Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de administrare firma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

contract de administrare firma

78 replies to this topic

#61 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 24 September 2007 - 04:19 PM

Vezi postareamamadana, la Sep 22 2007, 07:29 PM, a spus:

Vezi postareayna, la Sep 22 2007, 04:31 PM, a spus:

stie cineva aceste contracte de administrare se legalizeaza la notar?




din cate stiu eu , nu se declara la DGFP si nici nu se legalizeaza la notar , dar este bine sa mai astepti si alte pareri :wink:
si pentru srl -uri stiu ca in viitor se vor introduce aceste contracte de administrare.



#62 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 27 September 2007 - 01:24 PM

se retine cas.
Dar se acorda deduceri personale? Asta nu stiu/ Sunt multe opinii, dar nu stie nimeni ceva cert.......... :notworthy:




#63 galiza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 November 2007 - 11:51 AM

La cate firme (SRL-uri) poate fi o persoana administrator? exista vreo limitare?



#64 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2007 - 12:56 PM

Pentru SA-uri, Legea 31 / 1990 zice la articolul

"Art. 153 indice 16. - (1) O persoană fizică poate exercita concomitent cel mult 5 mandate de administrator și/sau de membru al consiliului de supraveghere în societăți pe acțiuni al căror sediu se află pe teritoriul României. Această prevedere se aplică în aceeași măsură persoanei fizice administrator sau membru al consiliului de supraveghere, cât și persoanei fizice reprezentant permanent al unei persoane juridice administrator ori membru al consiliului de supraveghere.
(2) Interdicția prevăzută la alin. (1) nu se referă la cazurile când cel ales în consiliul de administrație sau în consiliul de supraveghere este proprietar a cel puțin o pătrime din totalul acțiunilor societății sau este membru în consiliul de administrație ori în consiliul de supraveghere al unei societăți pe acțiuni ce deține pătrimea arătată.
(3) Persoana care încalcă prevederile prezentului articol este obligată să demisioneze din funcțiile de membru al consiliului de administrație sau al consiliului de supraveghere care depășesc numărul maxim de mandate prevăzute la alin. (1), în termen de o lună de la data apariției situației de incompatibilitate. La expirarea acestei perioade, el va pierde mandatul obținut prin depășirea numărului legal de mandate, în ordinea cronologică a numirilor, și va fi obligat la restituirea remunerației și a altor beneficii primite către societatea în care a exercitat acest mandat. Deliberările și deciziile la care el a luat parte în exercitarea mandatului respectiv rămân valabile."

Pentru SRL-uri se aplica Articolul 197 care zice:

"Art. 197. - (1) Societatea este administrată de unul sau mai mulți administratori, asociați sau neasociați, numiți prin actul constitutiv sau de adunarea generală.
(2) Administratorii nu pot primi, fără autorizarea adunării asociaților, mandatul de administrator în alte societăți concurente sau având același obiect de activitate, nici să facă același fel de comerț ori altul concurent pe cont propriu sau pe contul altei persoane fizice sau juridice, sub sancțiunea revocării și răspunderii pentru daune.
(3) Dispozițiile art. 75, 76, 77 alin. (1) și 79 se aplică și societăților cu răspundere limitată. "

Prin urmare, punctul meu de vedere este ca poti fi administratori in oricate SRL-uri, cu conditia sa ai acordul asociatilor pentru cele cu acelasi obiect de activitate.



#65 violet

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:galati

Postat 29 November 2007 - 10:10 PM

Vezi postareakalina, la Mar 15 2007, 01:32 PM, a spus:

IMP SAL 16%- RETINERE LA SURSA

CAS 29% -
L.19/2000 ART 5 (1) PCT-4 + ART 18 (4)
L 487/2006 - ART 22

FD RISC ACC....1%
L.346/2002 - ART 6(1) B+ART.96+ART.102

SANATATE 6.5%
L.95/2000 - ART 257

CIB 0.85
L.95/2000 ART 256(5)

SOMAJ 3.25%
L.487/2006 ART 23 ; BAZA CALCUL ART.28 DIN L.76/2002

AM UITAT CEVA?




#66 violet

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:galati

Postat 29 November 2007 - 10:22 PM

Vezi postareaviolet, la Nov 29 2007, 11:10 PM, a spus:

Vezi postareakalina, la Mar 15 2007, 01:32 PM, a spus:

IMP SAL 16%- RETINERE LA SURSA

CAS 29% -
L.19/2000 ART 5 (1) PCT-4 + ART 18 (4)
L 487/2006 - ART 22

FD RISC ACC....1%
L.346/2002 - ART 6(1) B+ART.96+ART.102

SANATATE 6.5%
L.95/2000 - ART 257

CIB 0.85
L.95/2000 ART 256(5)

SOMAJ 3.25%
L.487/2006 ART 23 ; BAZA CALCUL ART.28 DIN L.76/2002

AM UITAT CEVA?

Daca nu va suparati am si eu o intrebare:
La ce articol din Codul fiscal ati incadrat veniturile din indemnizatii obtinute de administratorii soc. com care sunt stab. de AGA in baza contr de administare?
Eu cred ca la art. 55, alin (2), lit. j) iar daca este asa cred ca ar trebui sa se retina si sa se plateasca, de catre soc. com, la buget toate contrib prezentate de Kalina, si binenteles si cota de 6% sanatate angajator (care nu apare aici) Legea 95 priv reforma in sanatate.
Eu am o speta de genul asta si inca nu m-am edificat asupra ei.
Ba chiar am auzit si alte pareri ca aceste contr de administrare sunt guvernate de Codul civil(art 1532-1559) si ca s-ar incadra la art. 52 Cod fiscal ca si mod de impunere - impozit pe venituri obtinute in baza contr/conventiilor civile cu cota de impozitare 10%.
Ce parere aveti?
Ne-ar trebui un jurist :biggrin:



#67 violet

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:galati

Postat 29 November 2007 - 11:05 PM

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea chestiune:
Soc com a incheiat ctr de administrare cu 3 persoane (care formeaza C.A.), cf hot AGA.
In contracte s-a prevazut ca temei legal lg. 31/1990, codul civil (sectiunea ref la mandat) si codul comercial (sectiunea ref tot la mandat). Indemniz administratorilor stab in contract au fost aprobate de actionarul maj (negociate).
Va rog sa-mi spuneti ce retin din aceste indemnizatii atunci cand le platesc si daca societatea com este obligata la plata vreunei contrib la bugetul de stat.
Eu am inteles ca trebuie sa le retin doar impozit de 16% (cf art 55 alin 2 lit j dar am mai auzit si alte pareri)
Trebuie sa spun ca dumnealor adica administratorii au mers la cas si au incheiat contr de asigurare individual in baza unei declaratii de venit si platesc 29% din suma declarata, au incheiat la cass contr de asigurare si platesc 6.5% la suma declarata, si la fnuass platesc 0,85% din valoarea indemnizatiei trecuta in contract (au fost obligati? sa prezinte contractul de administrare si implicit sa platesca contributia calculata la toata valoarea indemnizatiei). Asigurarea ptr somaj nu este obligatorie (cf legii 76, in situatia lor)
Va intreb daca nu cumva societatea la care ei au ctr de administrare trebuia sa le retina si sa calculeze toate contrib la bugetul statului, exact ca in cazul salariilor, (chiar daca nu au ctr indiv de m-ca)?????????
Sunt zapacita de atatea pareri care mai de care mai originale. :smile:
Va rog un raspuns cat mai repede.
Multumesc.



#68 Soare Geta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:galati
  • Interests:profesionale

Postat 22 January 2008 - 03:36 PM

Dragii mei, as dori sa va chem in ajutor pentru a nu gresi : directorul general al firmei a semnat un contract de mandat.
Care ar fi din punct de vedere fiscal cea mai importante lucruri de avut in vedere. Am gasit ceva pe net( vedeti atasamentul)
balanta_16



#69 Soare Geta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:galati
  • Interests:profesionale

Postat 22 January 2008 - 03:45 PM

Vezi postareaSoare Geta, la Jan 22 2008, 03:36 PM, a spus:

Dragii mei, as dori sa va chem in ajutor pentru a nu gresi : directorul general al firmei a semnat un contract de mandat.
Care ar fi din punct de vedere fiscal cea mai importante lucruri de avut in vedere. Am gasit ceva pe net( vedeti atasamentul)
am uitat atasamentul :

TRATAMENTUL FISCAL AL CONTRACTULUI DE MANDAT PENTRU ADMINISTRATORII SAU DIRECTORII CARE SUNT CETATENI ROMANI, REZIDENTI
Mandantul este un contract prin care o persoana, numita mandatar, se obliga sa incheie acte juridice pe seama unei alte persoane, numita mandant, care ii da aceasta imputernicire si pe care il reprezinta. In contractul de mandat se va inscrie suma bruta cuvenita mandatarului. Mandantul poate sa vireze, in numele mandatarului, contributiile obligatorii datorate de catre acesta: impozitul, cas, contributia pentru accidente de munca, somaj, sanatate, contributia de pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate.
1. IMPOZITUL IN REGIM DE COMISION
In baza prevederilora art. 52, alin. 1, litera c) din Codul Fiscal, platitorii veniturilor obtinute in baza unui contract de agent, comision sau mandat au obligatia de a calcula, de a retine si de a vira impozit prin retinere la sursa, reprezentind plati anticipate.
Determinarea impozitului pe venitul obtinut din activitatea desfasurata in baza contractului de mandat se va face in conformitate cu art. 52, alin. 2 din Codul Fiscal, astfel impozitul ce trebuie retinut se stabileste prin aplicarea unei cote de impunere de 10% la venitul brut.
Termenul de plata a impozitului. Impozitul ce trebuie retinut se vireaza la bugetul de stat pina la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost platit venitul, in baza art. 52, alin. 3 din Codul Fiscal.
Declararea lunara a impozitului se face conform OMFP nr. 80 / 16.01.2007 cu ajutorul formularului 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat" , rindul 32 ” Impozit pe veniturile in regim de consignatie/agent/comision/mandat ”.
Declararea anuala a impozitului se face cu ajutorul Declaratiei 205 - Declaratie informativa privind impozitul retinut pe veniturile cu regim de retinere la sursa, pe beneficiari de venit", rindul 04 ”Venituri obtinute in baza unui contract de comision sau mandat comercial”.
2. CONTRIBUTIA ASIGURARILOR SOCIALE
In sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii, persoanele care realizeaza un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel putin 3 salarii medii brute si persoanele autorizate sa desfasoare activitati independente, in baza art. 5, alin. 1, punct IV, litera d) din Legea 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi sociale
Persoanele asigurate obligatoriu sunt obligate sa depuna declaratia de asigurare la casa teritoriala de pensii in raza careia se afla domiciliul asiguratului, in termen de 30 de zile de la incadrarea in situatia mentionata, in conformitate cu art. 6, alin. 2 din Legea 19/2000.
In baza art. 6, alin. 3 din Legea 19/2000, se excepteaza de la obligativitatea depunerii declaratiei de asigurare administratorii /managerii daca beneficiaza de una dintre categoriile de pensii prevazute de prezenta lege sau daca se regasesc in situatile de: salariat, somer, Parlamentar, Guvernator, Presedinte, Judecator.
Cotele de CAS sunt diferentiate in functie de conditiile de munca, normale, deosebite si speciale. si se aproba anual prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat. Pentru 2007 cotele sunt: la 29% - conditii normale, 34% - conditii deosebite si 39% - conditii speciale.
Plata contributiei de CAS datorata de asiguratii prevazuti se face lunar de catre acestia, pe baza calculului efectuat si comunicat de casele teritoriale de pensii la care sunt asigurati. Termenul de plata a CAS este pina la sfirsitul lunii pentru luna in curs.
Administratorul sau managerul care are incheiate mai multe contracte de administrare/mandat, in lipsa unui contract de munca, este obligat sa depuna o singura declaratie de asigurare si sa plateasca cota de 29% CAS la o valoare aleasa de catre administrator.
Administratorul sau managerul este exceptat de la plata CAS si de la depunerea declaratiei de asigurare pentru contractul de mandat in cazul in care este asigurat in cadrul sistemului de pensii, printr-un contract individual de munca la o societate, alta decit cea pe care o administreaza.
3. CONTRIBUTIA DATORATA PENTRU ACCIDENTE DE MUNCA SI BOLI PROFESIONALE
Persoanele care sunt comanditati, administratori sau manageri se pot asigura in conditiile prezentei legi, pe baza de contract individual de asigurare, in baza art. 6, alin. 1, lit.d) din Legea 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale.
Contributia datorata de persoanele care se asigura facultativ este unica, in valoare de 1%, aplicata asupra venitului lunar asigurat, indiferent de activitatea prestata. Baza lunara de calcul este venitul lunar prevazut in contractul individual de asigurare, care un poate fi mai mic decit salariul de baza minim brut pe tara.
Contributia de 1% de asiurare pentru accidente de munca se vireaza pina la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei de calcul.
4. CONTRIBUTIA DE SOMAJ
Persoanele autorizate sa desfasoare activitati independente si lte persoane care realizeaza venituri din activitatile desfasurate potrivit legii, se pot asigura in sistemul asigurarilor pentru somaj in conformitate cu prevederile Art. 20 din Legea 76/2002.
Persoanele care se pot asigura facultativ in sistemul asigurarilor pentru somaj pot incheia un contract de asigurare cu agentia de ocupare a fortei de munca in a carei raza teritoriala isi au domiciliul sau, dupa caz, resedinta, daca au cel putin 18 ani si sunt asigurate in sistemul public de pensii si in sistemul asigurarilor sociale de sanatate.
Venitul lunar minim din contractul de asigurare este salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata.
Persoanele asigurate in baza contractului de asigurare pentru somaj au obligatia de a plati lunar o contributie la bugetul asigurarilor pentru somaj, in cota de 3.25%, aplicata asupra venitului lunar declarat in contractul de asigurare pentru somaj.
Termenul de plata a contributiei de somaj este pina la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei de calcul.
5. CONTRIBUTIA DE ASIGURARI SOCIALE DE SANATATE
Toti cetatenii romani cu domiciliul in tara sunt asigurati. In aceasta calitate, persoana in cauza incheie un contract de asigurare cu casele de asigurari de sanatate, direct sau prin angajator, in baza a rt. 211, alin. 1 din Legea 95/2006.
Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate ;
Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6.5% care se aplica asupra veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar. Cota de contributie de 6.5% se plateste trimestrial Obligatia virarii contributiei de asigurari sociale de sanatate revine administratorului sau directorului care a incheiat contract de administrare sau management.
6. CONTRIBUTIA PENTRU CONCEDII SI INDEMNIZATII DE ASIGURARI SOCIALE DE SANATATE
Cota de contributie pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, destinata exclusiv finantarii cheltuielilor cu plata acestor drepturi, este de 0,85%, aplicata la fondul de salarii sau, dupa caz, la drepturile reprezentand indemnizatie de somaj ori asupra veniturilor supuse impozitului pe venit, si se achita la bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, in conditiile legii, in conformitate cu art. 256, alin. 5 din legea 95/2006.
Persoanele autorizate sa desfasoare activitati independente sunt asigurate pentru concedii si indemnizatii de boala.
Dreptul la concediile si indemnizatiile de boala este conditionat de plata contributiei catre FNUASS, in cota de 0.85%. Cota de contributie catre FNUASS de 0.85% se datoreaza si se achita de catre administratori sau manageri.
Contributia catre FNUASS de 0.85% se vireaza pina la data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se efectueaza plata drepturilor salariale si/sau a veniturilor de natura salariala.
balanta_16



#70 kamo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 February 2008 - 04:21 PM

Vezi postareaSoare Geta, la Jan 22 2008, 03:45 PM, a spus:

Vezi postareaSoare Geta, la Jan 22 2008, 03:36 PM, a spus:

Dragii mei, as dori sa va chem in ajutor pentru a nu gresi : directorul general al firmei a semnat un contract de mandat.
Care ar fi din punct de vedere fiscal cea mai importante lucruri de avut in vedere. Am gasit ceva pe net( vedeti atasamentul)
am uitat atasamentul :

TRATAMENTUL FISCAL AL CONTRACTULUI DE MANDAT PENTRU ADMINISTRATORII SAU DIRECTORII CARE SUNT CETATENI ROMANI, REZIDENTI
Mandantul este un contract prin care o persoana, numita mandatar, se obliga sa incheie acte juridice pe seama unei alte persoane, numita mandant, care ii da aceasta imputernicire si pe care il reprezinta. In contractul de mandat se va inscrie suma bruta cuvenita mandatarului. Mandantul poate sa vireze, in numele mandatarului, contributiile obligatorii datorate de catre acesta: impozitul, cas, contributia pentru accidente de munca, somaj, sanatate, contributia de pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate.
1. IMPOZITUL IN REGIM DE COMISION
In baza prevederilora art. 52, alin. 1, litera c) din Codul Fiscal, platitorii veniturilor obtinute in baza unui contract de agent, comision sau mandat au obligatia de a calcula, de a retine si de a vira impozit prin retinere la sursa, reprezentind plati anticipate.
Determinarea impozitului pe venitul obtinut din activitatea desfasurata in baza contractului de mandat se va face in conformitate cu art. 52, alin. 2 din Codul Fiscal, astfel impozitul ce trebuie retinut se stabileste prin aplicarea unei cote de impunere de 10% la venitul brut.
Termenul de plata a impozitului. Impozitul ce trebuie retinut se vireaza la bugetul de stat pina la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost platit venitul, in baza art. 52, alin. 3 din Codul Fiscal.
Declararea lunara a impozitului se face conform OMFP nr. 80 / 16.01.2007 cu ajutorul formularului 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat" , rindul 32 ” Impozit pe veniturile in regim de consignatie/agent/comision/mandat ”.
Declararea anuala a impozitului se face cu ajutorul Declaratiei 205 - Declaratie informativa privind impozitul retinut pe veniturile cu regim de retinere la sursa, pe beneficiari de venit", rindul 04 ”Venituri obtinute in baza unui contract de comision sau mandat comercial”.
2. CONTRIBUTIA ASIGURARILOR SOCIALE
In sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii, persoanele care realizeaza un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel putin 3 salarii medii brute si persoanele autorizate sa desfasoare activitati independente, in baza art. 5, alin. 1, punct IV, litera d) din Legea 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi sociale
Persoanele asigurate obligatoriu sunt obligate sa depuna declaratia de asigurare la casa teritoriala de pensii in raza careia se afla domiciliul asiguratului, in termen de 30 de zile de la incadrarea in situatia mentionata, in conformitate cu art. 6, alin. 2 din Legea 19/2000.
In baza art. 6, alin. 3 din Legea 19/2000, se excepteaza de la obligativitatea depunerii declaratiei de asigurare administratorii /managerii daca beneficiaza de una dintre categoriile de pensii prevazute de prezenta lege sau daca se regasesc in situatile de: salariat, somer, Parlamentar, Guvernator, Presedinte, Judecator.
Cotele de CAS sunt diferentiate in functie de conditiile de munca, normale, deosebite si speciale. si se aproba anual prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat. Pentru 2007 cotele sunt: la 29% - conditii normale, 34% - conditii deosebite si 39% - conditii speciale.
Plata contributiei de CAS datorata de asiguratii prevazuti se face lunar de catre acestia, pe baza calculului efectuat si comunicat de casele teritoriale de pensii la care sunt asigurati. Termenul de plata a CAS este pina la sfirsitul lunii pentru luna in curs.
Administratorul sau managerul care are incheiate mai multe contracte de administrare/mandat, in lipsa unui contract de munca, este obligat sa depuna o singura declaratie de asigurare si sa plateasca cota de 29% CAS la o valoare aleasa de catre administrator.
Administratorul sau managerul este exceptat de la plata CAS si de la depunerea declaratiei de asigurare pentru contractul de mandat in cazul in care este asigurat in cadrul sistemului de pensii, printr-un contract individual de munca la o societate, alta decit cea pe care o administreaza.
3. CONTRIBUTIA DATORATA PENTRU ACCIDENTE DE MUNCA SI BOLI PROFESIONALE
Persoanele care sunt comanditati, administratori sau manageri se pot asigura in conditiile prezentei legi, pe baza de contract individual de asigurare, in baza art. 6, alin. 1, lit.d) din Legea 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale.
Contributia datorata de persoanele care se asigura facultativ este unica, in valoare de 1%, aplicata asupra venitului lunar asigurat, indiferent de activitatea prestata. Baza lunara de calcul este venitul lunar prevazut in contractul individual de asigurare, care un poate fi mai mic decit salariul de baza minim brut pe tara.
Contributia de 1% de asiurare pentru accidente de munca se vireaza pina la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei de calcul.
4. CONTRIBUTIA DE SOMAJ
Persoanele autorizate sa desfasoare activitati independente si lte persoane care realizeaza venituri din activitatile desfasurate potrivit legii, se pot asigura in sistemul asigurarilor pentru somaj in conformitate cu prevederile Art. 20 din Legea 76/2002.
Persoanele care se pot asigura facultativ in sistemul asigurarilor pentru somaj pot incheia un contract de asigurare cu agentia de ocupare a fortei de munca in a carei raza teritoriala isi au domiciliul sau, dupa caz, resedinta, daca au cel putin 18 ani si sunt asigurate in sistemul public de pensii si in sistemul asigurarilor sociale de sanatate.
Venitul lunar minim din contractul de asigurare este salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata.
Persoanele asigurate in baza contractului de asigurare pentru somaj au obligatia de a plati lunar o contributie la bugetul asigurarilor pentru somaj, in cota de 3.25%, aplicata asupra venitului lunar declarat in contractul de asigurare pentru somaj.
Termenul de plata a contributiei de somaj este pina la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei de calcul.
5. CONTRIBUTIA DE ASIGURARI SOCIALE DE SANATATE
Toti cetatenii romani cu domiciliul in tara sunt asigurati. In aceasta calitate, persoana in cauza incheie un contract de asigurare cu casele de asigurari de sanatate, direct sau prin angajator, in baza a rt. 211, alin. 1 din Legea 95/2006.
Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate ;
Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6.5% care se aplica asupra veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar. Cota de contributie de 6.5% se plateste trimestrial Obligatia virarii contributiei de asigurari sociale de sanatate revine administratorului sau directorului care a incheiat contract de administrare sau management.
6. CONTRIBUTIA PENTRU CONCEDII SI INDEMNIZATII DE ASIGURARI SOCIALE DE SANATATE
Cota de contributie pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, destinata exclusiv finantarii cheltuielilor cu plata acestor drepturi, este de 0,85%, aplicata la fondul de salarii sau, dupa caz, la drepturile reprezentand indemnizatie de somaj ori asupra veniturilor supuse impozitului pe venit, si se achita la bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, in conditiile legii, in conformitate cu art. 256, alin. 5 din legea 95/2006.
Persoanele autorizate sa desfasoare activitati independente sunt asigurate pentru concedii si indemnizatii de boala.
Dreptul la concediile si indemnizatiile de boala este conditionat de plata contributiei catre FNUASS, in cota de 0.85%. Cota de contributie catre FNUASS de 0.85% se datoreaza si se achita de catre administratori sau manageri.
Contributia catre FNUASS de 0.85% se vireaza pina la data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se efectueaza plata drepturilor salariale si/sau a veniturilor de natura salariala.


Stimata doamna,

acest tratament fiscal a fost valabil pana in oct, nov... exact nu se stie.
Va asigur ca din ianuarie, data pana la care toate contractele de munca ale directorilor de SA trebuie sa inceteze, acestia prestand servicii doar in baza unui contr de management sau mandat, taxele/contributiile sunt identice cu cele ale unui salariat cu CIM.
Singura exceptie o constituie comisionul Camerei de Munca.

Zi buna.



#71 alecse

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 March 2008 - 12:52 PM

Buna ziua!

Va rog mult, cine ma poate ajuta cu un model de contract de administrare!
Astept urgent!

Va multumesc!



#72 Iulia Bubu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 April 2008 - 12:52 PM

poti sa imi spui ce retineri sunt la administratorii unei societati pe actiuni??
Mercic!



#73 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2008 - 06:29 PM

DRAGILOR, :frusty:

incepand de anul asta, ce angarale mai plateste firma la contractul asta de administrare, pe langa cei 16% impozit venit (sau 10% si regularizare ulterioara) si ce trebuie sa plateasca pers. fizica cu ctr. de administrare (mandat) in cazurile urm. :
1) administratorul are CIM in alta parte si i se opresc acolo toate darile
2) administratorul nu are CIM nicaieri

cu multumiri :pullhair:



#74 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2008 - 07:42 PM

27 Februarie 2008

UNELE PRECIZARI cu privire la obligativitatea platii contributiei de asigurari sociale in cazul administratorilor, membrilor adunarii generale a actionarilor, ai consiliilor de administratie sau comisiilor de cenzori

In legatura cu aplicarea prevederilor art. 152 alin. (2) si alin. (3) din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, cu modificarile si completarile ulterioare si a prevederilor Ordinului MMSS nr. 340/2001 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, CNPAS face urmatoarele precizari:

I. Cu privire la remuneratia directorilor, obtinuta in temeiul contractului de mandat:

In conformitate cu prevederile art.152 alin.(2) din Legea nr.31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile aduse de OUG nr.82/2007, "remuneratia directorilor, obtinuta in temeiul contractului de mandat, este asimilata din punct de vedere fiscal veniturilor din salarii si se impoziteaza potrivit legislatiei in materie".

La art.152 alin.(3) din acelasi act normativ, se stipuleaza ca "prin derogare de la dispozitiile art.5 din Legea nr.19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, remuneratia directorilor obtinuta in temeiul contractului de mandat este asimilata salariului, din punct de vedere al obligatiilor decurgand pentru director si societatea comerciala din legislatia privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale inclusiv dreptul de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale, legislatia privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea fortei de munca, precum si din legislatia privind asigurarile de sanatate".

In consecinta, directorii societatilor pe actiuni se incadreaza in categoria persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, in sistemul public de pensii in temeiul art.5 alin. (1) pct.I din Legea nr.19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare.

Prin urmare, asupra indemnizatiei primite de catre acestia, se datoreaza, potrivit legii, atat contributia individuala de asigurari sociale cat si contributia angajatorului la bugetul asigurarilor sociale de stat, chiar daca acestia au contract individual de munca incheiat cu alta societate.

De asemenea, angajatorul are obligatia cuprinderii acestor categorii de persoane in Declaratia privind evidenta nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata catre bugetul asigurarilor sociale de stat. In Anexa nr.1.1. a declaratiei nominale, persoanele in cauza vor fi inregistrate la rubrica ”contract de munca”.

In conformitate cu prevederile art.143 alin.5) din Legea nr.31/1990, modificata si completata, "in intelesul acestei legi, director al societatii pe actiuni este numai acea persoana careia i-au fost delegate atributii de conducere a societatii, in conformitate cu alin.(1). Orice alta persoana, indiferent de denumirea tehnica a postului ocupat in cadrul societatii, este exclusa de la aplicarea normelor prezentei legi cu privire la directorii societatii pe actiuni".

II. Cu privire la administratorii/managerii societatilor pe actiuni cu contract de administrare sau de management:

Administratorilor/managerilor care au incheiat contract de administrare/management, le sunt aplicabile prevederile art.6^1 alin.(1) si (2), art.21 alin.(4), art.23 alin.(1) lit.b) si cele ale art.29 lit.c) din Legea nr.19/2000, modificata si completata.

Pentru indemnizatia primita de acestia in baza contractului de administrare, societatea nu are nicio obligatie de a calcula, retine si vira contributia individuala de asigurari sociale si nici contributia de asigurari sociale datorata de angajator.

In cazul acestor categorii de administratori/manageri se disting urmatoarele situatii:
1. Administratori/manageri care au incheiat contract de administrare/management cu societatea ai caror administratori sunt, dar care au incheiat contract individual de munca cu o alta societate, sunt asigurati obligatoriu, prin efectul legii, in sistemul public de pensii, in temeiul art.5 alin.(1) pct.I din Legea nr.19/2000, angajatorul cu care este incheiat contractul individual de munca calculeaza si vireaza lunar contributia de asigurari sociale pe care o datoreaza bugetului de asigurari sociale de stat, impreuna cu contributiile individuale retinute de la asigurat. In aceasta situatie administratorii/managerii nu au obligatia de a depune declaratie de asigurare la casa teritoriala de pensii pentru aceasta calitate (de administratori/manageri).
2. Administratori/manageri care au incheiat contract de administrare/management cu societatea ai caror administratori sunt, dar care nu au incheiat contract individual de munca cu o alta societate, acestia se regasesc in categoria persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, in sistemul public de pensii, in temeiul art.5 alin.(1) pct.IV lit.b)din Legea nr.19/2000, modificata si completata, fiind obligati sa depuna declaratie de asigurare la casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu sau de resedinta si sa achite lunar, integral, cota de contributie de asigurari sociale aferenta venitului lunar asigurat prevazut in declaratia de asigurare.

Potrivit art.6^1 alin.(1) si (2) din Legea nr.19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, persoanele prevazute la art.5 alin.(1) pct.IV si V, care au implinit varsta de 18 ani, sunt obligate sa depuna declaratia de asigurare la casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu sau de resedinta in termen de 30 de zile de la incadrarea in situatiile mentionate.

Conform art.21 alin.(4) al aceluiasi act normativ, asiguratii prevazuti la art.5 alin.(1) pct.IV si V si alin.(2) datoreaza integral cota de contributie de asigurari sociale corespunzatoare conditiilor de munca in care isi desfasoara activitatea.

In conformitate cu dispozitiile art.23 alin.(1) lit.b) din Legea nr.19/2000, modificata si completata, baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale in cazul asiguratilor prevazuti la art.5 alin.(1) pct. IV si V o constituie venitul lunar asigurat prevazut in declaratia de asigurare, venit care se ia in calcul la stabilirea punctajului anual al acestei categorii de asigurati, indiferent de venitul brut lunar realizat de catre acestia.

III. Cu privire la aplicarea punctului 19 lit.i) din Ordinul MMFES nr.680/2007:

In conformitate cu prevederile Pct.19 lit.i) de la Sectiunea I "Dispozitii generale" a Capitolului A "Contributii de asigurari sociale" din Ordinul nr.340/2001 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000, modificat si completat de Ordinul MMFES nr.680/2007, pentru sumele primite de reprezentantii in adunarea generala a actionarilor, de reprezentantii si membrii in consiliile de administratie, in comitetele de directie, in comisiile de cenzori, sau in orice alte comisii, comitete sau organisme, daca acestea sunt achitate din fondul de salarii, se datoreaza atat contributia individuala de asigurari sociale cat si contributia angajatorului la bugetul asigurarilor sociale, indiferent de forma de organizare sau denumirea angajatorului sau entitatii asimilate acestuia.

Societatea are obligatia sa retina contributia individuala de asigurari sociale si sa o vireze impreuna cu contributia datorata de angajator la bugetul asigurarilor sociale de stat, la unitatea subordonata Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, la care societatea este luata in evidenta ca platitor de taxe si impozite.

Totodata, potrivit prevederilor Pct.2 din Sectiunea I a Capitolului A din actul normativ mai sus mentionat, "angajatorii, persoane fizice sau juridice, au obligatia de a inscrie in declaratia nominala inclusiv persoanele cu care nu au raport de munca sau de serviciu, dar carora le achita drepturi banesti asupra carora se datoreaza contributia individuala de asigurari sociale stabilita de lege".

Incepand cu raportarea aferenta lunii august 2007, in Anexa nr.1.1 a declaratiei nominale, pentru aceasta categorie de persoane, la rubrica "Contract de munca" se va inscrie cifra 3, la rubrica "Venit realizat" - indemnizatia primita, iar la rubrica "Zile lucrate" cifra "0".

IV. Incepand cu veniturile aferente lunii ianuarie 2008, se aplica prevederile Ordinului MMFES nr.1019/2007 pentru modificarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr.19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, aprobate prin Ordinul MMSS nr.340/2001.
Potrivit Pct.19 de la Sectiunea a-II-a a Capitolului A din actul normativ mai sus mentionat, prin sintagma "venit brut realizat lunar" se intelege totalitatea veniturilor in bani sau in natura, indiferent de fondurile din care acestea se achita, realizate de asiguratii care se afla in una sau mai multe dintre situatiile de la art.5 alin.(1) pct.I si II din lege. In venitul brut realizat de aceste categorii de persoane sunt incluse si acele venituri in bani sau in natura, care sunt obtinute ca urmare a desfasurarii unor activitati remunerate, in folosul unor entitati, altele decat angajatorul/angajatorii la care se deruleaza activitatea de baza.

Conform Pct.6 din Sectiunea I a Capitolului A, persoanele care la data de 1 ianuarie 2008 realizeaza venituri brute care nu sunt incasate ca urmare a incadrarii intr-una dintre situatiile de la art.5 alin.(1) pct.I sau II din lege au obligatia ca pana la data de 1 februarie 2008 sa declare unitatii de la care obtin astfel de venituri daca, in acelasi timp, la alta unitate, se afla si in una dintre situatiile de la art.5 alin.(1) pct.I sau II din lege.

Persoanele care dupa data de 1 februarie 2008 vor obtine astfel de venituri fac aceasta declaratie la inceputul derularii respectivei activitati. In situatia in care se constata ca declarantul/declarantii nu se afla in niciuna dintre situatiile enumerate, entitatea de la care se obtin veniturile nu calculeaza contributia de asigurari sociale, deoarece aceasta nu se datoreaza.

In consecinta, incepand cu veniturile aferente lunii ianuarie 2008, reprezentantii in adunarea generala a actionarilor, reprezentantii si membrii in consiliile de administratie, in comitetele de directie, in comisiile de cenzori sau in orice alte comisii, comitete sau organisme, pentru veniturile realizate in aceasta calitate, vor trebui sa declare unitatii de la care le obtin daca, in acelasi timp, se afla in una din situatiile de la art.5 alin.(1) pct.I sau II din Legea nr.19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare.

Daca aceste persoane se afla, in acelasi timp si intr-una din situatiile de la art.5 alin.(1) pct.I sau II din Legea nr.19/2000, asupra veniturilor realizate de acestea in temeiul calitatilor mentionate, se datoreaza atat contributia individuala de asigurari sociale cat si contributia angajatorului la bugetul asigurarilor sociale de stat.

Daca aceste persoane nu se afla, in acelasi timp si intr-una din situatiile de la art.5 alin.(1) pct.I sau II din Legea nr.19/2000, asupra veniturilor realizate de acestea in temeiul calitatilor mentionate, nu se datoreaza si nu se calculeaza contributie de asigurari sociale.


Casa Judeteana de Pensii Prahova.



#75 eliza123

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 25 February 2010 - 12:19 PM

buna ziua
Am citit ce s-a scris pana acum despre contractul de mandat si doresc sa readuc in discutie aceasta tema cu o problema actuala
in anul 2010 formularul de buget de venituri si cheltuieli (lucrez in cadrul unei societati cu capital de stat) vine cu o modificare privind incadrarea contractului de mandat. Daca anul precedent contractul de mandat era cuprins la capitolul "cheltuieli cu personalul" (evidentiat in ct 641 si corespunzator conturile de cotributii aferente), in anul 2010 se regaseste la capitolul "alte cheltuieli de exploatare" (nici macar la prestatii externe). rugamintea mea este daca aveti o opinie privind monografia contabila inclusiv pentru contributii
Deasemenea pentru drepturile salariale castigate in instanta anul acesta de unii salariati, dar care erau aferente anilor precedenti, inclusiv contributiile care vor fi datorate (monografie ctb). parerile sunt impartite referitor la utilizarea ct 117 sau 641, 645 etc.
va multumesc anticipat
va doresc o zi buna



#76 Goreman

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 30 March 2010 - 02:03 PM

Buna tuturor,

Am citit ce s-a discutat pe acest topic si pe altele asemanatoare si sunt foarte multe informatii si intrebari. Poate sintetiza cineva informatiile?

Sunt de parere ca toata lumea are nevoie de urmatoarele informatii:
1) Cum arata un contract de administrare si ce se specifica in el. Trebuie sa se regaseasca si in actul constitutiv informatiile din el. Are cineva un model deja intocmit pe care il poate uploada?
2) Ce contributii se retin si unde se inregistreaza contractul. Din cate am inteles (nu vreau sa ma grabesc sa trag concluzii), contractul de administrare se inregistreaza de catre persoana fizica care primeste remuneratia la Administratia Financiara si se retin de fiecare data cand se plateste suma bruta toate contributiile angajatorului si ale angajatului mai putin comisionul ITM, iar impozitul se calculeaza similar cu salariile
3) Unde se declara toate contributiile? Inteleg ca respectivul administrator nu apare pe stat insa apare pe toate celelalte declaratii salariale.

Multumesc pentru informatii



#77 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 17 May 2010 - 08:54 PM

Am urmatoarea problema, destul de complicata: Administratorul a incheiat un contract de administrare, conform caruia primeste o suma de x lei lunar. Din cate stiu, pentru aceasta suma trebuie platite contributiile la sanatate si pensii. Se retin si se vireaza contributiile pentru asigurarile de sanatate pentru angajat (5,5%), angajator (5,2%), contributiile asigurarilor sociale ale angajatului (10,5%) si ale angajatorului (20,8%)? Impozitul de 16% se retine si se vireaza la bugetul de stat?
Aceste sume se trec in statul de plata care se depune la ITM si in declaratia 100 si 102 care se depun la administratia financiara?

Aceasta postare a fost editata de cristian nastase: 17 May 2010 - 08:54 PM




#78 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 19 May 2010 - 12:02 PM

Am citit in modificarile codului fiscal ca mai nou contractul de administrator este asimilat contractului de munca, pentru indemnizatia primita de administrator firma avand obligatia calcularii si retinerii tuturor contributiilor, inclusiv impozit pe salarii si comision ITM:

Art. 55. - (1) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani și/sau în natură obținute de o persoană fizică ce desfășoară o activitate în baza unui contract individual de muncă sau a unui statut special prevăzut de lege, indiferent de perioada la care se referă, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acordă, inclusiv indemnizațiile pentru incapacitate temporară de muncă.

(2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică și următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:

a) indemnizațiile din activități desfășurate ca urmare a unei funcții de demnitate publică, stabilite potrivit legii;

b) indemnizații din activități desfășurate ca urmare a unei funcții alese în cadrul persoanelor juridice fără scop patrimonial;

c) drepturile de soldă lunară, indemnizațiile, primele, premiile, sporurile și alte drepturi ale personalului militar, acordate potrivit legii;

d) indemnizația lunară brută, precum și suma din profitul net, cuvenite administratorilor la companii/societăți naționale, societăți comerciale la care statul sau o autoritate a administrației publice locale este acționar majoritar, precum și la regiile autonome;

d1) remunerația obținută de directori în baza unui contract de mandat conform prevederilor legii societăților comerciale;

d2) remunerația primită de președintele asociației de proprietari sau de alte persoane, în baza contractului de mandat, potrivit legii privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari;

e) sumele primite de membrii fondatori ai societăților comerciale constituite prin subscripție publică;

f) sumele primite de reprezentanții în adunarea generală a acționarilor, în consiliul de administrație, membrii directoratului și ai consiliului de supraveghere, precum și în comisia de cenzori;

g) sumele primite de reprezentanții în organisme tripartite, potrivit legii;

h) indemnizația lunară a asociatului unic, la nivelul valorii înscrise în declarația de asigurări sociale;

i) sumele acordate de organizații nonprofit și de alte entități neplătitoare de impozit pe profit, peste limita de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru indemnizația primită pe perioada delegării și detașării în altă localitate, în țară și în străinătate, în interesul serviciului, pentru salariații din instituțiile publice;

j) indemnizația administratorilor, precum și suma din profitul net cuvenite administratorilor societăților comerciale potrivit actului constitutiv sau stabilite de adunarea generală a acționarilor;

- Lit. b) și f) ale alin. (2) au fost modificate prin art. I, pct. 47 din O.U.G. nr. 109/2009.


Stiti cumva cum se face asta? Din cate inteleg, contractul trebuie inregistrat la ITM ca un contract de munca. Contributiile se declara in fiecare declaratie (sanatate, pensii, somaj, etc)?



#79 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 20 May 2010 - 06:52 PM

Am fost astazi la ITM, contractele de administrare nu se inregistreaza la ei si nici nu se trec sumele brute aferente contractului de administrare in statul de plata.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL