Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract civil prestari servicii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

contract civil prestari servicii

179 replies to this topic

#41 natalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2006 - 10:23 AM

Raspuns primit de la CASMB referitor la retinerea 6.5% pentru conventii civile

From: CRISTINA CALINOIU [eugen.clot@casmb.ro]
Subject: C.A.S.M.B. - raspuns la intrebare depusa la www.casmb.ro nr. de inregistrare: ST03696

Conform art. 14 din Ordin 221/2005, pentru veniturile obtinute pe baza de conventii civile, contributia de sanatate se achita numai in cazul in care persoana asigurata nu realizeaza alt tip de venit impozabil, in cazul de fata, venit din salarii.
Asadar, nu aveti obligatia retinerii si virarii contributiei de sanatate pentru acesti angajati, deoarece li se retine la locul de munca de baza.
Cristina CALINOIU
Sef Birou Relatii Publice
Purtator de Cuvant


Mesajul Dumneavoastra primit la 2006-05-15 18:57:47:

Va rog sa precizati daca angajatorul este obligat sa retina si sa vireze contributia de asigurari sociale de sanatate retinuta de la asigurati de 6.5% la veniturile realizate de catre persoanele fizice in baza contractelor incheiate conform codului civil. Mentionez ca persoanele fizice respective au contracte individuale de munca la alte societati.
_________________________________________________
Casa de Asigurari de Sanatate a Municipiului Bucuresti Str. Ilfov, nr. 4, sct. 5, Bucuresti
Tel.: 315.39.29; 314.27.57
http://www.casmb.ro
______________
powered by ICON
platforma ATLAS
http://www.infoacces.ro



#42 adrianan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 06 June 2006 - 01:20 PM

Azi de la ITM Cluj-Napoca am primit un raspuns ca atata timp cat un contract nu are in cuprins relatii de munca se poate intocmi in baza Codului Civil.
La Administratia financiara Cluj-Napoca am inregistrat un contract in baza Codului Civil impreuna cu formularul 020 si o copie dupa buletinul persoanei care presteaza serviciul.
Cate bordee , atatea obicee!!!!!!




#43 Guest_handa_*

  • Guests

Postat 06 June 2006 - 04:43 PM

buna!
ma poate ajuta cineva cu un model de contract de conventii civile?
multumesc
[-o<


si revin cu intrebarea finala:
Daca angajatul cu care se incheie contractul de conventii civile lucreaza cu norma intreaga in alta parte, mai este necesar sa se retina sanatatea de 6,5% (conform cu adresa data de natalia, de la mf, nu este necesar)



#44 Donatella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:Arad
  • Interests:contabilitate

Postat 06 June 2006 - 05:19 PM

Indiferent de numarul contractelor incheiate, contributiile ramin aceleasi si in vigoare.



#45 adrianan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 07 June 2006 - 11:21 AM

Pt handa
scrie adresa de mail



#46 Guest_handa_*

  • Guests

Postat 08 June 2006 - 11:17 AM

a_handa_d@yahoo.com, multumesc
:smt026



#47 Dara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2006 - 09:35 PM

Va rog frumos, daca se poate, trimiteti-mi si mie un model de contract de prestari servicii conform codului civil (daca aveti pe vanzari), un model de adeverinta pentru retinerea celor 10% (care ii va folosi omului la venitul global) si un model de 'stat de plata'. Daca aveti cumva si un model de declaratie ca i se plateste sanatate in alta parte. Multumesc frumos.



#48 Guest_handa_*

  • Guests

Postat 20 June 2006 - 08:51 AM

si pt mine, dc se poate,... :smt109



#49 Serbu Marcela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2006 - 10:28 PM

si pe mine m-ar interesa daca se poate
adresa : serbumarcela@yahoo.com
Multumiri anticipate



#50 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 23 June 2006 - 12:44 AM

:lol:
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#51 const_stefania

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 August 2006 - 09:56 AM

Va rog frumos, daca se poate, trimiteti-mi si mie un model de contract de prestari servicii conform codului civil (daca aveti pe vanzari), un model de adeverinta pentru retinerea celor 10% (care ii va folosi omului la venitul global) si un model de 'stat de plata'. Daca aveti cumva si un model de declaratie ca i se plateste sanatate in alta parte. Multumesc frumos. const_stefania@yahoo.com



#52 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2006 - 02:51 PM

Aceeasi rugaminte, adresa mioaramina@yahoo.com.
Scuze pt. stangacie, sunt noua!
Multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 July 2008 - 11:20 AM




#53 betty_

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2006 - 09:33 AM

Aceeasi rugaminte am si eu, adresa dory2s@yahoo.com.
Multumesc anticipat!



#54 saint

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 10 November 2006 - 10:56 AM

vreau si eu la m_buta2002@yahoo.com
multumesc mult



#55 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 10 November 2006 - 11:37 AM

e prea mult daca indraznesc sa vreau si eu doinalupoaie@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 July 2008 - 11:20 AM




#56 Lili Dardac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tulcea
  • Interests:resurse umane, management, contabilitate

Postat 13 November 2006 - 03:57 PM

buna
draga emil
numai exista conventie de prestari servicii, iar tu ptr ce faci, ori te faci srl ori pfa...dar hmm... nu vreio
ok..
ori incheie firma cu tine contract civil de prestari servicii unde platesti impozit 16% tu si cu retinere la sursa ...ori inchei cel mai bine cu toate firmele la care lucrezi .. contracte individuale de munca cu timp partial de 2 ore.ok
alte solutii...nu mai vad.
o zi buna
incerc sa-ti pun un contract civil

Fisiere atasate





#57 jani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:legislatie,alte subiecte

Postat 14 December 2006 - 10:09 PM

Buna,
Spuneti-mi va rog daca aveti un om pe care-l platiti in baza unui Contract Civil de Prestari Servicii, voi cum faceti inregistrarile in contabilitate(inclusiv imp cu retinere la sursa).
Am nevoie mare de ajutorul vostru sint nedumerita.
VA multumesc



#58 BlueSky

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 February 2007 - 01:00 AM

Salut
Se poate sa-mi trimiteti si mie?
Multumesc mult
E-mail: alina_vaf@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 July 2008 - 11:21 AM




#59 alex1108

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 February 2007 - 01:06 AM

Credeti ca imi puteti trimite si mie
alexturea@yahoo.com
multumesc anticipat



#60 b_elley

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2007 - 12:57 PM

Din 1 ianuarie 2007 ce cota de impozit se retine la sursa in cazul conventiilor civile pentru prestari servicii de persoane care nu au venituri din activitati independente (nu sunt PFA)?

Conform Codului Fiscal

Art 78 e) venituri primite de persoanele fizice din activitati desfasurate pe baza contractelor/conventiilor civile, încheiate potrivit Codului civil, altele decât cele care sunt impozitate conform cap. II si conform optiunii exercitate de catre contribuabil. Optiunea de impunere a venitului brut se exercita în scris, în momentul încheierii fiecarei/fiecarui conventii/contract civil si este aplicabila veniturilor realizate ca urmare a activitatii desfasurate pe baza acestei/acestui conventii/contract.

Art. 79. - (1) Impozitul pe venit se calculeaza prin retinere la sursa la momentul platii veniturilor de catre platitorii de venituri, prin aplicarea unei cote de 16% asupra venitului brut.
(2) Impozitul calculat si retinut reprezinta impozit final.

Eu inteleg ca se retine 16%. E corect?

Nu inteleg insa ce vrea sa insemne "Optiunea de impunere a venitului brut se exercita în scris".






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL