Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deplasare externa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


deplasare externa


255 replies to this topic

#121 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2008 - 08:31 AM

As dori sa stiu daca ma pot baza pe lit. b, art. 27 din Norme, in cazul in catre, pt a filma unele emisiuni TV, este necesara deplasarea in strainatate a unor actori, pt care am incheiat contracte de drepturi de autor. Pot deduce oare diurna externa de 2.5 ori pt aceste persoane(mai ales ca firma va suporta cheltuielile de deplasare), daca mentionez o clauza speciala in contracte?

Multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 07:09 PM

elenacca



#122 emy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 29 July 2008 - 01:01 PM

Am si eu un caz similar. Desi nu am dat avans salariatului, acum trebuie sa-i decontez cheltuielile suportate in strainatate din buzunarul lui (motorina, masa, taxa autobanda) conform documentelor (bonuri).
Cum inregistrez? Din cele de mai sus inteleg ca integistrez: 625=4281 si 4281=5314 (dispozitie de plata in euro pe care scriu "datorii ..")?
Recunosc ca am mai avut asa o situatie si i-am achitat suma ceruta prin decont, cand a venit in tara, folosind contul 542, pe care l-am justificat concomitent: 542=5314 si 625=542. Am trecut pe dispozitie "avans" desi e clar ca nu era un avans, ci o decontare ulterioara... Credeti ca acest tip de erori sunt sanctionate concret de vre-un "organ"? Sau "numai" de constiinta de contabil fidel imaginii patrimoniului?

Vezi postareacarabela.anca, la Jul 8 2008, 12:08 PM, a spus:

Nici macar nu am inregistrat decontul in 542 ci in 4281 tocmai pentru ca nu a avut avans in spate.
De ce nu ai prins direct 625=531?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 07:11 PM




#123 elagn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 July 2008 - 02:35 PM

Vezi postareaalis240, la Jun 5 2008, 11:17 AM, a spus:

Multumesc inca o data celor care mi-au raspuns.

Am inteles cum este cu diurna, as mai dori sa-mi spuna cineva daca stie care este perioada maxima pe care se poate acorda diurna. Se poate acorda pe cateva luni continu sau este maxim 30 de zile, fiindca persoanele amintite mai sus ar urma sa presteze srvicii in UE o perioada de cateva luni.


pentru a acorda diurna trebuie ca oamenii sa fie plecati in deplasare, nu detasare. avansul se poate acorda pt maxim 30 de zile, dar deplasarea se poate face pt max 60 zile conform CCM pe anii 2007-2011 la niv national, si numai cu acordul salariatilor se poate prelungi pt inca 60 de zile. la detasare se schimba un pic situatia. deci, incearca sa te legi de acesti termeni.



#124 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 29 July 2008 - 02:52 PM

[quote name='emy' post='179396' date='Jul 29 2008, 02:28 PM'][quote] name='carabela.anca' Nici macar nu am inregistrat decontul in 542 ci in 4281 tocmai pentru ca nu a avut avans in spate.[/quote]
De ce nu ai prins direct 625=531?
[/quote]

Pentru ca trebuie evidentiat cui i s-a acordat diurna.
Si cind faci dispozitia de plata pentru diurna scrii explicatia : "cv diurna, cf decont nr....din data de ...., sold CR cont 4281".
Asa stii ce ai platit si in ce cont trebuie sa inregistrezi.

[quote name='irina petcu' post='177640' date='Jul 9 2008, 11:17 AM']- daca ai 2 analitice de ex. 4281.001-"Pop Ion-lei" si 4281.002-"Pop Ion-valuta" e si mai cool.
Va avea loc urmatoarea inreg. contabila, in fctie de cursul de schimb, BNR:

581 = 4281.001
4281.001 = 581
- Si astfel se poate acorda diurna externa in lei.[/quote]
Rectific:
625 - 4281.002
581 - 4281.001
4281.002 - 581
irina



#125 elagn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 July 2008 - 03:20 PM

am si eu o nelamurire cu privire la aceste deplasari.
asociatul unic al firmei pleaca in deplasare in interes serviciu, adica pt firma si numai pt firma si face anumite plati atat cu numerar cat si cu card atasat contului firmei, dar si cu cel personal. exista situatii in care cardul de firma nu merge le plata pt ca este de tipul fara tastare cod pin.
deplasarea poate dura chiar si o luna si jumatate.
in acest timp plateste cazarea salariatilor, pe care ii are in deplasare, la hotel direct pe firma cu cardul de firma, cumpara materiale necesare desfasurarii in conditii normale a activitatii. au fost cazuri in care a platit si cu cel personal din doua motive: fie nu a mers cardul, fie nu a avut disponibilitati in banca.
din deplasare se intoarce in luna diferita de cea in care a facut cheltuiala respectiva.
ce pot face eu in asemenea situatie ca sa fie corect?
ce inregistrari sa fac ca nu stiu cum sa le mai dau de cap? :thumbup:
cand inregistrez cheltuiala si cand plata? factura este intr-o luna, eu o pot prinde in luna urmatoare? nu incalc principii cf carora tr sa fac inregistrarile cronologic?
cum fac cu bonurile de benzina din Romania care au TVA, ca urmare a deplasarii cu autoturism propriu pt care are contract de comodat pe firma dac el se intoarce in luna urmatoare?

am inteles, nu va primi diurna, nici nu se pune problema. dar pt cazare a inchiriat o locuinta care se incadreaza in cuantum de 75%xplafon de cazare. credeti ca este bine sa adaug contractul de inchiriere si pe baza acestuia sa ii decontez plata pe care o face din cont personal. precizez ca prestarea serviciului se face pe teritoriul unui stat din UE si asociatul este mai mereu plecat. vine doar la o luna, a luna si jumatate in tara pt cateva zile dupa care pleaca iar.

multumesc tuturor celor care ma pot ajuta! caci am citit mai tot ce e scris pe forum si cat mai multa legislatie, si cu cat citesc mai mult, cu atat ma afund mai tare in ceata. :frusty:
daca nu am fost destul de explicita, revin cu lamuriri.



#126 turul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 August 2008 - 05:02 PM

Legat de calculul diurnei in strainatate...
Cu ce justific timpul pentrecut in strainatate? La vama nu se mai pune stampila in pasaport (inainte de 2007 aceasta era dovada).
Am doar ordinul de deplasare stampilat de societatea in Ungaria.



#127 mirceapal

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 10 August 2008 - 12:33 PM

As dori sa stiu daca plafoanele de deductibilitate respectiv 35 EUR*2,5 pentru diurna si 150 EUR pentru cazare sunt valabile si in cazul DETASARII salariatilor in strainatate.
Daca nu in ce fel se modifica aceste plafoane si care sunt actele normative ce se aplica?



#128 CristianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 11 August 2008 - 04:38 PM

Buna ziua, am citit acest forum, dar tot nu m-am lamurit. Pana la urma, diurna este de 35 eur pt toate tarile UE? As vrea sa stiu pt Ungaria de fapt. Va multumesc frumos.
Inca o intrebare. Este suficient o stampila de la hotel pe decontul de cheltuieli?

Va multumesc frumos.
O seara placuta.
CristianaC



#129 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2008 - 04:57 PM

Da, este 35 EUR pe Uniunea europeana si in cazul meu eu tin cont de stampila hotelului/firmei din decont



#130 CORINA_CUCOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 13 August 2008 - 01:53 PM

Merci mult de tot Nilufera. :frusty:



#131 turul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 September 2008 - 01:04 PM

Cu ce justific ora/data trecerii frontierei? Aceasta fiind important pentru calculul timpului petrecut in strainatate....
(Inainte de 2007 dovada era stampila din pasaport...)



#132 Fivetd

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 September 2008 - 10:04 AM

Buna ziua
Sunt angajatu-l unei firme Olandeze ce are birou si in Romania. Contractul meu este pe firma din Romania (este un S.R.L.). De cand m-am angajat am fost plecat numai in delegatie, adica 3 luni in Olanda 1-2 saptamani acasa apoi iar Olanda. In Olanda firma imi asigura cazare (la inceput a fost un apartament de hotel ce avea si bucatarie deci imi puteam pregati singur mancarea iar costul era suportat de biroul din Olanda) acum am fost mutat intr-o casa ce apartine companiei si cei de aici platesc intretinerea. Pe langa cazare cei de aici imi platesc si diurna. Am citit cu o pagina in urma ca pentru Olanda baremul minim pentru diurna ar fi de 35 euro/zi si cel maxim 56 euro/zi. Sa inteleg ca diurna mea a trebui sa fie minim 35 euro? Si unde as putea gasi acele reglementari o pagina de internet sau ce hotarare sa caut?
Va multumesc



#133 Fivetd

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 September 2008 - 10:50 AM

Am gasit link-ul catre HG. Dar sunt nelamurit in legtura cu acest articol.
Art. 8. - (1) Personalul trimis în străinătate, în condițiile prezentei hotărâri, beneficiază de 50% din diurna stabilită pentru țara în care are loc deplasarea, potrivit categoriei în care se încadrează, în cazul în care cheltuielile pentru masă se suportă de către partenerii externi.
Acest articol spune ca ar trebui sa primesc 50% din diurna pentru tara respectiva daca cei din acea tara imi asigura masa, asa este?
Dar daca eu primesc diurna de la cei din Olanda si semnez pentru ea aici acest lucru nu ar trebui sa influenteze cu nimic nu???
Scuzati de double post dar numai puteam edita.
Va multumesc



#134 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 18 September 2008 - 11:21 AM

As vrea sa stiu daca plecand intr-o deplasare in strainatate se poate deconta la intoarcere cheltuieli de cazare prin mijloace proprii.Mai precis, persoana care pleaca in deplasare nu va sta la hotel ci la o ruda (pesoana fizica). Ce suma pot sa ii dau in acest caz si in baza la ce document o pot deconta? Este suficienta o declaratie pe propria raspundere ca a fost cazat prin mijloace proprii?

Multumesc mult

Anca



#135 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 18 September 2008 - 11:36 AM

Nu prea merge. Declaratia pe propria raspundere nu se introduce in contabilitate ca document justificativ. Poti sa ii dai doar diurna in baza ordinului de deplasare stampilat de firma la care sa dus in delegatie.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 07:12 PM

kathy



#136 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 18 September 2008 - 12:36 PM

Si atunci ce cheltuieli pot sa bag ca sa acopar intr-un fel aceasta suma (ce pe cazare)?



#137 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 18 September 2008 - 01:13 PM

Daca nu ai factura de cazare nu ai ce baga. Poti sa acoperi cheltuiala in altfel. Poate o factura de protocol, transport sau orice altceva ce tine de domeniul tau de activitate. Orice se introduce in contabilitate trebuie sa aiba document justificativ.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 07:13 PM

kathy



#138 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 18 September 2008 - 08:22 PM

In situatia in care cazarea nu poate fi asigurata la unitati hoteliere sau altele asemenea, personalul poate sa inchirieze si locuinte, insa cu plata unei sume in limita a 75% din plafonul de cazare.

n-ai specificat tara in care se deplaseaza, banuiesc ca e una europeana si atunci, daca nu ti se acorda cazare la hotel care este in limita a 150 eur, vei acorda 150 eur x 75 % = 112.5 eur/noapte.



#139 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 23 September 2008 - 11:57 AM

Fara sa mai fie nevoie de un act? Persoana care pleaca in deplasare va sta la o cunostiinta care nu ii va emite nici o factura de chirie. E o persoana fizica .In acest caz pot sa ii acord 75% si sa si deduc aceasta cheltuiala? Si inca o intrebare. In cazul in care deplasarea se face cu masina firmei intr-o tara din UE, in baza la ce calculez diurna? Nu vor exista stampile pe ordinul de deplasare care sa imi arate ziua si ora la care a ajuns sau a plecat dintr-o localitate pt ca nu mai se exista granite.

Multumesc mult pt lamuriri

Anca

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 07:13 PM




#140 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 23 September 2008 - 01:42 PM

Mai oameni buni, cum puteti voi sa deduceti o cheltuiala cand nu aveti la baza documentul legal? Cu ce dovediti ca respectiva persoana sa cazat la X? Nu se poate asa ceva este o aberatie, nici un control fiscal nu cred ca va accepta asa ceva. Trebuie sa ai macar un bon fiscal, o chitanta, o factura etc orice numai sa fie document justificativ. Si dupa cum spune chiar angelabiris poate sa inchirieze ceea ce nu e tot una cu a baga in contabilitate o cheltuiala ptr care nu ai dovada.
Pentru Anca, o idee vizavi de masina si diurna, cred ca poti sa dovedesti cu bonurile de combustibil, dar avand in vedere ca pleci intr-o delegatie, trebuie sa iei stampila de la destinatie pe ordinul de deplasare. In felul acesta poti dovedi ca ai fost acolo.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 07:13 PM

kathy






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL