Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
AMORTIZARE mijloace fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 14

Salt la continut


AMORTIZARE mijloace fixe


292 replies to this topic

#261 danasonia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 May 2010 - 10:46 AM

Vezi postareaContabil100%, la Apr 9 2010, 12:02 AM, a spus:

Buna dragi colegi,

Dupa cum stiti de la 1 ianuarie 2010 conform OMFP 3055/2009 suntem obligati sa inregistram amortizarea pentru mijloacele fixe aflate in conservare.
Iata ce se spune in OMFP 3055:
"110 - (1) Amortizarea se stabilește prin aplicarea cotelor de amortizare asupra valorii de intrare a imobilizărilor.
(2) Amortizarea imobilizărilor corporale se calculează începând cu luna următoare punerii în funcțiune și până la recuperarea integrală a valorii lor de intrare. La stabilirea amortizării imobilizărilor corporale sunt avute în vedere duratele de utilizare economică și condițiile de utilizare a acestora.
(3) În cazul în care imobilizările corporale sunt trecute în conservare, în funcție de politica contabilă adoptată, entitatea înregistrează în contabilitate o cheltuială cu amortizarea sau o cheltuială corespunzătoare ajustării pentru deprecierea constatată.
(4) O modificare semnificativă a condițiilor de utilizare sau învechirea unei imobilizări corporale poate justifica revizuirea duratei de amortizare. De asemenea, în cazul în care imobilizările corporale sunt trecute în conservare, folosirea lor fiind întreruptă pe o perioadă îndelungată, poate fi justificată revizuirea duratei de amortizare.
(5) În cazuri excepționale, inclusiv în situația prevăzută la pct. 121 alin. (3) din prezentele reglementări, durata de amortizare stabilită inițial se poate modifica, această reestimare conducând la o nouă cheltuială cu amortizarea pe perioada rămasă de utilizare. "


ma aflu in aceeasi situatie si voi da analitice diferite,costuri si concervare pt conturile 6811 si 281...,pentru uzura aferenta perioadei anterioare lui 3055,respectiv pana la 31.12.2009 voi apela la ct 1174 care va afecta capitalul propriu dar nu va soca rezultatul anual,care va aparea mult diminuat,contabil vb,fiscal nu va fi luat in considerare.
















































Aceasta cheltuiala in mod normal este nedeductibila, deoarece nu este facuta in scopul realizarii de venituri.
Intrebarea mea este ce se intampla in cazul in care societatea are activitatea suspendata si nu obtine nici un fel de venit? Va inregistra cheltuieli nedeductibile aferente amortizarii si va plati impozit? Stiu ca e absurda intrebarea (legislatia) dar nu stiu ce sa fac.

Va multumesc!




#262 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 13 May 2010 - 03:35 PM

Dupa cum ai citat "(3) În cazul în care imobilizările corporale sunt trecute în conservare, în funcție de politica contabilă adoptată, entitatea înregistrează în contabilitate o cheltuială cu amortizarea sau o cheltuială corespunzătoare ajustării pentru deprecierea constatată. ",poti inregistra ori o cheltuiala cu amortizarea sau o cheltuiala cu o ajustare de depreciere in functie de politica contabila adoptata si in acest deprecierea este la latitudinea entitatii prin politica contabila pe care o adopta de a inregistra amortizarea, deprecierea sau de a amortiza valoarea ramasa pe perioada ramasa de utilizare conform: "5) În cazuri excepționale, inclusiv în situația prevăzută la pct. 121 alin. (3) din prezentele reglementări, durata de amortizare stabilită inițial se poate modifica, această reestimare conducând la o nouă cheltuială cu amortizarea pe perioada rămasă de utilizare. ".
Pentru clarificare cred ca trebuie sa facem corelarea si cu pct.267 din OMFP 3055.




#263 nico_mirea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 July 2010 - 10:25 AM

Buna ziua.
Am o problema, consider foarte actuala avand in vedere situatia de criza in care ne aflam, legata de urmatorul aspect: am avut in leasing 5 (cinci) autobasculante, pe care le-am returnat pe baza de proces-verbal de predare-primire firmelor de leasing. Nu stiu cum sa procedez, in ceea ce priveste situatia amortizarii mijloacelor fixe. Poate cineva sa ma ajute? Multumesc.



#264 florisp2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 26 July 2010 - 12:07 PM

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie:
lucrez la un ocol silvic privat si care din 2009 , conform codului silvic ,s-a transformat in asociatie . Pana in aprilie 2010 a existat doar activitate economica , mijloacele fixe si amortizarea lor fiind trecute pe activitate economica(De exemplu cont 2141.02 calculator = 2400 lei si 2817.02 amortizare calculator/ 4luni = 400 lei ) .Din aprilie 2010 avem si activitate fara scop patrimonial .
procentul care il aplicam pe activitati este de 90% pentru AFSP si 10% pentru AE.
Ar trebui ca sa deschid contul 2141.01 cu valoarea = 10% x val ramasa de amortizat, iar contul 2141.02 sa ramana cu valoarea =90% x val ramasa de amortizat+ val amortizata.
Amortizarea o voi calcula dupa procente.
Este corect? Se poate imparti un mijloc fix pe activitati? Care ar fi contarile?
Va multumesc



#265 adyd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 20 September 2010 - 02:42 PM

Buna, ma confrunt cu urmatoarea problema. Pana la sfarsitul anului societatea va achizitiona utilaje necesare in procesul de productie urmand sa se foloseasca amortizarea accelerata in primul an de functionare, apoi liniara deoarece uzura morala si tehnica este mare.
Pana in prezent societatea a optat pentru amortizare liniara pentru toate mijloacele fixe.
1. cum voi proceda in continuare cu amortizarile, se va merge cu amortizare liniara si accelerata simultant pentru fiecare fiecare mj. fix?
Din cate stiu eu trebuie o decizie a consiliului de administratie de trecere de la un regim de amortizare la altul si se aplica de la inceputul exercitiului financiar.
2. in Codul Fiscal conform art. 21 alin (3) lit i, amortizarea este deductibila fiscal in limita prevazuta la art. 24 din aceeasi lege, unde la punctul ( 9 ) este descrisa amortizarea accelerata; de aici inteleg ca amortizarea accelerata este deductibila fiscal integral.
3. coform Legii 15/1994 la art. 19 precizeaza obligativitatea aprobarii de catre directia generala a finantelor publice si controlului financiar de stat a regimului de amortizare propus de consiliul de administratie. Este in vigoare sau s-a abrogat. In cazul in care s-a abrogat va rog cadrul legal.
4. este nevoie de o expertiza tehnica care sa stabileasca durata de viata a mj. fixe precum si corecta aplicare a metodei de amortizare in cazul amortizarii accelerate?
Va multumesc de ajutor.



#266 susu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 22 October 2010 - 03:59 PM

buna,

am achizitionat un sistem video de supraveghere, care are valoarea de 1928 lei, sistem utilizat la hala pe care acum o realizam, deci investitia este in curs de realizare, nu s-a finalizat lucrarea decat in proportie de 90%

amortizez sistemul de supraveghere separat sau il includ in costul halei si dupa fac amortizarea?


in ambele cazuri cu ce amortizare se aplica?

multumesc



#267 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2010 - 10:16 PM

Eu le-as amortiza separat
Merg doar pe amortizare liniara.



#268 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2010 - 12:12 PM

Buna ziua,

In formularul de bilant ONG 2009 apare nota1 unde se cere amortizarea MF pt asoc fara activitate economica.
Eu stiam ca daca nu exista activitate ec , MF nu se amortizeaza.
Ma poate lamuri cineva?
S-a schimbat din 2009? Si cu amortizarea la imobilizarile vechi ce fac? Care au depasit durata de amortizare, o inregistrez toata in 2010?

Multumesc



#269 cassilas_06

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 07 December 2010 - 04:39 PM

Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoarea situatie: firma noastra a achizitionat 2 auto second hand de la o alta societate. Problema este ca primul autoturism este partial amortizat de furnizorul meu (mai are o perioada de 3 ani de amortizat),in timp ce al doilea autoturism l-am cumparat integral amortizat(conform datelor,din noiembrie 2009). Cum voi proceda in ce priveste amortizarea,voi prelua in amortizare perioada ramasa la primul auto,si anume cei 3 ani,iar la cel de-al doilea nu voi mai calcula deloc? Va multumesc anticipat!



#270 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 07 December 2010 - 06:37 PM

Le-ați cumpărat la un anumit preț.
Valoare.
De factură
Și de inventar, conform recepției.
Nu?
Chiar dacă sunt de "second hand".
Odată recepționate, stabiliți durata de folosință ... exploatare ... cât veți mai putea bucura de ...folosința, capacitatea lor de a genera , sau doar de a participa la generarea veniturilor societății dvs.
Și valoarea de inventar (cea din factură plus eventualele costuri cu transcrierea lor pe firma dvs.și-n circulație) împărțit la numărul de luni de folosință estimată = amortizarea lunară.
Catalogul privind clasificarea și duratele normale de funcționare a mijloacelor fixe vă va ajuta în stabilirea concretă a duratei de folosință în cazul concret al dvs.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 07 December 2010 - 06:40 PM




#271 laura_badea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 January 2011 - 02:28 PM

Am o problema legata de o factura ptr achizitionarea unor geamuri termopan. Valoarea facturii fara tva este de 20.099,61 lei. Cum amortizez aceasta suma? Mentionez ca factura e pe firma de avocatura. O amortizez pe durata din contractul de comodat unde are firma sediul? Sau o amortizez potrivit duratei de functionare aferenta "geamurilor termopan", desi in catalogul cu clasificari din HG 2139/2004 nu am gasit categ asta? Mersi mult.



#272 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 27 January 2011 - 04:13 PM

Pentru amortizarea accelerata mai trebuie aprobare de la finante?Am sunat la finante si nu au stiut sa-mi dea un raspuns si nu gasesc cadru legal,daca s-a abrogat articolul din legea 15.Va multumesc.



#273 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 27 January 2011 - 11:29 PM

nu



#274 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 31 January 2011 - 10:33 AM

Mihaela,deci nu trebuie?S-a abrogat articolul cu aprobarea?



#275 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 31 January 2011 - 06:06 PM

da, demult, nu am timp sa caut si sa iti dau si baza legala



#276 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 01 February 2011 - 09:50 AM

Merci mult incerc sa caut eu :thumbup:



#277 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 01 February 2011 - 07:21 PM

Am achizitionat la o vulcanizare un echilibrator de roti. Ma poate ajuta cineva cu un cod si o durata de amortizare. Am citit de 3 ori nomenclatorul si n-am idee unde sa-l incadrez.

Aceasta postare a fost editata de teofilia: 01 February 2011 - 07:22 PM




#278 geoargiana stan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 February 2011 - 04:05 PM

am urmatoarea problemuta am preluat contabilitatea unei firme, iar pe tot parcursul anului 2010 s-au amortizat cladiri, o masina, precum si mijloace fixe, desi acestea au fost scoase din gestine in anul anterior. Ce inregistrare contabila fac ca sa stornez amortizarea? :thumbup:



#279 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 February 2011 - 04:08 PM

681=281 in rosu si refcut imp profit



#280 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 07 February 2011 - 03:01 PM

Mihaela,uite ce am gasit publicat de catre Eugen Cioteanu

expert contabil
www.biroucontabilitate.ro

Valabil la data de 19.10.2010


Legea 15/1994(rep.):
Art. 19. – Competențele de aprobare a utilizării regimului de amortizare liniară sau degresivă revin consiliului de administrație al agentului economic, respectiv responsabilului cu gestiunea patrimoniului, în cazul persoanelor juridice fără scop lucrativ definitive la art. 1 alin. 3.
Utilizarea regimului de amortizare accelerată se aprobă de către direcția generală a finanțelor publice și controlului financiar de stat, la propunerea consiliului de administrație al agentului economic sau a responsabilului cu gestiunea patrimoniului.

Norme metodologice Lg 15/1994(rep.):
Utilizarea regimului de amortizare accelerată se aprobă de direcția generală a finanțelor publice și controlului financiar de stat, la propunerea scrisă a consiliului de administrație al agentului economic sau a responsabilului cu gestiunea patrimoniului, în cazul persoanelor juridice fără scop lucrativ, pe baza unei documentații de fundamentare.

Sa se fi abrogat dupa octombrie 2010?Pentru ca nu gasesc nicaieri abrogarea.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL