Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REMUNERARE ADMINISTRATOR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


REMUNERARE ADMINISTRATOR

82 replies to this topic

#41 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 April 2005 - 08:56 AM

ADA, ITI MULTUMESC DIN SUFLET.



#42 SANDA ILIUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 440 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2005 - 09:01 AM

Cu placere.

Ada



#43 dan_p

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 June 2005 - 12:53 PM

Multumesc mult lui lorenzo pentru raspunsul documentat la subiect, insa sunt necesare lamuri suplimentare, pe care as vrea sa le discut:

Citeaza

Cod Fiscal Art. 55 alin.(2) lit.j):  

(2) ÃŽn vederea impunerii, sunt asimilate salariilor:  

j) indemnizatia administratorilor, precum si suma din profitul net cuvenite administratorilor societatilor comerciale potrivit actului constitutiv sau stabilite de adunarea generala a actionarilor;

Precizez ca alin.(2) al art. cu pricina din cod se refera la veniturile asimilate salariilor strict in vederea impunerii.
Ceea ce ne lamureste ca indemnizatia administratorului este venit de natura salariilor este alin.(1) al art. 55:

(1) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani ºi/sau în naturã obþinute de o persoanã fizicã ce desfãºoarã o activitate în baza unui contract individual de muncã sau a unui statut special prevãzut de lege.

Referitor la obligatia de a plati CASS conform OUG 150/2002, oare Administratorul care are contract de munca la o alta societate, are obligatia de a plati CASS?
Ne putem folosi de definitia data veniturilor de natura salariala de Art. 55 alin.(1) din Codul Fiscal pentru aplicarea Art.51 alin.(2) lit.(a) din OUG 150/2002?:

OUG 150/2002 Art.51:

(1) Persoana asiguratã are obligaþia plãþii unei contribuþii bãneºti lunare pentru asigurãrile de sãnãtate, cu excepþia persoanelor prevãzute la art. 6 alin. (1).
(2) Contribuþia lunarã a persoanei asigurate se stabileºte sub forma unei cote de 6,5%, care se aplicã asupra:
a) veniturilor din salarii care se supun impozitului pe venit;

Si inca o nelamurie: oare societatea are obligatia de a plati 7% asupra veniturilor obtinute de administrator?

Raspunsurile la intrebarile mele nu le-am gasit pana acum. Le banuiesc, dar nu le stiu. Multumesc mult.



#44 conseco2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Galati

Postat 08 June 2005 - 04:01 PM

in calitate de consilier juridic pot sa-ti raspund ca un asociat unic chiar daca are si calitatea de administrator, nu poate fi angajat cu, contract de munca la propria sa societate. vezi prevederile Legii 346/2002 - art.6



#45 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 08 June 2005 - 11:00 PM

dan_p a spus:

Ne putem folosi de definitia data veniturilor de natura salariala de Art. 55 alin.(1) din Codul Fiscal pentru aplicarea Art.51 alin.(2) lit.(a) din OUG 150/2002?:

OUG 150/2002 Art.51:

(1) Persoana asiguratã are obligaþia plãþii unei contribuþii bãneºti lunare pentru asigurãrile de sãnãtate, cu excepþia persoanelor prevãzute la art. 6 alin. (1).  
(2) Contribuþia lunarã a persoanei asigurate se stabileºte sub forma unei cote de 6,5%, care se aplicã asupra:  
  a) veniturilor din salarii care se supun impozitului pe venit;  

Si inca o nelamurie: oare societatea are obligatia de a plati 7% asupra veniturilor obtinute de administrator?

Raspunsurile la intrebarile mele nu le-am gasit pana acum. Le banuiesc, dar nu le stiu. Multumesc mult.

Da, toate veniturile din salarii (Art.55 alin.(1.)) sau asimilate salariilor (alin.(2)) reprezinta "venituri din salarii care se supun impozitului pe venit", in sensul OUG 150/2002. Deci persoana fizica e asigurata si are obligatia platii CASS 6,5 %.
In legatura cu CASS 7 % datorat de firma, n-am acum la indemana OUG 150/2002, dar o sa revin.



#46 dan_p

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 June 2005 - 05:10 PM

[quote=lorenzo]
Da, toate veniturile din salarii (Art.55 alin.(1.)) sau asimilate salariilor (alin.(2)) reprezinta "venituri din salarii care se supun impozitului pe venit", in sensul OUG 150/2002.[/quote]

De fapt intrebarea care se pune este daca Indemnizatia de Administre este venit din salarii (normal, care se supune impozitului pe venit) conform legilor aplicabile la acea data, si nu Codului / 2003.

Am gasit in OG 7/2001 definirea veniturilor din salarii, paragraf care a fost pastrat si in Cod:

[quote]
OG 7/2001
Art. 22. - Sunt considerate venituri din salarii, denumite în continuare salarii, toate veniturile în bani ºi/sau în naturã, obþinute de o persoanã fizicã ce desfãºoarã o activitate în baza unui contract individual de muncã sau a unui statut special prevãzut de lege (...).[/quote]

Da, acum sunt convins ca sunt venituri de natura salariala. Scuza-mi indoiala, dar am polemizat o jumatate de zi cu un coleg pe tema asta.

Astept parerile voastre legat de contributia unitatii de 7% raportata la fondul de salarii realizat de unitate. Oare indemnizatia de administrator face parte din fondul de salarii. Eu cred ca da. Colegul meu spune ca nu.

Multumesc tuturor.[/quote]



#47 CristinaI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 10 June 2005 - 03:23 PM

Am citit ce s-a scris aici despre remunerarea administratorilor. Eu am o situatie similara oarecum, m-am documentat, am ajuns la niste concluzii si as avea mare neviue si de parerile voastre:

CAZUL MEU: Cetatean strain rezident angajat ca Director General cu permis de munca. Pentru a nu mai plati toate contributiile la stat (cfm CIM) vrea sa fie numit Administrator prin decizia Consiliului de Administratie.

INTREBARI:
-daca e numit prin decizie mai este obligatoriu sa incheie intre firma si el un contract civil (mandat)?
-poate fi stipulata in acea decizie a CA si remuneratia lui si sa fie asta suficient?
-in afara de 16% plateste si 6,5% (deoarece din cate am inteles el pentru sanatate "temporar"inseamna doar <90 zile in tara. daca sta mai mult nu sta temporar, chiar daca sta in baza unui permis de sedere...temporara:)
-7% nu stiu si se pare ca nu va e nici voua clar?
- CAS si somaj si fond accidente am inteles din legi ca nu plateste fiind strain

Altceva ar trebui sa stiu? Declara lunar la Administratia Financiara ceva?
Daca unul din voi are un caz de administrator cetatean strain poate intram direct in legatura sa ma lamureasca si pe mine cu ce s-a confruntat.
multzam mult



#48 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 11 June 2005 - 01:21 AM

Administratorii se numesc de catre AGA, nu de catre C.de Adm.
Tot AGA le stabileste si indemnizatia.
Indemnizatia nu intra in fondul de salarii (de aia nu plateste CAS, Fd.acc.etc, nu pt.ca e strain).
Daca exista PV AGA, nu mai trebuie altceva.
Fiind rezident, i se aplica regulile adm.romani, adica se depune FF2 etc.
Vezi si:
http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...cetatean+strain

http://www.classfin.ro/forum/index.php/top...opic,455.0.html



#49 CristinaI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 21 June 2005 - 08:57 PM

multzam pt raspuns.ideea e ca nu am studii economice, fac RU si salarizare si in problema asta chiar ca m-am pierdut!
Eu mai pun doua intrebari de lamurire daca nu va suparati: 6,5% il plateste administratorul (in urma unei declaratii de asigurare). daca vreau sa il plateasca firma trebuie sa vb la contabilitate..Firma mai plateste si 7%?(banui ca nu de vreme ce administratorul e asigurat pe baza declaratiei lui..)
Cetateanul strain mai depune lunar vreo declaratie la Administratia Financiara?
multzam inca o data



#50 dan_p

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 June 2005 - 08:18 PM

lorenzo a spus:

Indemnizatia nu intra in fondul de salarii
Salut inca o data. Inseamna ca societatea nu plateste 7% calculata la indemnizatia administratorului, ea nefacand parte din fondul de salarii?



#51 mmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 28 June 2005 - 08:55 AM

SANDA ILIUTA a spus:

Pai, asociatul unic nu primeste salariul ci dividende! Ca sa primeasca ceva pt. functia de administrator, trebuie sa incheie cu firma un contract de munca, sa fie incadrat ca Administrator societate si, atunci va primi salariul de pe contract si nu va mai primi dividende.
Ca sa se poata angaja ca administrator, trebuie sa angajeze el o alta persoana, cu timp de lucru partial de 2 ore care, in atributiunile sale de serviciu sa aiba f.clar stipulat prerogativa angajarii de personal. Aceasta persoana il va angaja pe el ca administrator si, asa mai departe.
Cotele de contributii/plata ti le va spune un contabil. Eu imi prind urechile in asa ceva!

Aveti grija ca un administrator unic nu poate fi angajat al propriei sale firme.
Pt a se angaja cu carte de munca trebuie sa-si vanda cel putin o parte sociala. Povestea cu angajatul a cel putin unei persoane in termen de 60 de zxile de la infiintare este valabila doar pt a putea ramane microintreprindere (3 %). Daca in termenul de 60 de zile nu angajeaza pe nimeni, isi pierde automat calitatea de micro si trece la impozitul pe profit.



#52 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 28 June 2005 - 02:10 PM

microintreprindere(1.5%)



#53 mmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 28 June 2005 - 02:11 PM

PUFUCA a spus:

microintreprindere(1.5%)

corect. sorry!
Parerea mea...



#54 Guest__*

  • Guests

Postat 28 June 2005 - 03:29 PM

microintreprindere 1.5 % ?? :shock:



#55 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2005 - 05:13 PM

mmn a spus:

PUFUCA a spus:

microintreprindere(1.5%)

corect. sorry!

Corect e 3%!! not sorry...



#56 Guest__*

  • Guests

Postat 28 June 2005 - 05:16 PM

credeam ca am ajuns in zona crepusculara... ce ti-e si cu oamenii care nu sunt atenti :)



#57 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 29 June 2005 - 03:13 AM

dan_p a spus:

lorenzo a spus:

Indemnizatia nu intra in fondul de salarii
Salut inca o data. Inseamna ca societatea nu plateste 7% calculata la indemnizatia administratorului, ea nefacand parte din fondul de salarii?

Daca in ceea ce priveste contributia asiguratului de 6,5 % lucrurile sunt clare, Art. 51 (2) a) din OUG 150/2002 definind baza ca fiind "veniturile din salarii care se supun impozitului pe venit" (adica, in cazul indemnizatiei de adm., Art. 55 (2) f) din Codul Fiscal), in ceea ce priveste contributia angajatorului de 7 %, aceasta este definita la Art. 52 din OUG 150/2002 astfel:

Art. 52. - (1) Persoanele juridice sau fizice la care îºi desfãºoarã activitatea asiguraþii au obligaþia sã calculeze ºi sã vireze casei de asigurãri o contribuþie de 7% datoratã pentru asigurarea sãnãtãþii personalului din unitatea respectivã; acestea au obligaþia sã anunþe casei de asigurãri orice schimbare care are loc în nivelul veniturilor;
(2) Persoanele juridice sau fizice prevãzute la alin. (1) au obligaþia plãþii contribuþiei de 7% raportat la fondul de salarii realizat.

Eu consider ca indemnizatia administratorilor, ca si cea a cenzorilor, nu face parte din fondul de salarii pentru ca nu reprezinta remunerarea unor angajati cu contract de munca.
In Codul Fiscal impozitarea acestora in mod identic cu salariile este prevazuta a se face in virtutea definirii (la articolul mentionat) lor ca venituri asimilate salariilor, in vederea impunerii.

Deci eu sustin ca nu se plateste 7 % la indemnizatia administratorilor.



#58 mmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 29 June 2005 - 07:05 AM

ALUPEI OTILIA a spus:

mmn a spus:

PUFUCA a spus:

microintreprindere(1.5%)

corect. sorry!

Corect e 3%!! not sorry...

Nu am prea avut tangenta cu microintreprinderile.
Multumesc.
Parerea mea...



#59 CristinaI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 13 July 2005 - 09:27 PM

cei 6,5% platiti de administrator pot fi cumva "preluati de firma". adica inteleg ca administratorul e obligat sa incheie cu casa de sanatate contract si sa plateasca 6,5% la suma declarata la administratia financiara.
cum sa fac sa suporte firma aceassta suma?



#60 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 24 August 2005 - 07:10 PM

Am si eu urm situatie: persoana X este actionar in firma (care are 2 asocieti). El este angajat in fct de director si ia salariu pt asta, dar mai i s-a facut acum si un contract de administrare (in urma sedintei aga s-a hotarat ca el sa administreze soc). In acest contract scrie ca el mai tre' sa ia lunar 10% din vanzari. Cum inreg in contabilitate si care sunt retinerile aferente (doar 16% impozit si 6.5% sanatate?).
PLEASE, E SUPER URGENT!!!
MULTAM ANTICIPAT!
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL