Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vama 01.01.2007? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


vama 01.01.2007?

79 replies to this topic

#61 Constanta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:clarificarea aspectelor contabile

Postat 29 January 2007 - 06:04 PM

Vezi postareahb_ralu, la Jan 29 2007, 04:42 PM, a spus:

Stie cineva care este diferenta intre autofacturare si taxare inversa???
Ma intereseaza de ex : firma la cre lucrez are un contract de inchiriere cu o firma austriaca,... fac inregistrarile:

612 = 401
401 = 5121
401 = 765 (dc am diferenta de curs favorabila)

fac autofactura
4426 = 4427

Este bine???

Fac autofactura sau factura cu taxare inversa???

Venitul de la autofactura il mai inregistrez???
Platesc cumva vreo taxa de redeventa avand in vedere ca firma este straina???
Trebuie contractul cumva inregistrat declarat undeva???
ei bine este o mare diferenta intre autofacturare si taxare inversa , in primul rand se refera la lucruri diferite .Taxarea inversa Cf cod fiscal se refera -daca ne adresam doar operatiunilor din RO -la transferuri (vanzari)de deseuri de toate felurile (cf OG16) si mai nou operatiunilor de constructii montaj .Specific este faptul ca la emiterea facturii furnizorul completeaza doar rubrica baza de calcul fara a completa c/v TVA ,scrie pe factura taxare inversa si atat ,in timp ce cumparatorul ia factura , completeaza rubrica TVA pe exemplarul lui si face inregistrarea 4426=4427 inscriind factura atat in jurmalul de cumparari cat si in cel de vanzari.Absolut important ATAT FURNIZORUL CAT SI CUMPARATORUL TREBUIE SA FIE INREGISTRATI IN SCOP DE TVA.Autofactura in schimb se refera la a-ti factura tu tie (deci si cumparator si furnizor aceeasi persoana ).....La inchiriere este alta mancare ....adica in cf cu Codul fiscal operatiunea de inchiriere de bunuri imobile este scutita de TVA , insa furnizorii pot opta pentru taxare depunand o notificare la Administratie .Multa bafta



#62 hb_ralu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 01 February 2007 - 03:59 PM

Nu stiu absolut nimik despre importuri ce acte trebuie sa intocmesc ... am citit despre intrastat ...dar exact ce pasi trebuie sa urmezi pt a importa nu legat de declaratia intrastat legat




#63 MariaNE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Harghita

Postat 01 February 2007 - 04:11 PM

Te ajut cu placere.

Trebuie sa stii in primul rand ce fel de marfuri vrei sa importi pentru ca acesti pasi de care vorbesti tin de felul marfii.
Tara de unde vrei sa importi, modalitatea de transport.



#64 hb_ralu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 01 February 2007 - 08:42 PM

Marfurile pe care le import sunt macarale, utilaje de constructii si piese de schimb pentru acestea unele dintre macarale sunt doar inchiriate nu sunt proprietatea firmei.
Si pe langa pasii pe care trebuie sa-i urmez, mai am nevoie sa stiu ce trebuie sa fac ca sa deblochez niste scrisori de garantie emise de banca anul trecut pt importul acestor macarale , acum am inteles ca nu s-ar fi platit tva-ul la dvi -urile cu macaralele inchiriate si ca acum ar trebui sa platesc tva-ul ca sa pot debloca banii de pe scrisorile de garantie.

MariaNE adresa mea de mail este hb_ralu@yahoo.com ti-as fi recunoscatoare dc ai putea sa ma ajuti in solutionarea problemei deoarece persoanele care se ocupau inainte de asa ceva m-au lasat cu ochii in soare si nici macar nu mi-au explicat ce trebuie facut.

Multumesc



#65 hb_ralu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 01 February 2007 - 08:44 PM

Tara de provenienta este Germania



#66 MariaNE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Harghita

Postat 01 February 2007 - 08:54 PM

Vezi postareahb_ralu, la Feb 1 2007, 10:44 PM, a spus:

Tara de provenienta este Germania

Imediat vine raspunsul.



#67 hb_ralu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 01 February 2007 - 08:57 PM

multumesc mult ....inca nu am primit raspunsul dar cred ca-i cald... :lostit (13):



#68 manu21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 February 2007 - 10:48 AM

Vezi postareaRonaldo, la Jan 29 2007, 02:25 PM, a spus:

intr-adevar, de cand a intrat in vigoare Noul Cod Vamal (prin iunie 2006 parca) cursul vamal valabil pt. Euro de exemplu pt. toata luna Septembrie era cursul BNR anuntat in penultima Miercuri a lunii August - (atentie : anuntat miercuri inseamna ca era valabil pt. joia respectiva din August).
Ma gandesc ca in continuare (2007) se va folosi acest curs pt achizitiile extracomunitare (importuri)...


sunteti siguri ca se aplica in continuare cursul BNR din penultima miercuri, pentru ca la cursurile de pregatire pentru Intrastat s-a spus ca se aplica cursul BNR din ziua receptiei.
nu mai inteleg nimic :lostit (13):



#69 manu21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 February 2007 - 11:09 AM

Vezi postareamanu21, la Feb 2 2007, 10:48 AM, a spus:

Vezi postareaRonaldo, la Jan 29 2007, 02:25 PM, a spus:

intr-adevar, de cand a intrat in vigoare Noul Cod Vamal (prin iunie 2006 parca) cursul vamal valabil pt. Euro de exemplu pt. toata luna Septembrie era cursul BNR anuntat in penultima Miercuri a lunii August - (atentie : anuntat miercuri inseamna ca era valabil pt. joia respectiva din August).
Ma gandesc ca in continuare (2007) se va folosi acest curs pt achizitiile extracomunitare (importuri)...


sunteti siguri ca se aplica in continuare cursul BNR din penultima miercuri, pentru ca la cursurile de pregatire pentru Intrastat s-a spus ca se aplica cursul BNR din ziua receptiei.
nu mai inteleg nimic :lostit (13):


cred ca m-am lamurit: la extracomunitar aplic cursul cu penultima miercuri si la intracomunitar aplic cursul receptiei sau al facturii , in functie de conditia de livrare



#70 Nelu_A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2007 - 08:59 PM

Ai sesizat bine, manu21. Asa este.

Am si eu o problema. Are careva importuri din Elvetia?

Chiar daca nu face parte din comunitate, are totusi un regim comun cu toate tarile membre. Se aplica si asupra obligativitatii de a completa INTRASTAT? Cu alte cuvinte, cine importa doar din Elvetia trebuie sa depuna declaratia asta minune?

Mersi anticipat.



#71 anaid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 05 February 2007 - 10:23 AM

Pentru unii este o intrebare banala poate chiar prosteasca dar va rog totusi sa-mi raspundeti si mie.

Pentru a stabili daca s-a depasit pragul de 300.000 RON in 2006 cum fac? Iau facturile de import inmultesc cu valoarea euro de pe dvi si apoi le adun pe toate?

Multumesc.



#72 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 05 February 2007 - 10:27 AM

Vezi postareaanaid, la Feb 5 2007, 10:23 AM, a spus:

Pentru unii este o intrebare banala poate chiar prosteasca dar va rog totusi sa-mi raspundeti si mie.

Pentru a stabili daca s-a depasit pragul de 300.000 RON in 2006 cum fac? Iau facturile de import inmultesc cu valoarea euro de pe dvi si apoi le adun pe toate?

Multumesc.


simplu!!
intri pe www.intrastat.ro --iar apoi apesi butonul de declarara on line ,apoi introduci CIF(sau cui -ul
) !!!
cei de la intrastat au baza de la direc gener a vamilor cu totzi cei care vor depune declaratia !!!!
ocoleanui



#73 anaid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 05 February 2007 - 10:39 AM

Multumesc mult pentru raspuns Ionut, nu credeam ca este atat de simplu. Din pacate imi da mesaj "cannot find server" dar asta cred ca este o problema temporara la ei care se va rezolva.



#74 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2007 - 12:52 PM

Mai fratilor ! Babeste,pentru un handicapat...(eu sunt ala)...Daca am un import din China,cand si unde platesc TVA-ul ???



#75 anaid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 05 February 2007 - 02:08 PM

Vezi postareaocoleanuionut, la Feb 5 2007, 10:27 AM, a spus:

Vezi postareaanaid, la Feb 5 2007, 10:23 AM, a spus:

Pentru unii este o intrebare banala poate chiar prosteasca dar va rog totusi sa-mi raspundeti si mie.

Pentru a stabili daca s-a depasit pragul de 300.000 RON in 2006 cum fac? Iau facturile de import inmultesc cu valoarea euro de pe dvi si apoi le adun pe toate?

Multumesc.


simplu!!
intri pe www.intrastat.ro --iar apoi apesi butonul de declarara on line ,apoi introduci CIF(sau cui -ul
) !!!
cei de la intrastat au baza de la direc gener a vamilor cu totzi cei care vor depune declaratia !!!!


Am sunat la intrastat si mi-au spus ca ei au intr-adevar date dar acestea nu sunt complete si deci informatiile pe care ni le dau pot fi eronate si deci, desi ar trebui depusa declaratia la ei sa nu apara firma. Deci mai bine calculam...



#76 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 05 February 2007 - 07:14 PM

Vezi postareaanaid, la Feb 5 2007, 02:08 PM, a spus:

Vezi postareaocoleanuionut, la Feb 5 2007, 10:27 AM, a spus:

Vezi postareaanaid, la Feb 5 2007, 10:23 AM, a spus:

Pentru unii este o intrebare banala poate chiar prosteasca dar va rog totusi sa-mi raspundeti si mie.

Pentru a stabili daca s-a depasit pragul de 300.000 RON in 2006 cum fac? Iau facturile de import inmultesc cu valoarea euro de pe dvi si apoi le adun pe toate?

Multumesc.


simplu!!
intri pe www.intrastat.ro --iar apoi apesi butonul de declarara on line ,apoi introduci CIF(sau cui -ul
) !!!
cei de la intrastat au baza de la direc gener a vamilor cu totzi cei care vor depune declaratia !!!!


Am sunat la intrastat si mi-au spus ca ei au intr-adevar date dar acestea nu sunt complete si deci informatiile pe care ni le dau pot fi eronate si deci, desi ar trebui depusa declaratia la ei sa nu apara firma. Deci mai bine calculam...


aduna sumele de pe dvi-uri!!!
oricum daca nu te gasesc in baza de date ,normal ,nu tre sa depui decl de intrastat!!

ocoleanui



#77 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 06 February 2007 - 11:28 AM

Vezi postareaRainablue, la Feb 5 2007, 12:52 PM, a spus:

Mai fratilor ! Babeste,pentru un handicapat...(eu sunt ala)...Daca am un import din China,cand si unde platesc TVA-ul ???

Ai import din china, vine marfa in vama, se face dvi, pe dvi se trece valoarea tva (informativ). NU PLATESTI TVA IN VAMA.

iei marfa, iei dvi-ul si il pui pe decont cu taxare inversa 4426=4427.

Efectul este ca inainte doar ca acum ai un avantaj la cash flow.

pare stupid dar nu este mai stupid ca inainte, ba chiar inainte era mai stupid ca acum.

Inainte plateai tva in vama si il recuperai pe decont (bagai pe 4426). Efect 0 barat. Acum s-au mai desteptat si legiuitorii.



#78 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2007 - 04:57 PM

Multumesc ! Trebuia sa arat cuiva negru pe alb fiindca n-am fost crezuta.Mii de multumiri.



#79 cristimc28

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2007 - 01:49 AM

Care este cursul de schimb folosit in declaratia intrastat, cursul receptiei?
In decontul de TVA folosesc cursul facturii(parca asa scrie in cf)? Atunci ele mai coincid?



#80 CORINA_CUCOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 31 January 2008 - 12:09 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Jan 29 2007, 01:38 PM, a spus:

cursul valutar (la calculul importului) se ia ca fiind din penultima zi de miercuri a lunii anterioare? am uitat unde am citit asta...stie cineva de asta?

Gasiti aici:
http://www.customs.ro/articole/curs_valuta...valorii_in_vama






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL