Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deplasare externa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 13

Salt la continut


deplasare externa


255 replies to this topic

#241 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 September 2010 - 03:22 PM

Deci ce document tb intocmit pt ca aceste cheltuieli cu deplasarea externa sa poata fi inregistrate in contabilitate?Ordin de deplasare in lei?
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#242 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 05 October 2010 - 04:49 PM

pt deplasarile in strainatate diurna se diminueaza cu 25% .

Sa traiti bine!



#243 lacrielena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 18 October 2010 - 12:53 PM

Buna ziua,
Sunt noua pe acest sait, as dori daca se poate sa ma ajute si pe mine cineva si anume, cum se calculeaza diurna la o persoana detasata in Germania care primeste diurna 800 Euro, eu cum calculez decontul, daca trebuie sa ma incadrez la 65.62 pe zi. Va multumesc!



#244 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 08 November 2010 - 12:38 PM

buna ziua,

as avea si eu o intrebare, daca se poate.
colegii mei au fost plecati in delegatie si la deconturi am facturi si bonuri.
cand inregistrez deconturile cu facturi fac 4426 la 4427 sau nu?
la bonuri cred ca nu se face 4426 la 4427.

multumesc mult de tot



#245 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 November 2010 - 02:31 PM

[quote name='gabriela berciu' date='Nov 8 2010, 01:38 PM' post='232854']
cand inregistrez deconturile cu facturi fac 4426 la 4427 sau nu?
la bonuri cred ca nu se face 4426 la 4427.

La multi ani, GABRIELA !


Daca este deplasare externa si ai facturi de cazare, nu poti sa deduci tva-ul. prestatia s-a facut in tara respectiva, daca este in UE, cf cod fiscal
- pe urma, la bonuri ce poti sa deduci? de regula am vazut bonuri de taxi, sau un bon de mic dejun, diversele prestatii la care nu se trece decat o suma de x EUR
- articolul pe care l-ai scris aici nu se face dupa fiecare inregistrare si nu intotdeauna



#246 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 08 November 2010 - 03:20 PM

[
La multi ani, GABRIELA !


Daca este deplasare externa si ai facturi de cazare, nu poti sa deduci tva-ul. prestatia s-a facut in tara respectiva, daca este in UE, cf cod fiscal
- pe urma, la bonuri ce poti sa deduci? de regula am vazut bonuri de taxi, sau un bon de mic dejun, diversele prestatii la care nu se trece decat o suma de x EUR
- articolul pe care l-ai scris aici nu se face dupa fiecare inregistrare si nu intotdeauna
[/quote]


multumesc pentru urare :thumbup:

si pentru raspuns



#247 dana_oprea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:noutati contabilitate

Postat 16 November 2010 - 11:02 PM

As dori sa ma ajutati si pe mine cu informatii referitoare la urmatoarea situatie: o societatea comerciala nou infiintata cu obiect de activitate transport rutier de marfuri va avea un singur salariat care este si asociatul unic al societatii. Firma va desfura activitate in uniunea europeana, respectiv va efectua transport de marfa intre Spania si Franta, iar la un interval de 2-3 luni va face o cursa Spania-Romania pentru a ajunge soferul in tara 2-3 zile. Pentru inceput, pana cand firma va incepe sa incaseze, cheltuielile cu taxe, combustibil, etc. vor fi suportate de catre administrator. Intrebarea mea ar fi care este diurna maxima pe care o pot acorda soferului, cum o calculez avand in vedere ca revine in tara dupa 2-3 luni si ce documente justificative imi tb pt deductibilitatea acesteia? Cum inregistrez documentele justificative pentru cheltuielile efectuate- la cursul BNR din fiecare zi sau fac un centralizator la sfr lunii-avand in vedere ca administratorul imprumuta firma cu aceste sume. Sper ca m-am facut inteleasa... Va multumesc anticipat!



#248 pb_

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 February 2011 - 10:08 AM

Buna ziua,

M-ar interesa daca pot sa decontez pe firma neplatitoare de TVA urmatoarele:
1. Bilet de avion Romania - Franta; dus intors
2. Cazare la hotel 4 sau 5 nopti in Paris
3. Bilete la Roland Garros
4. Diurna (si daca da care e valoarea maxima) pentru administrator

Plata serviciilor de mai sus ar urma sa o fac cu cardul business emis pe firma, incepand de miercurea ce urmeaza
Firma nu are angajati, doar administratorul care desfasoara activitatea

Evident calatoria ar fi mai mult recreativa decat in interes de afaceri.

mersi mult



#249 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 21 February 2011 - 10:32 PM

Vezi postareapb_, la Feb 21 2011, 11:08 AM, a spus:

Evident calatoria ar fi mai mult recreativa decat in interes de afaceri.
nu poti.



#250 pb_

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 February 2011 - 12:19 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 21 2011, 10:32 PM, a spus:

Vezi postareapb_, la Feb 21 2011, 11:08 AM, a spus:

Evident calatoria ar fi mai mult recreativa decat in interes de afaceri.
nu poti.

Si daca gasesc o conferinta sa fac o delegatie in interes de serviciu pot deconta macar
1. Bilet de avion Romania - Franta; dus intors
2. Cazare la hotel 4 sau 5 nopti in Paris
3. Diurna (si daca da care e valoarea maxima) pentru administrator

fara biletele la Roland Garros ?



#251 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 22 February 2011 - 12:30 AM

da, sa ai documente
pentru Romania :
diurna era 2.5ori fata de bugetar, adica 32.5 lei/zi, minus reducerea de 25% parca (era pana la 31.12.2010, apoi sunt in ceata), si fara cresterea (salariala) de 15%
doamneee ce de calcule pentru o amarata de diurna cu care tu in Paris (ca si in Ro) nu poti sa mananci o zi intreaga.
pentru Franta era de 35 EUR/zi-25%-acelasi rationament ca mai sus



Vezi postareadana_oprea, la Nov 17 2010, 01:02 AM, a spus:

care este diurna maxima pe care o pot acorda soferului, cum o calculez avand in vedere ca revine in tara dupa 2-3 luni si ce documente justificative imi tb pt deductibilitatea acesteia? Cum inregistrez documentele justificative pentru cheltuielile efectuate- la cursul BNR din fiecare zi sau fac un centralizator la sfr lunii-avand in vedere ca administratorul imprumuta firma cu aceste sume.
vezi ca exista aici in topic toate info

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 22 February 2011 - 12:34 AM




#252 alin_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:conta

Postat 02 May 2011 - 05:52 PM

Buna seara! Care ar fi diurna pentru un sofer a carui deplasare in strainatate este aproximativ de 45 zile (din care 4 zile pe tara 2 la plecare si 2 la intoarcere)Pana in 2010 calculam primele 30 zile diurna 13*2.5 pe tara si 35*2.5*0.75% pt extern iar ce depasea 30 de zile acordam 50% din salariu de incadrare aferent unei zile conform contractului colectiv de munca 2007-2010.In 2011 contractul colectiv nu mai e in vigoare si va rog sa mi spuneti cum sa calculez diurna ce depaseste 30 de zile pt ca majoritatea soferilor stau pe comunitate intre 45 si 90 zile.In speranta unui raspuns care sa ma destepte si pe mine va doresc o seara minunata!



#253 alin_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:conta

Postat 04 May 2011 - 08:57 AM

Buna ziua! Care ar fi diurna pentru un sofer angajat al unei firme de transport a carui deplasare in strainatate este aproximativ de 45 zile (din care 4 zile pe tara 2 la plecare si 2 la intoarcere)Pana in 2010 calculam primele 30 zile diurna 13*2.5 pe tara si 35*2.5*0.75% pt extern iar ce depasea 30 de zile acordam 50% din salariu de incadrare aferent unei zile conform contractului colectiv de munca 2007-2010.In 2011 contractul colectiv nu mai e in vigoare si va rog sa mi spuneti cum sa calculez diurna ce depaseste 30 de zile pt ca majoritatea soferilor stau pe comunitate intre 45 si 90 zile.Va rog postati un raspuns cat mai repede cei care au intalnit o asemenea situatie.O zi buna!



#254 alin_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:conta

Postat 10 May 2011 - 06:47 PM

macar un raspuns de ati posta ....



#255 demiankiki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 03 June 2011 - 09:55 AM

Buna ziua,

Imi puteti spune va rog daca in practica a acordat cineva 75% din plafonul de cazare stabilit prin HG 518/1995 in cazul curselor externe?Ma refer aici la sumele acordate soferilor de tir pe langa diurna legala.
Si daca da,inspectorii au recunoscut deductibilitatea acelor sume?

Multumesc.



#256 karina07

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 August 2011 - 06:38 PM

Buna ziua,

Am tot citit pe net despre cum se face decontarea deplasarilor externe - diurna si cazarea. Pentru diurna am inteles ce trebuie facut, dar pentru cazare am urmatoarele intrebari:
- daca cazarea nu se face la hotel ci la o persoana fizica se aplica HG 518/95 iar la revenirea in tara i se va deconta 75% din plafonul de cazare pentru tara respectiva.
- pentru cazul de mai sus ce documente justificative salariatul trebuie sa prezinte? o chitanta de mana este suficienta? sau trebuie un contract de inchiriere avand in vedere ca respectiva deplasare este de aproximativ 2 luni.
- exista o suma maxima pentru cazare sau doar plafonul pe zi stabilit in HG?


Va multumesc anticipat.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL