Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contab sql - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


contab sql


109 replies to this topic

#41 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 04 December 2007 - 02:56 PM

Vezi postarealenuta.pop, la Dec 4 2007, 04:40 PM, a spus:

Pentru listare nir cand dupa ce introduci factura cu valori in partea de jos a ecranului ai optiunea de listare nir.
Cred ca e ceea ce cauti.


Nu merge...Clipeste ceva pe ecran dar nu listeaza nimic...Ma gandeam ca poate e vreo comanda speciala..



#42 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 04 December 2007 - 03:04 PM

Inseamna ca imprimanta nu este bine setata,verifica acest lucru din partea stanga de jos de la setare imprimanta din ecranul din care ai introdus factura.




#43 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 05 December 2007 - 08:39 AM

Vezi postarealenuta.pop, la Dec 4 2007, 05:04 PM, a spus:

Inseamna ca imprimanta nu este bine setata,verifica acest lucru din partea stanga de jos de la setare imprimanta din ecranul din care ai introdus factura.


Lenuta ,nu merge!!Nu merge si gata!!
Eu introduc facturi doar in sectiunea " detalii servicii" :contul 371, apoi baza facturii(fara a a scrie produsele), apoi total NIR (care e facut de mana de catre admin).La salvare imi apare TVA-ul.Pot vedea 378 din sectiunea contabilitate de la fisa cont-ceea ce si listez pentru a putea trece pe NIR adaosul..Si listez fisa lui 378 si-o pun in dosarul cu facturi , cand vine garda sa vada de unde a reiesit adaosul scris in NIR...Dar nu pot lista NIR-ul..folosesc versiunea gratuita.Oare de aceea nu merge?



#44 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 05 December 2007 - 09:00 AM

Acuma am inteles care e problema ta.
Pentru servicii nu se poate lista nir.
Rezolvarea este urmatoarea: in stocuri creezi un material numit marfuri. Cand iti apare contul de gestiune scrie 371 si dai o denumire acestei gestiuni.
La intrare facturi mergi pe detalii materiale si introduci produsul marfuri cu cantitate 1 si valoare totala factura fara TVA.
Dupa care se poate lista nir.
Daca tot nu te descurci scrie-mi pe mail popmarylena@gmail.com

Aceasta postare a fost editata de lenuta.pop: 05 December 2007 - 09:03 AM




#45 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 05 December 2007 - 09:54 AM

multumesc Lenuta!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 November 2008 - 03:20 PM
citare mesaj anterior




#46 lilly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2008 - 11:51 AM

Lucreaza cineva cu versiunea pentru internet a programului contab.sql ?
M-ar interesa cat de bine functioneaza on line, cat de usor se poate accesa sau daca sunt probleme.
lilly



#47 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 28 January 2008 - 02:53 PM

eu lucrez .merge f bine.



#48 abcde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oltenita

Postat 03 February 2008 - 06:46 PM

Vezi postareafivefell, la Jan 28 2008, 02:53 PM, a spus:

eu lucrez .merge f bine.


cum se inregistreaza ticherete de masa ca si incasari din raportul z ?



#49 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 05 February 2008 - 03:29 PM

Folosesc varaianta gratuita a programului si m-am lovit de urmatoarea problema:la achizitie marfa am doua facturi in aceeasi zi cu acelasi produs dar cu preturi de achizitie diferite,iar la vanzare imi descarca gestiunea la un pret calculat ca medie intre cele 2 preturi desi eu am setat FIFO.Imi poate spune cineva ce setare mai trebuie sa fac ca sa-mi faca descarcarea de getiune bine?



#50 lilly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2008 - 03:40 PM

Vezi postareafivefell, la Jan 28 2008, 12:53 PM, a spus:

eu lucrez .merge f bine.

Multumesc pentru raspuns. As incerca si eu aceasta varianta a programului, dar am o retinere, gandindu-ma ca functionarea lui depinde de reteaua de internet. Aceasta poate sa cada la un moment dat, si chiar atunci poate am cea mai mare nevoie de program, pentru ca doresc sa si facturez catre clienti in timp util.
lilly



#51 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 05 February 2008 - 05:35 PM

Vezi postareavery, la Feb 5 2008, 05:29 PM, a spus:

Folosesc varaianta gratuita a programului si m-am lovit de urmatoarea problema:la achizitie marfa am doua facturi in aceeasi zi cu acelasi produs dar cu preturi de achizitie diferite,iar la vanzare imi descarca gestiunea la un pret calculat ca medie intre cele 2 preturi desi eu am setat FIFO.Imi poate spune cineva ce setare mai trebuie sa fac ca sa-mi faca descarcarea de getiune bine?


Ce setari faci pentru ca programul sa-ti descarce singur gestiunea?eu folosesc programul de un an si am facut descarcarea de gestiune doar manual??!!Care sunt comenzile pentru descarcarea automata?



#52 N S

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 10 February 2008 - 08:10 PM

Buna. Am descarcat si eu varianat agratuita. va rog sa-mi spuneti cum pot seta metoda de iesite a stocurilor (CMP, FOFO). MIe imi descarca cu CMP si eu vreau FIFO. Astept raspunsul vostru.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 November 2008 - 03:21 PM
citare mesaj anterior




#53 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 11 February 2008 - 02:21 PM

Diverse/Modificare parametrii statie
Pe randul unde scrie CFG1 pozitia 29 adica peultima setezi F in loc de 9.
Apoi ctrl+W pentru salavare si gata.

Aceasta postare a fost editata de lenuta.pop: 11 February 2008 - 02:22 PM




#54 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 12 February 2008 - 02:56 PM

Cine ma poate ajuta cu niste indicatii pentru vanzarea cu amanuntul ?
Dupa cum am mai spus folosesc varianta gratuita a programului si la o societate care are vanzare cu amanuntul am creat gestiunea respectiva cu evidenta cantitativ valorica.Am avut intrari pe acelasi cod de produs cu preturi de achizitie diferite si acelasi pret de vanzare.In stoc programul imi afiseaza cantitatile o data la pretul de achizitie si o data la pretul de vanzare.Unde este greseala sau ce setari mai trebuie sa fac?



#55 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 13 February 2008 - 12:42 PM

Ce setari trebuisa fac pentru calculul amortizarii?



#56 ilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 February 2008 - 11:08 PM

Vezi postareaela d, la Feb 13 2008, 12:42 PM, a spus:

Ce setari trebuisa fac pentru calculul amortizarii?

Pai daca introduci m.f. in modulul de mijloace fizice, acolo ai val. de inventar, durata de utilizare si iti calculeaza el automat incepand cu luna urmatoare.



#57 ilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 February 2008 - 09:20 AM

Nu reusesc sa fac casarea ob. de inv. dupa instructiunile lor de pe site. Ma poate indruma cineva? Multumesc!



#58 ramona.gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 25 February 2008 - 03:53 PM

Vezi postareailia, la Feb 16 2008, 09:20 AM, a spus:

Nu reusesc sa fac casarea ob. de inv. dupa instructiunile lor de pe site. Ma poate indruma cineva? Multumesc!


SAL EU FAC 603=303 PRIN BON DE CONSUM



#59 ilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 February 2008 - 09:33 PM

Pai asta e darea in consum nu casarea. Multumesc oricum, intre timp am scormonit prin program si-am aflat singura. Ei, lenea e mare uneori!



#60 miha_pen

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 March 2008 - 07:09 PM

Buna la toata lumea!!
Si eu folosesc Conta SQL si am o problema!Am gresit un cont si vreau sa fac o stornare si nu stiu cum, mi se dubleaza suma. Vreau sa stornez contul 2131 cu 303, daca vreti sa ma ajutati si cu monografia pt ca sunt incepatoare, dar vreau sa invat!! :tongue:

Va multumesc foarte mult!!!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL