Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

absolventa de facultate
162 replies to this topic

#121 carmen carmen

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 November 2011 - 03:00 PM

Buna!!am terminat facultatea CIG la FR am dat liceenta si sincera sa fiu nu am invatat asa cum ar trebui.Fac la o firma nirurile si ceva calcule daca ma solicita si merg sa platesc versamantul (specific e o firma mica de 3 angajati). Vreau sa invat pas cu pas contabiltatea sa o tin exact actele cu ce incep apoi ce program mi ar trebui ce declaratii legii un dosar ce ar trebui sa contina mai exact. am tot cautat sa ma ajute cineva sa ma invete dar nu te ajuta nimeni cel putin pe mine iti promite ca vor vorbi sa vada dar nimic pana la urma.VA MULTUMESC



#122 ioana.s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 December 2011 - 04:07 PM

Buna ziua, am urmarit cu interes acest topic si recunosc ca am gasit cateva raspunsuri foarte interesante. As avea o mare rugaminte.
Este posibil sa imi spuna cineva daca exista si cand se tin cursurile CECCAR pentru contabil autorizat?
Si cand apare tematica?
Eventual date asemanatoare din 2011 ca sa imi fac o idee. Atat eu cat si colega mea de serv. am vrea sa urmam aceste cursuri (daca exista) si sa incepem pregatirea pentru examenul de contabil autorizat 2012.
Va multumesc mult anticipat.




#123 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 December 2011 - 07:41 PM

vedeti pe site ceccar din localitatea dvs



#124 ioana.s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 December 2011 - 07:52 PM

Vezi postareamihaela_cva, la 11 December 2011 - 07:41 PM, a spus:

vedeti pe site ceccar din localitatea dvs

In primul rand multumesc pentru raspuns.
Am cautat zilele acestea pe site dar nu apar informatii, eventual cred ca sun maine direct la ei, eu sunt din Bucuresti si ma gandeam poate stie cineva cum a fost anul trecut. Ma intereseaza si cursurile la ei si sa cumpar carti de acolo

Multumesc oricum



#125 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2011 - 10:20 PM

mai, oameni buni !

aveti in forum o sectiune speciala destinata examenelor, inclusiv cele sustinute la CECCAR, de ce nu scrieti/cititi acolo ??? :huh: ce rost are sa ne "imprastiem" cu acest subiect in alte locuri cand avem unul anume creat pt asta ??

hmmm ...



#126 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 23 December 2011 - 07:45 PM

carmen_carmen>
Nu exista program bun de contabilitate.Exista doar programe (informatice) pentru evidenta contabila.Un program nu se achizitioneaza in functie de abilitatile persoanei care il utilizeaza ci ...in functie de nevoile/necesitatile societatii.Acelasi rationament se aplica si pentru...persoane.De exemplu o gogoserie ( si nu vorbesc de o gogoserie ...corporatista) nu va achizitiona niodata un program ..sa zicem..din gama ERP.Cat despre ce trebuie sa contina un dosar...lunar contabil...nu e un secret e totul la vedere!In afara de ce scrie in Legea 82, mai citim si omfp 3512 (cu nomenclatorul) despre inregistrari contabile omfp 3055 (cu anexa).Partea de declaratii (fiscale) e un pic mai delicata...



#127 CONTAR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 21 February 2012 - 09:58 PM

concluzia pe care am tras o eu ppt cazul meu...
cu facultatea de economie ...fara profil contabil si cu liceul cu profil contabil ...am dreptul de semnatura pt orice tip de document contabil si chiar bilant dc sunt angajata a firmei respective.
corect?



#128 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2012 - 10:52 PM

corect + la firme cu CA anuala <35.000 euro poti lucra si cu contracte/convenţii civile încheiate potrivit Codului civil fiindca studii economice superioare - conform opţiunii de la art. 10 alin. (31) din Legea contabilităţii.



#129 vince15andrei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 April 2012 - 04:37 PM

Buna ziua,
As dori sa ma lamuriti si pe mine intr-o anumita privinta? Am terminat ASE-ul, Economie Generala (fara master), si as dori sa stiu ce cursuri autorizate pot face si unde le pot gasi pentru a deveni Expert Contabil (doresc asta pt a putea infiinta o firma de contabilitate si am inteles ca asta e regula nr. 1:D).
Multumesc



#130 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2012 - 07:39 AM

Interesati-va la CECCAR , ei va indruma cel mai bine .
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#131 vince15andrei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 April 2012 - 01:28 PM

Vezi postareacristina5859, la 25 April 2012 - 07:39 AM, a spus:

Interesati-va la CECCAR , ei va indruma cel mai bine .

Merci frumos pt raspuns,
Am vorbit cu cei de la CECCAR si am aflat raspunsul la majoritatea intrebarilor pe care le aveam, numai ca din cate am inteles eu, ei au cursuri de formare profesionala pt expert contabil, cursuri ce te pregatesc pt examenul final, numai ca pe mine m-ar fi interesat niste cursuri de unde pot incepe de la 0 (eu am facut o parte din contabilitate primara gen niruri etc, dar nu am intrat in bilanturi sau conturi etc...), daca ma puteti sfatui in aceasta privinta, daca aveti cunostinta de niste cursuri autorizate de unde pot incepe de la 0 ar fi ideal sau daca stiti firme unde ma pot angaja pt experienta (am inteles ca experienta te ajuta mai mult decat niste cursuri:D) as fi recunoscator.

Multumesc frumos



#132 coco-niko

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 August 2012 - 10:52 AM

Vezi postareacristina5859, la 25 April 2012 - 07:39 AM, a spus:

Interesati-va la CECCAR , ei va indruma cel mai bine .

Am vorbit cu cei de la CECCAR si am aflat raspunsul la majoritatea intrebarilor pe care le aveam, numai ca din cate am inteles eu, ei au cursuri de formare profesionala pt expert contabil, cursuri ce te pregatesc pt examenul final, numai ca pe mine m-ar fi interesat niste cursuri de unde pot incepe de la 0 (eu am facut o parte din contabilitate primara gen niruri etc, dar nu am intrat in bilanturi sau conturi etc...), daca ma puteti sfatui in aceasta privinta, daca aveti cunostinta de niste cursuri autorizate de unde pot incepe de la 0 ar fi ideal sau daca stiti firme unde ma pot angaja pt experienta (am inteles ca experienta te ajuta mai mult decat niste cursuri:D) as fi recunoscator.

Multumesc frumos



#133 stelutzaW

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 August 2012 - 03:55 PM

Buna ziua,

Am nevoie de mare ajutor din partea voastra.
Situatia sta in felul urmator: sunt somera de aproape un an, timp in care am facut un curs de contabilitate de vreo 3 saptamani ( destul de stufos dupa umila mea parere). La baza sunt inginera, am studii tehnice, nu economice, doar acest curs de conta.
Am facut acest curs pentru ca imi place contabilitatea si vreau sa lucrez in acest domeniu.
Am nevoie NEAPARAT si destul de URGENT de un job in acest domeniu.
Precizez ca nu vreau sa fiu expert contabil, nu vreau sefie, efectiv nu vreau decat un post de simplu angajat cu carte de munca ,care sa isi vada de treaba lui, fara fite, si care sa isi castige existenta linistit fara a face probleme nimanui.
Dar....exista o problema. Nu stiu care sunt pasii pe care sa ii urmez pentru a face acest lucru.
Va rog sa ma ajutati, sunt chiar " pierduta " in lumea asta a contabilitatii si nu stiu cu ce sa incep.
Va multumesc anticipat.
Cu stima. :biggrin:



#134 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2012 - 05:54 PM

:smile: incepi cu un CV pe care il plasezi fie pe site-uri cu job-uri pt contabili ( nivel - incepatori ), fie chiar aici - la "anunturi" !



#135 stelutzaW

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 August 2012 - 07:34 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 21 August 2012 - 05:54 PM, a spus:

:smile: incepi cu un CV pe care il plasezi fie pe site-uri cu job-uri pt contabili ( nivel - incepatori ), fie chiar aici - la "anunturi" !

Multumesc frumos pentru sfat.!!!!
Sar'naaaaaaaaaaaa :happy:



#136 raluca antonina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 March 2013 - 07:01 PM

am terminat facultatea de conta ,fara interes ,unii cred ca au facuto de placere ,eu ca asta sar cauta acum,
amo nelamurire mare.....care ar fi pasii sa devin contabil autorizat, acum in 2013? multumesc



#137 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 13 March 2013 - 09:32 PM

Ti-a disparut "-" de pe tastatura?



#138 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2013 - 10:10 PM

:laugh: , @kmkz m-ai facut sa rad cu pofta, ce inspirat ai fost !

acum serios vorbind, e de jale sa termini o facultate scriind ca un agramat !!
e uimitor ca se poate intampla asa ceva si, de asemenea, e trist ... :sad:



#139 computer*

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 30 December 2014 - 09:00 AM

Sarbatori fericite alaturi de cei dragi! Noul an sa fie presarat cu realizari remarcabile, impliniri, sanatate, fericire si bafta pentru toti.
****

In 2004 am absolvit la (reclama) un curs de Contabilitate Asistata PC.
Nu am mai avut timp sa ma ocup si de contabilitate, intre timp sunt angajat la o firma de IT. Mie nu imi place cum sunt tratati unii clienti, doream sa imi deschid firma sau PFA in domeniu.

Daca urmez si cursul de perfectionare este suficient sa pot tine singur contabilitatea si sa depun declaratiile (oricum sa mai urmez o facultate in domeniu mi se pare cam mult, mai ales ca nu mai am 20 de ani)?
Din cate observ ideile pe forum sunt impartite.

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 30 December 2014 - 12:58 PM




#140 roxana nemtanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 January 2015 - 03:58 PM

Buna ziua si La multi ani!!! Am terminat facultatea de economie ( MFC AP ) acum 4 ani si nu am profesat . Nu am experienta in acest domeniu. Ce sfaturi imi dati? De unde sa incep? Sa ma apuc de un curs de contabilitate? Ce carti as putea sa cumpar pentru a invata? Sunt din Constanta si nu stiu unde sa ma duc sa ma inscriu, am gasit ceva pe internet dar oare sunt bune? Multumesc!





3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL