Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie agentie de turism - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


* * * * * 1 Voturi

Monografie agentie de turism

agentie turism
119 replies to this topic

#61 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 November 2007 - 02:11 PM

Conf normelor de aplicare a C.F. pe facturi nu ai dreptul sa inscrii separat comisionul agentiei de turism.
In legatura cu cealalta dilema a ta: comisionul agentiei este diferenta dintre ce ai facturat tu catre clientul tau si ce ai primit de la furnizorul de servicii turistice, comision care se evidentiaza ca si venit. pe tema asta sunt foarte multe de discutat, in functie de metoda aleasa de tine de a contabiliza facturile si de incadrarea pe care o are agentia ca si platitor de impozit pe venit sau pe profit.
In cazul in care ai incasat avansuri de la clienti, normal ca le vei trece prin 419: "La determinarea bazei impozabile nu vor fi luate in considerare sumele incasate in avans pentru care nu pot fi determinate cheltuielile aferente si de asemenea nu pot fi scazute cheltuielile aferente unor livrari de bunuri sau prestari de servicii care nu au fost vandute catre client".



#62 Cristina_ntn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 25 November 2007 - 03:43 PM

Vezi postareaDaiana, la Nov 2 2007, 02:11 PM, a spus:

Conf normelor de aplicare a C.F. pe facturi nu ai dreptul sa inscrii separat comisionul agentiei de turism.
In legatura cu cealalta dilema a ta: comisionul agentiei este diferenta dintre ce ai facturat tu catre clientul tau si ce ai primit de la furnizorul de servicii turistice, comision care se evidentiaza ca si venit. pe tema asta sunt foarte multe de discutat, in functie de metoda aleasa de tine de a contabiliza facturile si de incadrarea pe care o are agentia ca si platitor de impozit pe venit sau pe profit.
In cazul in care ai incasat avansuri de la clienti, normal ca le vei trece prin 419: "La determinarea bazei impozabile nu vor fi luate in considerare sumele incasate in avans pentru care nu pot fi determinate cheltuielile aferente si de asemenea nu pot fi scazute cheltuielile aferente unor livrari de bunuri sau prestari de servicii care nu au fost vandute catre client".


Am citit tot ce ati povestit voi pe aici...Acum vine si intrebarea mea: in ce situtie se folosesc intr-o agentie de turism conturile 348(dif de pret la produse) si 5328(alte valori). Am mai auzit inca cevaz referitor la firmele de turism: venit reprezinta numai comisionul de agentie, dar nu si diferenta intre valoarea bunului achizitionat da la furnizor si facturat ulterior clientului. Ma poate lamuri cineva cu asta? Daca nu am explicat foarte bine voi reveni cu lamuriri.
Multam




#63 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 November 2007 - 10:47 PM

Dupa parerea mea nu poate exista in contabilitatea unei agentii de turism contul 348, iar in ceea ce priveste 5328 doar daca ia bonuri de masa. Sincer, nu vad cum sa le folosesti.
In ceea ce priveste a doua problema ridicata de tine ti-as raspunde cu placere dar nu inteleg nimic. In principiu, comisionul agentiei este diferenta dintre pretul de vanzare si cel de cumparare al pachetului turistic.

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 30 November 2007 - 10:54 PM




#64 alexa.hertanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 January 2008 - 06:12 PM

Vezi postareaMariusss, la Nov 13 2006, 09:07 PM, a spus:

Sa incepem cu biletele de avion si autocar:
- daca biletele de avion si autocar sunt pe linii externe, pe factura care se face la client se trece la TVA Scutit cu drept de deducere (SDD).

inregistrarea facturii: 411 = 704
incasarea: 5314 = 411
sau 5311 dupa caz


- daca sunt pe linii interne se scrie TVA inclusa
411 = %
704
4427
- decontarea cu IATA sau cu furnizorul de bilete de avion sau autocar se inregistreaza:
628 = 401
- pe curse interne:
% = 401
628
4426


Referitor la turism, in factura de la client se scrie TVA inclusa . Nu se va calcula niciodata TVA-ul la factura (vezi codul fiscal la reguli speciale)
- emiterea facturii catre client:
411 = %
704 comision
4427 calculat la comision
462 venituri care apartin furnizorului de servicii

- inregistrarea facturii de la furnoizorul de servicii:
462 = 401
Daca va mai pot ajuta cu ceva?

Mariuss , revin la informatiile postate de tine acum mai bine de un an. Am rugamintea sa ma lamuresti referitor la un aspect. Referitor la biletele de avion sa inteleg ca nu se aplica rationamentul de la pachetele turistice vis a vis de aplicarea impozitului ? Eu am o firma noua de turism care se ocupa numai cu intermedierea de bilete. Fiind micro impozitul pe venit se va aplica la intreaga valoare facturata si nu numai la comisionul meu ?
Felicitari pentru infomatiile pertinente postate pe aceasta tema.



#65 Gloalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 12 January 2008 - 03:43 PM

Dar care ar fi procedura atunci cand cheltuielile facturate de furnizor sunt mai mari ca venitul agentiei de turism ca urmare a unui calcul gresit al tarifului? In acest caz nu se mai poate colecta tva aferent comisionului intrucat firma a iesit pe pierdere.Se calculeaza Tva deductibil?



#66 Anc@B

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 April 2008 - 11:02 PM

:frusty: salutare!Cu toate k mereu am fugit de matematica si tot ce tine de ea...acuma..m-a ajuns randul sa imi bat capul cu o chestie...Dupa 5seminarii de contabilitate la care am luat parte pentru prima oara in viata mea...uite k ma trezesc k pana in examen trebuie sa predau o monografie care sa cuprinda 50 de operatiuni ale unei pensiuni...agentii de turism...hotel...ceva din domeniul turistic..tinand cont k sunt la Fac de Geografie.Nu m-am agitat prea mult din cauza k mi-am inchipuit k monografia respectiva este de fapt un bilant..cu 50 de operatiuni...si bla bla bla...simplu..mi-am zis....dar....nu e asa....de fapt nici nush cum e :lostit (13): ....ma puteti ajuta voi in vreun fel?Un exemplu de o astfel de operatiune...k in rest ma descurc....sau exemple de operatiuni...50...doamneee...de unde inventez atatea?!?!?!orice ajutor este binevenit!


PS:is :pullhair: cu contabilitatea si tot ce tine de ea...asa k daca o sa va intreb lucruri care voua vi se par stupide...fiti blanzi cu mine

multumesc anticipat!



#67 bebeca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 May 2008 - 02:30 PM

Buna ziua,

Am nevoie de putina indrumare. Am o agentie de turism. Nu stiu exact cum ar trebui scrisa TVA pe factura in cazul in care vand un hotel din Romania unei persoane juridice. TVA inclusa, sau evidentiez taxa de 19% la comision?
Multumesc mult.



#68 bebeca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 May 2008 - 03:09 PM

Si inca un lucru... casa in euro. Stiu ca la casa in lei exista plafonul de 5000 ron. Am o incasare de 2530 eur (mai mult de 5000RON), ce fac in acest caz?
Se aplica regula ca si la casa in lei?
Multumesc,
Ioana.



#69 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 12 May 2008 - 03:27 PM

Vezi postareabebeca, la May 12 2008, 01:09 PM, a spus:

Si inca un lucru... casa in euro. Stiu ca la casa in lei exista plafonul de 5000 ron. Am o incasare de 2530 eur (mai mult de 5000RON), ce fac in acest caz?
Se aplica regula ca si la casa in lei?
Multumesc,
Ioana.


din 3-4 octombrie 2005 nu mai exista plafon la registrul de caa. exista plafon doar la plati (resp incasari). nu se fac plati cash in suma mai mare de 4.999,99 lei. Orice factura nu se plateste decat 1 data cash, indiferent de suma inscrisa la total, restul se plateste prin OP (cu amendamentul ca nu se face plata mai mare de 4.999,99 lei). Numai catre Cash & Carry se permite o plata de peste 10.000 ron cash.



#70 bebeca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 May 2008 - 04:26 PM

Vezi postareaandreea, la May 12 2008, 04:27 PM, a spus:

Vezi postareabebeca, la May 12 2008, 01:09 PM, a spus:

Si inca un lucru... casa in euro. Stiu ca la casa in lei exista plafonul de 5000 ron. Am o incasare de 2530 eur (mai mult de 5000RON), ce fac in acest caz?
Se aplica regula ca si la casa in lei?
Multumesc,
Ioana.


din 3-4 octombrie 2005 nu mai exista plafon la registrul de caa. exista plafon doar la plati (resp incasari). nu se fac plati cash in suma mai mare de 4.999,99 lei. Orice factura nu se plateste decat 1 data cash, indiferent de suma inscrisa la total, restul se plateste prin OP (cu amendamentul ca nu se face plata mai mare de 4.999,99 lei). Numai catre Cash & Carry se permite o plata de peste 10.000 ron cash.

Multumesc Andreea. Deci se aplica si la casa in euro aceeasi poveste? nu pot sa incasez mai mult de contravaloarea in eur a 5000ron? sau sa platesc facturi de 2000 eur, sa zicem?



#71 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2008 - 04:42 PM

Este a treia oara cand postez raspunsul la intrebarea asta, va rog cautati in forum inainte sa intrebati: art 13din Norme met la OG 15/1996 stipuleaza ca operatiunile de incasari si plati in valuta nu intra sub incidenta Ordonantei, deci da, poti incasa cu atentie la sumele mai mari de 15mii eur care trebuie raportate la Oficiul pt spalarea banilor.



#72 bebeca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 May 2008 - 05:27 PM

Multumesc mult!!!!!! Am dat cautare pe forum, insa nu am gasit raspuns la intrebarea mea. Poate sunt mai nepriceputa la cautari pe forum. Si eu stiam la fel, insa astazi un partener de-al agentiei ne-a spus ca nu poate incasa suma de 2530eur pe care avem noi sa i-o platim... Si de aici intrebarea. Multumesc inca o data, m-am linistit...



#73 bebeca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 20 June 2008 - 09:13 AM

Buna ziua din nou.
In ce conditii se pot folosi urmatoarele, in ceea ce priveste TVA: scutit cu drept de deducere, scutit fara drept de deducere... SStiu ca biletele de avion au regimul sdd. Managerul unei agentii de turism mi-a spus ca pentru serviciile turistice din afara comunitatii (de ex. maldive) nu se plateste TVA, iar pentru ceea ce tine de comunitate TVA 19% la comision.
Specilaistii ce spun? Ca eu nu mai inteleg nimic. In ce conditii se plateste TVA? Cand tva este scutita cu drept de deducere si cand fara?

Multumesc.



#74 gabi101

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 24 June 2008 - 09:31 AM

Biletele de avion externe sunt scutite cu drept de deducere.
La biletele de avion intern se calculeaza TVA. Mie nu mi-e clar ce trebuie trecut pe factura emisa: valoarea TVA la total,numai la comision, TVA inclus?
Scutita fara drept de deducere este partea de tratament in statiuni balneo, daca tu esti firma care efectueaza tratamentul.
TVA 19% este la intern si la servicii turistice in UE.
Serviciile turistice in afara UE sunt scutite cu drept de deducere.

Eu asa am inteles. Astept si alte pareri.

Am si niste intrebari:
- cei care aplica regulile speciale si scriu pe factura TVA inclus, cum completeaza BOT-ul? Trec total servicii, comision agentie , TVA la comision si total general sau doar total general?
- daca am o factura de avans de la un prestator de servicii turistice pot sa deduc TVA-ul de pe ea (%409, 44426=401)? Ma gandesc ca eu nu deduc TVA-ul de pe facturile lor de servicii. La avans e bine sa deduc?

Multumesc celor care vor raspunde.



#75 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 June 2008 - 10:15 AM

La biletele de avion pe parcurs intern facturarea se face:
- cu TVA la intreaga valoare a biletului mai putin taxa de aeroport (care e scutita de TVA) daca clientul este persoana juridica
- fara a se specifica TVA-ul pe factura (cu TVA inclus) daca clientul este persoana fizica
Restul ai inteles bine.
Daca clientul este persoana fizica nu ai dreptul sa inscrii TVA-ul pe factura; daca clientul este persoana juridica atunci inscrii TVA-ul pe factura - aceasta regula este valabila pentru serviciile turistice pe teritoriul Romaniei
Pe peritoriul extern nu se inscrie TVA-ul pe factura: in UE este TVA inclus, in spatiul non UE esti scutit de TVA
Cei care aplica regulile speciale nu inscriu TVA-ul pe factura, trec doar totalul general.



#76 rcori

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 24 June 2008 - 02:37 PM

ciao, as vrea sa stiu ceva :
-daca pentru aceste pachete de servicii pe care le cumpara agentia de turism, adica facturile care le emit furnizori cum ar fii my.air sau click air etc, tulip, trebuie sa facem pentru ele [b]si declaratia 390
-declaratia cu achizitii intracomunitare, eu nu am facut deloc . dar as vrea sa stiu daca cineva o face?



#77 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 June 2008 - 02:42 PM

Declaratia 390 nu se face pt achizitii de servicii



#78 gabi101

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 24 June 2008 - 06:56 PM

Voi primiti de la Myair factura? Ca eu nu primesc nimic. Am vorbit cu ei si au zis ca dau o confirmare pe care scrie si codul de TVA al My air din Italia si aceasta tine loc de factura, dar am primit o confirmare simpla, fara nici un cod de TVA.



#79 gabi101

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 25 June 2008 - 07:50 AM

Buna!
Voi cum faceti jurnalul de vanzari de TVA?
Eu la fiecare vanzare introduc val. din factura de servicii primita, comisionul si TVA-ul la comision. O sa-mi apara pe randurile de baza 19%, TVA 19% si pe regim special numai serviciile primite de la furnizor. E bine asa?
Ar trebui cumva in coloana de regim special sa-mi apara toata valoarea facturii emise?



#80 nicom512

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 July 2008 - 12:25 AM

LUCREZ LA O AGENTIE DE TURISM SI VA ROG MULT SA-MI SPUNETI CUM SE INTOCMESTE FACTURA CATRE O PERSOANA JURIDICA SAU CATRE O PRIMARIE ,CONSILIU JUDETEAN ETC CARE ISI TRIMITE SALARIATII LA CURSURI LA UN HOTEL CARE DETINE SALA DE CONFERINTE.EU PRIMESC FACTURA DE LA HOTEL SI TREBUIE SA FACTUREZ INSTITUTIEI....CE TREC PE FACTURA?TVA INCLUSA?SUPUS REGULILOR SPECIALE?TREC O COTA DE TVA?






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL