Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registrul de casa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

Registrul de casa

registru de casa
154 replies to this topic

#41 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 25 July 2008 - 12:03 AM

Modele si discutii aici:

http://www.conta.ro/...opic=26952&st=0



#42 pupi_andreea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 July 2008 - 09:20 AM

Multumesc frumos :frusty:
_____________________________________________________________________________
design it!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 July 2008 - 11:37 AM
andreea, Reciteste Regulamentul si vei intelege de ce ti-am editat mesajele




#43 MiculDexter

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 August 2008 - 08:55 AM

Aș avea și eu o întrebare, la Registru de casă sau de bancă, am văzut că pe ultima coloană din dreapta este vorba despre ceva cont sau simbol cont. Și pot să dau ca exemplu modelul ăsta.
Vreau să întreb, ce înseamnă acea coloană, ce se înregistrează acolo (acele conturi) și mai ales cînd se complectează acea coloană? (în modelul de față, o văd necomplectată).
Vă mulțumesc.



#44 betsaida

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:

Postat 23 August 2008 - 06:59 PM

Acea coloana se folosea intr-un mod deosebit in perioada in care se facea contabilitatea de mana. Contabilul isi trecea in respectiva coloana contul corespondent pentru fiecare operatiune efectuata prin banca sau casa. Mai sunt si programe care inca pastreaza respectivul format.



#45 Magdalena Dumitru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 November 2008 - 06:30 PM

Sper ca ma poate ajuta si pe mine cineva. Firma la care lucrez are incheiat un contract de inchiriere pentru un apartament cu o persoana fizica (apartamentul este folosit pentru cativa angajati care nu sunt din localitate). Mai nou, mi s-a cerut sa trec cheltuielile de intretinere, curent, gaze, etc in registrul de casa. Cum fac asta? Trebuie sa atasez la registru chitantele? (sunt pe numele proprietarului). Se poate face si retroactiv? (contractul este incheiat din luna martie). Multumesc anticipat :thumbup:



#46 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 03 November 2008 - 08:18 PM

parerea mea este ca daca in contractul de inchiriere este trecut ca , chiriasul suporta ch.de intretinere poti deduce si scadea ch.;sau 1/3 din valoarea facturii pe numele PF , depinde din imobil ce cota parte folositi cu spatiul inchiriat si TVA este nedeductibil , adica nu-l deduci .



#47 cristalinna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 November 2008 - 02:14 PM

salut vreau si eu un registru de incasari si plati in format elecrtronic daca are cineva
multumesc :thumbup:



#48 ada2113

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 16 January 2009 - 09:16 PM

va rog daca se poate sa ma ajutati am infiintat o firma . am facut dispozitie de incasare pentru a avea banii de infiitarea firmei si voi scadea apoi din ea cheltuielile - pentru actele de la registrul comertului, respectiv registrele cumparate. As vrea sa stiu in registru voi trece la cheltuieli si voi atasa depunerea si cei 200ron bani care repezinta capitalul social si sunt in banca?

in principiu eu cred ca da insa as vrea sa fiu sigura, nefiind de specialitate contabil.

Va multumesc de ajutor.



#49 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2009 - 11:02 AM

ada, daca cei 200 ron inca sunt in banca, ei nu au nici o legatura cu reg. de casa.
in acest registru treci numai operatiunile cu numerar ca de aia e reg. de casa nu de banca.
el va cuprinde, la incasari, acea disp. de incasare pt. aport nr. al asociatului, iar la plati treci ce ai platit, document cu document (de forma "plata fact. ..., CCIR / plata notar/ etc ... )

vezi ca sunt pe forum multe discutii despre reg. de casa, ai si cateva modele, foloseste fct. cautare fiindca e obligatorie :thumbup:



#50 Stefan Alina Maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 19 January 2009 - 03:20 PM

Am si eu o intrebare la reg de casa....daca se plateste un furnizor cu banii din casa..se primeste chitanta,si din greseala se pierde si se descopera peste 2-3 zile....Se inregistreaza in reg de casa in ziua respectiva in care se descopera?Se trece nr chit...si data la care sa platit efectiv chitanta?

si inca ceva...se cumpara ceva din banii din casa duminica....In registru de casa se trece data in care a fost platit acel lucru sau se poate inregistra si luni....dar cu data de duminica?

Va multumesc



#51 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2009 - 03:27 PM

Alina,

* ceri copie dupa chit. si o prinzi in ziua in care s-a platit efectiv
* chelt. de duminica se prind cu decont luni ... sau deconteaza-le din avans spre decontare (daca are in sold), fara sa le mai treci prin reg. de casa

:thumbup:



#52 Stefan Alina Maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 19 January 2009 - 03:47 PM

Mai am nelamuriri...
*nu-mi trebuie copie...atasez originalul pt ca il descopar dupa 2 zile...Dar ce inseamna "il prind " in ziua in care sa platit efectiv?adik anexez chitanta la registru de casa din ziua platii...dar eu cum o trec efectiv in reg ca sa imi scad si banii platiti din casa?

*fac un decont de cheltuieli luni pt marfa cumparata duminica...si o inregistrez in reg de casa?

Mersi pt raspuns

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 February 2009 - 05:39 PM
citare mesaj anterior




#53 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2009 - 04:11 PM

* anexezi chit. la reg. de casa din ziua platii si tot in ziua aia treci plata la "plati", adica te scazi cu banii din caserie
* pt. marfa cumparata diminica faci decont la care atasezi chit., iar luni faci disp. de plata prin caserie cu suma din chit. si te scazi cu acea suma ca si cand i-ai fi dat banii inapoi - cei pe care i-a chelt. duminica de la el.
:thumbup:

in reg. de casa nu treci chit. ci disp. de plata, da ?



#54 Stefan Alina Maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 19 January 2009 - 06:56 PM

Ok..am inteles punctul al doilea...Mersi
dar la primul..daca eu am gatat ziua si am facut soldul...cum si unde mai bag acea chitanta?

Si inca o intrebare...eu am inteles ca pot sa tin reg de casa zilnic..si sa nu trec fiecare zi pe cate o foaie...ci le scriu in continuare..si la sf fiecarei zile..fac incasarile platile si soldul...si apoi in continuare trec la ziua urmatoare...Este corect sau nu?Stersaturile sunt permise?:d..

Mersi mult

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 February 2009 - 05:39 PM
citare mesaj anterior




#55 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2009 - 10:49 PM

* ai gatat ziua si si ai facut soldul, atunci ai 2 posibilitati, draga mea (ce dulce ai putut sa fii cu "gatat"-ul tau, m-ai omorat :sad: ) :
1. sa bagi chit. si sa refaci reg de casa de la ziua resp. incolo
2. sa bagi chit. cu decont de care am vb, cand poti, asa cum ti-am zis, inimioara :smile:

* poti sa scrii in continuare, insa nu e convenabil, uite ca mai intervin faze de astea si ce te faci ??
sa inteleg ca folosesti tipizatul ?? aoleu :frusty: ...
draga mea, foloseste registrul in excel, ai cateva modele la capitolul de modele, daca faci modificari intr-o zi se preia soldul automat pana la ziua curenta si trebuie doar sa relistezi reg. si sa inlocuiesti pag. vechi cu cele noi si ai terminat repejor, fara dureri de cap :frusty:

uite, te rog eu mult de tot, draga mea, uita de registrul de la librarie si incepe sa-l folosesti pe cel in excel, te va ajuta mult, crede-ma.

te astept cu noi intrebari legate de subiect, sunt aici si mi-am propus sa nu te las pana nu te fac sa lucrezi cat mai usor posibil.

zi-le, Alinutza :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 January 2009 - 10:53 PM




#56 Stefan Alina Maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 21 January 2009 - 04:46 PM

Mersi de sfaturi..am dat de registru de casa in xls...si am sa-l folosesc in viitor....ce nu am inteles si am cautat si pe forum si prin alte parti...care e decontu?eu am gasit doar pt deplasari externe..

Imi poti da un link cumva?Sorry de mesaj si de offtopic dar nu-mi merge nici cautarea si nici sa trimit mesaje personale



#57 L 79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 13 March 2009 - 07:26 PM

Va rog sa ma sfatuiti intr-o problema.
Am punct de lucru care nu face plati. Aici cred ca m-am lamurit. Zilnic sau la cateva zile fac dispozitie de plata catre sediu , pe care o trec in registrul de casa impreuna cu incasarile din ziua respectiva. E corect?
Acum urmeaza problema mea: facturile de intrare contin produse destinate atat sediului social (un magazin alimentar), cat si punctului de lucru(pizzerie).
Este corect daca la punctul de lucru tin o copie a facturii, cu mentiunea ca originalul este la sediul social?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.



#58 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2009 - 10:53 PM

Pentru punctul de lucru, faceti aviz de insotire a marfi de la sediu la punctul de lucru.



#59 L 79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 13 March 2009 - 11:03 PM

si fac NIR pe baza avizului. Asa este?



#60 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2009 - 11:15 PM

Da, faceti si nir pe baza avizului.
Rog un moderator sa mute ultimele raspunsuri care nu au legatura cu titlul topicului , in alt topic.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 13 March 2009 - 11:19 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL