Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate importuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabilitate importuri

24 replies to this topic

#1 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 05 January 2005 - 02:05 PM

am o problema legata de plata tva in vama.
la un import am platit in vama taxele vamale comision si tva .cand platesc tva cum fac contarile?
4426=5311
in registru de cumparari trebuie sa trec fact de import , cum fac nota asa?
/401
371
4426
si mai fac si
4427=4426
nu stiu cum sa procedez.
ma ajutati va rog



#2 Ioana_R

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 January 2005 - 04:16 PM

Eu inregistrez asa:
371 = 401
4426=446 cu valoare TVA
446 = 5311
Acum depinde si cum iti permite programul, daca poti trece in jurnal.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2005 - 06:16 PM

Ioana_R a spus:

Eu inregistrez asa:
371 = 401
4426=446 cu valoare TVA
446 = 5311
Acum depinde si cum iti permite programul, daca poti trece in jurnal.

Si eu fac la fel ! Cu precizarea contabila teoretica: 446=5311/5121



#4 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 05 January 2005 - 09:13 PM

multumesc , asa o sa fac si eu numai ca o sa am probleme cu listarea jurnalui.



#5 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 January 2005 - 09:50 PM

TVA este ea o taxa;nu vad de ce trebuie sa mai faci 4426/446;maresti rulajul fara rost;direct 4426/5311 sau 5121;toate cartile pe care le am eu asa arata;n-am inteles nici de ce trebuie sa faci 4427/4426 la factura de import;regularizarea TVA se face lunar sau trimestrial(dupa caz), cu total 4427 si cu total 4426 pentru perioada de raportare si iese 4423 sau 4424;asta in ceea ce priveste inregistrarea TVA in nota contabila;
Hei si, pentru ca eu n-am avut curaj pana acum sa intreb ceva despre import,am prins curaj si,fiti numai atenti:in jurnalul meu de cumparari este asa:total factura -baza-tva;eu pe factura de import nu am tva,platesc tva in vama pe baza DVI:nu pot sa bag total factura in jurnalul de cumparari suma stabilita de vama ca baza de calcul pentru TVA,pentru ca imi preia suma totala ca datorie la fisa furnizorului si desi in balanta ,pe baza notei contabile,emisa corect,daca am platit,furnizorul apare achitat,in fisa furnizor eu raman cu datorie exact tva-ul si taxele vamale care se iau in calcul la baza pentru tva in vama;daca bag in jurnal ca total factura suma furnizorului si trec la tva (imi da voie programul) suma tva achitata,per total baza*19% in decont nu-mi da 4426 al meu;
se leaga cineva de acest lucru?daca a-ti vazut,de cand au pus 9% la cazare,carti si medicamente, numai la vanzari au trecut cota de 9% pe decont,la cumparari bate vantul;am fost chiar atunci cand au schimbat programul si am intrebat;solutia lor:baga si tu tot la 19% chiar daca baza*19% nu mai iese!!!!nimic;nici acum nu au rezolvat problema;ce stiti voi despre asta,ca eu am obosit!seara buna!



#6 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 January 2005 - 09:55 PM

stai ca n-am obosit inca:voi ziceti 371 la 401;eu stiu si 371 la 446(taxe si comision vamal);chiar si transportul,daca este distinct se baga tot in valoarea marfurilor;acum,n-am vrut sa fiu eu "desteapta",dar m-am gandit ca daca n-ati zis nimic despre asta,sa zic eu;voi nu va suparati,bine?



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2005 - 10:15 AM

arret a spus:

stai ca n-am obosit inca:voi ziceti 371 la 401;eu stiu si 371 la 446(taxe si comision vamal);chiar si transportul,daca este distinct se baga tot in valoarea marfurilor;acum,n-am vrut sa fiu eu "desteapta",dar m-am gandit ca daca n-ati zis nimic despre asta,sa zic eu;voi nu va suparati,bine?

Ar fi chiar culmea sa ne suparam cand ai dreptate. Daca ea n-a zis nimic de taxe vamale am crezut ca nu e cazul... Oricum, precizarea ta e f. buna!
Cat priveste problema cu jurnalul de tva, daca am inteles bine, nu vad care e necazul, pt. ca:
* in jurnal apare toata baza = f. bine, dar in nota contabila aceasta suma e defalcata pe elem. componente.
* plata elementelor se face distinct, pe fiecare in parte.
* poti forma baza din inreg. succesive, astfel: 371=401 marfa, 371=446, 371 = 401transp. si 4426 = 446, rezultand astfel 4 inreg. separate care, per total, formeaza baza si tva-ul.
*daca programul tau nu permite astfel de inreg., adauga de mana la sfarsitul jurnalului aceste importuri, astfel incat sa ai in final o corespondenta baza/tva.Oricum, baza va cuprinde suma din DVI.
Te-am ajutat cu ceva, sau n-am priceput care era tema?

O zi frumoasa.



#8 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 January 2005 - 10:27 AM

Ce-mi place sa "vorbesc" cu voi!
O zi usoara,ca tot este sarbatoare!



#9 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 06 January 2005 - 04:10 PM

nu v-am intrebat de taxe vamale transport si comision pentru ca stiu problema mea ca si la arret e de program pentru ca lucrez cu coduri de marfuri (en-gross)si marfa cand o intoduc o am cu pret total(pret+ taxe +etc)si imi calculeaza automat tva si am de 2 ori 4426 , odata achitat la vama si odata automat mi-l ia la introducerea marfii . si mai am si problema cu fz pt ca il incarc si cu taxele . car cred ca m-ia venit o idee o sa listez intai jc si apoi o sa fac si celelante nc.
va multumesc mult pt raspuns.
*mai am o alta intrebare dar nu legata de importuri. stiti careva o modalitate legala si de neatacat de catre vrun control de a trece un stoc de marfa de la o persoana fizica la o persoana juridica? mentionez ca persoana fizica este asociat la pers jur si este vorba despre bar.



#10 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 January 2005 - 05:01 PM

M-ai ajutat,sigur ca m-ai ajutat;cu notele contabile este ok.cu jurnalul,mai vad;n-am stiut ca pot sa scriu cu mana intr-un document listat(ca am voie,nu ca nu pot);mi-ai dat si apa la moara pentru o noua intrebare:in 371,marfa importata o inregistrez cu valoarea facturii(la cursul din ziua cand a fost intocmita) si asta este si datoria mea catre furnizorul extern; valoarea statistica din DVI,stii ca este alta,au ei acolo niste preturi de catalog cu care calculeaza baza pentru taxe vamale;totdeauna este o diferenta in plus,desigur,fata de factura mea;am eu vreo treaba cu chestia asta?intelegi tu ce vreau sa spun!



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2005 - 05:38 PM

Experienta ultimilor ani (mai multisori) mi-a aratat ca, in marea majoritate a cazurilor, daca inmultesti val. fact. ext. cu cursul valutar din dvi vei obtine acea valoare statistica. Valoarea statistica difera de suma rezultata din acest calcul numai cand produsele sunt importate sub pretul de bursa stabilit de vama. Mai clar, se doreste evitarea evaziunii fiscale prin impiedicarea importurilor cu preturi denaturat mai mici si revinderea lor in cascada prin firme fantoma, evident fara plata darilor la stat.
Din cate imi aduc aminte, acesta masura a fost luata prin 1995.
Asa ca, te sfatuiesc sa verifici daca te incradezi in aceasta situatie. Daca nu, este obligatorie inreg. fact. ext. la cursul din dvi.



#12 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 January 2005 - 08:29 PM

Iti raman indatorata pentru ca te ocupi asa mult de intrebarile noastre(cu o bere sau...sampanie?);mai vad un pic actele si "socotelili" si mai "vorbim"
O seara buna!



#13 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2005 - 02:00 PM

cameliatin a spus:

am  o problema legata de plata tva in vama.
la un import am platit in vama taxele vamale comision si tva .cand platesc tva cum fac contarile?
4426=5311
in registru de cumparari trebuie sa trec fact de import , cum fac nota asa?
/401
371
4426
si mai fac si
4427=4426
nu stiu cum sa procedez.
ma ajutati va rog

Si eu lucrez cu importuri, iar in ceea ce priveste inregistrarea TVA-ului o fac 4426=4480, apoi 4480=5121



#14 Maryanna

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitatea

Postat 06 April 2005 - 09:08 PM

Desi nu am o mare experienta, imi permit sa-mi spun parearea.
Eu stiu ca un import se contabilizeaza asa:
- factura externa: 371=401 la pret de achizitie
- capitalizarea: 371=446 cu valoarea taxelor vamale si a com vamal
- plata in vama %=5121
446
4426
- eventualele ch de transp : % =401
371
4426
Problema informatica legata de TVA-ul ce trebuie sa apara in junalul de cumparari o solutionez asa: introduc marfurile pe contul 371, le bifez ca fiind scutite de tva( sa-mi apara corect in jurnal, la achizitii acutite). In ceea ce priveste com. vamal si taxa vamala, deschid o noua achizitie, cu furnizor Vama, trec valoarea taxelor, iar TVA-ul il modific cu cel din DVI. Desi imi da mesaj de eroare(tva gresit), pe mine ma lasa sa listez jurnalul de cumparari si asa.



#15 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 April 2005 - 09:09 AM

ALUPEI OTILIA a spus:

arret a spus:

stai ca n-am obosit inca:voi ziceti 371 la 401;eu stiu si 371 la 446(taxe si comision vamal);chiar si transportul,daca este distinct se baga tot in valoarea marfurilor;acum,n-am vrut sa fiu eu "desteapta",dar m-am gandit ca daca n-ati zis nimic despre asta,sa zic eu;voi nu va suparati,bine?

Ar fi chiar culmea sa ne suparam cand ai dreptate. Daca ea n-a zis nimic de taxe vamale am crezut ca nu e cazul... Oricum, precizarea ta e f. buna!
Cat priveste problema cu jurnalul de tva, daca am inteles bine, nu vad care e necazul, pt. ca:
* in jurnal apare toata baza = f. bine, dar in nota contabila aceasta suma e defalcata pe elem. componente.
* plata elementelor se face distinct, pe fiecare in parte.
* poti forma baza din inreg. succesive, astfel: 371=401 marfa, 371=446, 371 = 401transp. si 4426 = 446, rezultand astfel 4 inreg. separate care, per total, formeaza baza si tva-ul.
*daca programul tau nu permite astfel de inreg., adauga de mana la sfarsitul jurnalului aceste importuri, astfel incat sa ai in final o corespondenta baza/tva.Oricum, baza va cuprinde suma din DVI.
Te-am ajutat cu ceva, sau n-am priceput care era tema?

O zi frumoasa.

Aceste inregistrari sunt OK. Astfel se rezolva problema TVA-ului platit in vama care mi-a dat si mie mult de furca. Totusi, spuneti-mi, va rog, care este temeiul legal pt. a inregistra 4426=446. Nu am mai intalnit-o nicaieri.
Va multumesc anticipat.



#16 Daniel-Mircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2005 - 01:26 PM

In ceea ce priveste TVA-ul, 4426=5121 este corect si simplu. Totusi, pot aparea cazuri in care data platii TVA-ului pentru import si data importului sunt in perioade diferite de raportare. De asemenea, suma calculata si platita poate sa fie mai mare decât cea inscrisa in DVI. Pentru astfel de situatii as proceda astfel:
4428=5121 la plata TVA-ului.
4426=4428 la efectuarea importului, cu suma inscrisa in DVI.
Pentru marfa:
371 = %
401FurnizorExtern
401TransportExtern
Factura de prestatii vamale:
% = 401
371
4426



#17 CORINA_CUCOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 21 June 2006 - 09:33 AM

Maryanna nu cred ca trebuie sa inregistrezi marfa ca si scutita. Nu iti apare suma la scutita in jurnal? Si eu am o astfel de situatie cu programul. Mai degraba este corect sa treci marfa la "cu deducere 19%" stergi pur si simplu TVA daca ti-l calculeaza si atunci cand el iti arata eroare la TVA nu bagi in seama, asa cum faci si la inregistrarea TVA. Eu asa fac. La jurnal imi apar 2 randuri, o data cu baza si in dreptul acestea nu apare TVA, si o data cu TVA si nu mai apare baza, deci per total este corect jurnalul



#18 CORINA_CUCOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 21 June 2006 - 09:43 AM

Imi mai spun parerea si in legatura cu inregistrarea TVA. Eu inregistrez tva 4426=401 (furnizor Vama) si apoi platesc 401=5121. Cred ca este corect. Si inca ceva, 446 il trec apoi prin 401 (tot furnizorul Vama) si la fel platesc taxele si comisioanele 401=5121, deci nu fac direct 446=5121, asa cred eu ca este mai bine, deoarece se poate intampla sa platesti mai mult (mie mi s-a intamplat) si atunci va trebui sa sa vezi peste o perioada de la ce vama trebuie sa deduci valoarea platita in plus.



#19 davis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 26 September 2006 - 11:39 AM

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti si mie cum sa completez Op-ul pt plata TVa in vama ca sunt destul de derutata :(
Multumesc mult



#20 Puparo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 27 September 2006 - 12:16 PM

Vezi postareadavis, la Sep 26 2006, 12:39 PM, a spus:

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti si mie cum sa completez Op-ul pt plata TVa in vama ca sunt destul de derutata :(
Multumesc mult


Cere comisionarului vamal sa iti trimita conturile de la trezorerie pentru efectuarea platii TVA in vama, comision vamal, taxa vamala ( fiecare birou Vamal are alt cont)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL