Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Legea 656/2002 combaterea spalarii banilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Legea 656/2002 combaterea spalarii banilor

131 replies to this topic

#21 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2006 - 11:59 AM

Si eu sunt nedumerita in ceea ce priveste, creditarea firmei de catre asociati !!
Cei care au juristi in firma, ce spun acestia referitor la creditarea societatii ??? :rolleyes:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#22 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2006 - 12:51 PM

Am aflat ca , pe langa adresa de numire a unei persoane, mai trebuie depus un program de instruire a salariatilor si un borderou semnat de salariati ca au fost instruiti !!!
Nu a-ti aflat nimic de creditare ?????

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#23 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 19 October 2006 - 02:42 PM

Prefer amenda decat sa intru in baza lor de date...am n incasari si plati >10mii coco si ar trebui sa le tot scriu instiintari.
Sa puna mana la treaba, nu la kkt-uri de securisti.
Unul din fostii sefi ai agentiei a fost anchetat la DNA pt luare de mita si ei ne verifica pe noi.
:071:
Mai adu' gloante!
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#24 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 24 October 2006 - 09:03 AM

Buna!!! Am trimis o adresa la Oficiu, sa ne spuna ei daca intram sub incidenta art,8 k)- avand cod CAEN 2225.
Raspunsul de la oficiu a fost urmatorul:

Avand in vedere obiectul de activitate- va inconustiintam asupra faptului ca, in masura in care desfasurati activitati in afara sistemului financiar bancar,intrati sub incidenta prevederilor art.8 litk) din Legea nr.656/2002, cu modificarile ulterioare, sens in care aveti obligatia de a respecta prevederile actului normativ ante-mentionat. (presedintele Oficiului Adriana Luminita Popa)
Poate va ajuta.



#25 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 10 November 2006 - 11:47 AM

toti trebuie sa trimitem la bucuresti sau Biroul acesta are sedii si in fiecare judet si pe unde ar putea salaslui?



#26 adrianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 11 November 2006 - 06:11 AM

Vezi postareacristib, la Oct 9 2006, 10:05 PM, a spus:

As dori sa va supun atentiei inca un caz interesant: creditarea societatii de catre asociati!

Nu stiu cati au prin balante solduri de peste 10.000 EUR (echivalent lei) dar eu unul am...si am fost avertizat ca, cf. legii, este operatiune de peste 10.000 EUR, chiar daca e compusa din mai multe operatiuni in 3 ani, si trebuia anuntata in momentul in care a depasit plafonul.

Se pare ca cineva a si luat amenda pe chestia asta [creditare pt achizitie masina neanuntata= amenda]...este in proces si sunt curios ce va decide instanta.

Alte pareri despre cazul creditarii..??

P.S. Toate operatiunile sunt efectuate prin casieria societatii!!!!!

operatiune nu este sold
amenzile se pot contesta

(6) Persoanele prevazute la art. 8 ori persoanele desemnate conform art. 14 alin. (1) vor raporta Oficiului, in cel mult 24 de ore, efectuarea operatiunilor cu sume in numerar, in lei sau in valuta, a caror limita minima reprezinta echivalentul in lei a 10.000 euro, indiferent daca tranzactia se realizeaza prin una sau mai multe operatiuni legate intre ele.

Aceasta postare a fost editata de adrianne: 11 November 2006 - 06:15 AM




#27 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 16 November 2006 - 09:02 AM

eu am trei societati cu situatie de creditare sau avansuri de trezorerie si as vrea totusi sa depun aceasta prostie de hartie, ca am avut control de la garda si mi-a pus in vedere, dar cum dovedesc ca am trimis aceasta hartie si revin cu prima mea intrebare, toate judetele trimit la bucuresti?



#28 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2006 - 12:53 PM

Da - se trimit la Bucuresti cu scrisoare recomandata.
salut!



#29 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 20 November 2006 - 01:04 PM

eu revin cu o nelamurire: " persoanele prevazute la art. 8 .... vor raporta Oficiului in cel mult 24 ore efectuarea operatiunilor cu sume in numerar..... a caror limita minima reprezinta echivalentul in lei a 10.000 euro, indiferent daca tranzactia se realizeaza prin una sau mai multe operatiuni legate intre ele".
1. ce inseamna tranzactie?
2. daca eu platesc unui furnizor in decursul unei luni o suma cumulata de peste 10.000 euro trebuie sa-i anunt?



#30 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 21 November 2006 - 01:48 AM

Vezi postarealeila, la Nov 20 2006, 03:04 PM, a spus:

2. daca eu platesc unui furnizor in decursul unei luni o suma cumulata de peste 10.000 euro trebuie sa-i anunt?
Nu poti plati in numerar peste 10.000 (adica peste 35.000 RON) aceluiasi furnizor,pt.ca nu poti fractiona factura in mai multe chitante,poti achita 499 RON numerar si restul prin banca. Dak ai facturi cu valori sub 5000 RON,pe care le tot achiti numerar pe parcursul lunii,atunci poti intrepreta asa: o factura=o tranzactie,deci nu s-ar pune pb.de operatiuni legate intre ele. Dar,repet,dak sunt facturi(tranzactii)diferite.



#31 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 November 2006 - 12:31 PM

Si daca am sold in 542 mai mult de 30000 de euro ( cazul meu) trebuie sa anunt??Sunt considerate operatiuni legate intre ele??



#32 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 23 November 2006 - 02:10 PM

Vezi postareaBica Rodica, la Nov 22 2006, 12:31 PM, a spus:

Si daca am sold in 542 mai mult de 30000 de euro ( cazul meu) trebuie sa anunt??Sunt considerate operatiuni legate intre ele??


eu am avut o situatie similara cu a ta, doar suma era ceva mai mare. au venit cei de la garda financiara si ne-au amenintat :thumbup: ca fac acte cu trimitere catre penal pentru cei carora le-am acordat avansurile. Poate ca patronul stia ceva de nu a vrut sa se incarce pe sine cu o asemenea suma.....mda. :cool:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#33 andreieea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:ARAD

Postat 12 December 2006 - 01:08 PM

Vezi postareaaikido, la Oct 19 2006, 02:42 PM, a spus:

Prefer amenda decat sa intru in baza lor de date...am n incasari si plati >10mii coco si ar trebui sa le tot scriu instiintari.
Sa puna mana la treaba, nu la kkt-uri de securisti.
Unul din fostii sefi ai agentiei a fost anchetat la DNA pt luare de mita si ei ne verifica pe noi.
:071:
Mai adu' gloante!


Am si eu o problema asemanatoare,respectiv firma are activitate de import si vanzare in tara de masini.Problema este ca masinile se achita in numerar la furnizorul extern,de unde rezulta plati mai mari de 10000 de euro.In acelasi timp exista de multe ori creditari mai mari de 10000 de euro in vederea achizitionarii masinilor,urmand ca dupa vanzare si incasare -prin banca -sa se faca restituire de creditare direct din cont pe baza de contract de creditare.Concluzia :se vehiculeaza sume mari prin casa in valuta.Saptamana trecuta am avut control de la garda si au vrut sa dea amenda ptr.ca sumele nu au fost raportate la oficiul ptr.combaterea spalareii banilor (adresa de numire a unei persoane era transmisa).Am scapat pe moment, dar au lasat ca sarcina pana saptamana viitoare anuntarea sumelor.Problema este ca nu stiu exact ce trebuie raportat:creditarile?platile externe in numerar?restituirile de creditare?incasarile in numerar de la persoane fizice?si nici nu stiu cum ar trebui sa arate o astfel de raportare.Daca aveti pareri cu privire la problema mea v-as ruga mult sa ma ajutati.



#34 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2006 - 02:30 PM

Cei de la garda nu stiu de capul lor! Cf. legii se raporteaza tranzactiile care sunt suspecte, adica trezesc suspiciunea de spalare a banilor sau de finantare a actelor de terorism. Nu orice tranzactie care depaseste 10000 Euro trebuie raportata ci doar cele care se incadreaza in definitia legii. Citeste legea si daca te decizi sa raportezi sa ai in vedere incasarile si creditarile.Succes!
salut!



#35 libra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Oradea

Postat 14 December 2006 - 07:04 PM

Ce am inteles eu din toata tarasenia:
- In sfera de cuprindere a legii intra toti cei care ....., toti cei care.... si toti cei care....., cu alte cuvinte, nu cred ca vre-o firma din RO nu se incadreaza
-Trebuie desemnata persoana(persoanele) cu responsabilitati in sensul Legii 656
- Persoana desemnata trebuie sa raporteze toate TRANZACTIILE SUSPECTE care depasesc 10.000.EUR(chiar daca sunt incasari/plati fractionate)
- Exceptie: Se raporteaza TOATE TRANZACTIILE IN NUMERAR>10.000.EUR(chiar si pt. incasari/plati fractionate) Deci toate incasarile/platile in numerar >10.000.EUR sunt suspecte.
- Soldul reprezentand creditare firma acumulat in timp - ??? - discutabil.

Intrebare: Este vreo problema daca un contribuabil trimite prin e-mail notificarea privind desemnarea persoanei cu atributiile de mai sus?



#36 andreieea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:ARAD

Postat 15 December 2006 - 12:36 PM

Vezi postarealibra, la Dec 14 2006, 07:04 PM, a spus:

Ce am inteles eu din toata tarasenia:
- In sfera de cuprindere a legii intra toti cei care ....., toti cei care.... si toti cei care....., cu alte cuvinte, nu cred ca vre-o firma din RO nu se incadreaza
-Trebuie desemnata persoana(persoanele) cu responsabilitati in sensul Legii 656
- Persoana desemnata trebuie sa raporteze toate TRANZACTIILE SUSPECTE care depasesc 10.000.EUR(chiar daca sunt incasari/plati fractionate)
- Exceptie: Se raporteaza TOATE TRANZACTIILE IN NUMERAR>10.000.EUR(chiar si pt. incasari/plati fractionate) Deci toate incasarile/platile in numerar >10.000.EUR sunt suspecte.
- Soldul reprezentand creditare firma acumulat in timp - ??? - discutabil.

Intrebare: Este vreo problema daca un contribuabil trimite prin e-mail notificarea privind desemnarea persoanei cu atributiile de mai sus?

O poti trimite cum vrei :fax,mail,posta,important este sa ai o confirmare de primire.eu am trimis notificarea pe fax si mi-au trimis-o inapoi cu un nr de inregistrare.In alta ordine de idei am sunat ieri la oficiu si mi s-a confirmat faptul ca trebuie transmisa orice tranzactie in numerar mai mare de 10.000 eur indiferent daca e suspecta sau nu. :wink:



#37 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 16 December 2006 - 12:27 PM

Eu nu inteleg, daca avem tranzactii>10.000euro, sau ridicari de numerar per total >10.000euro si sint trecute prin banca, nu cumva banca este aceea care face declaratii si nu noi trebuie sa facem? Contabilul singur trebuie sa i-a decizia si sa declare sau trebuie sa declare administratorul firmei despre asemenea tranzactii?Chear nu pricep cum poti tu ca contabil sa vezi ca sa emis o factura >10.000euro care se incaseaza prin banca, pentru care exista si contract la baza etc si repede sa pui mana si sa declari ca vezi ca e o tranzactie ...... :thumbup:



#38 jennyi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2006 - 07:31 PM

eu stiu ca o banca raporteaza toate operatiunile mai mari de 10000 EUR,indiferent daca sunt sau nu suspecte si exista un alt raport cu tranzactii suspecte,indiferent de suma .Daca va ajuta cu ceva

si inca ceva.Raportarea se face a doua zi ,asfel incit nu vad cum poate sa o faca contabilul ,ci mai degraba administratorul



#39 andreieea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:ARAD

Postat 18 December 2006 - 10:29 AM

Vezi postarealucis, la Dec 16 2006, 12:27 PM, a spus:

Eu nu inteleg, daca avem tranzactii>10.000euro, sau ridicari de numerar per total >10.000euro si sint trecute prin banca, nu cumva banca este aceea care face declaratii si nu noi trebuie sa facem? Contabilul singur trebuie sa i-a decizia si sa declare sau trebuie sa declare administratorul firmei despre asemenea tranzactii?Chear nu pricep cum poti tu ca contabil sa vezi ca sa emis o factura >10.000euro care se incaseaza prin banca, pentru care exista si contract la baza etc si repede sa pui mana si sa declari ca vezi ca e o tranzactie ...... :thumbup:
ATENTIE!este vorba numai de numerar,nu de sumele tranzactionate prin banca.acestea din urma le raporteaza banca



#40 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 20 December 2006 - 11:35 PM

Banca raporteaza ca ai facut o ridicare de numerar. Dar ce ai facut cu acel numerar,banca nu are de unde sa stie,deci numai tu o poti raporta,daca nu cumva dupa ridicare ai facut plati diverse,sub 10.000 euroi,nelegate intre ele,cu respectarea plafonului zilnic de plati si atunci te-ai scos,nu mai intri sub incidenta...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL