Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
punct de lucru (sediu secundar) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

punct de lucru (sediu secundar)

societate comerciala comert extern
144 replies to this topic

#61 cristina_tudor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 July 2008 - 09:20 AM

Buna ziua,

As dori sa stiu, daca ma poate ajuta cineva, ce trebuie sa am listat si la zi in cazul unui control pentru un punct de lucru.
Toate declaratiile se depun la sediu, contactele sunt tot acolo.... in afara de Registru de Casa, care trebuie sa fie tinut la zi, dar pe care-l trimit tot la sediu ce mai trebuie sa am la punctul de lucru?


Multumesc,

Si inca o nelamurire, pe noile facturi e obligatoriu CNP-ul delegatului sau doar seria si nr. buletinului?

Cristina



#62 vgiani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 19 September 2008 - 02:13 PM

buna
ma poate cineva ajuta cu diferenta intre punctul de lucru si sediul secundar; de fapt cu punctul de lucru am inteles din forum,dar cu sediul secundar?
lucrez la o firma care a inchiriat si in alta parte (in afara de sediul principal) unde se ca lucra efectiv, dar nu sunt birouri, acte,etc.
merci




#63 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 06 October 2008 - 03:24 PM

daca am deschis un punct de lucru in alt judet unde nu am salariati trbuie sa-l declar si la adm. financiara de pe raza judetului respectiv? sau e suficient ca l-am declarat la sediu?



#64 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2008 - 03:48 PM

Da, este suficient la sediu.
Madalina



#65 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 06 October 2008 - 04:45 PM

Vezi postareamadalinab, la Oct 6 2008, 04:48 PM, a spus:

Da, este suficient la sediu.

Multumesc frumos.



#66 octaviaavram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 October 2008 - 01:04 PM

Stie cineva daca desfiintarea unui punct de lucru fara obligatii fiscale se declara la Finante. Si daca da, care este formularul ce trebuie completat?
MUltumesc anticipat!



#67 octaviaavram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 October 2008 - 01:43 PM

Da. Se declara. Am sunat la Finante. Este acelasi formular cu care se declara, doar ca se face mentiunea "Radiere"
O zi buna tuturor!



#68 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 23 October 2008 - 06:06 AM

O societate comerciala isi deschide un nou magazin in acelasi judet.Cum trebuie sa procedez?Tratez noul punct de lucru individual?Adica fac registru de casa separat si gestiune separata?Dar cu declaratiile pentru cas, somaj, etc?Dar cu declaratia 100, 300 , balanta si bilant?



#69 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2008 - 04:24 PM

Draga mea, s-a discutat destul de mult despre punctul de lucru. Incearca sa dai o cautare si te vei lamuri.
Madalina



#70 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 24 October 2008 - 05:19 PM

am incercat butonul cautare inainte de-a posta dar mereu mi-a dat eroare, cu urmatorul mesaj :Unele sau toate cuvintele cautate contin mai putin de 3 caractere sau contin cuvinte care nu pot fi cautate, cum ar fi 'html', 'img', etc, va rugam da mergeti inapoi si sa mariti numarul de caractere sau alegeti alte cuvinte cheie. Dar mai incerc...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 October 2008 - 06:15 PM
citare mesaj anterior




#71 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2008 - 06:44 PM

ok...am dat si eu cautare asa: +punct+lucru , cautare in textul mesajului (nu dupa titlu) si au fost mai multe rezultate. Am extras cateva linkuri, mai cauti tu...:
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry183682
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry180125
http://www.conta.ro/...opic=31249&st=0
Iti recomand totusi sa citesti si legislatia aferenta.
Ideea este urmatoarea: deschiderea unui punct de lucru tb declarata atat la registrul comertului (unde este inreg. societatea) cat si la administratia financiara (daca la punctul de lucru sunt mai mult de 5 angajati inclusiv, cu CIM sau act aditional, in care se precizeaza locul muncii la pct de lucru se completeaza 060 si se depune la administratia din raza teritoriala a punctului de lucru, altfel se completeaza decl de sedii secundare si se depune la administratia sediului).
Este obligatorie achizitia Registrului Unic de Control pentru fiecare punct de lucru; fiscal - se depune 100 cu imp/venit din salarii aferent salariilor angajatilor de la pct de lucru - numai daca este pct de lucru inregistrat cu 060 (deci are cod fiscal separat dat de finante la inregistrare). Orice pct de lucru tb sa tina reg de casa si gestiune - daca este cazul, casa de marcat - daca este cazul...etc, fisele fiscale se depun la administratia punctului de lucru - pentru cele cu minim 5 salariati, dar toate celelalte declaratii se fac la nivelul sediului - societatea ''mama''.
Eu sper sa te lamuresti, in final, cum sta treaba cu punctele de lucru...repet, mai citeste in forum pentru ca sunt mai multe discutii, e posibil ca eu sa fi omis ceva.

Si acum morala: Te rog sa nu mai citezi mesaje anterioare decat daca este absolut necesar - asa prevede Regulamentul.
In formularul de cautare ai mai multe optiuni de cautare si recomand sa dai cautare dupa mesaje si nu dupa titluri pt ca este posibil sa nu obtii rezultate eficiente (asta se datoreaza si faptului ca unele topicuri nu au titlul sugestiv sau titlul este total diferit de mesajele continute). De asemenea, ai cautare avansata unde se explica cum sa scrii pentru a gasi mai multe rezultate.

Daca mai ai nelamuriri, probleme particulare sau lucruri nediscutate in forum legate de punctele de lucru, revino si incercam sa rezolvam...altfel revin la rugamintea de a insista cu cautarea. Si nu uita si de legislatie...cele discutate aici au la baza niste reglementari legale, deci nu le ignora.
Numai bine.
Madalina



#72 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 25 October 2008 - 09:51 AM

Am inteles.Multumesc mult madalina.



#73 george_buc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 December 2008 - 01:57 PM

Nu sunt de meserie contabil - sunt administratorul unei mici firme de textile din Sibiu.
Contabila noastra vrea sa plece.
In afara de predarea tuturor actelor firmei, mai trebuie sa fac vreun act ? (predare etc) - ca sa nu gasesc vreo problema in acte dupa ce pleaca.
Care e procedura standard in aceste cazuri ?
Multumesc frumos.

Aceasta postare a fost editata de george_buc: 15 December 2008 - 01:58 PM




#74 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 15 December 2008 - 02:27 PM

Parerea mea este ca inainte sa plece contabila, ar trebui sa iti gasesti deja una noua. E de preferat sa se predea actele de la fosta contabila la noua contabila. In momentul respectiv, se pot discuta unele aspecte poate particulare, sau unele probleme ce trebuiesc rezolvate. Altfel stau de vorbha doi contabili. Parerea mea ...

In cazul meu, eu pastrez legatura atat cat se poate cu fosta contabila, fac schimb de numere de telefon, pentru a putea prelua eficient contabilitatea. Exista cazuri in care fosta contabila nu face toate listarile, nu completeaza registrele, si atunci e de preferat sa cer fostei contabile listarile.

Inca ceva: daca fosta contabila pleaca din motive de cearta cu patronul, sau nu mai vrea sa comunice cu acesta, de obicei, colaboreaza aproape sigur cu noua contabila.

In ceea ce priveste predarea, se face un proces-verbal de predare-primire, in care se mentioneaza toate actele pe care le preda fosta contabila: dosar acte primare (pentru fiecare luna si an), dosar declaratii (daca are separat), dosar bilanturi (daca are separat), registrul fiscal, registrul inventar, registrul jurnal. Daca s-a ocupat si de partea de Personal, atunci ar mai fi: dosarul fiecarui salariat, pontaje, etc.

Aceasta postare a fost editata de brenda_sv_ro: 15 December 2008 - 02:35 PM

sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#75 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 January 2009 - 06:25 PM

Buna la toata lumea...

Care este momentul infiintarii unui sediu secundar?
Momentul incheierii contractului de inchiriere pe sediu sau momentul declararii la registrul comertului?



#76 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2009 - 11:10 AM

Vezi postareabrenda_sv_ro, la Dec 15 2008, 02:27 PM, a spus:

Inca ceva: daca fosta contabila pleaca din motive de cearta cu patronul, sau nu mai vrea sa comunice cu acesta, de obicei, colaboreaza aproape sigur cu noua contabila.
iarta-ma ca te contrazic, draga brenda, dar nu e deloc aproape sigur... crede-ma ! cel putin in bucuresti, aproape sigur NU colaboreaza cu noua contabila si asta nu pt ca ar avea ceva cu ea personal ci fiindca nu mai vrea sa auda de firma de la care a plecat in conditii rele si e dreptul ei sa aiba aceasta pozitie, nu-i asa ?
daca se ajunge la asemenea situatii in care sa plece contabilul cu scandal, atunci cea/cel care vine trebuie sa vada cat mai exact posibil ce a dus la o asemenea stare fiindca i se poate intampla si ei/lui f bine, dar asta e alta poveste.

oricum, brenda are mare dreptate cand te sfatuieste, draga george, ia-o in seama :thumbup:

daca imi permiti un sfat, doua:
* incearca sa te "desparti" de fosta contabila cat mai amiabil cu putinta macar fiindca vei avea nevoie de sprijinul ei inca ceva vreme dupa ce ea va fi plecat din firma. asta 1 motiv si al 2-lea fiindca asa e civilizat - niciodata nu stii cand te mai intalnesti in viata cu o persoana, e bine sa lasi loc de "buna ziua" peste tot. sigur ca asta e valabil si pt. ea, adica si de la ea la tine nu numai de la tine la ea.
* fa acel proces-verbal de predare-primire cat mai amanuntit cu putinta, acesta va va fi amandurora oglinda a ceea ce exista in conta ca si docum. intocmite.

numai bine. :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 10 January 2009 - 01:35 PM




#77 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 09 January 2009 - 04:52 PM

Si cere si un control de fond, putini contabili se apuca de treaba la o firma noua fara control ;)



#78 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2009 - 01:33 PM

si daca cere, crezi ca vine ?? eu am cerut acum vreo cativa ani (prin 2002) si mi s-a spus ca nu au timp sa se duca in controale de fond nici acolo unde e f necesar (unde stiu ca trebuie), daramite sa mai vina la cerere ... nici vorba.

si iarta-ma ca te contrazic, insa nu sunt putini contabilii care preiau o firma fara control, ci dimpotriva. parerea mea, din experienta de aproape 17 ani conta, din tot ce am vazut si am auzit in acesti ani ...

numai bine.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 10 January 2009 - 01:35 PM




#79 bubu2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 24 January 2009 - 09:07 PM

Salutare!

Daca am sediu social in Bucuresti si doresc sa deschid un punct de lucru in alt judet (Vrancea) stiti unde trebuie sa declar punctul de lucru? Mai exact in Vrancea voi avea un spatiu de depozitare (la parintii mei, deci va fi un contract de comodat) si nu voi avea nici un angajat acolo la punctul de lucru. Stiti ce avize imi trebuie pt acel spatiu de depozitare?

Please help.

Multumesc.



#80 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 29 January 2009 - 10:40 PM

Data de la Reg Com, dar esti obligat in 30 zile de la data inchirierii sa mergi la reg com






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL