Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
control ITM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


control ITM


125 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2006 - 02:03 PM

mihavesa a spus:

dar daca va vedeti la mare, va rog eu, fara contabilitate :D
nu cred ca putem, asta-i boala grea :lol: :lol:



#22 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 05 July 2006 - 01:10 PM

Problema ridicata aici de colega noastra nu este deloc izolata. De curand m-am lovit si eu de o astfel de situatie dar un pic diferita.
Caz concret:
Unei firme i se stabilesc in 2005, printr-un proces verbal de control, majorari de intarziere si dobanzi in cuantum de circa 11.000 lei vechi, ca urmare a intarzierii platii comisionului. Firma omite a plati aceasta suma. Cu toate acestea se achita comisionul itm inclusiv pe decembrie pana la 31.12.2005 astfel incat la sfarsitul anului, conform evidentei contabile, nu inregistreaza nici o datorie la comision itm.Apoi intocmeste declaratie inventar pe zero peste tot, dar nu o depune fiindca cei de la ghiseu nu primesc declaratii inventar decat cu sume. Vin cei de la itm si puncteaza toate procesele verbale incepand din 2003 ca sa-si puna la punct evidentele pentru ca, desi sumele erau achitate, in evidenta lor figurau sume restante la dobanzi si majorari. Din verificare rezulta, firesc, ca suma de 11.000 lei vechi adica 1 ron a ramas neachitata. Urmeaza apoi circul de rigoare, adica amenda de 3.000 ron pentru nedepunerea declaratiei inventar cu suma respectiva de 1 ron la majorari. Si, ca sa para binevoitoare, cauta in lege ca sa spuna dezamagite ca nu pot sa dea jumatate din minim in 48 ore si nici avertisment pentru ca legea nu permite (lucru corect).
Articolul in cauza este urmatorul:

Legea 403 din 27 decembrie 2005, pentru modificarea si completarea Legii nr. 130/1999 privind unele masuri de protectie a persoanelor încadrate în munca
(textul actului...)
Publicat in Monitorul Oficial nr. 16 din 09 ianuarie 2006
Emitent: Parlamentul
Art. II
(1) Platitorii de comision prevazuti la art. 8 din Legea nr. 130/1999 privind unele masuri de protectie a persoanelor incadrate in munca, cu modificarile si completarile ulterioare, care inregistreaza la data intrarii in vigoare a prezentei legi obligatii restante si neachitate reprezentand comision datorat inspectoratului teritorial de munca, au obligatia sa depuna o declaratie-inventar ce va cuprinde comisionul datorat, pe ani fiscali, impreuna cu dobanzile si penalitatile de intarziere, sume stabilite pe propria raspundere, conform evidentei contabile. Declaratia-inventar constituie si instiintare de plata.


La o lecturare mai atenta observam ca legiuitorul a stabilit obligatia depunerii declaratiei inventar pentru firmele „care inregistreaza la data intrarii in vigoare a prezentei legi obligatii restante si neachitate reprezentand comision datorat inspectoratului teritorial de munca”. Nu majorari restante ci comision restant. Apoi stabileste continutul declaratiei „ce va cuprinde comisionul datorat, pe ani fiscali, impreuna cu dobanzile si penalitatile de intarziere,”. Pentru ca mai apoi sa lamureasca lucrurile definitiv adica „stabilite pe propria raspundere”. Deci nu prin acte de control care, firesc, nu sunt stabilite pe propria raspundere. Mai mult decat atat, declaratia inventar constituie titlu executoriu, ca urmare declararea in acest fel a unor sume stabilite prin acte de control practic dubleaza debitul agentului economic.
La auzul acestor argumente inspectorii s-au burzuluit mai tare amenintand ca nu am decat sa fac contestatie.
Nu stiu cat au cantarit vorbele mele in decizia lor dar cert este ca, desi au specificat ca nu a fost depusa declaratia inventar, nu au dat nici o amenda.
Am uitat... ca masuri trebuie sa achitam 1 ron.




#23 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 July 2006 - 08:40 PM

viorache a spus:

.Apoi intocmeste declaratie inventar pe zero peste tot, dar nu o depune fiindca cei de la ghiseu nu primesc declaratii inventar decat cu sume.
ciudat. in bucuresti, mi-au primit toate declaratiile inventar facute pe zero. ulterior am aflat, ca, de fapt, nu trebuia sa depun aceste decl. inventar daca nu aveam datorii.



#24 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2006 - 02:27 PM

A avut cineva vreun control de la protectia Muncii ?
cum se procedeaza, sunt draguti domnii/doamnele ?



#25 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 04 October 2006 - 10:26 AM

De la ITM am fost invitati sa aducem declaratia inventar.Comisionul restant la 31.12.2005 (XI'2005=7RON+XII=5RON) s-a achitat in 03.2006 . Am depus in sepembrie declaratia , dupa termenul dat de Ordonanta 99/10.02.2006 la Lg.403/2005 care complecteaza si modifica Lg.130/1999 . Ni s-a spus ca suntem pasibili de amenda 6000 RON pentru depunerea cu intarziere a declaratiei pentru debitul de 12 RON.
Credeti ca am cai de contestatie pentru asa amenda , la asa debit?Daca nu o depuneam deloc este aceiasi amenda .



#26 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 08 December 2006 - 01:57 PM

Am avut control de la ITM si m-a facut praf! O sa va relatez si voua "ideile" domnilor inspectori si astept opinii.
1. La rubrica din contractul individual de munca denumita "obiectul contractului" domnul vrea sa se scrie "angajare".
2. La contractele cu timp de 4 ore de ex, la salariu nu vrea sa vada mai putin de 370. Sustine ca ponderarea functie de timpul de lucru se inscrie la "alte clauze" si se face doar in statul de plata.
Formularea din CM national "pentru un program complet de lucru de 170 ore lunar" nu inseamna pentru el acelasi lucru ca pentru mine.
3. Nu a fost multumit de foile mele de pontaj pe motiv ca nu aveau inscris pe ele numarul de codificare al formularului din registrul de tipizate!
4. Sustine ca in art. 41 al CCM la nivel national se prevede obligativitatea constituirii lunare a fondului de premiere de minim 1,5%din fd salarii, nu mi l-a gasit in balanta si a facut a milioana criza! Nu au avut nici un fel de rezonanta protestele mele, nici macar nu m-a lasat sa vorbesc, ma ameninta tot timpul cu amenzi si cu evaziunea fiscala!
5. Mi-a verificat coeficientii de incadrare pe functii!(1,2 pt. munc. calificat, 1,5 studii sup, etc., nu le mai stiu pe dinafara, stiti la ce ma refer).
6. Am doi paznici si 16 muncitori necalificati care sunt incadrati cu 370. Sunt singurii cu 370. Pentru cei care au vechime in munca ma obliga sa le dau de la data angajarii sporurile de vechime si, evident, va dati seama ce presupune asta(rectificative, etc)!
Astea sunt cele mai "tari" faze, au mai fost si altele dar inca nu mi-am revenit.
Nu m-a lasat absolut deloc sa vorbesc, imi flutura mereu amenzi, etc.
Eu zic ca sunt destul de "tocita" la capitolul controale, dar ca asta nu am mai avut! A luat foc atunci cand am refuzat sa semnez procesul verbal, a amenintat si in final a cazut la pace cu patronul contra unui aparat de sudura si a unui contract de consultanta(cu el, bineinteles).
Oricum, a ridicat niste probleme care merita , cred eu, discutate!
Iar in ce ma priveste cred ca l-a suparat foarte tare atunci cand i-am spus ca programmul meu s-a incheiat si nu accept sa fac ore suplimentare! Se facuse ora 17 si ma tinea in sfaturi de la 9!
iuliana



#27 ars_alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:iasi

Postat 06 January 2007 - 12:30 PM

Iuliana, felicitari ca i-ai dat peste nas cu programul, ma bucur ca mai gasesc persoane cu "ouţe" atunci cind vine vorba de "organul fiscal" sincer, toti avem tendinta de a ne milogi, de a ne apleca in fata lor, doar, doar scapam cu o amenda mai mica, dar tot degeaba, ca cine e pus pe harţă tot ne poate face praf.
Felicitari inca odata! la faza asta amenda nu mai conteaza, conteaza numai persoana care ai fost si esti :lostit (13):



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2007 - 08:01 PM

pt. IULIANA1207 :

sa stii ca am ramas ca la dentist de ce ai povestit cu controlul, parca sunt cei de la garda, ca numai ei fac asa urat cand vin in controale.
te felicit si eu pt. atitudine si ma bucur ca ai un sef intelegator, desi toata situatia este revoltatoare !!
e prima oara cand aud de un control al ITM-ului care sa faca atat de urat !!

pana la urma, cum s-a terminat ?? ce ai refacut din ce ti-a zis nemernicul ala ?



#29 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 20 February 2007 - 08:47 AM

Am refacut tot ce mi-a zis, adica state de diferenta, declaratii si OP, etc. Mi-a dat termen de rezolvare si a venit sa verifice. De amenda nu am scapat. Individul e celebru la Prahova, nu sunt singura care a apatit-o! Ideea e ca nu poti face nimic pt a afla cum este, de fapt , corect. Daca faci adresa la ITM Prahova in raspuns vei primi punctul lui de vedere. Am trimis niste adrese la Ministerul Muncii si nu am primit nici un raspuns. Am ramas in ceata cu 2 chestii de care s-a legat:
- la contractele part-time mi-a spus ca la salariul de incadrare trebuie trecut salariul corespunzator postului pt un timp de lucru integral, de 8 ore, iar ponderarea functie de nr. de ore efectiv o fac in stat, in contract facand la "Alte clauze " precizarea ca plata se face proportional cu timpul lucrat.
- mi-a cerut balanta si mi-a spus ca trebuie sa am prevazut si constituit luna de luna un fond de premiere(scrie ceva in CCMN dar eu nu vad OBLIGATIVITATEA!)

Daca are cineva idei constructive sau sugestii, astept!
iuliana



#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 01:58 PM

la contractul cu timp partial, tipul e dus cu pluta !!!! iti dai seama ca somajul se va calc. la sal de 370 (cat era atunci) , e nebun !!
cat priveste fd. de premiere... nu stiu ce sa-ti spun... o sa ma mai uit in CCMNN.

cert e ca ar trebui sa nu te lasi si sa insisti la min. muncii.
in locul tau, eu as avea in vedere si o reclamatie, dar asta dupa ce primesti rasp. oficiale de la ei si tot acolo sa il reclami ! nemernicul !!

este incredibil ce se poate intampla !! :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 20 February 2007 - 01:59 PM




#31 MariaNE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Harghita

Postat 20 February 2007 - 05:11 PM

Sunt si eu curioasa daca contractul acela de consultanta mai este valabil.Fiindca eu cred ca acel contract este marul discordiei.A incercat sa te discrediteze in fata patronului ca sa-l convinga pe acesta ca are nevoie de "persoana lui".



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 06:52 PM

da, da ! si asta ! Maria are dreptate !



#33 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 02 July 2007 - 06:44 AM

Am o nedumerire. Am avut control de la ITM la un magazin de vanzare cu amanuntul. Administratorul nu e angajat. El vindea in magazin. Au amendat firma cu 1500 RON pt ca nu era angajat administratorul. Nu are voie administratorul sa desfasoare activitatea numai daca este angajat?



#34 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 02 July 2007 - 06:50 AM

Administratorul are voie sa desfasoare activitate de administrare a firmei. Activitatea de vanzare marfa este o activitate profesionala specifica si trebuie stipulata in CIM. Vanzatorul trebuie sa aiba carnet de sanatate, etc. Nu cred ca a fost un abuz.
iuliana



#35 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 02 July 2007 - 06:58 AM

Mersi de raspuns. Am pus intrebarea deoarece anul trecut un prieten a avut un control , la fel vindea administratorul , si inspectoarele au zis ca e OK. Poate nu or fi fost tot alea.Dar asta e.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 October 2008 - 09:28 PM




#36 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 July 2007 - 08:27 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Jul 2 2007, 07:50 AM, a spus:

Administratorul are voie sa desfasoare activitate de administrare a firmei. Activitatea de vanzare marfa este o activitate profesionala specifica si trebuie stipulata in CIM.

Problema se complica daca administratorul este asociat unic.



#37 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 02 July 2007 - 10:25 AM

[quote name='marian.apetre' date='Jul 2 2007, 09:27 AM' post='135862']

Nu e administrator unic . Sunt 2 asociati, 2 administratori sot-sotie.



#38 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 July 2007 - 04:02 PM

Rasp. e simplu. Contestati amenda in instanta. Sanse de castig 99%!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#39 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 02 July 2007 - 04:14 PM

[quote name='LUCK33RO' date='Jul 2 2007, 05:02 PM' post='135912']


Mersi LUCK33RO.

Sa vedeti lucrul inspectoarelor de la ITM care ieri preluau declaratii la ghiseu (intre timp au terminat facultatea). Am citit si eu procesul vrbal ce l-au facut . Acolo nici macar nu scria ca doamna e administrator. Scria doar ca e asociat cu 50%. L-am trimis pe administrator (pe sot) sa faca bau catre ele si l-au chemat maine dimineata sa clarifice problema. Sper ca anuleaza procesul verbal de contraventie.



#40 anador

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Slobozia

Postat 09 November 2007 - 12:01 PM

am avut "control fiscal" de la itm finalizindu-se cu amenda pentru depunerea cu intirziere *2 zile* a declaratiei lunare. Contraventia intervine si la nedepunerea la termen a declaratiei ??? In cazul asta este ca si cum n-as fi depus-o DELOC!!!!!

Ce parere aveti?
Multumesc,
Anador






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL