Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA- cheltuieli deductibile... sau nu? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?


156 replies to this topic

#21 avocado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:brasov
  • Interests:inregistrari contabile PFA

Postat 08 May 2007 - 08:39 AM

OK, am inteles stimate Robert Antal, dar nu trebuia sa fii atit de caustic. :good:
Ideea era ca am retinut ideea ca platesc lunar 11 - 12% cote profesionale (este adevarat din venitul brut...) dar m-am gindit ca nu se poate sa-mi pot deduce fiscal doar 2% (din venitul net), incercind sa ma agat de alte prevederi legale... :wink:
Deducerea limitata a acestor contributii a intrat in vigoare din anul 2006? Pentru ca, pe anii anteriori, am dedus aceste cheltuieli integral.

De asemenea, mai am o intrebare:
Am un obiect de inventar pe care il casez din anumite motive (s-a distrus fara culpa mea). El a fost inregistrat si dedus integral, ca si cheltuiala, cu 2 ani in urma. In acest caz, valoarea bunului mai are efecte cu privire la venit? Sau intocmesc doar PV de casare, il scot din Registrul inventar si atit? :smile:
av. Corina Capota



#22 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 08 May 2007 - 09:14 AM

Vezi postareaavocata, la May 8 2007, 09:39 AM, a spus:

Deducerea limitata a acestor contributii a intrat in vigoare din anul 2006? Pentru ca, pe anii anteriori, am dedus aceste cheltuieli integral.
aceasta limitare era prevazuta si in codul fiscal valabil pana la data de 31.12.2006, respectiv art48, alin.5, lit.m si n
m) cotizații plătite la asociațiile profesionale în limita a 2% din baza de calcul determinată conform alin. (6);
n) cheltuielile reprezentând contribuțiile profesionale obligatorii datorate, potrivit legii, organizațiilor profesionale din care fac parte contribuabilii, în limita a 5% din venitul brut realizat.

Citeaza

De asemenea, mai am o intrebare:
Am un obiect de inventar pe care il casez din anumite motive (s-a distrus fara culpa mea). El a fost inregistrat si dedus integral, ca si cheltuiala, cu 2 ani in urma. In acest caz, valoarea bunului mai are efecte cu privire la venit? Sau intocmesc doar PV de casare, il scot din Registrul inventar si atit? :smile:
se poate intocmi numai un proces verbal de scoatere din uz, in care se arata gradul extrem de avansat de uzura si prin urmare imposibilitatea utilizarii acestuia in continuare.
Ca regula, pe toata durata de functionare a acestui ob de inventar, s-au produs efecte concretizate in venituri. Mai mult decat atat, contabiliceste el a fost integral amortizat (dedus integral pe cheltuieli)....altfel spus: si-a facut datoria pana la capat :good:

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#23 avocado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:brasov
  • Interests:inregistrari contabile PFA

Postat 10 May 2007 - 06:07 PM

Pina la urma m-am lamurit. :tongue:
Cotizatia la Barou si UNBR de 47 lei/luna, fixa, se va deduce in cuantum de 2% calculata din baza de calcul rezultata ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile efectuate in interesul afacerii (in care am inclus si amortizarea).
Cu privire la taxele de 10% din venitul brut achitat lunar la Casa de Asigurari a Avocatilor, aceasta se va deduce integral pentru ca se refera la acoperirea asigurarilor sociale de boala, indemnizatii de maternitate etc.

Acum am o alta intrebare:
In urma stabilirii bazei de calcul pentru aplicarea procentului de 2% pentru a deduce cotizatiile platite la asociatiile profesionale, a rezultat o valoare negativa.
In acest caz, cum mai deduc aceste cheltuieli care sunt deductibile doar in cuantum de 2% din baza de calcul stabilita mai sus potrivit legii? Nu se mai deduc (ceea ce nu este corect, in opinia mea!) sau se aplica procentul de 2% la valoarea rezultata si apoi pierderea se va mari cu valoarea de 2% rezultata, astfel incit pierderea este mai mare? :smile:
av. Corina Capota



#24 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 11 May 2007 - 03:27 PM

ca sa te putem ajuta, posteaza te rog, modul de calcul (algoritmul) prin care ai determinat aceasta valoare, si vei primi un raspuns clar

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 March 2009 - 04:44 PM
citare mesaj anterior

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#25 avocado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:brasov
  • Interests:inregistrari contabile PFA

Postat 15 May 2007 - 05:57 PM

Baza de calcul a fost calculata astfel:
Venituri brute (onorarii) - cheltuieli deductibile integral (facute in interesul afacerii: telefon, combustibil pentru folosinta masinii firmei, asigurari sociale obligatorii, asigurari de sanatate, asigurare profesionala (care se achita de orice liber profesionist pentru acoperirea prejudiciului in caz de malpraxis) etc.) - cota de cheltuieli deductibile limitat (efectuate numai in interesul afacerii din cheltuielile efectuate atit in interesul afacerii cit si in interes personal) - amortizare = baza de calcul
Aceasta baza de calcul a iesit negativa deoarece am amotizari mari (masina, PC, amenajari sediu etc.).
Conform Codului fiscal, cheltuielile deductibile limitat in care intra si cotizatiile la asociatiile profesionale (in cazul meu cotizatia la Barou si UNBR de 47 lei/luna care este fixa), se va deduce in cuantum de 2% calculata din aceasta baza de calcul.
In cazul in care am iesit in pierdere, cum mai deduc aceste cheltuieli cu cotizatiile? :smile:
av. Corina Capota



#26 bogdan242

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 July 2007 - 02:56 PM

Intrebare: Daca sediul PFA este in alt oras decat domiciliul meu (mai exact, PFA este pensiune in Breaza, eu domiciliez in Bucuresti), pot trece la deductibile toate facturile care vin pe Breaza (pe sediu)? Imi trebuie un contract de comodat? Cum se face acesta, si daca il fac de la o anumita data, numai cheltuielile de dupa acea data se pot deduce?
Mai mentionez ca obiectul de activitate PFA este nu doar pensiune, ci si software.

Multumesc anticipat,
Bogdan



#27 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2008 - 01:51 PM

Vezi postareamarlen_dud, la May 8 2007, 08:16 AM, a spus:

Intrebare: Cheltuielile de infiintare pt. PFA (de la registru, primarie, s.a.) sunt deductibile sau nu? Va multumesc anticipat.

DA
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#28 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2008 - 02:54 PM

Bogdan242,

Ai nevoie de un contract de comodat. Poti deduce cheltuielile numai pe baza acestui contract...
De ce nu-l ante-datezi?! Nu se inregistreaza la Admin. Fin., deci nu e nici o problema.

E interesant ca un PFA sa fie inregistrat cu doua obiecte de activitate.
In princioiu nu ar trebui sa se complice situatia.

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 11 January 2008 - 02:55 PM

Dan



#29 Alcatraz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 January 2008 - 10:43 PM

Am un PFA infiintat in '99 si nu am avut activitate decat vreo 2 luni . De atunci am fost angajat la o SC . Acum vreau sa trec la PFA , "in cadrul" firmei respective - ca sa ma exprim asa . PFa-ul l-am inregistrat pe alta localitate ( acolo unde aveam si resedinta anterior ) la acea vreme, insa schimbandu-mi domiciliul ulterior as dori sa stiu daca trebuie reinfiintat PFA-ul (prin radierea celui vechi ) sau transferat ( pastrand autorizatia initiala si realizand o fisa de lichidare la Adm Financiara unde a fost infiintat PFA-ul ) ? Se poate pastra acea autorizatie PFA si realizarea unui contract de comodat ?

Daca societatea respectiva la care prestez servicii imi va plati 3800 ron, in urma impozitelor pensii, sanatate, concedii etc raman cu aprox 2000 ron ? E corect , sau pot ramane cu mai mult ?



#30 andrutzac

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 January 2008 - 01:47 PM

Buna!
Am si eu o mare nelamurire....
este vorba despre un cabinet medical individual (CMI) - medicina de familie si problema se pune daca pentru achizitionarea cabinetului unde isi desfasoara activitatea poate fi considerara cheltuiala deductibila. Stiu ca este mijloc fix, ar trebui calculata amortizarea, dar am inteles ca pt cabinetele medicale este posibila trecerea pe cheltuiala valoarea cabinetului. Unde ma pot orienta in Codul Fiscal , pt ca am cautat dar nu stiu ubde scrie sau unde sa caut. Puteti sa-mi dati amanunte si cum trebuie sa procedez?
Achzitionarea s-a efectuat in anul 2007 , luna septembrie.
Va multumesc.



#31 rodigrin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 May 2008 - 08:35 PM

Buna seara!
Am si eu o intrebare privind documentelor aferente cheltuielilor unei PFA.
Pentru combustibilul consumat de o masina din patrimoniul PFA trebuiesc intocmite FAZ-uri sau se pot inregistra direct bonurile fiscale de combustibil?
Va multumesc pentru raspuns.



#32 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2008 - 09:46 AM

Eu inregistrez direct bonurile de benzina si la control nu am primit nici o observatie.
E bine sa treci pe bon nr. masinii si numele PFA.
Dan



#33 rdpfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 09 May 2008 - 10:09 AM

Nu stiu ce intelegi tu prin 'a trece ca PFA in cadrul firmei respective'.
Conform art.17 din OUG 44/2008, nu ai voie sa te angajezi ca PFA la o firma.
Poti doar sa inchei un contract de colaborare.

In ceea ce priveste schimbarea sediului, modificarea trebuie facuta la Registrul Comertului. Citeste OUG 44/2008, aduce multe lucruri noi pentru PFA.

Din proprie experienta, se merita sa lucrezi ca PFA daca ai contract cu o singura firma (la care mergi zilnic) doar daca ai un castig suficient de mare. Altfel, comparativ cu un salariat, PFA-ul are in plus de umblat pentru incheierea de contracte cu CAS, CASS, etc, de platit lunar sau trimestriat toate cotizatiile, contributiile, etc.. Trebuie sa fie la zi cu legislatia, trebuie sa-si tina contabilitatea, sa-si arhiveze actele, sa mai platesti si taxa anuala pt. desfasurarea activitatii. Inainte era avantajos, deoarece PFA platea doar impozit. Acum sunt obligatorii si toate contributiile, deci nu mai e deosebire intre angajat si PFA din acest punct de vedere ( mai mult, la pensii vei plati 29% din baza de calcul ca PFA). Singurul avantaj ar fi ca poti deduce mai multe cheltuieli ca PFA, impozitul va fi mai mic decat la un salariat.
Sau e avantajos daca esti angajat la o firma si lucrezi ca PFA in timpul liber, atunci nu mai sunt obligatorii toate contributile ca PFA, din cate stiu. Dar cum legile se modifica din ce in ce mai des...)



#34 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 09 May 2008 - 10:32 AM

In cazul unui contract de laesing pe PFA ce cheltuieli sunt deductibile? eu am considerat ca fiind deductibile: dobanda, comisionul de leasing, rca, asig casco, amortizarea lunara. Am gandit bine? :thumbup:



#35 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2008 - 11:13 AM

Vezi postarea(anisoara bobi), la May 9 2008, 10:32 AM, a spus:

In cazul unui contract de laesing pe PFA ce cheltuieli sunt deductibile? eu am considerat ca fiind deductibile: dobanda, comisionul de leasing, rca, asig casco, amortizarea lunara. Am gandit bine? :thumbup:

Cauta pe forumul specializat de leasing / dai un Search...
Sunt doua tipuri de leasing, financiar si operational.
Daca in contractul tau se specifica clar ca tu esti proprietarul auto inca dela inceputul contractului, tot de atunci curge si amortizarea (luna urmatoare punerii in functiune a MF, bla, bla, bla). Deci ai procedat corect.
S-ar putea sa nu fiu 100% exact, asa ca mai cauta pe forum sau intreaba-i pe cei de la societatea ta de leasing. Ei trebuie sa stie (contabilul lor).
Dan



#36 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 09 May 2008 - 12:01 PM

multumesc frumos :wink:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 March 2009 - 04:46 PM
citare mesaj anterior




#37 rodigrin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 May 2008 - 03:56 PM

Multumesc pentru raspuns Dan I!
Apropo de cheltuielile de infiintare, taxa de inscriere in tabloul avocatilor, taxa achitata anterior infiintarii PFA, o pot trece la cheltuieli deductibile?



#38 irina_coma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 12 May 2008 - 04:56 PM

Buna,

Vreau si eu un sfat: nu am inregistrat in Regsitrul de incasari si plati o plata din octombrie 2007 (achizitia unui autoturism, am crezut ca se va inregistra doar amortizarea...) si am omis si un venit incasat de prin luna iulie 2007. Cum as putea corecta acum , cd sunt in 2008? Am inteles ca daca nu figureaza in Registrul de Incasari si Plati plata respectiva, nu va fi deductibila nici amortizarea, nici tva....? Pot sa anulez tot ce am scris in regsitru pana acum? pot sa tai? (Registrul este completat manual).
Multumesc



#39 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2008 - 12:50 PM

Vezi postareairina_coma, la May 12 2008, 04:56 PM, a spus:

nu am inregistrat in Regsitrul de incasari si plati o plata din octombrie 2007 (achizitia unui autoturism, am crezut ca se va inregistra doar amortizarea...) si am omis si un venit incasat de prin luna iulie 2007. Cum as putea corecta acum , cd sunt in 2008? Am inteles ca daca nu figureaza in Registrul de Incasari si Plati plata respectiva, nu va fi deductibila nici amortizarea, nici tva....? Pot sa anulez tot ce am scris in regsitru pana acum? pot sa tai? (Registrul este completat manual).
Sa inteleg ca esti platitor de TVA, da?
Daca nu ai depus decl. 200 pe anul 2007 (Atentie: termen 15 mai 2008!) orice greseala in RJIP se poate corecta prin taierea cu o linie simpla, orizontala, a inregistrarii gresite si inregistrarea operatiei corecte imediat deasupra ei (inghesuit) sau o treci ca pe ultima inregistrare.
Venitul din iunie il treci la sfarsit. Vor fi insa probleme cu TVA, la control ti se vor calcula penalitati. Nu uita sa corectezi si in decontul de TVA, la rubrica Regularizari.
Daca ai depus decl. 200 mergi la admin. fin. si intrebi cum faci o decl. rectificativa la 200 depusa deja.
In orice caz, nu stergi totul in RJIP ci doar cu o linie inregistrarea gresita.

Nu inteleg ce inseamna
o plata  din octombrie 2007 (achizitia unui autoturism, am crezut ca se va inregistra doar amortizarea...)
Despre ce plata e vorba? Se refera la factura de achizitie a auto? Sau poate e o asigurare auto...
Ptr. mijloacele fixe (auto) se inregistreaza amortizarea lunara
Dan



#40 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 07 July 2008 - 07:06 PM

1.Eu mi-am pus in 2008 foarte putine cheltuieli in RJIP pentru ca vroiam sa fac un credit ipotecar si aveam de suferit la capitolul venituri...
La un viitor control ar fi o mare problema daca data inregistrarii cheltuielilor este mult ulterioara realizarii acestora, dar in acelasi an? (3..4..5 luni sa spunem) - ma refer aici la asigurarile sociale, facturile de mobil, transport etc.
2.Pentru biletele de microbuz pastrate in aceste luni ce ar trebui sa fac? Exista vreun tip de foi de parcurs sau ceva de genul?

Merci,






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL