Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SINDICATUL CONTABILILOR DIN ROMANIA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


SINDICATUL CONTABILILOR DIN ROMANIA

163 replies to this topic

#41 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 26 March 2006 - 11:40 PM

curios...
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#42 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 27 March 2006 - 07:38 AM

Nu s-a oprit totul pe 8 martie, insa un statut nu este asa de usor de conceput. Un jurist lucreaza la el, eu il presez, dar merge incet. Oricum, dupa cum vad nimeni nu este interesat de subiectul asta. Intrebarea mea este : cui ii este frica de Ceccar ? Se pare ca prin Constanta.....la multi....care nu prea vad cu ochi buni infiintarea unui organism similar Ceccar. Prin ce am propus nu vreau sa facem concurenta Ceccar, ci doar sa ne aparam mai bine drepturile, atit in fata legii cit si in fata patronilor. Nu vrea nimeni sa ia piinea de la gura Ceccar-ului, sa organizeze examene de acces la profesie.... doamne-fereste.....din ce ar mai trai....saracii...ca doar asta fac, traiesc pe spinarea noastra. Vreti sa spuneti ca toti sinteti de scord cu ce face Ceccar-ul ? Ce parere aveti de restrictia de a ne face publicitate. Citi patroni credeti ca stiu sa consulte Tabloul, ca sa-si aleaga un contabil ? Marea lor majoritate cauta la mica publicitate sau printre prieteni. Degeaba ne asigura pt. malpraxis, daca nu avem ce lucra......ce faci cu asigurarea ??? Daca sint atit de destepti si de bine organizati de ce nu au impus legislativului ca in orice societate, fie ea si micro, evidenta cont. sa fie organizata de un contabil autorizat ???




#43 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 27 March 2006 - 08:56 AM

CECCAR-ul a devenit o organizatie care lucreaza impotriva membrilor sai. Politica practicata este de a avea cat mai multi cotizanti, dar acestia sa aiba o putere cat mai mica asupra organizatiei. Un profesionist care are un castig suficient intr-un timp de lucru normal, incepe sa vina cu pretentii si devine potential periculos pentru cei auto alesi pe viata sefi la CECCAR.
Un exemplu clar al modului in care lupta CECCAR impotriva membrilor sai este modul de aplicare al reglementarilor privind publicitatea. Membrilor CECCAR li s-a interzis sa-si faca publicitate individuala, cazand in sarcina corpului publicitatea colectiva. Ei bine, incercati sa accesati pe ceccar.ro sectiunea privind tabloul profesionistilor si o sa vedeti ca nu sunt incarcate datele, iar pe site-ul vechi se gasea un tablou neactualizat de prin 2002, unii dintre nominalizati fiind morti de cativa ani, iar cei intrati in ultimii ani in tablou nu apareau.
Asta inca nu ar fi nimic grav, dar cunosc suficiente cazuri cand membrii CECCAR au fost suspendati pentru incalcarea regulilor privind publicitatea, asta in timp ce mica publicitate abunda de anunturi ale unor persoane care nu sunt membri si care nu risca nici o sanctiune. Eu insumi am atras atentia clor platiti din banii mei asupra problemei si au spus ca nu au ce sa le faca pentru ca filialele nu au personalitate juridica si deci nu pot deschide litigii.
De aici mi-a incoltit ideea crearii unei organizatii care sa ne protejeze atat in ceea ce priveste concurenta neloiala, cat si asupra abuzurilor CECCAR sau ale institutiilor de stat.
Dau un caz ipotetic, dar foarte probabil, in care o organizatie in scopul apararii intereselor reale ale profesionistilor contabili s-ar putea implica, prezentat pe etape :
- persoanele care nu au drept de semnatura duc campanii publicitare si de racolare neloiale, iar CECAR se fac ca nu vede si nu ia masuri de stopare;
- organizatia de aparare pune in mod oficial aceasta problema in atentia CECCAR, somand-o sa-si faca treaba, bineinteles fara ca CECCAR sa-si faca datoria;
- organizatia de aparare initiaza ea o campanie publicitara si de lobby in favoarea celor in drept;
- CECCAR acuza pe initiatorii campaniei si ia masuri disciplinare impotriva acelora dintre membrii sai care sunt implicati;
- organizatia de lobby organizeaza contraatacul, aratand ca de fapt CECCAR incurajeaza si protejeaza concurenta neloiala, mergandu-se pana la solicitarea de despagubiri materiale pentru daunele rezultate din concurenta neloiala, una dintre sarcinile organizatiei fiind de a crea si baza de date pentru probarea solicitarilor adreate justitiei.

Daca exista nepotriviri juridice in afirmatiile mele, am scuza ca nu sunt jurist, dar doresc ca intr-un viitor sa pot fi consiliat la nevoie de unul specializat pe problemele noastre.

Si mai exista o latura critica privind concurenta neloiala, cea existenta inauntrul CECCAR. Cei perpetuati in posturile de conducere si personalul angajat sunt majoritatea membri activi ai corpului si isi pot folosi pozitia pentru racolarea de clienti, nimic nu ii impiedica, ca in rest oricum nu se ocupa de problemele noastre.
Bineinteles, unii dintre ei, cei mai tineri, pot fi membri pe conta.ro sau taverna economica sau pot participa la toate seminariile de la Brasov, banii nu sunt pentru unii o problema. Spun acest lucru nu pentru a acuza ci pentru a atrage atentia ca nu toata lumea este incantata de ideea infiintarii unei noi organizatii si propun ca viitorul statut sa blocheze accesul in posturi de decizie pentru persoanele care detin sau au detinut functii la CECCAr in ultimii 5 ani, ca sa nu se ajunga la un nou CECCAR, mai tanar si mai firav, nascut mort.



#44 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 27 March 2006 - 09:19 AM

Noi suntem contabili, economisti, oameni obisnuiti cu cifre si hirtii.
Avem nevoie de citiva juristi tineri, cu mintea deschisa, care sa poata pune la punct un statut, niste reguli interne de functionare pentru asociatia de lobby. Care sa faca doar lobby la parlament, guvern, presedinte etc., chiar la ceccar.
La faza asta poate trebuie si ceva oameni priceputi la PR.
Nu ma pricep, nu stiu, dar nu exista nicio posibilitate pentru depunerea si sustinerea unor legi la parlament, ordonante la guvern sau alte posibilitati de influentare legale a procesului de normare/legiferare in domeniul nostru de activitate? Daca nu sunt, ar trebui infiintate.
Bun, facem organizatie noua, tinara, dinamica. Ne-am putea inspira din statute si ROI de pe la americani, UE sau australieni. Cautam pe net, citim, ne documentam, luam doar ce este bun pentru noi.... :smt114
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#45 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 27 March 2006 - 11:45 AM

Poate ar trebui sa rugam administratorii acestui site sa initieze un sondaj de opinie, sa vedem cine este de acord cu infiintarea unui nou organism care sa ne protejeze interesele.



#46 melintescu_valentina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Location:Turnu Magurele
  • Interests:legislatie fiscala

Postat 27 March 2006 - 12:09 PM

Poate sunt eu in urma cu moda asta a expertilor contabili,dar mereu ma intreb,daca am studii superioare ce-mi trebuie sa fiu expert contabil,doar sa cotizez la CECCAR? Cunosc un presedinte de CECCAR,si fara falsa modestie va spun ca stiu mai multa contabilitate si legislatie decat el .Deasemenea am prieteni care sunt experti contabili isi platesc taxele catre CECCAR, dar nu au fost niciodata solicitati pentru efectuarea unei expertize.Deci revin la intrebare......



#47 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 27 March 2006 - 12:41 PM

No offence,
dar daca ne rezumam la sigle si protest pe forum, fara procese in instanta castigate astfel incat statul sa modifice legile aberante si sa ofere despagubiri firmelor....suntem precum copiii care suna la sonerie si fug!
Mare bravura!

Sunt si solutiii precum greva fiscala, contestatii administrative la greu astfel incat sa ii sufocam cu cereri si reclamatii (la care se stie, trebuie sa raspunda in 30 de zile) etc



#48 melintescu_valentina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Location:Turnu Magurele
  • Interests:legislatie fiscala

Postat 27 March 2006 - 01:06 PM

Chiar ca trebuie sa ne unim fortele ptr infiintare ACOR.In orasul meu,Administratia Financiara nu primeste declaratiile si deconturile TVA
daca nu ai platit.Pai unde scrie asa ceva,ei nu trebuie sa respecte legea asa cum ne cer noua????Asa ceva e srigator la cer!pentru neplata platim penalitati si dobanzi si mai trebuie sa platim amenda si pentru nedepunerea la timp a declaratiilor,numai ca asa vor ei!!!!



#49 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 27 March 2006 - 01:24 PM

ma bucur ca redezbateti subiectul. eu ce am zis ma tin de cuvant.



#50 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 March 2006 - 01:33 PM

melintescu_valentina a spus:

Chiar ca trebuie sa ne unim fortele ptr infiintare ACOR.In orasul meu,Administratia Financiara nu primeste declaratiile si deconturile TVA
daca nu ai platit.Pai unde scrie asa ceva,ei nu trebuie sa respecte legea asa cum ne cer noua????Asa ceva e srigator la cer!pentru neplata platim penalitati si dobanzi si mai trebuie sa platim amenda si pentru nedepunerea la timp a declaratiilor,numai ca asa vor ei!!!!
De ce nu le trimiti prin posta? iti vor stampila confirmarea de primire inainte de a deschide plicul.
Evident este un abuz.



#51 melintescu_valentina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Location:Turnu Magurele
  • Interests:legislatie fiscala

Postat 27 March 2006 - 01:42 PM

Nu este cazul meu,eu am platit la timp,v-am semnalat acest aspect,asa sa vedeti si voi cum abuzeaza astia de nervii nostrii.Eu una i-as fi pus sa-mi scrie pe declaratii motivul pentru care nu mi le primesc,sa vad daca aveau curaj.Pun pariu ca nu!



#52 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 27 March 2006 - 02:22 PM

Aikido, raspund ei imediat in 30 de zile.....!!!!! Vezi sa nu !!!



#53 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 27 March 2006 - 02:26 PM

Eu am o contestatie depusa la Adm. drumurilor de 42 de zile. Ma duc la ei in fiecare zi, in speranta ca se vor plictisi si imi vor da o solutie, dar.....degeaba pina acum. Asa ca legea se aplica numai pt "prostii care platesc taxe" nu si pt. institutiile statului. Deja ma gindesc serios sa-i dau in judecata, sa vedem cum mai sta justitia !!!



#54 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 March 2006 - 02:34 PM

Avocatul poporului .... :lol:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#55 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 28 March 2006 - 08:12 AM

Mai pot da un exemplu in ceea ce priveste utilitatea unei organizatii care sa apere contabilii.
In prezent, imi este teama sa ma angajez cu carte de munca, full-time, chiar daca uneori apar pe piata oferte salariale bune, de pana la 1000 de euro. De ce? Pentru ca imi pierd independenta ca profesionist si in acest mod devin vulnerabil la eventualele presiuni ale angajatorului, care pot degenera in fapte penale.
Aceste fenomene se intampla pe scara larga, chiar daca nu sunt aduse in discutie prea des tocmai din cauza gravitatii lor.
Dau un exemplu ilustrativ : in dosarul FNI-FNA, directoarea economica a fost condamnata la ani grei de inchisoare, dar beneficiarul ingineriei nu a fost nici macar inculpat impreuna cu ea in acel dosar.
Incerc sa ma pun in locul unui contabil-sef cu un salariu bun, care are familie de intretinut si rate la casa, cum as rezista la presiunile sefului, cand depind in mod vital de salariul pe care mi-l plateste?



#56 DaviD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 28 March 2006 - 09:58 AM

Sunteti de acord cu infiintarea unui nou organism care sa ne protejeze interesele.



#57 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 28 March 2006 - 06:58 PM

Variatiuni pe tema data :
APCOR - asociatia profesionistilor contabili din Romania
AECOR sau AECRO - asociatia economistilor si contabililor din Romania
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#58 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 28 March 2006 - 09:57 PM

''Profesionisti contabili'' este termenul cel mai potrivit.
Trebuie insa inceput cu enuntarea unor principii de functionare si cu stabilirea unui nucleu de fondatori, urmata de organizarea unei intalniri pentru votarea statutului.



#59 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 March 2006 - 10:21 PM

Dar contabilii amatori nu merita bagati si ei in seama? doar profesionistii?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#60 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 March 2006 - 10:50 PM

n-am inteles prea bine......."contabili amatori" ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL