Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
control ITM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


control ITM


125 replies to this topic

#81 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2009 - 11:07 PM

De ce a-ti creat topic nou si nu a-ti intrebat in topicul existent ?
sau regulamentul sa modificat intre timp si eu nu am aflat ?



#82 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 July 2009 - 08:16 AM

topicuri unite.




#83 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 July 2009 - 12:29 PM

Vezi postareaANGEL86, la Jul 12 2009, 05:39 PM, a spus:

. avem contract colectiv de munca incheiat acum cativa ani si valabil 10 ani. la controlul de la ITM mi s-a spus ca trebuie sa fac un act aditional, sau o anexa la acest contract prin care sa-l actualizez la nivel cu contractul colectiv de muna la nivel national.
nu stiu cum trebuie formulat si cum trebuie inregistrat: la ITM sau la Directia regionala a muncii.

actul aditional se depune la institutia unde a fost si primul inregistrat.
Partile...azi...convin urmatoarele modificari ale CCM colectiv nr...
Art 1 se modifica si devine ....
semnat



#84 ANGEL86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 July 2009 - 07:28 PM

Multumesc(cu intarziere). se pare ca unele lucruri sunt mai simple decat credem noi.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 July 2009 - 08:58 AM




#85 andreadiana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 August 2009 - 09:09 AM

Buna

Am avut un control Itm si inspectorii s-au legat de urmatoarele aspecte:

1. In situatia in care avem angajati care lucreaza si la sfarsitul saptamanii, inspectorii considera ca trebuie sa se acorde un spor, stabilit de societate, dar care nu se aplica numai pentru acele ore lucrate sambata sau duminica, ci pentru intreaga luna. Practic, daca o persoana lucreaza sambata, el ar trebui sa primeasca pentru toata luna un spor.

2. Repaos saptamanal- repaosul saptamanal nu se acorda la societatea noastra sambata si duminica, dar se acorda in alte 2 zile consecutive, aceste zile nu sunt intotdeauna aceleasi. Ei ne cer insa ca repaosul saptmanal, zilele in care se acorda sa fie fixate in regulamentul intern, ceea ce noi nu putem, pentru ca e variabil.

3. Pe de alta parte, regulamentul intern trebuie sa fie semnat de catre toti angajatii sau numai de catre reprezentantii salariatilor?


Ce parere aveti?



#86 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2009 - 09:36 AM

1. E veche treaba.
2. Si daca nu sunt aceleasi un sistem tot trebuie sa existe.
3. Se semneaza de luare la cunostinta da catre toti.

Aceasta postare a fost editata de negocont: 20 August 2009 - 09:39 AM

Dragos



#87 andreadiana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 August 2009 - 01:18 PM

Bine, inteleg ca e veche treaba, atunci macar spuneti-mi unde trebuie sa caut.

Multumesc



#88 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2009 - 01:55 PM

Cred ca este un articol prin contractul colectiv...
Dragos



#89 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2009 - 10:36 AM

andreadiana,

ai deschis un topic nou pe tema controlului ITM desi mai exista unul deschis deja, cateva pozitii mai jos, in lista.
astfel ai incalcat regulamentul forumului si primesti, de data asta, cea mai usoara sanctiune = avertisment public.
pt. a activa pe acest forum ai obligatia sa-i respecti regulamentul !

topic inchis si marcat pt unire !



#90 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 September 2009 - 10:31 PM

am avut un control de la itm...
le-am dus ce au cerut, adica state, dosare de personal, revisal...plus acte de protectia muncii...
dar la sfirsit mi-au spus ceva de genul:"nu mai zic nimic despre salariul care este sub minimul pe tara de 650 lei"
stie cineva despre ce e vorba? pentru ca mi-a lasat hirtie cu termen sa le duc acte aditionale...
de mentionat ca nu am decit muncitori necalificati iar domeniul de activitate este lucrari de constructie
multumesc mult



#91 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2009 - 10:39 PM

contractul colectiv de munca la nivel de ramura prevede pt constructii un salariu minim de 650 lei pe care esti obligata sa-l respecti
Cu respect,
Alinutza



#92 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 September 2009 - 10:59 PM

poti sa-mi dai un numar de monitor oficial de unde sa-l iau...
1000 de contracte colective si 1000 de salarii minime obligatorii... :lostit (13):
multumesc mult



#93 Cimpean Claudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 09 September 2009 - 07:47 AM

La sfarsitul CIM, ce ai trecut? Contractul la nivel de ramura sau cel national?
__________________________________________________________________
Sper ca v-am fost de ajutor!
Best wishes!
Claudiu



#94 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 09 September 2009 - 08:22 AM

n-are cum sa ocoleasca ramura



#95 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 September 2009 - 03:30 PM

si totusi...

contractul colectiv de munca din constructii spune la art 50:
Art. 50
Salariul minim brut de baza pe ramura de constructii se fixeaza la 570 RON/luna cu aplicabilitate de la data inregistrarii, pentru un program de lucru de 170 de ore/luna, adica 3,353 RON/ora.

de unde 650?

mai este alt act care modifica acest nivel?



#96 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 09 September 2009 - 04:29 PM

ACT ADITIONAL
LA CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA LA NIVELUL RAMURII
CONSTRUCTII PE ANII 2008-2009
INREGISTRAT LA MINISTERUL MUNCII, FAMILIEI SI EGALITATII DE SANSE
SUB NR. 631/17/5.12.2007
inregistrat la Ministerul Muncii, Familiei si Egalitatii de Sanse
sub nr. 744/12.01.2009


In temeiul prevederilor Legii nr. 130/1996, asa cum a fost modificata prin Legea nr. 143/1997, ale Legii (patronatelor) nr. 356/2001 si ale Legii nr. 54/2003, partile contractante sunt:
A. Angajatorii, stabiliti de Asociatia Romana a Antreprenorilor de Constructii ARACO, asociatie patronala confederativa reprezentativa la nivel national si pentru ramura de constructii in baza Sentintei Civile cu nr. 1/23.01.2008 in dosarul nr. 43220/2007 al Sectiei a III-a Civila a Tribunalului Bucuresti.
B. Salariatii, reprezentati de federatiile sindicale reprezentative conform legii:
- Federatia Generala a Sindicatelor FAMILIA, conform sentintei civile nr. 5 in dosarul nr. 4RE/2005 din 29.03.2005 a Tribunalului Municipiului Bucuresti, Sectia a III-a Civila.
- Federatia Nationala a Sindicatelor din Constructii Montaj "ANGHEL SALIGNY", conform reprezentativitatii pentru ramura de constructii in dosarul nr. 3709/3/2008 din 17.06.2008 al Tribunalului Bucuresti, Sectia a III-a Civila.
- Federatia Sindicatelor Constructorilor Feroviari si Cai de Comunicatie din Romania, conform deciziei civile nr. 20 din 2.06.2006 a Tribunalului Bucuresti, Sectia a V-a Civila.
Deoarece Contractul colectiv de munca al ramurii constructii a fost incheiat pe o perioada de doi ani, respectiv 2008-2009, salariul minim de 570 lei/luna negociat in decembrie 2007 reprezinta nivelul aferent anului 2008 pentru un program de lucru de 170 ore pe luna, comisia paritara la nivelul ramurii constructii a convenit sa reformuleze articolul 50 din contract astfel:
Art. 50. - Salariul minim brut de baza pe ramura constructii se fixeaza la 650 lei pe luna, incepand cu data de 1.01.2009, pentru un program de lucru de 170 ore/luna.
Celelalte articole raman nemodificate.
Redactat azi, 19.12.2008.


Parti semnatare

Reprezentantii angajatilor Reprezentantii Sindicatelordesemnati de Comitetul Director ARACO Federatia Generala a Sindicatelor FAMILIA Laurentiu Plosceanu Dan Cristescu Presedinte ARACO Presedinte Adrian Florescu Federatia Nationala a Sindicatelor din Prim Vicepresedinte ARACO Constructii Montaj Presedinte TIAB - S.A. ANGHEL SALIGNY Eugen Colceriu S.C. HIDROCONSTRUCTIA - S.A. Emil Timofti Presedinte Director General Federatia Sindicatelor Constructorilor Feroviari si Cai de Comunicatie Ion Gogonea Presedinte
vivi



#97 giucontex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:oradea

Postat 14 September 2009 - 08:00 PM

Buna!
Va rog sa ma ajutati macar cu o parere! :lostit (13):
am urmatoarea speta:
pentru luna iulie si august 4 salariati isi fac cerere de concediu fara plata.
depun statul de plata la ITM pe luna iulie, insa nu atasez cererlie pe iulie ci din gresala cele afernte lunii august.
Doamna de la ghisiu nu observa, au vad insa prea tarziu, adica la sfarsitul lunii august.
Merg sa depun cererile corecte si imi spun povestea pe acolo, insa le pot depune decat prin secretariat cu cerere explicita.
De cele mai multe ori cand depui la ITM ceva prin secretariat, se sesizeaza si vin in control.
Care este parerea voastra, am ceva sanse sa scap de control?
multumesc! :smile:



#98 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 15 September 2009 - 11:46 AM

de ce ar trebui sa depui cererile de concediu fara plata la ITM?



#99 giucontex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:oradea

Postat 15 September 2009 - 03:09 PM

Am intrbat la domnii de la ITM si asa mi-au spus. Stii cumva ca nu ar trebui depuse?



#100 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 September 2009 - 07:48 AM

Vezi postareaVIVI1968, la Sep 9 2009, 03:29 PM, a spus:


ha... ca in toate exista pareri si pareri... eu nu depun cererile de CFS odata cu statul si daca se vad orele nelucrate pe stat nici nu mi le cere la inchiderea carnetului. si nici nu mi s-a spus ca le-ar vrea atasate la stat

Multumesc mult pentru raspuns

Imi poti spune si unde se publica? Apar pe undeva free?

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 18 September 2009 - 01:31 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL