Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract civil prestari servicii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

contract civil prestari servicii

179 replies to this topic

#21 stanica_ruxandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2006 - 01:24 PM

vezi atasament

Fisiere atasate





#22 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 April 2006 - 01:33 PM

Raspunsul M.F. este concludent.




#23 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2006 - 02:12 PM

Nu stiu de ce spuneti ca nu plateste. Eu am inteles din pag 3 ca plateste CAS 6,5% sanatate. Sa nu confundam cu CAS!



#24 stanica_ruxandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2006 - 02:38 PM

Sa ne lamurim:

1. conventiile civile, nu le inregistram nicaieri
2. platim numai CASS (sanatate) doar pt. angajat 6,5% (fara a varsa si contributia angajatorului de 7%)
3. retinem impozit 10%
4. intocmim declaratia 205 pt. cei carora le-am facut conventii civile
5. nu le facem fise fiscale 2 (pt. ca nu sunt venituri asimilate salariilor din afara functiei de baza)

E OK asa?



#25 cheloo emil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 04 April 2006 - 09:37 PM

hai sa mai intervin si eu ca pana la urma eu am deschis topicul .
Ma hotarasem sa ma fac p.f.a. si am fost la cineva care urma sa ma ajute cu actele pentru pfa contra cost . Acum nu mai sunt asa sigur ca vreau lucrul acesta pentru ca persoana acesta care are si o gramada de ani si multa experienta in domeniu mi-a spus ca nu mai optez pentru pfa , pentru ca pfa-urile si asociatile familiale vor disparea in aproximativ un an ci ar fi mai bine sa fac srl. A auzit cineva despre asa ceva ? E posibil sa fie la mijloc vreun interes ?
Persoana aceasta imi vorbea despre srl ca si cum ar fi o treaba f. usoara de facut si d eintretinut insa mi-e mie putin frica neavand exprienta in domeniu



#26 stanica_ruxandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2006 - 07:08 AM

cheloo emil a spus:

hai sa mai intervin si eu ca pana la urma eu am deschis topicul .  
Ma hotarasem sa ma fac p.f.a. si am fost la cineva care urma sa ma ajute cu actele pentru pfa contra cost . Acum nu mai sunt asa sigur ca vreau lucrul acesta pentru ca persoana acesta care are si o gramada de ani si multa experienta in domeniu mi-a spus ca nu mai optez pentru pfa , pentru ca pfa-urile si asociatile familiale vor disparea in aproximativ un an ci ar fi mai bine sa fac srl. A auzit cineva despre asa ceva ? E posibil sa fie la mijloc vreun interes ?  
Persoana aceasta imi vorbea despre srl ca si cum ar fi o treaba f. usoara de facut si d eintretinut insa mi-e mie putin frica neavand exprienta in domeniu

Daca ai stii cate acte sunt de facut in fiecare luna, chiar daca ai numai un salariat...Eu zic ca tot PFA e mai bine si daca o fi sa dispara (eu nu am auzit asa ceva, apropos) iti faci atunci un SRL. Dar pana atunci scutesti niste bani, ca nu strica!



#27 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2006 - 08:25 AM

si eu cred ca pfa este mai usor. Numai faptul ca iti tii contabilitatea in partida simpla si nu cal la sc cu mii de conturi...si tot este o chestie buna....si la sc-uri sunt o caruta de declaratii lunare, registre...hartoage!!!

alegerea este a ta, oricum

ps. oricum nu au cum sa dispara...eventual se transforma in altceva.



#28 cheloo emil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 05 April 2006 - 04:14 PM

va multumesc pentru raspunsuri , asta e si alegerea mea , pfa clar ! 8)



#29 davis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 26 April 2006 - 11:36 AM

Daca totusi firma ii retine la sursa acel 6.5% pentru sanatate, in ce cont se vireaza banii??dar impozitul pe venit. In ce conturi de trezorerie se platesc??Va rog ajutati-ma, tb sa le platesc si nu gasesc unde tb platite :cry:
va multumesc frumos



#30 florinas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 01 May 2006 - 06:43 PM

stanica_ruxandra a spus:

adica opresc 10% si gata ?! Tot mi se pare ceva in neregula...

pai,da.Art.52 din codul fiscal se refera la plati anticipate....Dupa aceea,prestatorul respectiv,trebuie sa-si depuna declaratie de impozit/venit global.Si i se calc.16 %,si plateste diferenta.Parerea mea...



#31 dmirelae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2006 - 11:12 AM

pt. davis
contul pentru impozit il gasesti la pct.
21. RO89TREZ70220030116XXXXX - Imp.pe ven.din activ.desf.in baza contr./conventiilor civile (ATENTIE! asta este pentru sector 2)



#32 christina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 May 2006 - 08:32 PM

buna seara,

noi la firma lucram cu freelanceri astfel: am incheiat contracte de prestari servicii cu firma lor. noi ca si companie platim lunar dor facturi pt serv prestate de ei. precizez ca serviciile sunt tot in domeniul IT.



#33 MihaelaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2006 - 01:57 PM

Am o intrebare. Daca inchei ca persoana fizica neautorizata un contract de prestari servicii in baza codului civil, nu emit factura pentru banii incasati pentru ca nu am cum. Cum se inregistreaza firma in contabilitate cu plata efectuata? Doar in baza contractului?

Multumesc mult pentru ajutor.



#34 stanica_ruxandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2006 - 02:09 PM

MihaelaB a spus:

Am o intrebare. Daca inchei ca persoana fizica neautorizata un contract de prestari servicii in baza codului civil, nu emit factura pentru banii incasati pentru ca nu am cum. Cum se inregistreaza firma in contabilitate cu plata efectuata? Doar in baza contractului?

Multumesc mult pentru ajutor.

faci stat de plata. daca vrei, iti trimit un model. da-mi adresa de e-mail.



#35 Guest_handa_*

  • Guests

Postat 11 May 2006 - 03:33 PM

buna!
ma poate ajuta cineva cu un model de contract de conventii civile?
multumesc



#36 irinam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 11 May 2006 - 06:09 PM

Imi poate spune cineva, va rog frumos, daca o persoana care a avut in anul 2005 contracte civile cu anumite firme trebuie sa depuna declaratia pe venit global pana la data de 15 mai 2006?



#37 MihaelaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2006 - 08:33 AM

stanica_ruxandra, multumesc mult de tot pentru ajutor. adresa mea de mail este mihaelabardan@yahoo.com

:smt058



#38 davis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 12 May 2006 - 12:36 PM

Revin cu o intrebare, unde se vireaza cei 6.5% pentru contractele de prestari servicii??
Isi face fiecare pers fizica contract cu casa de sanatate si platim in baza contractului respectiv, sau cum....
Va rog frumos sa ma ajutati, e cam urgent....



#39 stanica_ruxandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2006 - 01:55 PM

davis a spus:

Revin cu o intrebare, unde se vireaza cei 6.5% pentru contractele de prestari servicii??
Isi face fiecare pers fizica contract cu casa de sanatate si platim in baza contractului respectiv, sau cum....
Va rog frumos sa ma ajutati, e cam urgent....

atat cei 6,5 % cat si cei 7% se vireaza in acelasi cont ca si la salarii



#40 davis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 13 May 2006 - 04:52 PM

Multumesc frumos pentru raspuns dar esti sigura ca se plateste in acelasi cont, ai putea sa imi dai lege care zice lucrul asta
Si parca nu e nici un 7% , doar 6.5%......
Te rog spune-mi de unde stii, tu asa faci??






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL