Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registrul de casa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


- - - - -

Registrul de casa

registru de casa
154 replies to this topic

#81 oanapopa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 September 2009 - 12:10 PM

Buna ziua, am si eu o intrebare
La ONG , pentru proiectele in derulare, cum se poate plati din casa bilet de avion in euro?
Registru de casa se poate tine si in valuta???????????
Rog urgent ajutor



#82 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2009 - 01:22 PM

Se poate tine si registru de casa in valuta acolo unde se impune, dar in situatia ta eu nu as proceda asa.
As da avans lei, el se descurca ulterior deconteaza.

Dragos



#83 oanapopa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 September 2009 - 05:45 PM

multumesc mult pentru raspuns



#84 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 17 September 2009 - 08:33 PM

Daca la punctele de lucru nu ai decat casa de marcat, nu se fac plati, se poate tine un singur registru de casa la sediul societatii?



#85 andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 18 September 2009 - 11:14 AM

Registrul de casa trebuie tinut la zi. Ce inseamna asta? Trebuie listat in fiecare zi sau este suficient sa fie inregistrate in calculator toate operatiile contabile si apoi sa fie listat registrul o data pe saptamana?

Merci, Andrea



#86 popandrei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 September 2009 - 10:41 AM

Vezi postareaandrea, la Sep 18 2009, 11:14 AM, a spus:

Registrul de casa trebuie tinut la zi. Ce inseamna asta? Trebuie listat in fiecare zi sau este suficient sa fie inregistrate in calculator toate operatiile contabile si apoi sa fie listat registrul o data pe saptamana?

Merci, Andrea

Normal trebuie sa il ai scris sau listat pentru ca cei de la garda daca vin in control il cer in forma scrisa,dar este absurd acuma sa il listezi in fiecare zi.



#87 DK27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 December 2009 - 08:39 AM

Am facut niste chitante si trebuie sa fac registrul de casa, dar nu prea stiu cum si am facut si dispozitie de plata si ele trebuie trecute in registrul de casa?



#88 amandeal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 03 December 2009 - 09:14 AM

Va sfatuiesc sa va luati un contabil si va va invata el ce trebuie sa faceti. E mai simplu .

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 04 December 2009 - 08:22 AM




#89 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2009 - 09:29 AM

Se cumpara tipizatul de la orice librarie, completarea este simpla (gasesti tot ce trebuie sa sti in Ordin nr. 3512 din 27/11/2008).

REGISTRU DE CASĂ (Cod 14-4-7A și Cod 14-4-7bA)
1. Servește ca:
- document de înregistrare operativă a încasărilor și plăților în numerar, efectuate prin casieria unității, pe baza actelor justificative;
- document de stabilire, la sfârșitul fiecărei zile, a soldului de casă;
- document de înregistrare în contabilitate a operațiunilor de casă.
2. Se întocmește în două exemplare, manual sau cu ajutorul tehnicii de calcul, zilnic, de către persoanele care au calitatea de casier, pe baza actelor justificative de încasări și plăți.
La sfârșitul zilei, rândurile neutilizate din formularul cod 14-4-7A se barează.
Soldul de casă al zilei precedente se reportează, după caz, pe primul rând al registrului de casă pentru ziua în curs.
Se semnează de către casier pentru confirmarea înregistrării operațiunilor efectuate și de către persoana din compartimentul financiar-contabil desemnată pentru primirea exemplarului 2 și a actelor justificative anexate.
3. Circulă la compartimentul financiar-contabil pentru verificarea exactității sumelor înscrise și respectarea dispozițiilor legale privind efectuarea operațiunilor de casă (exemplarul 2).
Exemplarul 1 rămâne la casier.
4. Se arhivează:
- la casierie (exemplarul 1);
- la compartimentul financiar-contabil (exemplarul 2).
5. Conținutul minimal obligatoriu de informații al formularului este următorul:
- denumirea unității;
- denumirea și data (ziua, luna, anul) întocmirii formularului;
- numărul curent; numărul actului de casă; explicații; încasări; plăți;
- report/sold ziua precedentă;
- semnături: casier și compartiment financiar-contabil.
Ordin nr. 3512 din 27/11/2008
Dragos



#90 rimma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 02 July 2010 - 08:39 PM

va multumesc pentru raspuns.eu nu sunt contabila,dar vreau sa stiu ceva.contabila mea evita raspunsurile.de exemplu dansa a zis ca soldul de pe registru de casa este de 5.000 ron si nu am voie sa-l depasesc.va rog frumos sa- mi raspundeti.nu am pe cine sa intreb



#91 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2010 - 09:39 PM

Soldu casei numai e reglementat de mulr timp , poate fii de miliarde de ron cu conditia sa existe acei bani in caserie.
Daca nu vin colegi cu baza legala , va dau eu maine si baza legala , deoarece la ora asta numai stau sa ma uit dupa ea.



#92 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 02 July 2010 - 11:14 PM

Aliniatele 6 si 7, ale art. 5 din Ordonanta 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare au fost abrogate de pct. 12 din LEGEA nr. 507 din 17 noiembrie 2004, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 1.080 din 19 noiembrie 2004.
Aliniatul 6 al art. 5 din Ord. 15/1996, abrogat din 2004, era cel care stabilea plafonul de casa, adica acesta :"(6) Sumele in numerar aflate in casieriile proprii ale persoanelor juridice nu pot depasi la sfarsitul fiecarei zile plafonul de 50.000.000 lei. Se admite depasirea acestui plafon numai cu sumele aferente platii salariilor si a altor drepturi de personal, precum si altor operatiuni programate, pe baza de documente justificative, cu persoane fizice pentru perioada de 3 zile lucratoare de la data prevazuta pentru plata acestora. Prevederile prezentului alineat nu se aplica unitatilor bancare, ale Trezoreriei Statului, de asigurari si financiare."
Aveti acum si baza legala la raspunsul colegului- Florin.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 02 July 2010 - 11:15 PM

Dana




#93 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2010 - 02:35 PM

Multumesc Dana pt. interventie.



#94 rimma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 July 2010 - 06:54 PM

Vezi postarearimma, la Jul 2 2010, 09:39 PM, a spus:

va multumesc pentru raspuns.eu nu sunt contabila,dar vreau sa stiu ceva.contabila mea evita raspunsurile.de exemplu dansa a zis ca soldul de pe registru de casa este de 5.000 ron si nu am voie sa-l depasesc.va rog frumos sa- mi raspundeti.nu am pe cine sa intreb
VA MULTUMESC FOARTE MULT!!!

Vezi postareaFlorin_76, la Jul 2 2010, 10:39 PM, a spus:

Soldu casei numai e reglementat de mulr timp , poate fii de miliarde de ron cu conditia sa existe acei bani in caserie.
Daca nu vin colegi cu baza legala , va dau eu maine si baza legala , deoarece la ora asta numai stau sa ma uit dupa ea.
VA MULTUMESC FOARTE MULT! ACUM STIU CE SA FAC.



#95 claudiacl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 11 August 2010 - 11:54 PM

Buna seara!

Este obligatoriu ca registrul de casa sa fie la punctul de lucru, sau existand casa de marcat organele de control verifica zetul?



#96 Ionita Ioana Cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 03 November 2010 - 02:20 PM

Buna ziua ,
Am si eu mica-mare problema si sper sa ma puteti ajuta sa o rezolv.
Am vandut o masina si administratorul societatii cumparatoare a venit cu numerar .Eu banii primiti i-am bagat in cont iar lui i-am facut chitante pe mai multe zile cu sume pana in 5000 de lei ,valoarea facturii fiind de 17000 de lei.La cat de incompetenta si superficiala sunt ,abia acum am vazut ordonanta 15/1996 si normele de aplicare din 2004 iar faptul ca nu am mai avut niciodata vreo situatie similara nu-mi justifica prostia facuta.Ce mai pot face ,cum o mai pot rezolva?
IOANA CECILIA



#97 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 05 November 2010 - 08:08 AM

Pai nu prea mai poti face altceva decat sa te rogi sa nu vada nimeni... Banii s-au depus, chitantele sunt taiate, macar daca ar fi platit prin banca ceva... Oricum, acum sunt doar vorbe. Nu e prea mare amenda pt asta.
iuliana



#98 Pisik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 18 November 2011 - 01:26 PM

Am si eu o nelamurire in legatura cu registrul de casa. Daca am infiintat un SRL, am depus ca unic asociat suma de 1400 de lei pentru diversele cheltuieli de infiintare (ONRC, notar , etc etc) , am cheltuit 900 de lei din ei, ramanand cu 500 de lei in casa. Acum am inceput deja sa incasam bani de la clienti deci bani aia nu mai ne sunt folositori. As vrea sa stiu daca se poate face dispozitie de plata sa putem scadea cei 500 de lei din gestiunea firmei.

Mai am o nelamurire, in registrul de casa cei 1400 de lei cum se trec ? Exista o anumita denumire pentru acesti bani care vin de la asociat?

Multumesc :)



#99 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 18 November 2011 - 06:44 PM

Da, există un cont contabil 4551 Decontări cu asociatii (contul curent al asociatului) .
Deci prima operaţie evidenţiată în registrul de casă se contabilizează după formula 5311 = 4551 1400 lei. Se eliberează şi chitanţă, drept dovadă a depunerii, încasării sumei.
Restituirea fondurilor rămase necheltuite restituite din caserie pe baza Dispoziţiei de plată-n numerar către caserie înregistraţi după formula 4551 = 5311 500 lei



#100 Pisik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 23 November 2011 - 01:10 PM

Am inteles :) multumesc






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL