Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract munca durata determinata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


contract munca durata determinata


63 replies to this topic

#41 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2008 - 09:53 PM

Nu esti obigata sa respecti contractul,daca nu-ti convine.
Daca pleci prin demisie (act unilateral) , patronul NU trebuie sa fie de acord ,este vointa ta . Trebuie sa respecti doar nr. de zile trecut in CIM in caz de demisie .



#42 acetona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 June 2008 - 11:31 PM

Vezi postareaDoina P, la Jun 22 2008, 10:53 PM, a spus:

Nu esti obigata sa respecti contractul,daca nu-ti convine.
Daca pleci prin demisie (act unilateral) , patronul NU trebuie sa fie de acord ,este vointa ta . Trebuie sa respecti doar nr. de zile trecut in CIM in caz de demisie .

Multumesc Doina, deci mai trebuie sa stau atatea zile cate sunt mentionate, nu ma obliga nimeni, daca am semnat 3 luni sa stau pana se implinesc zilele alea...am inteles. Si inca o intrebare ,sper sa nu postez aiurea...in cate zile de la angajare(semnarea contractului) ar trebui sa am carte de munca completata de noul loc de munca?




#43 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 June 2008 - 09:20 AM

contractul de munca impreuna cu cartea de munca se depun in termen de 20 de zile la ITM. acum depinde si de inspectoarea de la ITM cat e de harnica si cand iti completeaza. in mod normal, cartea se completeaza atunci cand se depune cu contractul de munca.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 23 June 2008 - 09:20 AM




#44 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2008 - 05:11 PM

In mod normal da , dar am avut si surprize sa fie cartea de munca la diversi angajati, necompletata pe cativa ani.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 23 June 2008 - 05:12 PM




#45 Rubydeea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 July 2008 - 04:30 PM

:cool: Cum se poate incheia un contract de munca pe durata determinata?Am inteles ca trebuie scris un articol din Codul Muncii...dar nu stiu care....Vreau sa fac un astfel de contract unui baiat care se angajeaza pe perioada vacantei de vara...!Va multumesc ...si astept raspuns urgent..!!!



#46 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 03 July 2008 - 05:42 PM

Art. 12 al. 2 din Codul Muncii



#47 georgianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 09 September 2009 - 07:44 AM

Spune-mi si mie ce ai rezolvat? Cum ai angajat si ce contributii ai calculat.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 21 September 2009 - 03:40 PM




#48 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 28 September 2009 - 02:03 PM

va rog sa-mi spuneti care este perioada minima pentru care se poate face ctr de munca pe perioada determinata ?
din CM am vazut ca exista per de proba de 5 zile , 15 sau 30 zile dupa cum ctr este pe o perioada mai mica sau mai mare de 3 respectiv 6 luni ; eu intreb nu pot sa fac angajare si pentru o luna cu perioada de proba de 5 zile ? pt muncitori calificati ?
intreb asta pt ca licitatia pe care am castigat-o acopera doar o luna de munca..........

astept pareri si sfaturi
daniela



#49 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2009 - 01:28 PM

Natura postului pentru care vrei sa angajezi impune mai degraba folosirea unei agentii de munca temporara (munca are caracter temporar).
Daca vei folosi contracte pe perioada determinata vei putea face decat max 3 astfel de contracte succesive.
Dragos



#50 timisoara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 19 October 2009 - 08:48 PM

Buna!

detin un mic magazin de cosmetice cu 2 angajate (vanzatoare) una dintre ele este angajata de la deschidere de acum 2 ani si una de 1 an fix. Cu ambele am facut Contract Individual de Munca pe perioada nedeterminata, sunt intregistrate la Fortele de Munca. In principiu se ocupa contabila de toate cele, dar azi am citit pe net ca aceste contracte se incheie numai pe perioade determinate de max un an. (am citit in Codul Muncii). E adevarat? Sunt in neregula cu aceste acete?
Si ar mai fi ceva, programul de lucru: magazinul e deschis 12 ore pe zi de L-D iar fetele lucreaza 6 ore pe zi zilnic. Defapt lucreaza un weekend una un weekend cealalta. Nici asta nu e ok? Cum procedeaza lumea?
Merci de raspunsuri.



#51 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2009 - 09:05 PM

Nu exista obligativitatea incheieri contractului de munca pe perioada determinata, e foarte corect cum e pe perioada nedeterminata ( recititi codul munci )
Legat de program trebuie vazut daca fac ore suplimentare si daca da se platesc dublu , iar orele din wekend se platesc dublu sau se da zile libere.
Fetele sunt angajate cu 8h/zi sau cu 6h/zi ?



#52 timisoara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 20 October 2009 - 10:08 AM

Multumesc de raspuns.
Trebuie sa fac si Carnet de Munca, sau acest lucru nu mai este obligatoriu?
Fetele sunt angajate cu 6 ore/zi, una pe functia de asistent Vanzari iar cealalta ca si director de Vanzari (fiindca se mai ocupa si de altele legat de magazin).



#53 Aida Diana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 October 2009 - 11:48 AM

Buna ziua,

Daca angajatele dvs. nu poseda carnete de munca,acestea vor da o declaratie pe proprie raspundere ca nu au posedat niciodata si in baza acestei declaratii inspectorul de resurse umane, respectiv persoana care se ocupa la dvs. de aceste aspecte, va intocmi o adresa catre ITM care va contine : numele si prenumele persoanelor, data angajarii, CNP-ul si CIM inregistrat la ITM.
Aceasta adresa va fi vizata de referentul de specialitate la care este repartizata societatea si cu adresa vizata persoana dvs. va cumpara carnetele..

In mod normal aceste carnete ar fi trebuit cumparate in termen de 30 zile de la data angajarii. Ptr aceea adresa catre ITM exista formular special, daca aveti nevoie vi-l pot trimite.



#54 dalinas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 October 2009 - 08:08 PM

Vezi postareatimisoara, la Oct 20 2009, 12:08 PM, a spus:

Multumesc de raspuns.
Trebuie sa fac si Carnet de Munca, sau acest lucru nu mai este obligatoriu?
Fetele sunt angajate cu 6 ore/zi, una pe functia de asistent Vanzari iar cealalta ca si director de Vanzari (fiindca se mai ocupa si de altele legat de magazin).



Daca fetele au contract cu 6h/zi, nu au voie sa faca ore suplimentare, deci maxim 30 h/saptamana.

Aceasta postare a fost editata de dalinas: 28 October 2009 - 08:10 PM




#55 popandrei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 02 November 2009 - 12:56 PM

O persoana care are brevetul de marinar vrea sa se angajeze la o entitate din tara pe un post oarecare pe perioada in care el nu este plecat pe mare pentru a beneficia de asigurari.As dori sa stiu daca il pot angaja cu contract pe perioada nedeterminata si in timpul in care acesta este plecat pe mare sa il pontez in CFS sau sub ce forma se poate angaja?



#56 adyd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 09 March 2010 - 03:50 PM

Buna, in Codul Muncii se mentioneaza ca CIM se poate incheiea pe perioada determinata in conditii expres prevazute de lege.Va rog ajutati-ma cu cadrul legal. Am un CIM pe perioada determinata la care s-a facut prelungire printr-un act aditional tot pe perioada determinata. Mai am voie sa prelungesc pentru a doua oara contractul pe perioada determinata?Multumesc anticipat.



#57 Roxana Iacovici

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 10 March 2010 - 09:05 PM

conform art 80, alin 4, din Codul Muncii, "Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, dar numai inauntrul termenului prevazut la art 82, si de cel mult doua ori consecutiv"

conform art 80, alin 4, din Codul Muncii, "Intre aceleasi parti se pot incheia cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata succesive, dar numai inauntrul termenului prevazut la art 82" (24 de luni)

deci, mai este permisa o ultima prelungire, daca te incadrezi in total in perioada de 24 de luni.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 11 March 2010 - 09:29 AM




#58 adyd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 11 March 2010 - 08:07 AM

Multumesc mult de ajutor. O zi frumoasa in continuare.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 11 March 2010 - 09:29 AM




#59 denisa86

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 27 July 2010 - 04:52 PM

Stiu ca este o intrebare banala dar am zis sa intreb si sa nu mia stau cu acest dubiu.Am un contrcat pe durata determinata in perioada 01.02.2010-31.07.2010 cand inceteaza de exeplu acest contract? pe 31.07 sau pe 01.08? daca vreu prelungire ii facc cu 31.07 sau cu 01.08.2010?
Cum este corect sa scriu 01.08.2010-01.02.2010 sau 01.08.2010-31.01.2011/
Astept opinii
Va multumesc mult



#60 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2010 - 05:34 PM

inceteaza cu 01.08 fiindca 31.07 e ultima zi din contract, nu?
ii faci prelungire cu 01.08 fiindca atunci e prima zi in care nu ar mai lucra dupa 31.07
este corect 01.08.2010-31.01.2011 daca vrei sa nu mai lucreze incepand cu 01.02.2011, adica 31.01.2011 sa fie ultima din ctr nou/prelungire.

logic, nu ? :biggrin:

aaa, sa nu uit : vorbesti de un ctr de munca, da ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL