Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva imprt ( achizitie intracomunitara) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva imprt ( achizitie intracomunitara)

68 replies to this topic

#1 floringunea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 08 January 2007 - 05:30 PM

S-au facut la firma deja doua importuri din Germania. Transportatorul a venit direct la depozit doar cu factura facuta de furnizor cu o stampila a vamei. Atat. Intrebare : Cand calculez TVA-UL datorat si de declarat in decont folosesc cursul BNR din ziua cand mi-a venit marfa sau care curs ? Scrie undeva ? Va multumesc mult.



#2 roxi_iv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 January 2007 - 01:37 PM

sunt in aceeasi situatie. am intrebat ieri la administratie si au spus ca trebuie platit la trezorerie, dar nu stiu altceva nimic.




#3 john_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:contabilitate

Postat 09 January 2007 - 02:17 PM

Vezi postarearoxi_iv, la Jan 9 2007, 03:37 PM, a spus:

sunt in aceeasi situatie. am intrebat ieri la administratie si au spus ca trebuie platit la trezorerie, dar nu stiu altceva nimic.

Plata taxei pentru o achizitie intracomunitara va fi intotdeauna obligatia persoanei care efectueaza achizitia
si se face taxare inversa .
TVA inscrisa ca suma datorata in decont ,TVA inscrisa ca deductibila in acelasi decont si se mai trece si in declaratia recapitulativa pentru achizitii intracomunitare
www.traveluniqueplace.webs.com



#4 roxi_iv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 January 2007 - 02:22 PM

si termenul de plata al tva-ului aferent importului care este? 15 al lunii urmatoare sau trimestrial?



#5 edi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:baia mare

Postat 09 January 2007 - 02:42 PM

HOTĂRÂRE Nr. 1861 din 21 decembrie 2006 - Partea I
pentru modificarea și completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 1044 din 29 decembrie 2006

Cursul de schimb valutar
ART. 139^1
(1) Dacă elementele folosite la stabilirea bazei de impozitare a unui import de bunuri se exprimă în valută, cursul de schimb valutar se stabilește conform prevederilor comunitare care reglementează calculul valorii în vamă.
(2) Dacă elementele folosite pentru stabilirea bazei de impozitare a unei operațiuni, alta decât importul de bunuri, se exprimă în valută, cursul de schimb care se aplică este ultimul curs de schimb comunicat de Banca Națională a României sau cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectuează decontările, din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operațiunea în cauză.

Norme metodologice:

22. (1) Pentru livrările de bunuri și prestările de servicii, contractate și decontate în valută, baza de impozitare a taxei se determină prin convertirea în lei a valutei la cursul valutar stabilit de Banca Națională a României, sau cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectuează decontările, din data la care are loc faptul generator de taxă, sau, după caz, din data de 15 a lunii următoare în care a luat naștere faptul generator de taxă. În contractele încheiate între părți trebuie menționat dacă pentru decontări va fi utilizat cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României sau cursul de schimb al unei bănci comerciale. Pentru avansurile încasate, înainte de livrarea de bunuri sau prestarea de servicii, cursul de schimb valutar utilizat pentru determinarea bazei de impozitare a taxei utilizat este cursul de la data încasării avansului, dacă factura este emisă în data respectivă sau, după caz, cursul din data de 15 a lunii următoare celei în care a fost încasat avansul. În cazul încasării de avansuri înainte de livrarea de bunuri sau prestarea de servicii, cursul de schimb valutar utilizat pentru determinarea bazei de impozitare a taxei pe valoarea adăugată la data încasării avansurilor va rămâne neschimbat la data definitivării operațiunii.

Exemplu: O persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal încasează 1.000 euro drept avans pentru livrarea unui automobil de la o altă societate B. A va emite o factură către B la cursul de 3,5 lei/euro, valabil la data încasării avansului.
Baza de impozitare a TVA = 1.000 euro x 3,5 lei/euro = 3500 lei.
Taxa pe valoarea adăugată aferentă avansului = 3500 x 19% = 665 lei.
După o perioadă de 3 luni are loc livrarea automobilului, care costă 5.000 euro. Cursul din data livrării bunului este de 3,6 lei/euro. Baza de impozitare TVA se determină astfel:

[(1.000 euro x 3,5 lei/euro) + (4.000 euro x 3,6 lei/euro)] x 19% = 17.900 x 19% = 3401 lei

(2) Pentru livrări de bunuri sau prestări de servicii în interiorul țării, contractate în valută cu decontare în lei la cursul de schimb din data plății, diferențele de curs dintre cursul de schimb menționat în factura întocmită conform alin. (1) și cursul de schimb utilizat la data încasării, nu este considerat diferența de preț.



#6 ghitaachim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Alba Iulia

Postat 09 January 2007 - 03:04 PM

Foarte bine si f corect.
DAR am si eu o intrebare: care sunt "prevederile comunitare care reglementeaza calculul valorii in vama"? pt ca normele se refera doar la cazul de livrari si prestari de servicii, si nicidecum la importuri. La importuri ce facem?

PS Sunt putin derutat... :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de ghitaachim: 09 January 2007 - 03:06 PM




#7 floringunea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 09 January 2007 - 05:50 PM

Daca fac 4426 = 4427 10.000 ( adica taxare inversa ) cu tva-ul pe care mi-l calculez la import , ce mai platesc ?
Ca iese 0 din aceasta operatie la 4423. inchid 4427 : 4427=4426 10000.
Ce platesc la trezorerie ?
Cand devine exigibila taxa la un import ? In ziua importului ?






Vezi postareajohn_m, la Jan 9 2007, 04:17 PM, a spus:

Vezi postarearoxi_iv, la Jan 9 2007, 03:37 PM, a spus:

sunt in aceeasi situatie. am intrebat ieri la administratie si au spus ca trebuie platit la trezorerie, dar nu stiu altceva nimic.

Plata taxei pentru o achizitie intracomunitara va fi intotdeauna obligatia persoanei care efectueaza achizitia
si se face taxare inversa .
TVA inscrisa ca suma datorata in decont ,TVA inscrisa ca deductibila in acelasi decont si se mai trece si in declaratia recapitulativa pentru achizitii intracomunitare




#8 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 January 2007 - 06:36 PM

Vezi postareafloringunea, la Jan 9 2007, 05:50 PM, a spus:

Daca fac 4426 = 4427 10.000 ( adica taxare inversa ) cu tva-ul pe care mi-l calculez la import , ce mai platesc ?
Ca iese 0 din aceasta operatie la 4423. inchid 4427 : 4427=4426 10000.
Ce platesc la trezorerie ?
Cand devine exigibila taxa la un import ? In ziua importului ?


Nu platesti nimic TVA la import. Faci taxare inversa si il treci ca tva colectat si dedutibil.



#9 Cosmina P

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 11 January 2007 - 12:25 AM

Citeaza

Nu platesti nimic TVA la import. Faci taxare inversa si il treci ca tva colectat si dedutibil.

Da. Ok asta este in cazul in care se face achizitie intracomunitara intre doua firme inregistrate ca platitoare de TVA.
Intrebarea mea ar fi: daca firma din Romania este inregistrata ca platitoare de TVA iar cea din Germania - de exemplu - este neplatitoare de TVA, cum se face inregistrarea TVA-ului aferent facturii de achizitie intracomunitara? :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de Andreea`: 11 January 2007 - 03:37 PM




#10 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 11 January 2007 - 12:44 PM

O alta intrebare: pe facturile de achizitii intracomunitare intre doua firme platitoare de TVA (vorbesc de cazul clasic de achizitie marfa - foste importuri definitive de marfuri) emitentul din alt stat decat Romania, membru UE, ce mentiune trebuie sa treaca, referitor la regimul TVA, pentru ca la noi sa intre drept achizitie comunitara, cu taxare inversa? In afara de faptul ca sunt trecute codurile de TVA atat al meu cat si al lui?

Dar in caz de prestari servicii facute de firme straine (ex: o firma din Germania face pentru mine un studiu de piata), imi va factura cu TVA pe factura sau fara? Daca imi pune TVA pe factura, la mine se va include in costul studiului sau consider ca si cost doar baza lui de calcul (cea fara TVA) si pentru TVA 19% fac taxare inversa (aici e ceva ce nu pucsa, intrucat TVA pe factura lui ar fi doar 16%, nu corespunde cu cel din Romania). In plus, inainte, acestea se considerau servicii efectuate de nerezidenti si faceam si 16% retinere la sursa pentru impozit pe venit (in lipsa certificat de rezidenta fiscala). A aparut vreo schimbare in acest sens?

Multumesc anticipat pt raspunsuri. Informatia din norme m-a cam zapacit de cap, asa ca nu mai stiu nici ce credeam ca inainte imi era clar. Sper sa se ridice cat de curand ceata.



#11 Ale

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 11 January 2007 - 05:07 PM

Buna!

Sunt noua pe acest forum si incepatoare in ale contabilitatii, asa ca va rog sa aveti mila de mine daca spun vreo prostioara!

Am nevoie de ajutorul vostru sa ma lamuresc cu TVA -ul asta.
Cazul 1

In cazul importului intracomunitar de la o firma inreg. in scop de TVA intr-o tara UE, inteleg ca se face inregistrarea 4426=4427 cu val TVA. Bun, dar pe factura externa trebuie sa-mi apara TVA-ul?


Cazul 2
In cazul importului de marfa cu origine intracomunitara dar de la o firma extracomunitara (care nu e platitor de TVA in tara UE) ce mai fac? Ramane asa cum a fost pana acum? Ce fac cu TVA-ul? Factura externa trebuie sau nu sa contina TVA?

Va multumesc pentru ajutor,
Ale



#12 roxi_iv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 January 2007 - 05:13 PM

marfa achizitionata intercomunitar fara tva eu cum o vand? cu tva sau fara si e scriu pe factura?
Chiar nu poate sa ne lamureasca si pe noi cineva?



#13 Cosmina P

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 11 January 2007 - 05:20 PM

Vezi postareaAle, la Jan 11 2007, 05:07 PM, a spus:

Cazul 1

In cazul importului intracomunitar de la o firma inreg. in scop de TVA intr-o tara UE, inteleg ca se face inregistrarea 4426=4427 cu val TVA. Bun, dar pe factura externa trebuie sa-mi apara TVA-ul?

Pe factura furnizorului din Comunitate nu apare TVA-ul. Acesta trebuie sa mentioneze pe factura codul de TVA si sa va furnizeze o copie de pe "VAT Certificate"



#14 Ale

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 11 January 2007 - 08:33 PM

Vezi postareaCosmina P, la Jan 11 2007, 07:20 PM, a spus:

Vezi postareaAle, la Jan 11 2007, 05:07 PM, a spus:

Cazul 1

In cazul importului intracomunitar de la o firma inreg. in scop de TVA intr-o tara UE, inteleg ca se face inregistrarea 4426=4427 cu val TVA. Bun, dar pe factura externa trebuie sa-mi apara TVA-ul?

Pe factura furnizorului din Comunitate nu apare TVA-ul. Acesta trebuie sa mentioneze pe factura codul de TVA si sa va furnizeze o copie de pe "VAT Certificate"


Si in al doilea caz?



#15 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 11 January 2007 - 09:35 PM

cazul 2

Aceasta postare a fost editata de mihaela_lica: 11 January 2007 - 09:38 PM

lasa zilei de maine, grija zilei de maine...



#16 Ale

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 12 January 2007 - 01:56 PM

Deci pentru Cazul 2 nu banuieste nimeni nimic?

Si mai am o intrebare. Daca inregistrarea in primul caz al TVA-ului este 4426=4427 nu inseamna ca eu imi compensez niste bani pe care de fapt nu i-am platit? Accepta statul asa ceva?



#17 alinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 January 2007 - 03:00 PM

Vezi postareaAle, la Jan 12 2007, 01:56 PM, a spus:

Deci pentru Cazul 2 nu banuieste nimeni nimic?

Si mai am o intrebare. Daca inregistrarea in primul caz al TVA-ului este 4426=4427 nu inseamna ca eu imi compensez niste bani pe care de fapt nu i-am platit? Accepta statul asa ceva?

pai o sa-i platesti pe 25 ale lunii urmatoare cand depui decontul de TVA. Nu?



#18 sorin.vaslui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui

Postat 12 January 2007 - 05:29 PM

Vezi postarearoxi_iv, la Jan 9 2007, 02:22 PM, a spus:

si termenul de plata al tva-ului aferent importului care este? 15 al lunii urmatoare sau trimestrial?
N-ai citit mai sus ca e taxare inversa? Fiind achizitie intracomunitara(din Germania) si nu import cum mai spun unii pe aici, se aplica taxare inversa. TVA ded=TVA colectat, deci nu platesti nimic la stat.
Termenul de 15 se refera la data maxima la care trebuie furnizorul sa emita factura, adica exigibilitatea taxei. In caz contrar, aplici autofacturare.



#19 ggk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2007 - 08:54 PM

De fapt se plateste la livrare si nu la achizitie ca pana acum.

Aceasta postare a fost editata de ggk: 12 January 2007 - 08:55 PM




#20 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 12 January 2007 - 09:00 PM

Vezi postareaAle, la Jan 12 2007, 03:56 PM, a spus:

Si mai am o intrebare. Daca inregistrarea in primul caz al TVA-ului este 4426=4427 nu inseamna ca eu imi compensez niste bani pe care de fapt nu i-am platit? Accepta statul asa ceva?
Compensezi niste bani pe care de fapt nu i-ai platit,cu niste bani pe care de fapt nu i-ai incasat de la clienti.
Oricum vei plati aceasta suma pe masura vanzarii produselor,pt.ca la vanzare vei colecta TVA






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL