și reciclare a deșeurilor de ambalaje
? S.C. INTERSEMAT S.R.L. (fost S.C. INTERSEROH S.R.L.)
Licența de operare nr. 2/18.09.2006
București, b-dul Libertății, nr. 1, bl. A1, sc. 3, ap. 49, sector 4,
tel. 021/337 2858, fax 021/337 2898
? S.C. ECO-ROM AMBALAJE S.A.
Licența de operare RO ? ANPM ? D.A. ? 003/2006
București, b-dul 1 Mai, nr. 51- 55, Pavilionul Administrativ, sector 6,
tel. 021/413 0844, fax. 021/413 0857
? S.C. ECOLOGIC 3R S.R.L.
Licența de operare RO ? ANPM ? D.A. ? 004/2008
Brăila, str. Mihai Bravu, nr. 44
tel. 0239/680 500, fax. 0239/680 501
? S.C SOTA GRUP 21 S.R.L.
Licența de operare RO ? ANPM ? D.A. ? 005/2008
Pitești, str. Depozitelor nr. 14B
tel. 0248/625426, fax. 0348/401904
? S.C. ECO ? X S.R.L.
Licența de operare RO ? ANPM ? D.A. ? 006/2008
Vrancea, comuna Vânători, sat Petrești
tel. 0237/262132, fax. 0237/210140

II. Contributia pentru ambalajele introduse pe piata nationala de operatorii economici responsabili.
Conform art. 9 alin. (1) lit. d) din O.U.G. nr. 196/2005 privind Fondul pentru mediu,aprobata prin Legea nr. 105/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, se constituie venit la Fondul pentru mediu:
-o taxa de 1 leu (RON)/kg din greutatea ambalajelor introduse pe piata nationala de catre producatorii si importatorii de bunuri ambalate si ambalaje de
desfacere;", pentru perioada 30.12.2005 ? 31.12.2007.
Conform art. 9 alin. (1) lit. d) din O.U.G. nr. 196/2005 privind Fondul pentru mediu,aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 105/2006 și așa cum a fost modificată și completată prin OG nr. 25/2008, se constituie venit la Fondul pentru mediu:
? "
d) o contribuție de 2 lei/kg, datorată de operatorii economici responsabili, pentru diferența dintre obiectivele anuale de valorificare sau incinerare în instalații de
incinerare cu recuperare de energie a deșeurilor de ambalaje prevăzute în legislația în vigoare și cantitățile efectiv valorificate sau incinerate cu recuperare
de energie, pentru perioada 01.01.2008 ? prezent.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 February 2010 - 11:44 AM




#138 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 17 November 2009 - 07:14 AM

Stie cineva sa-mi spuna cum se cuantifica aceste ambalaje, cum se tine evidenta lor contabila? De unde pot stabili cate kg de deseuri trebuiesc declarate pentru aceasta taxa, mai ales din urma?



#139 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 17 November 2009 - 08:52 AM

-cantitatea de ambalaje se ia din DVI ca diferenta intre greutaea bruta si greutaea neta
-faci declaratia la fd de mediu si platesti 2 lei/kg
-in contabilitae inregistrezi doar taxa de mediu adica 635=447

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 February 2010 - 11:45 AM

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#140 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2009 - 03:18 PM

Si daca este achizitie intracomunitara si nu am DVI?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 February 2010 - 11:45 AM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL