Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Legea 656/2002 combaterea spalarii banilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Legea 656/2002 combaterea spalarii banilor

131 replies to this topic

#61 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 June 2007 - 10:30 AM

inca nu, abia am trimis-o
Julia S



#62 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 19 June 2007 - 10:58 PM

vreau sa stiu daca a facut cineva procedura interna ??//?????????????
am incercat sa fac eu ceva, dar as vrea si o alta parere.......
multumesc

kathy



#63 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 20 June 2007 - 02:18 PM

Buna...cer si eu o parere. Patronul meu imprumuta firma cu foarte multi bani, cash, pana acum nu am raportat nimic, dar acum...ma desemneaza pe mine sa ma ocup de aceasta problema. Probabil, va credita firma in continuare, dar ...nu ar fi o solutie buna sa-l pun sa-si deschida un cont pe persoana fizica, sa depuna acolo banii, iar imprumutul sa-l faca prin virament?? ...In felul acesta as scapa de un stres in plus.....ii va trebui doar un contract de imprumut. Exista unul dar nu este cumva legalizat prin notariat. Este valabil, sau trebuie neaparat prin notariat? Stiu ca s-au mai discutat aceste probleme, dar...imi cer scuze...nu mai pot acum sa reiau totul...ar fi ok prin banca?? :smile:



#64 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 20 June 2007 - 03:21 PM

Imi raspunde cineva...e ok asa cum m-am gandit eu??...va rog frumos.... :smile:



#65 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 June 2007 - 07:13 PM

Va atasez raspunsul care l-am primit de la O.N.P.C.S.B.

Fisiere atasate





#66 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 24 June 2007 - 12:09 AM

stici cumva daca exista vreun termen maxim de depunere a acestei decizii interne a persoanei desemnate?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#67 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 24 June 2007 - 03:08 PM

...nici eu nu stiu asta...dar cu siguranta trebuie sa ne grabim...deja stiu pe cineva care a primit amenda pt asta...dar eu am o neintelegere: in fisierul atasat de iozsef39, am vazut o exprimare de genul:
"Totodată, vă facem cunoscut că modalitatea de redactare a actelor interne de desemnare a acestor persoane nu este imperativ stabilită, acestea putând fi redactate în forma agreată de dumneavoastră, dar cu precizarea necesară a numelui, datelor de identificare, calităţii deţinute şi a atribuţiilor persoanei pe linia respectării Legii nr.656/2002". Adica in afara de faptul sa persoana desemnata trebuie sa raporteze tranzactiile catre persoane fizice care depasesc 10.000 euro, ce altceva mai trebuie sa faca aceasta persoana?? Are cineva un model???



#68 valentinaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 24 June 2007 - 09:47 PM

Va pot trimite maine decizia ce am trimis-o pe fax la Oficiu si am solicitat nr.de inregistrare!
Termen nu mai exista....legea fiind veche ar fi trebuit ca toti care avem astfel de operatiuni sa fi
numit persoana si sa fi
trimis decizia ....iar tranzactiile (suspecte, > de 10.000 eur) trebuie comunicate in maxim 24 ore.



#69 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 25 June 2007 - 12:36 AM

asteptam modelul

multumim!!!!
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#70 valentinaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 25 June 2007 - 11:00 AM

Am atasat moelul de decizie. Spor la treaba!



#71 ota

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 25 June 2007 - 11:13 AM

Ok , ValentinaB......sa inteleg, ca nu este tarziu sa trimitem Decizia in iunie sau iulie 2007 pentru depuneri de bani ale asociatilor din anii precedenti (dupa 2002), dar cumulat suma nu este mai mare de echivalentul in lei a 10.000 euro ?
Cred ca fisierul nu a fost atasat mesajului......se poate trimite pe e-mail ?
Rog ,daca se poate si nr. fax-ului unde se poate trimite Decizia.
Multumesc!



#72 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 25 June 2007 - 11:49 AM

Vezi postareavalentinaB, la Jun 25 2007, 12:00 PM, a spus:

Am atasat moelul de decizie. Spor la treaba!
unde?
ada



#73 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 25 June 2007 - 01:17 PM

:lostit (13): ...trebuie si din urma?????? :celb (6):
Pai...si eu ce fac acum? Declar miliarde pe care altii dinaintea mea le-au tranzactionat????...adica decizia este din aceasta luna (presupunem). Are ceva daca declar incepand cu momentul din care am fost desemnata???...Nu asa este corect??? sau..ma rog, nu asa ar fi corect? :vio (33):

ValentinaB, nu esti draguta sa ne spui macar in cateva cuvinte, in mare, ce ar trebui sa scriem in acea decizie??...fara partea de inceput, cu..."SC X SRL , RO..., J..., REPREZENTATA PRIN...."?? Eu am facut ceva, dar inainte s-o trimit, as dori sa ma consult cu cineva.....

Vezi postareaota, la Jun 25 2007, 12:13 PM, a spus:

dar cumulat suma nu este mai mare de echivalentul in lei a 10.000 euro ?
Rog ,daca se poate si nr. fax-ului unde se poate trimite Decizia.
Multumesc!




Pai nu asta e ideea? sa se declare sumele care depasesc 10.000 euro? 10.000 pe luna...cred....
Nr pe care-l am eu este 021/3155227.



#74 valentinaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 25 June 2007 - 01:17 PM

Eu nu am declarat din urma....am avut Garda in control si mi-a spus ca de acum sa fac asa....

Fisiere atasate





#75 ota

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 25 June 2007 - 01:41 PM

Vezi postareavalentinaB, la Jun 25 2007, 02:17 PM, a spus:

Eu nu am declarat din urma....am avut Garda in control si mi-a spus ca de acum sa fac asa....

Conf. celor spuse de "LAZAR OANA...orice firma din Romania, indiferent de natura si volumul activitatii) trebuie sa desemneze o persoana de contact cu Oficiul National privind prevenirea si Combaterea Spalarii banilor din Bucuresti.............."sau ma insel ?
Tranzactiile supecte peste 10.000 euro(cumulat) se anunta in 24 ore ,conf. unei proceduri interne....
:lostit (13): ...sau asa ceva.



#76 ota

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 25 June 2007 - 02:04 PM

Vezi postareaota, la Jun 25 2007, 02:41 PM, a spus:

Vezi postareavalentinaB, la Jun 25 2007, 02:17 PM, a spus:

Eu nu am declarat din urma....am avut Garda in control si mi-a spus ca de acum sa fac asa....

Conf. celor spuse de "LAZAR OANA...orice firma din Romania, indiferent de natura si volumul activitatii) trebuie sa desemneze o persoana de contact cu Oficiul National privind prevenirea si Combaterea Spalarii banilor din Bucuresti.............."sau ma insel ?
Tranzactiile supecte peste 10.000 euro(cumulat) se anunta in 24 ore ,conf. unei proceduri interne....
:lostit (13): ...sau asa ceva.


Poate va este de folos....nu mai stiu de unde le am... :vio (33):

Vezi postareaota, la Jun 25 2007, 03:01 PM, a spus:

Vezi postareaota, la Jun 25 2007, 02:41 PM, a spus:

Vezi postareavalentinaB, la Jun 25 2007, 02:17 PM, a spus:

Eu nu am declarat din urma....am avut Garda in control si mi-a spus ca de acum sa fac asa....

Conf. celor spuse de "LAZAR OANA...orice firma din Romania, indiferent de natura si volumul activitatii) trebuie sa desemneze o persoana de contact cu Oficiul National privind prevenirea si Combaterea Spalarii banilor din Bucuresti.............."sau ma insel ?
Tranzactiile supecte peste 10.000 euro(cumulat) se anunta in 24 ore ,conf. unei proceduri interne....
:celb (6): ...sau asa ceva.


Poate va este de folos....nu mai stiu de unde le am... :cha (6):

regret,dar in format pdf le pot atasa.

Fisiere atasate





#77 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 27 June 2007 - 11:43 AM

Am sunat si eu la Oficiu, la juridic, si mi-au spus ca trebuie sa declar sumele incasate de la o singura persoana fizica, care depasesc 10.000 euro, sau platite tot catre o singura persoana fizica care depasesc 10.000 euro, dar..este vorba...despre o singura chitanta...si nu plati/incasari cumulate...eu nu mai inteleg nimic....si apoi...intr-un fel asa si ar trebui....daca raportez platile/incasarile cumulate, la ce perioada ma refer??? :lostit (13):
Poate ma lamureste cineva...raspunzandu-mi la o intrebare ipotetica:

1.06.2007 - incasare imprumut 25.000 lei
10.06.2007 - incasare imprumut 15.000 lei
15.06.2007 - incasare imprumut 30.000 lei
20.06.2007 - restituire imprumut 12.000 lei
23.06.2007 - incasare imprumut 20.000 lei
27.06.2007 - restituire imprumut 25.000 lei


Poate sa-mi spuna cineva cum si cand raportez si ce raportez???? :celb (6): ...asta in situatia in care ar fi asa cum s-a discutat pe forum...adica in termen de 24 de ore sa raportez sumele cumulat.....presupunem ca este vorba despre aceesi persoana....



#78 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 27 June 2007 - 01:02 PM

Nu stie nimeni sa raspunda la intrebarea mea ipotetica?? Stiu ca s-a mai discutat dar mie inca nu mi-e foarte clar ce anume si cum trebuie sa raportez. Poate cineva sa ma lumineze pe un exemplu concret, care este ipotetic...dar cu care ma pot confrunta in viitorul apropiat??...nu as pune aceasta problema daca nu as sti ca...aproape sigur...o voi intalni...la noi se fac destul de multe tranzactii cu numerar(societate-asociat) :lostit (13): ...si la valori...as zice...maricele....



#79 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2007 - 01:09 PM

Vezi postareamirela 0702, la Jun 27 2007, 12:43 PM, a spus:

Poate ma lamureste cineva...raspunzandu-mi la o intrebare ipotetica:

1.06.2007 - incasare imprumut 25.000 lei
10.06.2007 - incasare imprumut 15.000 lei
15.06.2007 - incasare imprumut 30.000 lei
20.06.2007 - restituire imprumut 12.000 lei
23.06.2007 - incasare imprumut 20.000 lei
27.06.2007 - restituire imprumut 25.000 lei


Poate sa-mi spuna cineva cum si cand raportez si ce raportez???? :lostit (13): ...asta in situatia in care ar fi asa cum s-a discutat pe forum...adica in termen de 24 de ore sa raportez sumele cumulat.....presupunem ca este vorba despre aceesi persoana....




Suna la Oficiu si prezinta fix exemplul de mai sus.Sunt curios ce spun.

Si mai tare ar fi cu adresa scrisa.



#80 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 27 June 2007 - 02:02 PM

Gata! ...le-am trimis un mesaj...sa vedem ce raspuns primesc.... :celb (6): ...buna idee!! :vio (33):

....telefonic, au spus ca trebuie raportate doar sumele cuprinse pe o singura chitanta...sincer, nu am vorbit eu...a vorbit o cunostinta de-a-mea, cu care ma mai consult uneori...insa aici pe forum am vazut ca mai toata lumea spune ca trebuie raportate sumele cumulat...si eram cam derutata :lostit (13): ...dar sa vedem...poate voi primi un raspuns...pe care vi-l voi aduce la cunostinta... :cha (6):






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL