Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
conditii pentru microintreprindere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


conditii pentru microintreprindere


76 replies to this topic

#1 IULIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 22 January 2005 - 05:22 PM

salutare! am o mare problema si as vrea ca cineva sa ma indrume daca poate. am o microintreprindere si timp de o luna in decursul anului 2004 nu am avut nici un angajat dupa care am reangajat o persoana. in codul fiscal spune ca daca nu indeplinesti una din conditiile specificate acolo (printre care si aceea de avea un angajat in 60 de zile de la infiintare ) acea societate nu mai este microintreprindere. avand in vedere ca a fost o perioada foarte scurta in care nu am avut angajat nu stiu daca societatea mea mai este microintreprindere sau nu. daca nu mai este cred ca trebuie sa depun o declaratie si sa devin macrointreprindere dar nu stiu care declaratie. ma poate ajuta cineva? :cry:



#2 SLY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 23 January 2005 - 10:09 AM

Daca vrei sa treci la impozit pe profit e simplu :depui 010.
Ca sa ma pot pronunta daca mai poti continua ca platitor de impozit pe venit trebuie sa stiu urmatoarele:
1.in luna cand nu ai avut salariat ce ai trecut la, in declaratia 100. la impozit pe salarii si taxele aferente:0 sau ai debifat impozitele si taxele respective?
2.ai depus la CASS tabelul cu fluctuatiile de personal?
3. ai depus 010, atunci cand ai ramas fara salariat, pt. a iesi din evidenta adm. financiare ca platitor de impozite si contributii aferente salariilor?




#3 IULIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 25 January 2005 - 10:42 AM

BUNA SLY! CAND AM DEPUS DECLARATIA 100 AM TRECUT LA IMPOZIT SI TAXE 0. LA CASS AM DEPUS TABELUL ATUNCI CAND AM AVUT IESIRI SI DUPA O LUNA CAND AM AVUT INTRARI. NU AM DEPUS DECLARATIA 010 CAND NU AM MAI AVUT ANGAJAT. IN SITUATIA ASTA CE POT SA FAC.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2005 - 10:54 AM

Esti micro cu 1,5% pt. 2004.



#5 IULIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 25 January 2005 - 11:05 AM

SI PENTRU 2005 CE SUNT ? ASTA MA INTERESEAZA DACA DEPUN SAU NU 010 PENTRU SCIMBARE DIN MICRO IN MACRO. :roll:



#6 SLY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 25 January 2005 - 11:11 AM

OK.! In cazul asta la Adm. financiara (in baza lor de date) apari , pe tot parcursul anului 2004, ca platitor de impozit si contributii pe veniturile din salarii!(deoarece ai trecut 0 reiese ca esti in continuare platitor ai contributiei respective dar nu o datorezi in luna respectiva!) Daca vrei sa ramai in continuare micro, nu mai depune 010. Daca vrei sa treci la 16%, depune 010!



#7 SLY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 25 January 2005 - 11:14 AM

Ce vreau sa-ti spun este ca din situatiile depuse de tine adm financiara nu poate sa-si dea seama ca ai ramas o luna fara salariat!



#8 IULIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 25 January 2005 - 04:20 PM

multumesc pentru informatii! raman datoare!



#9 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 12 August 2006 - 08:47 AM

da mi si mie articolul in scrie chestia cu 60 de zile te rog.Merci



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 August 2006 - 12:11 PM

mai tata, nici codul fiscal nu-l stiti ?

TITLUL IV
Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor

Definiția microîntreprinderii

Art. 103. - În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplinește cumulativ următoarele condiții, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) are înscrisă în obiectul de activitate producția de bunuri materiale, prestarea de servicii și/sau comerțul;
B) are de la 1 până la 9 salariați inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depășit echivalentul în lei a 100.000 euro;
d) capitalul social al persoanei juridice este deținut de persoane, altele decât statul, autoritățile locale și instituțiile publice.

Opțiunea de a plăti impozit pe veniturile microîntreprinderii

Art. 104. - (1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este opțional.
(2) Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu anul fiscal următor, dacă îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 103 și dacă nu au mai fost plătitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor.
(3) O persoană juridică română care este nou-înființată poate opta să plătească impozit pe venitul microîntreprinderilor, începând cu primul an fiscal, dacă condițiile prevăzute la art. 103 lit. a) și d) sunt îndeplinite la data înregistrării la registrul comerțului și condiția prevăzută la art. 103 lit. B) este îndeplinită în termen de 60 de zile inclusiv de la data înregistrării.
(4) Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe venitul microîntreprinderilor nu mai aplică acest sistem de impunere începând cu anul fiscal următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condițiile prevăzute la art. 103.
(5) Nu pot opta pentru sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu persoanele juridice române care:
a) desfășoară activități în domeniul bancar;
B) desfășoară activități în domeniile asigurărilor și reasigurărilor, al pieței de capital, cu excepția persoanelor juridice care desfășoară activități de intermediere în aceste domenii;
c) desfășoară activități în domeniile jocurilor de noroc, pariurilor sportive, cazinourilor;
d) au capitalul social deținut de un acționar sau asociat persoană juridică cu peste 250 de angajați.
(6) Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor pot opta pentru plata impozitului pe profit începând cu anul fiscal următor. Opțiunea se exercită până la data de 31 ianuarie a anului fiscal următor celui pentru care s-a datorat impozit pe veniturile microîntreprinderi

norme:
6. În cazul în care angajarea nu se realizează în termen de 60 de zile de la data eliberării certificatului de înregistrare, microîntreprinderea este plătitoare de impozit pe profit de la data înregistrării acesteia la registrul comerțului. Perioada de 60 de zile se prelungește în anul următor celui pentru care s-a exercitat opțiunea, după caz.



#11 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 12 August 2006 - 05:10 PM

Nu mai repet ce-au zis si ceilalti.
O precizare in plus este faptul ca daca nu-ti primeste declaratia 100 cu imp.pe venit inseamna ca la finante figurezi pe profit.
Daca au primit-o inseamna ca e tot micro , daca nu .... te trimit ei la inspectorul de litera.:023:
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#12 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 14 August 2006 - 11:36 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 12 2006, 01:11 PM, a spus:

mai tata, nici codul fiscal nu-l stiti ?

Il stim, motiv pt.care citam corect raspunsul la speta postata:

Art. 103. - In sensul prezentului titlu, o microintreprindere este o persoana juridica romana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) are inscris in obiectul de activitate productia de bunuri materiale, prestarea de servicii si/sau comertul;
B) are de la 1 pana la 9 salariati inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 100.000 euro;
d) capitalul social al persoanei juridice este detinut de persoane, altele decat statul, autoritatile locale si institutiile publice.

Norme metodologice:

1. Numarul de salariati reprezinta numarul de persoane angajate cu contract individual de munca, potrivit dispozitiilor Codului muncii, indiferent de durata timpului de munca, inscrise lunar in statele de plata si/sau in registrul general de evidenta a salariatilor.
2. La analiza indeplinirii conditiei privind numarul de salariati nu se iau in considerare cazurile de incetare a raporturilor de munca ca urmare a pensionarii sau desfacerii contractului individual de munca in urma savarsirii unor acte care, potrivit legii, sunt sanctionate inclusiv prin acest mod. Pentru persoanele juridice care au un singur angajat care demisioneaza in cursul unei luni, conditia prevazuta la art. 103 lit. B) din Codul fiscal se considera indeplinita daca in cursul lunii urmatoare este angajat un alt salariat.
popescul



#13 florcleo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2007 - 03:24 PM

am o problema, in sensul ca firma e nou infiintata ( platitoare imp micro, neplatitoare de TVA) dar in termenul legal nu a angajat sal. Intre timp am depus decl 100 cu zero imp. microintreprindere, acum cand am depus 010 pt scoatere de la micro si luare in evidenta ca platitoare imp profit am fost indrumata sa trec data infiintarii firmei ca data de luare in evidenta imp profit si totodata (acceasi data)luare si scoatere imp micro. ce ma sfatuiti sa fac, avand in vedere ca a fost depusa decl 100 cu imp micro?



#14 contnap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 28 April 2007 - 07:28 AM

buna ziua

Am fost zilele trecute pe la Administratia Financiara Sector 6 Bucuresti,si am vazut urmatorul anunt:

Agentii economici care au pana la 9 slariati si
Cifra de afaceri sub 2.000.000 euro adica 6 milioane si ceva ron sau totalul activelor sub 2.000.000 euro sunt considerati conform legii 344/2004 microintreprinderi si sunt obligati sa depuna declaratiile 100 si 300 trimestrial. Intrebarea mea este daca conform legii 344/2004 sunt incadrate ca microintreprinderi atunci pot sa platesc impozit pe venit aferent cifrei de afaceri de pana la 2.000.000 euro sau conform codului fiscal care spune ca microintreprindera plateste impozit pe venit daca are cifra de afaceri sub 100.000 euro si intre 1-9 salariati , iar daca depaseste 100.000 euro impozit pe profit . Voi ce parere aveti nu vi se pare ca aceste doua reglementari legale se bat cap in cap?
Astept cu mare interes parerile voastre



#15 nicovieru

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 11 May 2007 - 09:14 AM

Si eu am aceeasi intrebare! Va rog veniti cu pareri! :smile:



#16 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2007 - 09:23 AM

Vedeti ca, s-a mai discutat pe un alt topic acest subiect ( si destul de mult !!) Veti gasi acolo tot ce va intereseaza !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#17 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 11 May 2007 - 09:28 AM

Art.103 din CF referitor la impozitul pe venitul microintreprinderilor are o exprimare clara"microintreprinderi in sensul prezentului titlu", si enumera clar conditiile cumulative pentru care anumite microintreprinderi se incadreaza la plata acestui impozit. Eu nu vad nimic confuz.
Mai scurt, sunt microintreprinderi in sensul legii 346 acele unitati care indeplinesc acele conditii din lege , intreprinderi la care face referire chiar in aceasta formulare textul care contine obligativitatea declararii trimestriale, si din aceste microintreprinderi, sunt platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor doar cele care indeplinesc cumulativ conditiile din CF.
Cele doua texte trebuiesc interpretate impreuna nu disociat.
iuliana



#18 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 11 May 2007 - 11:33 AM

Nu pot sa cred ca mai exista nelamuriri legate de acest subiect super discutat. Cititi in codul fiscal titlul IV, unde se reglemnteaza acest impozit pe venit. micro.
Ioan Butariu
expert contabil



#19 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2007 - 05:35 PM

Vezi postareaflorcleo, la Apr 24 2007, 04:24 PM, a spus:


Daca in termen de 60 zile de la infiintare nu a angajat personal-cazul tau, societatea devine platitoare de impozit pe profit de la infiintare. Deci indrumarea a fost corecta.
Referitor la decl 100 incearca sa depui o rectificativa, desi e posibil sa nu functioneze varianta asta fiind vorba de declararea eronata a unui impozit si nu de rectificarea unei sume.
Mai este o varianta, fiind vorba de firma noua. Daca nu au mai fost abateri, banuiesc ca nu este cazul, se face o cerere la administratie - avertisment si nu se plateste amenda.
Madalina



#20 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 May 2007 - 10:12 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la May 11 2007, 10:28 AM, a spus:

Art.103 din CF referitor la impozitul pe venitul microintreprinderilor are o exprimare clara"microintreprinderi in sensul prezentului titlu", si enumera clar conditiile cumulative pentru care anumite microintreprinderi se incadreaza la plata acestui impozit. Eu nu vad nimic confuz.
Mai scurt, sunt microintreprinderi in sensul legii 346 acele unitati care indeplinesc acele conditii din lege , intreprinderi la care face referire chiar in aceasta formulare textul care contine obligativitatea declararii trimestriale, si din aceste microintreprinderi, sunt platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor doar cele care indeplinesc cumulativ conditiile din CF.
Cele doua texte trebuiesc interpretate impreuna nu disociat.
Cele doua texte de care vorbesti nu trebuie interpretate impreuna, au sensuri diferite
Art. 109 al OG 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, completat de Ordonanta 35/2006 stabileste termenul de declarare si plata a impozitelor si contributiilor aferente salariilor, pentru persoanele juridice care au statut de microintreprindere conform Lg.346/2004.
Art.109
(7) Prin derogare de la dispozițiile legale în vigoare privind termenele de plată, impozitele și contribuțiile aferente veniturilor din salarii se plătesc astfel:
a) trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului, de către contribuabilii persoane juridice care au statut de microîntreprindere, în condițiile Legii nr. 346/2004 privind stimularea înființării și dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii, cu modificările și completările ulterioare, precum și de către persoanele fizice care desfășoară activități independente;
b) anual, până la data de 25 inclusiv a lunii ianuarie a anului următor, de către asociații, fundații sau alte entități fără scop patrimonial, cu excepția instituțiilor publice.
(8) Contribuabilii prevăzuți la alin. (7) au obligația să declare impozitele și contribuțiile aferente veniturilor din salarii până la termenul de plată."
Din punct de vedere fiscal, Art.103 al Codului fiscal defineste microintreprinderea pentru stabilirea impozitului pe veniturile microintreprinderilor.
Asadar, pot exista si societati comerciale platitoare de impozit pe profit, dar din punct de vedere al Lg.346 sa fie microintreprinderi (deci platitoare trimestriale de impozite si contributii pe salarii-conform Codului de procedura fiscala).






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL