Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registrul de casa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


- - - - -

Registrul de casa

registru de casa
154 replies to this topic

#121 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2014 - 10:25 AM

@nopris : bine ai revenit !! :biggrin:
long time, no see ...
....................................


Vezi postareamgabi, la 09 September 2014 - 09:24 AM, a spus:

In Ordin scrie la chitanta ca se foloseste doar pentru incasari ... nu cred ca este corect sa faci plati cu chitanta!

@mgabi are dreptate !! chit. se emite la incasare, de catre cel care incaseaza (evident) si NU de catre cel care plateste !! despre ce, D-zeu, vb. aici ?? :blink: sunt notiuni elementare, dragilor !
pers. juridica platitoare emite disp. de plata prin caserie - DACA nu primeste chit. din partea pers. care incaseaza; daca primeste acea chit., atunci se inreg. plata (in cazul de fata, restiturea creditarii) pe baza acelei chit.
daca nu i se da chit. (si trebuie sa emita DPC) atunci inreg. iesirea de nr. pe baza DPC resp.

pers. fizica obisnuita (adica nu cea autorizata - PFA) NU poate emite chit,. oameni buni ! Nu emite nici fact., nici alte docum. fiscale !!
pers. juridica ( si PFA) poate si chiar este obligata sa emita chit. DACA incasarea se face prin caserie (nu prin banca).

de asemenea, precizez ca este (inca) o intreaga discutie despre emiterea chit. la orice fel de incasare (in loc de DPC) fiindca in ordin se zice ca trebuie numai pt veniturile din exploatare, nu si pt alt gen de incasari.
din pacate, se pot isca discutii aprinse cu organul de control (mai ales cu Garda) pe aceasta tema.
discutii insistente am avut si noi, pe forum ... , dar, pana la urma, fiecare adopta solutia pe care o crede de cuviinta, in fct. de cat de bine sta cu nervii si cata energie are sa se "bata" cu "organu' " :sad:



#122 IannaL

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 February 2015 - 08:54 PM

Buna, am o nelamurire, sper sa ma ajute cineva... La un Cabinet Individual de Psihologie trebuie completat de mana RJIP, sau e suficient daca este listat din format electronic?
Multumesc :)




#123 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2015 - 10:41 AM

este suficient in format electronic cata vreme respecta structura legala a fisierului. :smile:



#124 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 04 March 2015 - 08:54 AM

Buna ziua,

In urma vanzarii unui imobil de la persoana juridical la persoana fizica, se pune problema modalitatilor de incasare a creantei. Se poate incasa in numerar si in mai multe transe, avand in vedere faptul ca factura are o valoare mai mare de 10000 lei?

Va multumesc.



#125 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2015 - 08:56 AM

Puteti incasa cat doriti insa , ce depaseste suma de 15.000 euro trebuie sa faceti raportare la spalarea banilor .
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#126 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 04 March 2015 - 09:06 AM

Multumesc de raspuns, imi puteti da si un act legislativ ca suport?



#127 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2015 - 08:44 AM

Parca, era OG 15/1996 actualizata ..
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#128 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 07 March 2015 - 06:39 PM

Buna ziua!
Am o societate cu 2 puncte de lucru cu cate 2 angajati fiecare si un angajat pe sediu (comert cu produse cosmetice). La fiecare punct de lucru, am cate un registru de casa, unde inregistrez Z-urile zilnice si platile aferente facturilor de marfa, cate un registru NIR si raport de gestiune. La sfarsit de saptamana administratorul aduce banii de pe fiecare punct la casieria sediului, unde am al 3-lea registru de casa. Este corect daca din casieria sediului, platesc toate celelalte cheltuieli, inclusiv cele aferente fiecarui punct de lucru si anume chiria , contactele SSM, energia, salariile si contributiile salariale? Multumesc



#129 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 March 2015 - 10:44 AM

Da, este corect.



#130 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 08 March 2015 - 11:14 AM

Multumesc



#131 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 10 March 2015 - 10:26 AM

Multumesc, am sa urmaresc.



#132 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 10 March 2015 - 03:06 PM

Urmareste-o, are 19 ani, e capricioasa.



#133 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 11 March 2015 - 08:13 AM

Da, m-ai facut sa zambesc. Multumesc ca m-ai ajutat.



#134 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2015 - 02:29 PM

Vezi postareakmkz, la 10 March 2015 - 03:06 PM, a spus:

Urmareste-o, are 19 ani, e capricioasa.
:laugh: :laugh: ohooo.... si-nca cum !

cine a prins-o de la inceput, stie f bine cate "fitze" a tot facut .... iar aia cu plata fragmentata in numerar a fost cea mai controversata !

@kmkz : m-ai inveselit si pe mine, ms frumos !



#135 nicoles

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 23 March 2015 - 10:55 AM

buna ziua,
am o intrebare daca o sa puteti sa ma ajutati,soldul registrului de casa completat la mana trebuie sa fie acelasi cu cel listat din program?
ar mai fi ceva ,la o societate administratorul ia banii in fiecare seara ,asta ar insemna ca soldul din registru ar trebui sa fie 0 in fiecare zi nu?plati nu se fac direct din casierie,in sensul ca daca administratorul ia banii,cand este de platit o factura sau chiria o plateste din banii lui(luati din magazin),atunci ar trebui sa aduca la casier chitante sau alte documente justificative iar acesta sa le treaca in registru cu DI de la administrator pt a putea fi platita acea factura.si cand plateste contributiile la stat la fel.. Deci soldul trebuie sa fie pe 0 in fiecare zi ,doar sa se treaca incasarile si atunci cand e o plata se face DI de la administrator.
va multumesc mult



#136 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2015 - 03:06 PM

- DA, registrele trebuie sa fie identice !!!

- DA, soldul trebuie sa fie 0 daca patronul goleste casa, ii faci DPC ca avans spre decontare si e ok - el va trebui sa justifice ce a facut cu banii (prin decont).

- pt platile care sunt facute direct de catre patron ii faci decont de chelt. (cum am zis), la o anumita per. pe care o stabiliti voi, dar e bine sa NU depaseasca luna curenta; apoi scazi din avansul spre decontare, astfel : 401.analitic = 542.analitic - deci, NU prin caserie fiindca nu are rost sa repui banii in caserie (cu DIC) ca sa faci o plata care oricum nu s-a facut din casa, ci din avansul primit.
* te sfatuiesc sa faci un dosar separat cu aceste deconturi.



#137 nicoles

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 23 March 2015 - 05:05 PM

Va mulțumesc mult, numai ca nu prea stiu cum sa fac acele deconturi,poate m-a puteți ajuta.pe dispoziția de plata o sa se scrie DP spre decontare? Si in saga la fel?





#138 nicoles

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 23 March 2015 - 05:12 PM

Si încă ceva,RPC avans trebuie trecut in registrul de casa de casier (completat la mâna ) iar apoi cand se operează in saga la începutul lunii viitoare trebuie trecut la fel Si acea decontare cu plata utilităților nu o sa mai apăra in reg casa. Practic in registru de casa o sa apara in fiecare zi soldul precedent -0, încasare -X lei si banii dați patronului cu DP apoi Șold final 0.corect? Mulțumesc



#139 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2015 - 06:39 PM

Vezi postareanicoles, la 23 March 2015 - 05:12 PM, a spus:

Si încă ceva, DPC avans trebuie trecut in registrul de casa de casier (completat la mâna ) iar apoi cand se operează in saga la începutul lunii viitoare trebuie trecut la fel
exact.

Vezi postareanicoles, la 23 March 2015 - 05:12 PM, a spus:

Si acea decontare cu plata utilităților nu o sa mai apăra in reg casa. Practic in registru de casa o sa apara in fiecare zi soldul precedent -0, încasare -X lei si banii dați patronului cu DP apoi Șold final 0.corect? Mulțumesc
orice plata facuta din avans ramane la decont fiindca, daca o treci si prin caserie, se dubleaza suma platita.
daca nu faci alte plati prin caserie (fie si marunte, cu BF de val. mici), atunci DA, e corect cum ai gandit.

eu chiar tin conta la o firma care lucreaza astfel (cu deconturi, patronul plateste cam tot din avans); prin casa se platesc valori mici si numai acele plati figureaza in registru. :smile:



#140 nicoles

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 23 March 2015 - 07:09 PM

va multumesc foarte mult pentru raspunsuri,ar mai fi ceva,care e nota corecta ce trebuie trecuta in reg casa din saga pentru ridicarea avansului spre decontare?
si orice factura trecuta la "intrari",la plata se alege contul 542. despre contul 455 e un anumit plafon?
inca o data multumiri pentru ajutor






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL