Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract munca durata determinata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


contract munca durata determinata


63 replies to this topic

#21 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 February 2008 - 01:09 PM

la un contract de munca cu o ora pe zi nu poti sa ai mai putin de 75 lei pt o persoana calificata si mai putin de 125 pentru o pers cu studii superioare
adica 600/8 =75
si 100/8=125
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#22 Spiridush

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 February 2008 - 10:23 PM

Trebuie sa informezi in scris angajatorul la care ai CIM 2 ore ca renunti la functia de baza si ca vei avea functia de baza la cealalta societate.
La societatea la care ai CIM 8 ore procedezi la fel: faci o declaratie scrisa ca doresti functia de baza la ei.
Trecerea functiei de baza de la o societate la alta nu are legatura cu incetarea CIM, nici cu faptul ca ai cartea de munca la societatea la care nu ai functia de baza.




#23 Guest_dac55_*

  • Guests

Postat 05 March 2008 - 08:15 PM

Cu scuzele de rigoare pentru ignoranta si a unei pregatiri insuficiente in domeniu:
In ce masura unei persoane care are intocmit un contract de munca cu durata nedeterminata(banuiesc legal si depus la ITM),i se mai poate intocmi un contract de munca cu timp partial(si care banuiesc trebuie depus la ITM),sau o alta forma de contract(Conventie civila de prestari servicii si care cred ca nu trebuie sa aiba legatura cu obiectul de activitate al firmei).Ce e legal din toate aceasta insiruire! :tongue:



#24 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 06 March 2008 - 10:27 AM

Din insiruire, nu inteleg prea multe, dar este legal sa ai mai multe contracte de munca, dintre care unul este la functia de baza. Eu am in afara CIM la functia de baza, inca 4 contracte cu timp partial.
Detaliaza daca e vorba de alta nelamurire.
iuliana



#25 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 06 March 2008 - 11:03 AM

Conventie civila (pt.activitate care nu e pe specificul firmei) nu se mai permite decat pentru activitati ocazionale. Doua contracte la acelasi loc de munca se permit.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#26 @lexandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 20 March 2008 - 12:20 PM

buna ziua,am si eu cateva nelamuriri si va rog mult sa ma ajutati.Este vorba de o microintrprindere cu asociat unic,o firma noua la care eu sunt deocamdata singura angajata cu norma de 2 ore.de luna aceasta m-am angajat cu functie de faza la o alta firma.intrebarile mele sunt:
1.daca nu mai am functie de baza la prima firma dar raman acolo angajata cu 2 ore isi pierde firma statutul de microintreprindere cu impozit pe venit??
2.patronul se poate angaja daca este unic asociat?
3.pentru a trece la a doua firma cu functie de baza mi s-a spus sa completez o cerere,o decizie de desfacere a primului contract de munca si apoi sa completez alt contract de munca pentru cele 2 ore de la prima firma.stie cineva cam cum se face cererea,decizia si contractul???

va multumesc mult,sper ca ma veti putea ajuta.



#27 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 20 March 2008 - 03:57 PM

incerc eu sa te lamuresc:

1. nu pierde, trebuie sa aiba angajat insa nu se conditioneaza ca tip de contract timp partial / baza
2. asociatul unic se poate angaja la firma proprie, el pe el daca nu mai este alta persoana cu drept de semnatura
3. cred ca aici e mai compliq un pic, daca vrei sa muti baza trebuie sa duci si cartea de munca la functia de baza, iar ITM-ul nu elibereaza fara incetare CIM, nu fac transfer, asa ca faci decizie de incetare a contractului de aici (iti dai demisia :) si faci imediat alt contract cu 2 ore; in baza deciziei scoti cartea de munca si o depui la firma unde doresti sa ai baza.

Aceasta postare a fost editata de liliana77: 20 March 2008 - 03:58 PM




#28 melania_sb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 March 2008 - 06:55 PM

daca ai putea sa postezi modelul de ctr cu timp partial, pe care l-ai depus, ti-am ramane datori atat eu cat si altii care au nevoie :pullhair:



#29 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 24 March 2008 - 06:34 PM

mie mi-au spus la itm hargita ca nu se poate cu o ora pe saptamana :pullhair:
traim intr-o lume confuza



#30 lili0606bv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 March 2008 - 02:51 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Feb 8 2008, 03:09 PM, a spus:

la un contract de munca cu o ora pe zi nu poti sa ai mai putin de 75 lei pt o persoana calificata si mai putin de 125 pentru o pers cu studii superioare
adica 600/8 =75
si 100/8=125
Vad ca te referi la salariul in cazul unui contract de munca cu o ora pe zi.Dar la contractul de munca cu o ora pe luna,care trebuie sa fie minimul salariului pt studii superioare?

Multumesc mult



#31 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 March 2008 - 03:21 PM

pastrezi logica si ai 125lei/20zile ...ar iesi de un pachet de tigari :pullhair:



#32 szepseg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 April 2008 - 11:18 PM

Dupa parerea Voastra, este posibil ca un angajat la o firma sa ocupe 2 posturi diferite, unul cu 8 ore, pe celalat post insa ar fi angajat cu timp partial.
Multumesc frumos



#33 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2008 - 09:24 AM

Vezi postareaszepseg, la Apr 1 2008, 11:18 PM, a spus:

Dupa parerea Voastra, este posibil ca un angajat la o firma sa ocupe 2 posturi diferite, unul cu 8 ore, pe celalat post insa ar fi angajat cu timp partial.
Multumesc frumos

Imposibil nu este, pentru ca nici o lege nu interzice asta, exista insa anumite incompatibilitati la cumulul de functii.
Dar, de ce se creaza doua posturi in aceeasi firma, daca sunt ocupate de aceeasi persoana ? De ce nu cumulati cele doua posturi intr-unul singur ?
Dragos



#34 sheila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 April 2008 - 11:02 PM

Vezi postareaSpiridush, la Feb 12 2008, 11:23 PM, a spus:

Trecerea functiei de baza de la o societate la alta nu are legatura cu incetarea CIM, nici cu faptul ca ai cartea de munca la societatea la care nu ai functia de baza.

Cartea de munca trebuie sa fie la societatea la care ai functia de baza.Din cite stiu eu, daca esti angajat la, sa zicem, 5 societati in acelasi timp, in cartea de munca iti va scrie doar contractul de la societatea unde ai functia de baza.

Daca cineva are si alte pareri, va rog.



#35 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 April 2008 - 11:40 PM

Cartea de munca sta acolo unde ai functia de baza insa poate fi completata (si e chiar de dorit) cu datele de la celelalte entitati la care ai CIM partial pt ca sumele datorate, retinute si virate iti vor ajuta candva la pensie (idem si pt perioada lucrata). Deci e f important ca periodic angajatorii la care ai contracte de munca insa nu ai si functia de baza sa-ti elibereze adeverinte din care sa rezulte salariul avut si retinerile operate.



#36 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 April 2008 - 01:41 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Mar 6 2008, 12:27 PM, a spus:

Din insiruire, nu inteleg prea multe, dar este legal sa ai mai multe contracte de munca, dintre care unul este la functia de baza. Eu am in afara CIM la functia de baza, inca 4 contracte cu timp partial.
Detaliaza daca e vorba de alta nelamurire.

Cele 4 contracte le-ai bagat in revisal si le-ai transmis ? Banuiesc ca da.



#37 despinutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 April 2008 - 01:51 PM

Vezi postareadac55, la Mar 5 2008, 09:15 PM, a spus:

Cu scuzele de rigoare pentru ignoranta si a unei pregatiri insuficiente in domeniu:
In ce masura unei persoane care are intocmit un contract de munca cu durata nedeterminata(banuiesc legal si depus la ITM),i se mai poate intocmi un contract de munca cu timp partial(si care banuiesc trebuie depus la ITM),sau o alta forma de contract(Conventie civila de prestari servicii si care cred ca nu trebuie sa aiba legatura cu obiectul de activitate al firmei).Ce e legal din toate aceasta insiruire! :pullhair:


Este perfect legal sa ai pentru aceeasi firma 2 contracte de munca cu conditia ca functia de baza sa fie trecuta pe unul din cele 2 contracte iar pe celalalt sa nu ai functie de baza. In privinta timpului efectiv lucrat e de preferat sa ai de exp: 6 h norma pentru contractul cu funtia de baza si 2 h norma pentru cel cu timp partial, pentru aceeasi firma.



#38 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2008 - 01:41 PM

Vezi postareazsuzsi, la Mar 24 2008, 07:34 PM, a spus:

mie mi-au spus la itm hargita ca nu se poate cu o ora pe saptamana :pullhair:
deh, parerile sunt impartite, ca vorba aia, fiecare interpreteaza cum vrea legea, chiar daca uneori este clara. asa ne-am invatat, sa speculam pana si lucrurile evidente.
Madalina



#39 roxydei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mures

Postat 21 May 2008 - 01:38 PM

Vezi postareacontasoft, la Mar 27 2008, 03:21 PM, a spus:

pastrezi logica si ai 125lei/20zile ...ar iesi de un pachet de tigari :thumbup:
buna,puteti spune va rog ce contributii calculezi,le dai toate cu 1?

roxy




#40 acetona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 June 2008 - 09:43 PM

Daca un contract de munca e semnat pe 3 luni sa zicem, sau o perioada fixa , si imi depun demisia inainte de termenul acela, daca angajatorul nu imi aproba demisia, sunt obligata sa merg la munca pana la termen? nu exista alta modalitate sa "scap"?multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL