Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract drepturi de autor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contract drepturi de autor

68 replies to this topic

#1 luiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 January 2005 - 12:04 AM

Va rog, daca stie cineva. Vreau sa inchei cu o persoana fizica neautorizata un contract de drepturi intelectuale si sa-l platesc. Pe baza la ce il platesc(chitanta, ceva)? Cum inregistrez? Sunt microintreprindere

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 18 August 2008 - 02:58 PM




#2

  • Guests

Postat 24 January 2005 - 02:43 PM

Daca afli spune-mi te rog si mie. :)
Caut de mult un raspuns la problema asta.

O varianta ar fi sa angajezi temporar cumva si in contractul de munca sa se mentioneze clar ca toate drepturile de autor pentru munca prestata apartin angajatorului.

Nu cred ca se poate altfel desi m-as bucura.




#3 LILI OLARU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:suceava

Postat 05 April 2006 - 08:21 PM

"luiza" a spus:

Va rog, daca stie cineva. Vreau sa inchei cu o persoana fizica neautorizata un contract de drepturi intelectuale si sa-l platesc. Pe baza la ce il platesc(chitanta, ceva)? Cum inregistrez? Sunt microintreprindere
Luiza, spune-mi si mie te rog daca ai aflat raspunsul la intrebarea de mai sus. Ma interesaza si pe mine f.mult.multumesc



#4 luiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 April 2006 - 09:00 PM

Poti incheia contract de drepturi intelectuale cu orice persoana fizica. Stiu sigur ca se opreste si se vireaza impozit 10% si trebuie sa-l declari in declaratia 100 + la inceputul anului faci decl 205.
Inregistrari
628 = 401 SUMA TOTALA
401 = 446 IMPOZIT
401 = 5311 PLATA REST

daca te mai pot ajuta cu ceva, scrie-mi!



#5 LILI OLARU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:suceava

Postat 06 April 2006 - 07:59 PM

Luiza, multumesc pt.raspuns.
spune-mi te rog ,daca la o editura de carte,pt.traducere, se poate incheia contract de dr.intelectuale cu o persoana fizica autorizata. Mentionez ca respectiva persoana nu-mi poate emite factura si chitanta.



#6 luiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 April 2006 - 08:37 PM

Daca nu-ti poate emite factura si chitanta inseamna ca nu este pers fizica autorizata ci numai persoana fizica. Si urmezi ce ti-am scris mai sus fara probleme.



#7 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 01 March 2007 - 08:39 AM

Am si eu aceeasi intrebare: in momentul de fata la o editura pentru o traducere pot incheia un contract de drepturi de autor si anul acesta cat mai e impozitul cu retinere la sursa 16% sau cat? Se inregistreaza acest tip de contract la finante? Astept daca se poate un raspuns cat mai rapid.



#8 C.I.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 April 2007 - 08:41 PM

Va rog frumos, puteti lamuri un informatician ce obligatii financiare are catre statul roman, cand lucreaza cu contract de munca si suplimentar, are si contract de cesiune drepturi de autor.

Am gasit pe forum, la adresa http://www.conta.ro/...?showtopic=3949 un respuns postat de TudorM, dar este din 2005.

Din ce mentioneaza TudorM, totul mi se pare clar si OK, dar stiu ca ministrul nicolaescu a incercat sa modifice putin lucrurile in privinta CAS-ului si nefiind de profesie, va rog frumos sa ma luminati in aceasta privinta.

Va multumesc tuturor.



#9 Adriana_Alice

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 May 2007 - 12:42 PM

va rog ajutati-ma si pe mine :smile: dupa ce se semneaza cotractul pentru dreptul de autor, trebuie depus la administratia financiara de care apartine cel care semneaza (asa am inteles), problema e alta, daca un angajat apartine de administratia financiara a orasului Cluj, dar lucreaza in Bucuresti, firma trebuie sa trimita contractul tocmai la Cluj??? cum face asta??? :thumbup: sau isi ia persoana respectiva concediu si il depune cand ajunge in Cluj??? :tongue: Multumesc anticipat!



#10 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 27 May 2007 - 10:17 AM

Se inregistreaza la finante decl.020 in care spune tipul venitului si nr.contractului.
Impozitul este 10%.
ada



#11 Cristy74

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 28 September 2007 - 08:52 AM

Buna ziua! Am si eu urmatoarea intrebare: Un Club Sportiv face un turneu de tenis si trebuie sa factureze unui post de televiziune drepturile de televizare. Cum fac factura? Cum inregistrez? Se calculeaza vreun impozit?

Va multumesc



#12 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 28 September 2007 - 12:26 PM

buna,

un administrator al unei firme ptr care lucrez a incheiat un contract drepturi de autor cu firma , neavand contract de munca
stiu ca treb sa-si plateasca personal cei 6,5% , dar insista ca suma sa fie retinuta si platita de catre societate
stiu ca asta nu prea e posibil , dar as vrae sa va cer si voua parerea
in primul rand inregistrarea mea ptr contractul respectiv este :621=401
401=444
401=5311, iar in cazul in care firma plateste aceasta suma
621(nededecutibil)=401 si 401=4372.angajat???????????
apoi sanatatea asta nu apare ca obligatie de plata in declaratia 100, dar imi apare ca platita in fisa
ma gandesc ca asta iar e o problema mai ales acum cand am de scos un certificat fiscal ptr firma respectiva
voi cum vedeti asta????????
serafimescu



#13 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 02 October 2007 - 05:49 PM

Contractele de drepturi de autor se intocmesc in 2 exemplare, unul pentru firma si altul pt persoana care incaseaza banii (persoana fizica). Persoana fizica are obligatia de a merge si a inregistra contractul in termen de 30 zile de la data incheierii contactului sau de la data realizarii primelor venituri la Administratia financiara de care apartine( adica in judetul unde isi are domiciliul). Pentru inregistrarea contractului mai are nevoie de copie dupa si culetin si un formular de declaratie 020.
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#14 mihav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti, Romania
  • Interests:contabilitate, legislatie

Postat 28 October 2007 - 05:29 PM

Am o firma de distributie si productie CD-uri si DVD-uri care cumpara drepturi de autor de la lautari si manelisti. Cum inregistrez in contabilitate aceste drepturi? Fac inregistrarea lor prin contul 205 si le amortizez sau le inregistrez ca o cheltuiala?
mihaela vasilev



#15 mi_ha_il

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 29 October 2007 - 12:38 PM

Vezi postareamihav, la Oct 28 2007, 07:29 PM, a spus:

Am o firma de distributie si productie CD-uri si DVD-uri care cumpara drepturi de autor de la lautari si manelisti. Cum inregistrez in contabilitate aceste drepturi? Fac inregistrarea lor prin contul 205 si le amortizez sau le inregistrez ca o cheltuiala?

In primul rand trebuie sa existe contracte de cesiune a drepturilor de autor incheiate intre fiecare persoana fizica si societate (iar persoana fizica trebuie sa inregistreze acest contract la AF in termen de 15 zile), iar societatea, conform clauzelor contractuale, plateste c/v drepturilor retinand un impozit de 10% pe care il declara si plateste pana pe 25 ale lunii urmatoare platii drepturilor. Si, da, drepturile se inregistreaza in ctb in 205 si se amortizeaza pe durata contractului sau dupa caz, fiind imob necorp, pe o perioada de 3 ani sau pe o durata contabila (economica) stabilita de societate.



#16 Andreia Manea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 January 2008 - 11:55 AM

Buna ziua,

Ati putea va rog sa imi spuneti ce se intampla daca nu se declara la timp la Administratia financiara contractul de drepturi de autor? Cam care ar fi repercusiunile asupra firmei? Dar asupra persoanei fizice?

Termenul de declarare din cate stiu eu este 30 zile calendaristice....

Va multumesc mult pentru pareri,

Andreia



#17 enedelcu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 February 2008 - 03:22 PM

Buna ziua,
trebuie sa inchei un contract de cedare a drepturilor de autor cu o firma. Imi puteti spune care este impozitul care se retine din suma trecuta in contract? Mai sunt si alte taxe de platit? (sanatate, etc.).

Pana acum stiam ca era 10% impozit + 6.5% sanatate, dar am intrebat o contabila si mi-a spus ca este 16%impozit + 6.5% sanatate.
Am cautat pe internet dar nu am gasit mare lucru (doar un articol ratacit din ianuarie 2005 in care se anunta o scadere a impozitului de la 15% la 10% pentru contractele de cedare a drepturilor de autor).

Multumesc anticipat.



#18 mica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 February 2008 - 02:56 PM

Buna,

Impozitul este 16%, se aplica la venitul brut. Diferenta reprezinta venit net.
Eu stiu ca, daca esti angajat cu carte de munca nu mai trebuie sa platesti cei 6.5% sanatate, dar daca ctr de drept de autor e singurul venit, tb platiti cei 6.5% sanatate.

Impozitul de dr de autor se declara in decl 100 si decl 205 (anul urmator).
mmm



#19 zuzuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Turda

Postat 18 February 2008 - 05:40 PM

eu am facut mai multe contracte in baza legii 8/1996, pentru drepturile de autor, dar nu le-am inregistrat la adm. financiara niciodata. la finele anului am intocmit declaratia 205, iar beneficiarul dreptului de autor completeaza declaratia cu imp. pe venit. Nu cred ca se percept penalitati pentru nedepunere. In legea 8/1996 nu exista obligativitatea inregistrarii contractelor.



#20 icsoicso

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 March 2008 - 12:04 PM

Buna ziua,

Sunt angajat pe postul de grafician cu CM la o societate. Recent, am fost anuntat ca orice marire de salariu mi se va plati conform unui contract de cesiune de drepturi de autor, salariul pe CM ramanand nemodificat.
Intrebarea este: pe langa impozitul de 16% (din care 10% retinuti la sursa), sunt obligat sa platesc si cota la sanatate si la pensie?

Multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL