Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
va rog ajutati-ma 542 sau 581? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


va rog ajutati-ma 542 sau 581?

44 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2006 - 03:08 PM

ludmila, :P nu de note contabile zic, ci de cat e de folositor de-l folosim :lol: am putea sau nu sa-l ignoram si sa facem direct art. contabile de transfer nr. ??

asta zic ! mai ales ca acum functiunea conturilor nu mai e rigida. eu una m-as dispensa de el fara regrete ca pe mine nu ma ajuta. pe voi, da ??

atentie : nu va zic sa nu-l mai folositi ci va intreb cat de folositor va e, ce date va da in plus ?? poate imi schimb parerea despre el :P



#22 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 12 April 2006 - 03:09 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

dragilor, care sunteti...
cat de folositor e contul 581 ?? la ce ne ajuta el asa mult ?? :P
chiar ma ajuta: convertesc din 2 valute intr-a treia, in care sunt obligata sa fac plati, si cu atitea cursuri de vinzare-cumparare, chiar ca as " suci-o" undeva!




#23 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 12 April 2006 - 03:18 PM

sigur ca ar fi poate mai simplu daca nu l-as folosi, dar cand am avut control mi-au cerut fisa cuntului 581 sa vada cu ce numerar am lucrat. :P



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2006 - 03:19 PM

aha, am inteles. vezi, eu nu lucrez cu asemenea operatiuni, cu conversie maio multe valute din una in alta...
cu numerar lucrez, evident ! si cu valuta, dar cel mult 2.

merci mult, liliana si ludmila :P



#25 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 12 April 2006 - 04:01 PM

acum ma refer la un aspect pur tehnic si nu de semnificatie contabila:
in programul meu de conta
lucrez in modulul de conta,BANCA,intr-una din banci(A,B)

duc bani din banca A in B ,

In banca A 581=5121.1
In banca B 5121.2=581
apoi scot fisele de cont pt banca A si B
daca as face 5121.2=5121.1 in fiecare banca,as dubla operatiunea la preluarea notelor in balanta.
Poate alte aplicatii fac altfel
Eu nu as putea sa lucrez fara 581 in prg.meu.Sau as putea,dar mult mai aiurea.



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2006 - 04:10 PM

calipso a spus:

daca as face 5121.2=5121.1 in fiecare banca,as dubla operatiunea la preluarea notelor in balanta.
iarta-ma, dar nu cred ca am inteles ... cum adica, ai dubla operatiunea la preluarea notelor in balanta ???

ca in balanta trebuie sa se preia o sg. oper. la 5121.A=5121.B si nu 2 ca la 581 = 5121.A si 5121.B = 581.

nu ?



#27 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 12 April 2006 - 07:52 PM

Mie imi convine de minune ct 581!
In programul meu de contabilitate pot introduce oricum, orice, oricind.Singurul impediment este ca se respecta cu strictete functiunea conturilor.Deci folosind contul 581 nu sunt legat de soldul casei. :wink:



#28 bsd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 12 April 2006 - 08:41 PM

Nu inteleg. Ce conteaza daca e casa sau banca? pur si simplu s-a dat un avans spre decontare din caserie (prin 542), iar decontarea se face prin banca. Din extrasul de cont de scad platile efectuate si se justifica suma.



#29 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 April 2006 - 08:56 PM

dexter a spus:

Deci folosind contul 581 nu sunt legat de soldul casei. :wink:
nu esti legat de soldul casei daca folosesti 581 cand transferi sume dintr-un cont bancar in alt cont bancar.

dar daca vrei sa depui bani la banca din casierie cum nu esti legat?
sa inteleg ca, desi ai 500 de lei in casa tu poti inregistra depunerea la banca de 550 de lei?

:shock: sau mai scrie odata la ce-ai vrut sa faci referire.

in alta ordine de idei... mie mi-ar place sa putem inregistra 5121=5311.
ar fi mai comod.



#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2006 - 09:15 PM

bsd a spus:

Nu inteleg. Ce conteaza daca e casa sau banca? pur si simplu s-a dat un avans spre decontare din caserie (prin 542), iar decontarea se face prin banca. Din extrasul de cont de scad platile efectuate si se justifica suma.
cristina i. si cu mine zicem la fel, dar uite ca nu toti imbratiseaza metoda si e dreptul lor s-o faca. dupa cum ai vazut, parerile sunt impartite...

dexter a spus:

Deci folosind contul 581 nu sunt legat de soldul casei.
dexter, nu te supara, nici eu nu-mi dau seama ce vrei sa spui. reformuleaza, te rog, ca sa "intelege" tot romanu', frate :P



#31 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 13 April 2006 - 12:42 AM

Pentru Otilia, pe scurt:
1.Sold casa=100 ron
2.Ridicare numerar=50 ron : 5311=5121 in varianta ta

5311=581 in varianta mea
581 =5121
3.Diverse plati=125 ron
In situatia in care nu operez transferul bancar in ct 5311 nu pot face plati din caserie(nu ma lasa programul de conta).
4.Lucrind la doua miini in contabilitate(unul cu banca, altul cu casa) nu suntem legati in acest fel unul de celalalt.Fiecare isi poate urmari soldurile zilnice.
In momentul in care eu inregistrez 5311=5121 i-am "stricat" ziua de extras a partenerului.
Am firme la care atit ziua de casa cit si cea de banca sunt lungi ... ca zilele de post ...Registrul de casa se tine direct pe calculator, banca direct, iar la sfirsit facem conexiune finala in contabilitate.
In acest fel, in orice zi a lunii vizualizam balanta societatii ne corespund soldurile la 5121,5311 .
La noi e pur si simplu chestie de organizare interna.
Sper ca m-am facut inteles :lol:



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2006 - 12:28 PM

multumesc, dexter, acum am inteles. :P
dragul de tine te-ai "chinuit"sa-mi explici asa cand cel mai simplu era sa-mi spui ca tu faci casa independent de banca, adica nu astepti ca pers. care face banca sa iti faca transferul in/din caserie ci il faci tu direct folosind 581. corect ??

asta DA ! motiv de folosire a lui 581 = independenta efectuarii lucrarilor de casa si de banca. nici pers. care face banca nu depinde de tine care faci casa si nici tu de ea... nu isi face banca la timp ?? problema ei, dar asa nu te incurca si pe tine.... la fel si cu casa nefacuta la timp.. buna treaba !

dragilor, parca-parca incep sa-l indragesc pe 581 asta... :lol: :lol: v-am pupat si merci mult !



#33 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 14 April 2006 - 07:40 PM

:wink:



#34 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 15 April 2006 - 09:19 AM

exact ce ti-a spus dexter ti-am spus si eu
daca in modulul de casa faci 5121=5311 si in modulul de banca faci tot 5121=5311,in balanta,din cele doua module, se preia nota de doua ori



#35 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2006 - 04:37 PM

buna, calipso :)

calipso a spus:

exact ce ti-a spus dexter ti-am spus si eu
nix, dexter mi-a zis altceva si anume independenta lucrarilor casa-banca si l-am inteles de ce procedeaza asa. el nu o face fiindca altfel s-ar dubla notele in balanta ci ca sa nu fie legate cele 2 pers. care fac aceste lucrari in mod independent.

calipso a spus:

daca in modulul de casa faci 5121=5311 si in modulul de banca faci tot 5121=5311,in balanta,din cele doua module, se preia nota de doua ori
f. ciudat cum fct. programul tau de conta... pt. ca in oricare din module ai face operatia 5121=5311 o singura data, ea ar trebui sa se duca in cele 2 conturi si in cele 2 jurnale: cel de casa si cel de banca, adica daca o faci in modulul de casa , ac. sa fie preluata automat si im modulul de banca.. si invers.
uite, in SAGA, daca faci 5121=5311 direct, suma se duce atat in contul 5121 si apare in operatiunile de acolo cat si in contul 5311 , inclusiv in registru de casa. am sters operatiunea din un modul, s-a sters automat si din celalalt. asa mi se pare corect si normal sa fie !!
DAR am inteles ca e chestie de program... si crede-ma ca nu o spun cu rautate, dar programul tau are aici niste lacune. ce te faci daca de maine se renunta la 581 oficial ?? zic, ca o ipoteza.. va trebui sa-ti modifice programul pt. un singur cont... eu am mai lucrat cu 3 programe de conta in afara de SAGA si nici unul nu facea ce face al tot in acesta situatie... :)

multumesc pt. raspuns si sa ai o zi frumoasa.



#36 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 16 April 2006 - 09:19 AM

ca si dexter lucram simultan in mai multe registre si tehnic,am nevoie de 581.As putea si fara el,as schimba niste optiuni,dar mi-e bine asa.Probabil ai prg.asemanator cu al lui dexter si de aceea el te-a convins.
Programul meu nu are lacune!Daca l-ai vedea!este o minune,ti-am mai spus!
face note la bilant,toate declaratiile(mai putin aia de mediu,ha),ordine de plata,pe care doar le export in programele lor ca sa le listez cu cod de bare.
pot sa lucrez in urma,in orice luna vreau.Am vazut programe in care termini luna,o salvezi si ca sa te intorci tr sa restaurezi si sa faci tot felul de manevre.
si partea de contabilitate este f.bine pusa la punct,cu toate registrele si toate situatiile conturilor in orice forma vrei sa le vezi.
Primesc modificarile pe e-mail.
Spun toate astea ca sa mai stie si altii ce pot sa ceara de la un progr.de conta.
Numai bine!



#37 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 April 2006 - 10:35 AM

programul doamnei otilia face ordine de plata si cu ... cod de bare :roll:



#38 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 16 April 2006 - 11:47 AM

-nu stiu cum face al otiliei,dar al meu face OP-uri pe care le export in progr de OP al fiscului ca sa pot lista cu cod de bare.Cand nu erau cu cod de bare le listam direct din program
-uite cum fac-pontez si simultan mi se creaza toate declaratiile aferente salariilor pe care pot sa le listez si sa le salvez din progr de conta,sau ca sa ma verific, le pot exporta in progr.institutiilor respective si le pot salva si lista de acolo.Evident ca dupa ce pontez,apas niste butoane de creare a decl respective,dar doar atat.
-pe baza NC de salarii si a altor note contabile,imi creaza automat,prin apasare pe buton Decl 100,ale carei sume le compara si cu decl de salarii si ma atentioneaza daca sunt diferente intre ele.
-pe baza lui 100,imi face OP-declarative sau nu,exact cu sumele din 100.Daca vreau,pot sa modific sumele.
-export OP-urile in programul fiscului si listez de acolo cu cod de bare
Nu-i asa ca e frumos?Trebuie sa fiu atenta doar cum fac statele!
Restul e aproape gata.



#39 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 16 April 2006 - 12:06 PM

-iar cu notele explicative la bilant,a fost MINUNAT
-imi face toate notele care folosesc sume din bilanturi 2004-2005,indicatori,tot ce se poate intocmi cu date existente in bilanturi.Creez notele in programul de conta,apoi le export in fisiere word,unde pot sa le modific si sa le completez cu comentariile aferente.
Este super.mai ales cand ai de facut multe bilanturi.
-pot sa folosesc nota 9 si in timpul anului,daca vreau sa calculez ceva indicatori



#40 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 April 2006 - 12:27 PM

Programul cu care lucrez , nu spun numele pentru ca regulamentul interzice sa facem reclama, face state salarii,decl cas,decl somaj,decl. sanatate, decl. cci, decl. itm, decl 100+300 cu cod de bare, bilant etc.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL