Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contab sql - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


contab sql


109 replies to this topic

#21 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2007 - 09:43 AM

Multumesc pt. raspunsuri !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#22 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2007 - 10:05 AM

Mai astept pareri cu privire la acest program , de la cei care-l folosesc !! :smile:
Ce varianta folositi ?? Aceea cu 59 lei + TVA / lunar sau cea cu 920 lei+TVA/anual ???
Multumesc !

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#23 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 13 June 2007 - 02:36 PM

Am si eu o intrebare pt cei care folosesc programul contab sql:am preluat o firma care are ca obiect de activitate comert cu amanuntul si nu stiu cum sa inregistrez in program marfa existenta pe stoc cand am inceput sa lucrez cu programul.Am incercat in Nomenclator produse dar cand vreau sa fac o factura de client si scad produsul respectiv nu-mi face bine descarcarea de gestiune,adica la 607=371 imi trece pretul de vanzare cu tva iar la 378=371 baga o suma cu minus.Unde este greseala mea?
Mentionez ca folosesc varianta gratuita a programului.



#24 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 13 June 2007 - 03:19 PM

Vezi postareavery, la Jun 13 2007, 03:36 PM, a spus:

Am si eu o intrebare pt cei care folosesc programul contab sql:am preluat o firma care are ca obiect de activitate comert cu amanuntul si nu stiu cum sa inregistrez in program marfa existenta pe stoc cand am inceput sa lucrez cu programul.Am incercat in Nomenclator produse dar cand vreau sa fac o factura de client si scad produsul respectiv nu-mi face bine descarcarea de gestiune,adica la 607=371 imi trece pretul de vanzare cu tva iar la 378=371 baga o suma cu minus.Unde este greseala mea?
Mentionez ca folosesc varianta gratuita a programului.
da-mi un pm sau scrie-mi pe adresa de mail si-ti voi spune cum
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#25 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 20 June 2007 - 09:23 AM

Am reusit in cele din urma sa rezolv problema cu gestiunea cu amanuntul,dar am descoperit alta problema.Eu folosesc versiunea free a programului si am mai multe firme unele platitoare de tva lunar, unele trimestrial ,unele neplatitoare .Daca ma duc in parametrii statie CFG pe o firma sa modific parametrul privind tva se modifica la toate firmele.
Ma poate ajuta cineva cu o parere ?



#26 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 20 June 2007 - 11:22 AM

Vezi postareavery, la Jun 20 2007, 10:23 AM, a spus:

Am reusit in cele din urma sa rezolv problema cu gestiunea cu amanuntul,dar am descoperit alta problema.Eu folosesc versiunea free a programului si am mai multe firme unele platitoare de tva lunar, unele trimestrial ,unele neplatitoare .Daca ma duc in parametrii statie CFG pe o firma sa modific parametrul privind tva se modifica la toate firmele.
Ma poate ajuta cineva cu o parere ?

ceea ce ai in parametrii statie cfg, copiaza idem in parametrii firma. apoi stergi parametrii din statie si ii setezi individual (dupa cum vrei) in cei din parametrii firma. Ceea ce ce e comun tuturor firmelor, setezi in parametrii generali
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#27 Calculici

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 September 2007 - 08:51 AM

Salut!

Sunt nou pe aici asa ca aveti rabdare cu mine. Am inceput sa folosesc programul de contabilitate contal sql. Am o firma de vanzare IT&C. Vreau sa stiu ce gestiuni (si cum) trebuie sa declar la GESTIUNI\DECLARARE GESTIUNI.

Daca topicul nu este aici sa ma iertati e primul.

Cu respect,
Calculici



#28 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 16 September 2007 - 12:57 AM

Salut calculici. Bine ai venit printre noi.



#29 Calculici

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 September 2007 - 01:32 PM

Multumesc! Cine are timp sa ma invete si pe mine, sa vin pe capul lui vreo cateva ore sa-mi dea niste sfaturi cum se foloseste?

Calculici



#30 cata86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 September 2007 - 02:32 PM

Vezi postarealilly, la May 30 2007, 03:26 PM, a spus:

Si eu lucrez de 2 ani cu versiunea free a programului si sunt foarte multumita. Pot sa mentionez ca programul il gasiti cel mai usor "acasa " la el pe site cometa.
buna,
am si eu o intrebare daca ma poti ajuta mi-am instalat si eu varianta free a programului contab sql si sunt curiasa cum se fac modificarile . de exemplu cand se modifica o lege sau valori la tva, impozite etc



#31 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 28 September 2007 - 02:46 PM

buna, modificarile la program apar pe site-ul www.cometa.ro
apare versiunea noua si sunt destul de promti



#32 lilly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2007 - 03:38 PM

Pentru cata86, a raspuns foarte bine ana-op.
Spor la treaba !
lilly



#33 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 31 October 2007 - 07:19 PM

Se poate folosi in conta sql un cititor cu cod de bare?ms.



#34 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 21 November 2007 - 03:19 PM

Folosesc varianta gratuita a programului si m-am lovit de o problema: la o firma care are comert en-gros am primit de la furnizor o factura cu un pret gresit la un produs (4.37),a doua zi am primit storno la produsul respectiv (-4.37) si refacturat cu pretul corect pe alta factura (43.7).Acu programul imi face o nota contabila de genul NP:reglare difrente pret 371=308 (-39.33).Stie cineva ce configuratie trebuie facuta ca sa scap de aceasta contare.?



#35 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 28 November 2007 - 10:59 AM

Vezi postareavery, la Nov 21 2007, 05:19 PM, a spus:

Folosesc varianta gratuita a programului si m-am lovit de o problema: la o firma care are comert en-gros am primit de la furnizor o factura cu un pret gresit la un produs (4.37),a doua zi am primit storno la produsul respectiv (-4.37) si refacturat cu pretul corect pe alta factura (43.7).Acu programul imi face o nota contabila de genul NP:reglare difrente pret 371=308 (-39.33).Stie cineva ce configuratie trebuie facuta ca sa scap de aceasta contare.?


Si eu folosesc varianta gratuita a programului.Cum pot introduce monetarele astfel incat sa-mi inregistreze si TVA-ul de la vanzare?Pentru ca introducand in registrul de casa intra in corespondenta doar 5311 si 707 fara 4427.Ce setare sa fac?



#36 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 28 November 2007 - 02:21 PM

Introduci monetarul o data cu contarile 5311 si 707 si apoi il mai introduci o data cu contarile 5311 si 4427 si completezi si in casuta cu procent tva,baza tva ca sa ti le preia si in jurnalul de vanzari.



#37 Stefan R.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 December 2007 - 01:31 PM

Programul e inutil in versiunea gratuita deoarece nu iti permite sa printezi facturile.



#38 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 03 December 2007 - 02:24 PM

"Folosesc varianta gratuita a programului si m-am lovit de o problema: la o firma care are comert en-gros am primit de la furnizor o factura cu un pret gresit la un produs (4.37),a doua zi am primit storno la produsul respectiv (-4.37) si refacturat cu pretul corect pe alta factura (43.7).Acu programul imi face o nota contabila de genul NP:reglare difrente pret 371=308 (-39.33).Stie cineva ce configuratie trebuie facuta ca sa scap de aceasta contare.? "

La fel face si la mine....Ce ar mai fi de setat? Helpppp Robert!!!!



#39 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 04 December 2007 - 12:48 PM

Eu folosesc doar descarcarea valorica din gestiune, doar prin monetare.(Imi fac manual descarcarea 607=371, 4428=371, 378=371-in note contabile, dupa cei mi calculez manual)La facturare, introduc facturile doar valoric (valoarea fara TVA) si totalul NIR-ului pentru adaos.Cum pot lista NIR-ul sa se vada concret informatii precum:baza, TVa-ul, total factura , adaos ?

Aceasta postare a fost editata de ela d: 04 December 2007 - 12:49 PM




#40 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 04 December 2007 - 02:40 PM

Pentru listare nir cand dupa ce introduci factura cu valori in partea de jos a ecranului ai optiunea de listare nir.
Cred ca e ceea ce cauti.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL