Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
perisabilitati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


perisabilitati

8 replies to this topic

#1 winmoncont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:botosani

Postat 11 April 2006 - 12:37 PM

Limitele maxime de perisabilitate admise la depozitare și desfacere se stabilesc la nivelul întregii activități a persoanei juridice plătitoare de impozit pe profit, prin aplicarea coeficientului stabilit pentru grupa de mărfuri la prețul de înregistrare al mărfurilor intrate sau la prețul de livrare pentru mărfurile vândute în perioada cuprinsă între două inventare


spune-ti-mi va rog daca am inregistrat corect : am primit in luna 26.7 kg de castraveti. Pret de achizitie: 4.2 Perisabilitatile din luna sunt de 1.5 kg.
Limita maxima de perisabilitate este de 0.3

26.7*4.2*0.3=0.34 norma de perisabilitate
1.5-0.34=1.16 ar fi peste norma

inregistrare in contabilitate: 607=371 0.34
6588=371 1.16
6588=4427 0.22




#2 ancabr

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2006 - 09:09 AM

Calculul este corect, dar dupa parerea mea cheltuiala nedeductibila ref la perisabilitati as inregistra tot in 607/analitic che nedeductibile perisabilitati
adica :
607/perisab nedeductibile =371/castraveti 1.16




#3 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 30 May 2006 - 09:10 AM

Am si eu o firma care comercializeaza si monteaza parbrize,geamuri auto.Cum pot sa scad din gestiune acele parbrize care s-au spart in depozit (neimputabile) sau care s-au zgariat si nu mai pot fi vandute?Se pot incadra la perisabilitati?



#4 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2006 - 10:53 AM

Sincer, n-am inteles de ce atunci cand ai calculat norma de perisabilitate ai inmultit si cu 4.2, adica pretul ... faci norma la valoare si scazi din cantitate???
- Dragos -

Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu



#5 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 21 September 2006 - 06:19 PM

Am cautat in tabelul cu marfuri perisabile si nu am gasit pantofi.

Unde intra pantofii care au defecte? Fac comert cu ridicata si cand am luat pantofi, am luat in cantitate foarte mare si nu din Romania. Acum am vreo 100 de perechi cu defecte. Ce sa fac cu ele? Ca nu le pot duce inapoi de unde le-am luat.


:blink: ajutor????
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 September 2006 - 12:53 AM

Vezi postareaMarinna, la Sep 21 2006, 07:19 PM, a spus:

Ce sa fac cu ele? Ca nu le pot duce inapoi de unde le-am luat.


:blink: ajutor????
le arunci sau le tii ca decor



#7 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2006 - 12:53 PM

are dreptate Septimiu, solutii nu prea sunt....
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#8 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 16 November 2006 - 10:28 PM

Vezi postareavery, la May 30 2006, 09:10 AM, a spus:

Am si eu o firma care comercializeaza si monteaza parbrize,geamuri auto.Cum pot sa scad din gestiune acele parbrize care s-au spart in depozit (neimputabile) sau care s-au zgariat si nu mai pot fi vandute?Se pot incadra la perisabilitati?
teoretic ar intra la pct. 47, geamuri, dar trebuie sa te intelegi cu organele de control!

Vezi postareaMarinna, la Sep 21 2006, 06:19 PM, a spus:

Am cautat in tabelul cu marfuri perisabile si nu am gasit pantofi.

Unde intra pantofii care au defecte? Fac comert cu ridicata si cand am luat pantofi, am luat in cantitate foarte mare si nu din Romania. Acum am vreo 100 de perechi cu defecte. Ce sa fac cu ele? Ca nu le pot duce inapoi de unde le-am luat.


:blink: ajutor????
in nici un caz la perisabilitati. faci un proces verbal de constatare - marfa nevandabila si o adresa catre furnizor. normal la intocmirea NIR trebuia sa se faca procesul verbal si sa nu se incarce gestiunea. cheltuiala e nedeductibila. o salvare ar mai fi: sa gasesti unde sa faci o donatie/sponsorizare.



#9 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 17 November 2006 - 01:05 AM

Vezi postareavery, la May 30 2006, 09:10 AM, a spus:

. o salvare ar mai fi: sa gasesti unde sa faci o donatie/sponsorizare.
poate la vreo casa de copii,ca in rest,i-a cam luat-o "jiji" inainte cu donatiile. :angry:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL