Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
AMORTIZARE mijloace fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


AMORTIZARE mijloace fixe


292 replies to this topic

#221 mostwantu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 30 June 2009 - 09:41 AM

nu e vorba ca as prezenta un mij fix la o valoare eronata. eu as vrea sa nu calculez amortizare pentru aceasta perioada, doar daca exista o cale legala de a face asa ceva, mai exact sa calculez intr-un alt mod amortizarea, dar nu stiu daca se poate,asta era problema mea. eu m-am gandit foarte mult si nu am gasit o cale, am sperat ca exista cazuri similare, deaceea am pus aceasta intrebare. amortizarea fiscala imi aduce pierdere, daca as "recalcula" atunci as avea profit, nu mare, dar ar fi profit si avand in vedere ca de la 1 mai 2009 oricum se plateste imp forfetar, era o cale prin care sa arate bine balanta pe la banci sau in alte parti unde as fi avut nevoie. mersi oricum de raspuns.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 July 2009 - 08:29 AM

Mersi pentru ajutor!!!



#222 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 30 June 2009 - 09:54 AM

scoatere din functiune a mijloacelor fixe, repunere in functiune la data de...
si nu ati auzit de uzura morala-mai ales ca vreti sa faceti reevaluare la un moment dat.
Asteptati totusi si alte pareri

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 30 June 2009 - 09:54 AM




#223 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 30 June 2009 - 04:33 PM

poate daca nu s-a utilizat mijlocul fix amortizabil in acea perioada. Spre exemplu eu am la o firma o dacia pick-up pe care o folosesc la carat materiale de constructii. Anul acesta n-am avut lucrari de constructii la care sa o folosesc si a stat in garaj. Cum n-am folosit-o as putea sa nu trec cheltuiala cu amortizarea pentru perioada in care n-am utilizat bunul respectiv si sa continuu cu amortizarea cand incep sa utilizez bunul.



#224 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 June 2009 - 06:14 PM

In perioada in care mijlocul fix nu este utilizat pe o perioada de cel putin o luna se suspenda amortizarea fiscala a mijlocului fix.

Norme CF
Art. 24 al.11

702. Pentru perioada în care mijloacele fixe amortizabile nu sunt utilizate cel puțin pe o perioadă de o lună, recuperarea valorii fiscale rămase neamortizate se efectuează pe durata normală de utilizare rămasă, începând cu luna următoare repunerii în funcțiune a acestora, prin recalcularea cotei de amortizare fiscală.




#225 gazulitza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 06 July 2009 - 04:42 PM

Buna,

Va rog sa imi spuneti si mie cum se inregistraza in contabilitate amortizarea unui mijloc fix pe care l-am cumparat la mana a doua de la alta societate: se continua cu perioada ramasa de amortizat de la cealalta societate sau se incepe cu amortizarea din nou?
Societatea la care lucrez a preluat aproape toate mijloacele fixe de la o alta si ma intreb cum se ia in calcul uzura fizica si morala daca o iau de la capat cu amortizarea, mai ales la mijloace fixe cu durata mare de amortizare.
Multumesc anticipat pentru raspuns.



#226 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 July 2009 - 07:12 PM

Atunci cand cumperi second hand si valoarea de achizitie este corespunzatoare, deci tu vei amortiza de la inceput, pentru valoarea de inventar actuala. Nu iei in considerare amortizarea deja calculata de cealalta firma, in situatia in care nu stii ce au facut ei, nu ai o situatie clara, ei deja au vandut la valoarea ramasa de amortizat.
Avand insa in vedere uzura morala, daca ai situatia amortizarilor si valorii ramase de amortizat apropiata de valoarea de achizitie, poti sa continui sa amortizezi pe perioada ramasa.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 06 July 2009 - 07:16 PM




#227 mostwantu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 15 July 2009 - 11:10 AM

Cel mia bun raspuns, mersi mult katinca... asta cautam, baza legala. o zi faina iti doresc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 August 2009 - 06:59 AM

Mersi pentru ajutor!!!



#228 jessyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Lipova,jud Arad

Postat 15 July 2009 - 03:05 PM

Am si eu o intrebare.In cazul in care gasesc intr-o balanta mijl.fixe de 813 lei si la contul 2813 o amortizare de 1819 lei,ce fac?Nu am posibilitatea sa vad unde s-a produs greseala caci nu am decat balanta.Pot anula diferenta de amortizare, si sa folosesc un cont de venituri?deoarece odata a fost o cheltuiala.A mai gasit cineva asa o situatie?multumesc



#229 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 July 2009 - 03:28 PM

O corectezi prin stornarea notei de amortizare 681=281 in rosu
Trebuie sa vezi pe ce perioada este si inchiderea lui 681 sa o faci fie prin 121, fie prin 1174 (ani anteriori, caz in care refaci profit+decl 101)



#230 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 15 July 2009 - 04:12 PM

Stornezi chelt. cu amortizare prin rezultatul reportat 117 = 281 in rosu, si refaci si calculul impozitului pe profit (117 = 441 in negru) si declaratia 101 cel putin in anul precedent, desi daca stii anul in care s-a achizitionat mj. fix vezi pana in ce an s-a amortizat complet si la acel an faci corectarea rezultatului financiar.



#231 jessyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Lipova,jud Arad

Postat 15 July 2009 - 05:26 PM

mersi mult, cred ca asa am sa fac, am sa consider ca s-a petrecut anul trecut.caci nu am date despre anii anteriori.



#232 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 July 2009 - 09:22 PM

101 este aferent unui an anume, trebuie sa te gandesti mai bine pe ce an o faci, nu tot in anul trecut, eventual vezi cat era amortizare lunara si inmultesti cu 12 ca sa stii sigur. Decat sa faci o corectie proasta, mai bine nu o faci. Corectia e raspunderea ta, greseala nu.



#233 ConDor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 16 July 2009 - 10:30 AM

Vezi postareamostwantu, la Jul 15 2009, 09:10 AM, a spus:

Vezi postareakatinca, la Jun 30 2009, 07:14 PM, a spus:

In perioada in care mijlocul fix nu este utilizat pe o perioada de cel putin o luna se suspenda amortizarea fiscala a mijlocului fix.
Norme CF
Art. 24 al.11
702. Pentru perioada în care mijloacele fixe amortizabile nu sunt utilizate cel puțin pe o perioadă de o lună, recuperarea valorii fiscale rămase neamortizate se efectuează pe durata normală de utilizare rămasă, începând cu luna următoare repunerii în funcțiune a acestora, prin recalcularea cotei de amortizare fiscală.
Cel mia bun raspuns, mersi mult katinca... asta cautam, baza legala. o zi faina iti doresc.
Si pentru a avea acoperire legala 100%, atasezi ca documet justificativ o decizie a administratorului prin care mijlocul sau mijloacele fixe respective sunt trecute in conservare pe perioada in care doresti sa nu mai calculezi amortizarea.

Vezi postareamihaela_cva, la Jul 15 2009, 07:22 PM, a spus:

101 este aferent unui an anume, trebuie sa te gandesti mai bine pe ce an o faci, nu tot in anul trecut, eventual vezi cat era amortizare lunara si inmultesti cu 12 ca sa stii sigur. Decat sa faci o corectie proasta, mai bine nu o faci. Corectia e raspunderea ta, greseala nu.
Absolut corect! Mai ales ca nu se stie daca greseala se datoreaza inregistrarii eronate a unor cheltuieli cu amortizarea sau a inregistrarii eronate a iesirii/intrarii unor mijloace fixe. Deci, atentie!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 August 2009 - 07:00 AM




#234 adinutza_2908

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 20 July 2009 - 10:03 AM

Ce implica modificare duratei de amortizare a unor mijloace fixe? Se poate face oricum, oricand fara nicio restrictie? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Sefii vor sa scadem cheltuielile cu amortizarea in perioada de criza. E corect?



#235 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 20 July 2009 - 08:57 PM

Da,daca in urma unei evaluari rezulta o crestere a capacitatii de productie sau a duratei de functionare a mijlocului fix. :lostit (13):



#236 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 21 July 2009 - 09:27 AM

Buna ziua, tuturor!

Incerc sa gasesc raspuns la o intrebare: se calculeaza amortizarea imobilizarii in luna in care aceasta iese din patrimoniu? Ma refer aici la iesiri din varii motive: vanzare, casare, furt.
Am cautat legislatia aferenta imobilizarlor, dar nu am gasit, ori poate nu am eu toate actualizarile.

Va rog frumos, un raspuns argumentat pe baza legala este binevenit!
Va multumesc si va doresc tutror o zi buna!
mdtru



#237 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 21 July 2009 - 10:02 AM

Nu cred ca este precizat nicaieri.
Eu fac asa: daca vand in perioada 16-30, calculez amortizarea, daca vand in perioada 01-15 nu mai calculez. Depinde si de firma, daca vreau mai mult profit sau mai putin profit.
Daca vrei sa fii cat mai corect poti sa calculezi tu pe nr.de zile de functionare din ultima luna, mie prg. nu imi face si nu ma mai complic. Sumele la mine sunt mici, nesemnifcative.



#238 ivana diana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 21 July 2009 - 11:13 AM

Buna,

Am si eu o nelamurire si de ajutor. Societatea a achizitionat un obiect de mobilier si nu doreste sa-l amortizeze. Doreste sa introduca valoarea direct pe cheltuiala. Se poate sa intre direct pe cheltuiala si sa nu fie amortizata?

Multumesc



#239 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 21 July 2009 - 09:10 PM

Vezi postareamichi dtru, la Jul 21 2009, 10:27 AM, a spus:

se calculeaza amortizarea imobilizarii in luna in care aceasta iese din patrimoniu?
Dupa parerea mea, DA. Art.24(11) cod fiscal Norme de aplicare pct.70indice 2 "Pentru perioada in care mijloacele fixe amortizabile nu sunt utilizate cel putin peo perioada de o luna, recuperarea valoarii fiscale ramase neamortizate se efectueaza pe durata normala de utilizare ramasa ......". Deci daca nu functioneaza cel putin o luna amortizarea este dedeductibila fiscal atunci nu conteaza daca functioneaza o zi sau 29 de zile din luna respectiva.
Oricum valoarea neamortizata scade profitul la iesirea mj. fix la fel ca si amortizarea inregistrata pe cheltuieli.

pentru ivana diana
Da, daca este sub 1800 lei, iar daca valoarea lui este peste 1800 lei, se poate trece tot pe cheltuiala, dar aceasta este deductibila fiscal doar la nivelul amortizarii ce se calculeaza. In aceasta situatie trebuie sa tii cont de amortizare pentru a o considera cheltuiala deductibila atunci cand ar trebui sa calculezi amortizarea si sa o incluzi in cheltuieli( in acest caz vei avea un impozit pe profit deductibil in perioadele viitoare)

Aceasta postare a fost editata de leu50: 21 July 2009 - 09:12 PM




#240 NICOLE65

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 August 2009 - 06:49 PM

La un O.N.G. (sindicat), mijloacele fixe sunt supuse amortizarii (calculatoare, proiectoare )?
Va multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL