Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
De ce ne subapreciem valoarea profesionala???? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 16

Salt la continut


De ce ne subapreciem valoarea profesionala????


323 replies to this topic

Poll: Cum credeti ca ar trebui sa ne facem mai apreciati intre alte profesii (248 membri au votat)

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#301 oma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:giurgiu

Postat 08 January 2007 - 08:27 PM

Ma tot invirt pe linga acest subiect ...
am fost 13 ani inginer proiectant ,am fost apreciata de toti din intreprindere,
ma mindream cu ceace facem, puteam crea, gindi creator, tot timpul studiam,
incepusem sa imi fac singura programe de proiectare pe calculator... pina ce s-au inchis
toate intreprinderile constuctoare de masini din zona!
Din 1996 dupa cursuri de contabilitate, ASE Buc - CIG, eveluatori, comert exterior,
stagiar expert c, etc (toata viata am fost un elev silitor si premiant),
ma simt in continuare tot elev ,caruia periodic i se verifica temele,ba de Garda, ba de Finante,
nu ma pot abate un milimetru stinga/dreapta de la legislatia asa de incilcita si uneori greu de
inteles, nu am nici un fel de libertate in gindire...
Daca ar fi sa o iau de la capat, intr-o tara industializata, tot Politehnica as face!

Sper sa nu se supere nimeni pe mine...va apreciez pe toti pentru curajul cu care va luptati
in zbuciumul care ne inconjoara, si ambitia de care dati dovada pentru perfectionare continua,
dar... mi-am spus si eu ooof-ul!



#302 iana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 12 January 2007 - 10:49 PM

Si stiti este important ce fel de studii ai, dar sa nu capitalizam prea mult pe asta. Sint companii de conta aprobate de CECCAR cam asa: cineva gaseste un expert care e pensionar si iar veni bine niste un supliment la pensie, deschid ei o firma de conta si apoi tin contabilittaea firmelor.... te ia capul, te ia inima si te iau frigurile.... dupa ce vezi o balantza de verificare.
Pe de alta parte sint si firme de consultantza, care asa incriminate de voi aici pe forum, sint la zi cu legislatia, o aplica bine (cit de bine se poate ca ati vazut si voi cum e) si raportarile lor chiar arata bine si profesional...
Nu sint nici de o parte, nici de alta... dar vreau sa spun ca se pune prea mult accent pe diplome si mai putin pe competentza si asta nu e bine...

o sa mai vin sa mai citesc pareri... invatati sa va vindeti...
Iana.




#303 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 January 2007 - 11:21 PM

O firma care nu-si trateaza bine angajatii poate fi numita cu greu profesionala, indiferent cati oameni bine pregatiti profesional angajeaza. Din pacate, multi vor sa fie ,,oameni la ordine,,acceptand la comanda de sus, sa faca lucruri care nu sunt tocmai la locul lor. Sa faci un lucru pe care tu insuti il consideri gresit, te descalifica de la statul de profesionist oricate titluri si diplome ai avea. Acest,, statut,, sau mai degraba atitudine este poate singurul mod de supravietuire in societatea spre care tindem.
Cu toate schimbarile care sunt nici nu este de mirare?
Acum este 370 Ron ....ba nu este........
...... a aparut programul de bilant....de fapt .....se va modifica.



#304 europolis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ialomita
  • Interests:muzica

Postat 14 January 2007 - 03:58 PM

Draga Alupei Otilia,
Ti-am ascultat sfaturile si am pus piciorul in prag, asa ca la inceput de an 2007 am 5 oferte de munca, una acceptata la vechiul patron cu care am renegociat salariu si la restul depinde de ziua de maine (am al II-lea interviu la o firma mare pt postul de contabil), sa-mi tii pumnii, si daca nu sunt acceptata acolo imi mai raman 4 variante pe care le voi lua in calcul.
europolis



#305 oma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:giurgiu

Postat 14 January 2007 - 08:12 PM

" vreau sa spun ca se pune prea mult accent pe diplome si mai putin pe competentza si asta nu e bine... "


[/quote]

Eu cred ca gresesti aici, pentru ca la o firma privata compententa primeaza,
dar competenta presupune intii diploma, apoi munca, ambitie, seriozitate,
pregatire continua, etc. Sunt persoane care stau cu ochii pe ceas sa plece mai repede,
indiferente la ceeace fac ,ca il imbogatesc pe patron ( desi sa recunoastem ca patronul
se imbogateste prin productie mai mare,mai diversificata,,), patronul cauta angajati
care sa stie se descurce in orice problema, de contabilitate, de personal, el gindeste asa :
" cu oameni putini sa fac treba multa" , oamenii putini fiind si cei neproductivi.
Eu am suficienta experienta de viata si pot sa spun ca am gasit putini oameni
cu simtul raspunderii ,competenti . Tota stima pentru ei , dar sunt prea putini si nu
suficienti sa mergem mai repede inainte!



#306 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 19 January 2007 - 06:51 PM

Si as propune undeva sa putem posta clienti care ne-au lasat cu ochii in soare. Acestia se plimba de la contabil la contabil. Ar trebui cumva sa-i putem opri.
Ioan Butariu
expert contabil



#307 nicu matei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 March 2007 - 10:27 AM

Vezi postareaIoan P., la Jan 19 2007, 06:51 PM, a spus:

Si as propune undeva sa putem posta clienti care ne-au lasat cu ochii in soare. Acestia se plimba de la contabil la contabil. Ar trebui cumva sa-i putem opri.
Sunt de acord cu aceasta propunere. Sunt destui patroni care isi bat joc de munca noastra. Cand apare acest site as vrea sa stiu si eu.



#308 ABC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti
  • Interests:management financiar, contabilitate manageriala,
    analize, bugete, controlling

Postat 11 May 2007 - 05:21 PM

Un articol interesant din Ziarul financiar - suplimentul Profesii:


http://www.zf.ro/articol_123141/poate_fi_c..._business_.html
ABC Training Consulting
Analize, Bugete, Controlling



#309 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2007 - 04:43 PM

Vezi postareanicu matei, la Mar 5 2007, 11:27 AM, a spus:

Vezi postareaIoan P., la Jan 19 2007, 06:51 PM, a spus:

Si as propune undeva sa putem posta clienti care ne-au lasat cu ochii in soare. Acestia se plimba de la contabil la contabil. Ar trebui cumva sa-i putem opri.
Sunt de acord cu aceasta propunere. Sunt destui patroni care isi bat joc de munca noastra. Cand apare acest site as vrea sa stiu si eu.


Dar cati contabili isi bat joc de munca patronilor??????
conta_ro



#310 Diavolo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 14 March 2009 - 09:11 PM

Vezi postareajoan1326, la Jan 13 2005, 08:55 PM, a spus:

Intr-adevar, care ar refuza un ban in plus?!?!

Eu sunt intr-o situatie in care nu vad nici un viitor :cry: in sensul ca lucrez la o firma 8 ore si mai am si ceva pe acasa de genul ca nu-mi prea ajunge ziua cat e de lunga, si totusi, la preturile pietei nu am cum sa-mi iau si eu o casa, sa-mi pot intemeia o familie asa cum trebuie.

Si atunci te intrebi daca merita atat bataie de cap, atata stress si te alegi cu ce?

Tu ai insomnii si te chinui sa rezolvi tot, iti faci treaba bine, daca nu chiar ff bine, recuperezi bani din tva si cum se intampla ceva, chit ca nu-i vina ta la tine se urla si te trateaza ca pe ultimul om, si nu-ti multumeste nimeni ca ai recuperat bani, pentru ca era de datoria ta sa o faci ca doar de asta te plateste nu?

Si atunci nu-ti vine sa-ti iei campii?

Eu nu zic ca solutia ar fi O firma de contabilitate, ci FIRMA TA de contabilitate sau macar sa fii propriul stapan.

Am senzatia ca unii patroni considera ca daca esti salariatul lor atunci sunt stapanul tau. Ei au toate drepturile si tu nimik. Daca-ti ceri o marire de salariu, considerand ca ai facut treaba buna, iti zice ca nu. Cand iti dai demisia si angajeaza o firma de contabilitate care cere din start dublu cat te platea pe tine si doar pentru jumatate din munca pe care o faceai tu bat imediat palma.

Sincer, asta e o lipsa de respect.

DE CE ATUNIC CAND E VBA DE FIRMA ESTE NEAPARAT MAI BUNA DECAT O PERSOANA?! CA DOAR SI FIRMA E CONDUSA TOT DE O PERSOANA. Adica contabilitatea tot un contabil o tine?!?!

Am sa iti explic putin cum sta cu firma. Daca este firma atunci iti face o factura prin care iti deduci cheltuielile de contabilitate, daca este firma atunci lucreaza 5-10 contabili care sunt mult mai bine pusi la punct decat este un contabil, daca este firma atunci in momentul in care ai un control nu da bir cu fugitii cum dau unii contabili, daca este firma atunci exista un contract care in caz de amenda din vina firmei de contabilitate atunci clientul nu plateste amenda pentru ca firma are asigurare. Daca vrei atunci avantajele sunt mult mai multe ....
In concluzie contabilitatea nu sta intr-o persoana si nu cred ca are rost sa va credeti buricul pamantului daca ati terminat o facultate , care ati terminat-o si nu aveti numai un curs de recalificare...



#311 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2009 - 11:04 AM

Vezi postareaDiavolo, la Mar 14 2009, 09:11 PM, a spus:

Am sa iti explic putin cum sta cu firma. Daca este firma atunci iti face o factura prin care iti deduci cheltuielile de contabilitate,
si daca e salariat iti deduci chelt. in contabilitate :sad:

apoi, daca e firma, in cota parte suporti si chelt. firmei de conta/asociatului/asociatilor, ai chelt. in plus fata de cele suportate in firma proprie, astfel :
* ii platesti chiria pt. cel putin 2 oameni : salariat si patron firma de conta
* ii platesti utilitatile pt. cel putin 2 oameni
* ii platesti asig. sociale si patronului/patronilor firmei de conta (nu numai salariatului care se ocupa de firma ta)
* ii platesti dividende patronului/patronilor de firma conta, nu numai salariul omului care ti-e repartizat
* ii platesti cafeaua, hartia igienica, ceaiul, apa plata, benzina, masina, protocolul, etc ... patronului firmei de conta, nu numai sariatului care se ocupa de firma ta
deci, ai de tinut in spate cel putin 2 oameni in loc de unul, dintre care patronul firmei de conta te asigur ca are chelt. mai mari decat salariatul care iti tine evid.

Vezi postareaDiavolo, la Mar 14 2009, 09:11 PM, a spus:

daca este firma atunci lucreaza 5-10 contabili care sunt mult mai bine pusi la punct decat este un contabil,
poate fi f. fals, depinde mult de firma de conta, mai ales ca adesea munca de acolo e feliata si am vazut destule cazuri in care un contabil de la o firma de conta nu stia sa tina evid. cap-coada, asa cum face un contabil unic la o firma. cat despre "mult mai bine pusi la punct decat este un contabil", aici este o exagerare clara si cu buna stiinta datorita gradului maxim de generalizare ... lucrurile nu stau asa 100%, nici pe departe.

Vezi postareaDiavolo, la Mar 14 2009, 09:11 PM, a spus:

daca este firma atunci in momentul in care ai un control nu da bir cu fugitii cum dau unii contabili, daca este firma atunci exista un contract care in caz de amenda din vina firmei de contabilitate atunci clientul nu plateste amenda pentru ca firma are asigurare.
nici salariatul nu poate da bir cu fugitii nicicum, iar firma poate sa nu plateasca amenda daca prejudiciul a fost facut de salariat, procesul verbal de amenda se face pe pers. vinovata

Vezi postareaDiavolo, la Mar 14 2009, 09:11 PM, a spus:

Daca vrei atunci avantajele sunt mult mai multe ....
a adevarat, dar pt. var. cu salariatul contabil, din care mai mentionez disponibilitatea mult mai mare pe care o are acesta in comparatie cu firma de conta unde ctr e facut pe un anumit nr. de ore alocate, un volum de lucru relativ fix, orice abatere de la parametrii contractuali inseamna taxare in plus (cum e si normal) ceea ce la un salariat propriu se intampla extrem de rar

Vezi postareaDiavolo, la Mar 14 2009, 09:11 PM, a spus:

In concluzie contabilitatea nu sta intr-o persoana si nu cred ca are rost sa va credeti buricul pamantului daca ati terminat o facultate , care ati terminat-o si nu aveti numai un curs de recalificare...
ba da, contabilitatea poate sta f bine intr-o persoana si dovezi sunt cu zecile de mii cel putin !

Diavolo, te avertizez public ca limbajul folosit in ultimele 2 mesaje e ofensator !! :smile:

nu inteleg ce mai cauti pe acest forum si mai ceri ajutor daca ne dispretuiesti atat de mult tinand cont ca marea majoritate de aici muncim "individual" ca sa zic asa ... nici nu meriti sa ti se raspunda la intrebari, in halul in care ni te adresezi !!!
prin urmare, la prima abatere iti suspend dreptul de a posta !! :bann:

daca nu ne placi, lasa-ne - adio !! ei, dracie ...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 May 2009 - 07:35 PM




#312 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2009 - 01:11 PM

permiteti-mi o revenire la subiect, as vrea sa fac niste precizari ca sa nu se inteleaga cumva ca solutia cu firma de conta nu e buna, departe de mine acest gand, ba chiar cred ca e unica solutie cand :

*nu ai spatiu suficient pt. un birou de conta si zic birou in sensul unei parti de incapere cel putin, daca nu chiar o incapere separata, fie ea si de mici dimensiuni, cu toate dotarile necesare
*ai deja un om care iti face conta primara, eventual combinata cu secretariat sau altceva, caz in care inca un contabil nu ar avea ce face atat de mult incat sa merite alocarea speciala unui spatiu si unor dotari obligatorii pt. el
* activitatea pe care o desfasori nu necesita consultanta contabila si financiara permanenta (zi de zi, ora de ora sau destul de des in fiecare zi) ca sa ai nevoie de un contabil perzent in firma
* te simti tu, ca patron, mai bine la gandul ca e o firma cea care iti tine conta (chestie pur psihologica, subiectiva)
* ai avut contabili angajati la firma ta si te-au dezamagit rand pe rand
* ti-ai facut un calcul financiar si crezi ca iesi mai bine la bani cu firma decat cu un angajat fiindca firma de conta pe ai gasit-o practica tarife mici si f convenabile (poate asa e piata in momentul in care faci alegerea)
* nu mai vrei sa ai grija contabilului pe cap in sensul ca daca iti pleaca iar trebuie sa iti cauti altul, pe cand firma de conta ti-l inlocuieste automat si fara sa te coste nimic in plus, nici macar grija/nervii/timpul de cautare

deci, dragilor, totul depinde de benefiarul serviciilor de conta, adica de profilul si conditiile in care acesta isi desfasoara activitatea, mergand pana la dorinta subiectiva a patronului de a avea sau nu un contabil in firma.

numai bine.



#313 mihaitarta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 13 September 2010 - 02:28 PM

Vezi postareaRaisa, la Nov 9 2009, 05:41 PM, a spus:

Una peste alta, sunt toate institutii de esrocat. Meseria in sine este prost platita. Stiu o firma, si nu mare, care plateste 1200 lei/luna consultanta juridica pe contract si care nu ar plati nici macar 200 lei pe un contract de consultanta fiscala, trebuie sa stie contabilul. Bietul contabil nu le stie nici el, caci fiind platit prost trebuie sa isi ia multe firme, si nu mai are timp de documentare. Distractia cu CECCAR-ul pe mine ma costa scump, ca trebuie sa ma stresez un pic sa acopar cheltuielile de taxe, cotizatii, cursuri, impozite. dar macar le scot. La CCF o sa trebuiasca sa ma stresez si mai mult sa scot investitia initiala de 1600 + cotizatia de 210/an. Si de scos le svot tot din amarata aia de evidenta contabila, la care poti sa ai la fel de bine si contract si cu firma si nuu musai sa ii dai factura clientului.

Indiferent care va fi verdictul in lupta asta lor, noi oricum pierdem.

Stiu ca-i vechi subiectul, dar nu ma pot abtine cand citesc asemenea cugetari.
A cui credeti ca e vina pentru faptul ca esti platit prost ca si expert contabil?
O duceti de azi pe maine pentru ca nu stiti sa va organizati eficient si sa puneti un pret corect pe munca voastra. Degeaba se cauta vinovati in locuri total gresite, pt ca vina ii apartine in primul rand celui in cauza.
Exista niste tarife minime stabilite (prin Lege !) de CECCAR pentru diverse lucrari care intra in sfera obiectului de activitate al unei firme de contabilitate, dar pe toti ii doare in cot, de parca n-ar fi in avantajul lor, tragand in acelasi timp pretul mediu de pe piata in jos.
Pana nu va schimbati atitudinea, tot in aceeasi mizerie o sa va scaldati.
Noi am ajuns la un nivel la care daca cineva imi propune un tarif de 200 lei pe luna il trimit la plimbare fara sa stau pe ganduri doua secunde
Si ca sa nu credeti cumva ca vorbesc din burta, anul trecut am avut o cifra de afaceri de 795.000 lei si am fost firma membra CECCAR cu cea mai mare cifra de afaceri pe Bihor in 2009. Firma are 10 angajati, functioneaza intr-un apartament cu 4 camere in Oradea, tot sub tutela CECCAR, tot in Romania, tot pe aceeasi piata.
Oare de ce noi putem si voi nu?

Aceasta postare a fost editata de mihaitarta: 13 September 2010 - 02:30 PM




#314 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 13 September 2010 - 03:30 PM

Poate aveti sepci portocalii, iar noi nu acceptam sa purtam sapca de nicio culoare, d'aia!



#315 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 13 September 2010 - 08:38 PM

Vezi postareaBrigante, la Sep 13 2010, 02:30 PM, a spus:

Poate aveti sepci portocalii, iar noi nu acceptam sa purtam sapca de nicio culoare, d'aia!

O sa fac investigatii legate de firma dvs cea cu 10 angajati si 800000 CA din Bihor. Fiti sigur ca o voi gasi daca e membra CECCAR, cu tot cu profitul brut si net din ultimele bilanturi si cheltuieli de personal din bilant/ 10. Nu de alta, dar sa vedem si noi cu cat ii platiti pe fericitii dvs angajati. Si voi mai face si niste simulari de tarif sa obtin un numar mediu de clienti si apoi un numar mediu de firme per cap de salariat. Dupa aceea vom dezbate aici succesul dvs, de care ne faceti sa fim mandri.

Din experienta judetului meu, pot sa va intreb un singur lucru: Nu cumva cineva din AF Bihor, de preferat din corpul de control va este ruda/prieten/partener de afacere (NEOFICIAL offcourse) si va redirectioneaza niste contribuabili grei?? Si in alta ordine de idei si eu cred, la fel ca Brigante : aveti o mare basca portocalie.

Si tot din experienta mea de viata v-as sfatui prieteneste sa mai verificati din cand in cand ce fac cei 10.... S-ar putea sa aveti SURPRIZE MARI.

Aceasta postare a fost editata de Raisa: 13 September 2010 - 08:39 PM

Sa dormim noaptea linistiti!!



#316 mihaitarta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 13 September 2010 - 09:22 PM

Vezi postareaRaisa, la Sep 13 2010, 09:38 PM, a spus:

Vezi postareaBrigante, la Sep 13 2010, 02:30 PM, a spus:

Poate aveti sepci portocalii, iar noi nu acceptam sa purtam sapca de nicio culoare, d'aia!

O sa fac investigatii legate de firma dvs cea cu 10 angajati si 800000 CA din Bihor. Fiti sigur ca o voi gasi daca e membra CECCAR, cu tot cu profitul brut si net din ultimele bilanturi si cheltuieli de personal din bilant/ 10. Nu de alta, dar sa vedem si noi cu cat ii platiti pe fericitii dvs angajati. Si voi mai face si niste simulari de tarif sa obtin un numar mediu de clienti si apoi un numar mediu de firme per cap de salariat. Dupa aceea vom dezbate aici succesul dvs, de care ne faceti sa fim mandri.

Din experienta judetului meu, pot sa va intreb un singur lucru: Nu cumva cineva din AF Bihor, de preferat din corpul de control va este ruda/prieten/partener de afacere (NEOFICIAL offcourse) si va redirectioneaza niste contribuabili grei?? Si in alta ordine de idei si eu cred, la fel ca Brigante : aveti o mare basca portocalie.

Si tot din experienta mea de viata v-as sfatui prieteneste sa mai verificati din cand in cand ce fac cei 10.... S-ar putea sa aveti SURPRIZE MARI.
Vedeti? Tocmai acest mod de gandire va tine in ceatza. Va asigur ca nu avem niciun fel de afiliere politica, si nici de alt fel cu nimeni (insusi gandul ca am fi afiliati in veun fel cu AF mi se pare o gluma de prost gust), cat despre angajati si nivelul calitatii muncii nu va faceti probleme, pentru ca n-am ajuns unde suntem prestand servicii de o calitate indoielnica. Cat despre clienti, au venit adusi fiind unii de altii, tocmai pe baza calitatii serviciilor prestate.
Prin postul dvs mi-ati clarificat de ce sunteti prost platita. Suferiti de un mod de gandire de care ar fi bine sa va indepartati cat mai mult, spre binele dvs.
Spor la "investigat" !



#317 mihaitarta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 13 September 2010 - 09:40 PM

Vezi postareaRaisa, la Sep 13 2010, 09:38 PM, a spus:

Vezi postareaBrigante, la Sep 13 2010, 02:30 PM, a spus:

Poate aveti sepci portocalii, iar noi nu acceptam sa purtam sapca de nicio culoare, d'aia!

O sa fac investigatii legate de firma dvs cea cu 10 angajati si 800000 CA din Bihor. Fiti sigur ca o voi gasi daca e membra CECCAR, cu tot cu profitul brut si net din ultimele bilanturi si cheltuieli de personal din bilant/ 10. Nu de alta, dar sa vedem si noi cu cat ii platiti pe fericitii dvs angajati. Si voi mai face si niste simulari de tarif sa obtin un numar mediu de clienti si apoi un numar mediu de firme per cap de salariat. Dupa aceea vom dezbate aici succesul dvs, de care ne faceti sa fim mandri.

Din experienta judetului meu, pot sa va intreb un singur lucru: Nu cumva cineva din AF Bihor, de preferat din corpul de control va este ruda/prieten/partener de afacere (NEOFICIAL offcourse) si va redirectioneaza niste contribuabili grei?? Si in alta ordine de idei si eu cred, la fel ca Brigante : aveti o mare basca portocalie.

Si tot din experienta mea de viata v-as sfatui prieteneste sa mai verificati din cand in cand ce fac cei 10.... S-ar putea sa aveti SURPRIZE MARI.
Vedeti? Tocmai acest mod de gandire va tine in loc. Nu toate afacerile romanesti de succes sunt ilegale sau manjite politic. Eu unul nu am mai votat de ceva vreme si manifest un dezinteres total fata de tot ceea ce inseamna politica in Romania. Nu ma mai uit la stiri romanesti de vreo doi ani pentru ca mi-e scarba de ce se intampla in tara asta, si daca ar fi existat vreun mod de a-mi muta afacerea intr-o alta tara, cu tot cu clienti (ceea ce este imposibil, desigur), as fi facut-o de mult, fara sa stau pe ganduri. Va asigur ca nu avem niciun fel de afiliere politica, si nici de alt fel cu nimeni (insusi gandul ca am fi afiliati in veun fel cu AF sau cu vreun partid politic mi se pare o gluma de prost gust), cat despre angajati si nivelul calitatii muncii nu va faceti probleme. Nu am ajuns unde suntem prestand servicii de o calitate indoielnica. Cat despre clienti, au venit adusi fiind unii de altii, tocmai pe baza calitatii serviciilor prestate.
Avem 57 de clienti, deci in medie 5-6 clienti pe angajat ceea ce nu mi se pare nici mult, nici putin, avand in vedere ca toti vin cu baze de date informatice prelucrate dpdv al contabilitatii primare. Exista suficient timp pentru verificari, inchiderea lunii, intocmirea declaratiilor si restaurarea bazelor de date prelucrate la sediul clientilor.
Daca in locul acestui ton razboinic si acuzator (in mod gratuit) ati avea o atitudine pozitiva si un interes legat de modul in care isi organizeaza si altii activitatea sunt sigur ca ati fi mult mai castigata.
Spor la "investigat" !

Aceasta postare a fost editata de mihaitarta: 13 September 2010 - 09:49 PM




#318 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 September 2010 - 12:22 AM

Mihai, la o medie calculata strict aritmetic iese 795.000/57=13947 lei/firma, nu te iau peste picior, dar sunt corecte cifrele si/sau chiar lucrezi in Romania ? Mie mi se pare incredibil.

Dana




#319 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 September 2010 - 12:50 AM

Scuze, CA era pe an, deci pe luna ar veni cam 1200 lei/firma. Tariful este OK la cata munca si responsabilitate implica aceasta meserie, dar crede-ma ca nu noi trebuie sa ne schimbam mentalitatea, ci angajatorii + sistemul ec. si politic. Pe cati crezi ca ii mai intereseaza calitatea in ziua de astazi ? Cati apreciaza munca noastra ? Sa nu mai vb. din nou de intreg sistemul bugetar care tine evidente contabile "la greu", cotizatii la GF etc.
Eu astazi am predat o contabilitate in favoarea sotiei unui director de la Adm. Fin. si tariful meu a fost redus pentru acest an, cam 1/5 din ceea ce ai scris tu pentru ca efectiv si-a redus activitatea, a ramas fara angajati etc.
Si crezi ca a contat faptul ca am avut control de la Fisc in urma cu 2 ani cand avea activ. complexa si nu au gasit nimic, din contra i-au pus pe cei de la Finante sa regleze Fisa RON dupa mine ?
Mai gandeste-te...

Dana




#320 mihaitarta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 14 September 2010 - 08:22 AM

Vezi postareaDana42, la Sep 14 2010, 12:50 AM, a spus:

Scuze, CA era pe an, deci pe luna ar veni cam 1200 lei/firma. Tariful este OK la cata munca si responsabilitate implica aceasta meserie, dar crede-ma ca nu noi trebuie sa ne schimbam mentalitatea, ci angajatorii + sistemul ec. si politic. Pe cati crezi ca ii mai intereseaza calitatea in ziua de astazi ? Cati apreciaza munca noastra ? Sa nu mai vb. din nou de intreg sistemul bugetar care tine evidente contabile "la greu", cotizatii la GF etc.
Eu astazi am predat o contabilitate in favoarea sotiei unui director de la Adm. Fin. si tariful meu a fost redus pentru acest an, cam 1/5 din ceea ce ai scris tu pentru ca efectiv si-a redus activitatea, a ramas fara angajati etc.
Si crezi ca a contat faptul ca am avut control de la Fisc in urma cu 2 ani cand avea activ. complexa si nu au gasit nimic, din contra i-au pus pe cei de la Finante sa regleze Fisa RON dupa mine ?
Mai gandeste-te...

Ai si tu dreptate, dar macar ceea ce tine de atitudinea noastra fata de meserie ar trebui sa se schimbe, pentru ca, din pacate, este singurul element pe care il putem controla.
Foarte bine punctata problema sistemului bugetar care tine contabilitate. Asta ar trebui sa fie preocuparea principala a CECCAR-ului: sa curete piata de asemenea oameni care lucreaza fara autorizatie sau se afla in situatii de incompatibilitate cu calitatea de expert contabil.
Cat despre tarife, si noi a trebuit sa mai reducem anul acesta din cauza crizei, dar am incercat sa nu modificam tarifele din contracte ci sa negociem o reducere temporara a tarifului, care apare distinct pe fiecare factura, alaturi de tariful intreg. In felul asta ne va fi mult mai usor sa revenim la tariful initial dupa ce isi mai revine economia. E o chestie psihologica.
Numai bine!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL