Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Legea 656/2002 combaterea spalarii banilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Legea 656/2002 combaterea spalarii banilor

131 replies to this topic

#1 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2006 - 12:58 PM

Buna!
Ma poate ajuta cineva cu legea 656/ 2002 republicata? Am mare nevoie sa stiu cine intra sub incidenta ei si unde si cum se fac raportarile. Din pacate, nu am legislatia la zi si pe net nu am gasit mare lucru. Thanks!
salut!



#2 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 13 September 2006 - 01:41 PM

13.03.2006 actualizare

Fisiere atasate


ada



#3 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2006 - 11:09 AM

Multumesc mult pentru lege. Tu ai citit-o? Eu am inteles ca toate firmele trebuie sa depuna informarea cf. art 14 si apoi celelalte informari, daca e cazul. Oare ne transforma pe toti in informatori !?
salut!



#4 maryo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:la capatul tarii

Postat 17 September 2006 - 07:35 PM

Vezi postareaanamaria9878, la Sep 14 2006, 12:09 PM, a spus:

Multumesc mult pentru lege. Tu ai citit-o? Eu am inteles ca toate firmele trebuie sa depuna informarea cf. art 14 si apoi celelalte informari, daca e cazul. Oare ne transforma pe toti in informatori !?

... legal ...NU

... indirect ... DA

:D .... depinde de cum vrei sa te implici in asa ceva



#5 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 03 October 2006 - 10:32 AM

Din art.8 , - inteleg ca nu toata suflarea intra sub incidenta legii. Problema este ca se duce vorba ca cei de la "garda" dau amenzi ( am inteles ca la un mic magazinas) , ca nu s-a trimis adresa la Oficiu cu cei care vor deveni "turnatori"
Intrebre: daca nu intram sub incidenta art.8 -declaram sau NU.



#6 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2006 - 01:45 PM

Eu am sunat la Oficiu si am vorbit cu o d-na jurist care mi-a spus ca se aplica art 8 lit. k , ca obligatia desemnarii persoanei cf. art. 14 exista de la data intrarii in vigoare a legii ( pentru firmele veghi ). Nu am depus inca adresa de numire. Ma mai gandesc la implicatii, dar cunosc firme care au facut-o.
Adresa de numire suna asa :

Antet

Catre,
Oficiul National De Prevenire Si Combatere a Spalarii Banilor
Bucuresti, str. Ion Florescu nr. 1 , sector 3

In vederea aducerii la indeplinire a prevederilor art. 14 din Legea 656/2002, se imputerniceste dl./d-na.............legitimat/a cu ..........seria...........nr............eliberata de...................,la data de.............,pentru a se ocupa de punerea in aplicare a Legii 656/2002 cu modificarile ulterioare.
In acest sens dl./d-na................va efectua urmatoarele operatiuni ;
- Va intocmi pentru fiecare tranzactie suspecta din punctul de vedere al legii 656/2002, efectuata in numerar, un raport scris ( in forma stabilita de Oficiu ) care va fi transmis imediat Oficiului ( cf. art.15);
- Va raporta Oficiului, in cel mult 24 ore, efectuarea de operatiuni cu sume in numerar, in lei sau valuta, a caror limita maxima reprezinta echivalentul in lei a 10.000 euro, indiferent daca tranzactia se realizeaza prin una sau mai multe operatiuni legate intre ele ( art.3 al.6 din lege).
- Se va informa de la personalul societatii si de la casier cu privire la existenta de cazuri care sa intre sub incidenta legii 656/2002, pentru a comunica in timp util Oficiului.
- Va identifica si ca pastra o copie dupa document, ca dovada de identitate sau referinte de identitate si le va pastra pentru o perioada de 5 ani incepand cu data cand se incheie relatia cu clientul. Procedurile de identificare sunt cele stabilite prin Lege la articolele 9 si 10.


Administrator,
salut!



#7 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 03 October 2006 - 01:47 PM

Vezi postareaanagruion, la Oct 3 2006, 11:32 AM, a spus:

Din art.8 , - inteleg ca nu toata suflarea intra sub incidenta legii. Problema este ca se duce vorba ca cei de la "garda" dau amenzi ( am inteles ca la un mic magazinas) , ca nu s-a trimis adresa la Oficiu cu cei care vor deveni "turnatori"
Intrebre: daca nu intram sub incidenta art.8 -declaram sau NU.


Intreadevar, saptamina trecuta Garda a trecut pe la toate casele de schimb valutar din oras, iar amenda minima era de 15.000 Ron.



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 03 October 2006 - 01:54 PM

legea asta na nastere la turnatori :lol:



#9 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2006 - 02:00 PM

Multumesc pt. actualizare si pt. adresa de numire, chiar aveam nevoie de ele.
Mai este nevoie si de alte documente de depus(copie CUI sau alte autorizatii ca, te incadrezi intr-o anume categorie) ???
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#10 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2006 - 02:48 PM

Nu, dar in antet trebuie trecute si datele referitoare la R........, J..............., codul CAEN - obiectul de activitate . Poate fi transmisa si prin posta cu confirmare de primire.
salut!



#11 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 03 October 2006 - 04:15 PM

art 8. -persoane care intra sub incidenta legii:
"e) auditorii, persoanele fizice şi juridice care acorda consultanţa fiscală, contabila ori financiar-bancară;"
??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
sunt socata...
:o

am atasat decizia pentru rapoartele ce trebuie trimise...

Fisiere atasate


Bea



#12 BANKER

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:BRAILA
  • Interests:Ajuta-te singur, pentru a putea ajuta pe ceilalti...

Postat 03 October 2006 - 09:00 PM

Referitor la legea nr. 656 din 7 decembrie 2002 (*actualizată*), in societatea unde lucrez pt toate depunerile in numerar efectuate la banca, peste 10.000 Euro la cursul BNR din ziua efectuarii tranzactiei, casierul depune o declaratie pe proprie raspundere privind provenienta banilor : ex vanzare marfuri.
Ajuta-te singur, pentru a putea ajuta pe ceilalti...



#13 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 04 October 2006 - 08:27 AM

Multumesc Anamaria!! Am citit legea de 100 ori. La k) am pus semne ?????. E foarte neclar. Dar se vede ca acolo ne putem incadra. Nu inteleg de ce nu au scris clar- toti agentii economici si toate persoanele fizice care exista in Romania. Poate ar fi dat si o limita de varsta de la 0- 100 ani. Nu era mai clar????? :angry2:
Bea, tu ai trimis la Oficiu?????

Si uite asa, ne-am fi turnat unii pe altii!!!!
Sunt foarte indignata. :ninja:



#14 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 04 October 2006 - 08:28 AM

buna, anagruion, deocamdata nu, astept raspunsul juristei referitor la punctul k),
dar tot citind si recitind stau si ma gandesc, oare cate institutii de stat cu nume pompoase vor mai fi infiintate, cu membri si sefi platiti de noi, contribuabili, si care dupa aceea sa ramana in ceata completa, numai noi-agenti economici sa avem de declarat mai mult, sa avem de platit mai mult, si eventual amenzi mai mari...

:(
...
Bea



#15 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 04 October 2006 - 11:08 AM

Draga Bea, vei primi tarziu raspunsul de la jurista in legatuta cu litera k??? Nici mie nu mi-e clar aceasta litera. Poate ne auzim pe o adresa de email. ana.gruion@simbol.ro, fiind tot din Timisoara. O zi buna.



#16 eciordache

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:economic-financiar

Postat 04 October 2006 - 11:22 AM

Vezi postareaanamaria9878, la Sep 13 2006, 01:58 PM, a spus:

Buna!
Ma poate ajuta cineva cu legea 656/ 2002 republicata? Am mare nevoie sa stiu cine intra sub incidenta ei si unde si cum se fac raportarile. Din pacate, nu am legislatia la zi si pe net nu am gasit mare lucru. Thanks!


si eu sunt interesata de aceeasi problema , stie cineva ???
claudia



#17 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2006 - 01:12 PM

Ai perfecta dreptate ,anagruion !

Daca aflati ceva , spuneti-ne si noua !!!!

Multumim anticipat ! :rolleyes:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#18 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 04 October 2006 - 11:00 PM

nu va mai stresati atata, aveti ceva tranzactie peste 10000, trimiteti raportu' !
aveti si site-ul oficial
http://www.onpcsb.ro/html/contact.html
dati telefoane si innebuniti-i daca nu stiti ceva, bineinteles DUPA ce ati citit legea.

:excl:
in Italia acelasi organism in 5 ani a primit vreo 40000 de raportari serioase.
In Romania in 9 luni s-au primit circa 8 milioane de raportari
asta ca sa va faceti o idee despre cum stiu romanii sa-si faca de lucru
daca esti dintre cei care au organizat/gandit examenul de Consultant fiscal....fereste-te de mine !!!



#19 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 October 2006 - 12:31 PM

Referitor la alink k. art 8, raspunsul juristei: se refera la toti agentii economici, dar numai pentru acele operatiuni a caror finalizare nu se deruleaza in sistemul financiar-bancar(schimburi in natura, operatiuni ce nu implica institutii financiar-bancare, plati-incasari in numerar si altele de genul)

deci cei care nu vechiculeaza sume mari prin caserie, si nu se cuprind in sfera de aplicare a celorlalte liniute, nu sunt supusi legii 656, decat in cazul operatiunilor SUSPECTE.

:)
Bea



#20 cristib

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Arad

Postat 09 October 2006 - 10:05 PM

As dori sa va supun atentiei inca un caz interesant: creditarea societatii de catre asociati!

Nu stiu cati au prin balante solduri de peste 10.000 EUR (echivalent lei) dar eu unul am...si am fost avertizat ca, cf. legii, este operatiune de peste 10.000 EUR, chiar daca e compusa din mai multe operatiuni in 3 ani, si trebuia anuntata in momentul in care a depasit plafonul.

Se pare ca cineva a si luat amenda pe chestia asta [creditare pt achizitie masina neanuntata= amenda]...este in proces si sunt curios ce va decide instanta.

Alte pareri despre cazul creditarii..??

P.S. Toate operatiunile sunt efectuate prin casieria societatii!!!!!

Aceasta postare a fost editata de cristib: 09 October 2006 - 10:07 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL