Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva imprt ( achizitie intracomunitara) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


tva imprt ( achizitie intracomunitara)

68 replies to this topic

#41 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 23 January 2007 - 03:52 PM

Vezi postareas_isabel, la Jan 22 2007, 10:31 AM, a spus:

Imi vajaie capul de atatea modificari!

Sa luam un caz ipotetic: Ma duc la Szeged si cumpar marfa din Metro, ca e mai ieftin ca la noi:
marfa 100E, TVA Ungaria 20%(ipotetic; nu stiu cat este) 20E, valoare factura=120E
Si banuiesc ca Merto nu imi va factura fara TVA.
Fac receptia: marfa 100E, 4426 20E si 4426=4427 cu diferenta de %TVA dintre tari (pentru ca am platit TVA-ul la furnizor), sau
marfa 100+20=120E si 4426=4427 cu 19% din 120?
Eu zic ca faci receptie pe valoare marfa la 100+20 si tva 19% pe 120 (TVA din tara externa de pe factura inclus in costul produsului)

1. Taxare inversa poti sa faci numai daca ti se comunica un cod de TVA valid si in plus faci dovada transportului din tara partenera membra UE in Romania. La un curs tinut de finante la Oradea pe tematica modificarilor aduse de Noul Cod fiscal, ei si-au dat cu parerea ca dovada transportului o poti face doar cu un document de transport valabil in acest sens (gen CMR). Insa daca faci transportul cu masina personala (la marfa de 100 euro, cazul nostru), ce transportator pui tu sa-ti faca doc. de transp? In cazul asta ei au zis ca se incadreaza la vanzare la distanta.

2. Din cate am inteles eu, taxare inversa, procedura clasica, se face daca furnizorul nu-si trece TVA-ul propriu pe factura, ci si el evidentiaza TVA ca fiind scutit in baza art x cod fiscal tara lor. Daca factura e cu TVA pe ea, atunci nu treci pe 4426 ci pe cost. Valoarea totala cu TVA-ul lui de pe factura devine baza de calcul, si la ea faci taxare inversa, in conditiile de mai sus. Nu bag mana in foc ca asa este, insa din experienta avuta cu parteneri externi iti spun ca la ei TVA de pe facturi emise de mine cu TVA este inclus in costuri. Au optiunea de a cere TVA platit in alte state prin nu stiu ce procedura, cu documentatia aferenta. Nu stiu daca asta se aplica si la noi.



#42 MariaNE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Harghita

Postat 23 January 2007 - 05:47 PM

O sa incerc sa formulez un raspuns asa cum cred eu ca ar fi logic.

La Metro in Ungaria cand ti se intocmeste factura si spui codul TVA care incepe cu RO, ar trebui sa nu se calculeze TVA 20% al Ungariei pentru ca "TVA se plateste de beneficiar in tara lui la cota lui".Si avand in vedere ca modificarile aduse la codul nostru fiscal sunt in mare parte copiate de la celelelte tari membre cred ca in si ei ar trebui sa factureze ca noi ,nuuu?




#43 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 23 January 2007 - 10:58 PM

Vezi postareaLET MIHAELA, la Jan 23 2007, 01:43 PM, a spus:

Ajutati-ma si pe mine, va rog: am inteles ce trebuie facut pentru achizitie intracomunitara, dar ce se intampla atunci cand fac import dintr-o tara care nu e membra UE? Unde platesc TVA-ul pe care il plateam pana acum la vama? si cum fac inregistrarea?
Va multumesc anticipat!


TVA-UL IL PLATESTI LA FINANCIAR PANA LA DATA DE 15 A LUNII URMATOARE

RESTUL...
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#44 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 23 January 2007 - 11:48 PM

Incerc sa exemplific cate ceva, dupa notite de curs, poate este cuiva de ajutor:
-regula : pentru livrari bunuri, daca partenerul furnizeaza cod valid TVA dintr-un stat membru, facturez fara TVA, daca nu are cod valid TVA facturez cu TVA 19%;

-pers.impozabile nu mai platesc TVA pt AIC sau importuri, ele fac doar inregistrarea 4426 = 4427 , evidentiind TVA-ul atat in registru de cumparari cat si in reg.de vanzari;

-taxarea : 1. taxare normala
2. taxare inversa
- TVA se percepe la consumatorul final;

-Ca sa stiu daca facturez cu TVA sau fara TVA trebuie sa raspund la 5 intrebari:
1. este partenerul persoana impozabila sau nu?
2. intra operatiunea in sfera TVA?
3. care este locul operatiunii?
4. exista scutiri?
5. cine plateste TVA?

Persoane : 1.impozabile –platesc TVA
2.neimpozabile- institutii publice (cu exceptii), biserici
3.impozabile scutite – operatii scutite fara drept de deducere :IMM -35000E [daca nu au intreg ex.fin. se imparte la nr.luni activitate], banci, institutii financiare, soc.asigurare,etc;
4.impozabile mixte - au si op.taxabile si op.scutite cu drept de deducere si op.scutite fara drept de deducere
5.partial impozabile – au pe langa activitatile neimpozabile si activ.economice care se impoziteaza;
6.persoane fizice

-AIC sub plafonul de 10000E sunt scutite la pers.impozabile scutite iar in cazul in care depaseste plafonul este obligata sa solicite inregistrarea ca platitor de TVA cf.art.153.1, cod ce va putea fi folosit numai in relatia cu partenerii UE; nu-l folosesc in tara, nu deduc TVA in tara; expira la sfarsitul anului urmator; vor plati TVA-ul;
-plafonul 10000E este cumulat la nivelul unui an, indiferent de tara;

-vanzare la distanta = cumparatorul este din stat membru si este pers.impozabila scutita sau pers.neimpozabila; fiecare stat are plafonul sau; in Ro plafonul pt parteneri UE este 35000E;
Daca livrarile la distanta ale unui ag.ec.roman sunt sub plafonul din statul membru, atunci, acesta factureaza cu TVA RO; in cazul in care am depasit plafonul trebuie sa ma inregistrez ca platitor TVA in acel stat, colectez TVA si-l platesc in tara respectiva;

exemple:
AIC
cazul I:
A din Ro si B din UK, ambii plTVA, bunurile pleaca de la B la A, indiferent cine le transporta cu conditia sa existe dovada iesirii din tara:
-locul livrarii bunurilor este locul unde se afla bunurile cu exceptia cand bunurile pleaca din tara si partenerul are cod valid TVA
-locul livrarii este considerat Ro si factura se face fara TVA; la AIC locul operatiunii este considerat locul unde ajung bunurile;
-A face autotaxare 4426 = 4427; cursul la data facturii
a) 1000 ₤ x 5lei –cursul cu care factureaza englezul =>TVA 5000x 19%
daca am import se foloseste cursul vamal
-pt AIC cursul la care TVA devine exigibil = data facturii
b) in cazul in care englezul nu-mi face factura pana pe 15 ale lunii urmatoare, ma autofacturez eu si cursul este de la data facturii mele cand TVA devine exigibil; cand vine factura de la furnizor scriu referiri la cealalta factura si viceversa;
-si englezul si romanul trec LIC (livrarea intracomunitara) si respectiv AIC pe declaratiile recapitulative

cazul II:
Idem dar bunurile raman in UK, nu se indeplineste conditia ca bunurile sa iasa din tara, deci B face fact.cu TVA 17,5% pe care A il poate recupera de la statul englez (exceptie: sa nu existe masuri de simplificare)

cazul III:
B are cod valid TVA UK, A este pers.impozabila scutita care nu a depasit 10000 E
-locul LIC este Anglia (nu a indeplinit conditia sa fie amandoi pl.TVA si opereaza regula generala) deci B face fact.cu TVA 17,5%
a) pt ca nu a depasit plafonul este scutit de plata TVA in Ro dar plateste TVA in UK pe care nu si-l recupereaza nefiind inregistrat ca pl.TVA; 371 = 401 cu val.TVA;
b) A depaseste plafonul (in baza de impozitare nu intra mijloace de trasport noi care se impoziteaza intotdeauna in tara unde intra, produsele accizabile cu acelasi regim);
b.1) A se inregistreaza ca pl.TVA in RO cf.art.153.1 (numai pt UE), locul LIC = Ro, factura fara TVA;
Pt A locul AIC este Ro deci plateste TVA 19% (317 = 4426; 4426 = 512)
A face declaratie recapitulativa;
b.2) A depaseste plafonul dar nu se inregistreaza => B face fact cu TVA 17,5% si A mai plateste si TVA 19% in Ro; nu-si poate recupera nici un TVA; face decl.recapitulativa;
-pers.fizice sau neimpozabile se comporta ca si pers.impozabile si pot sa recupereze TVA-ul aferent unui auto nou daca il vand in UE


LIC
cazul I:
A cod valid Ro livreaza bunuri lui B cod valid Po si bunurile circula (ies din tara);
-loc expeditie Polonia sau alta tara UE, A face factura fara TVA si scrie pa factura “ taxare inversa - scutit cu drept de deducere”, B plateste TVA in Po
-factura fara TVA in valuta – daca op.este scutita de TVA se poate face fact.in valuta;

cazul II:
Idem dar B este pers.impozabila scutita si nu are cod valid de TVA => A face fact cu TVA 19%;

cazul III :
B este pers.impozabila inregistrata special in Polonia (numai in relatia UE)
-A face fact fara TVA;

cazul IV:
A a depasit plafonul de vanzari la distanta din Po, B nu este persoana impozabila;
- A trebuie sa mearga sa se inregistreze in Po pt cod de TVA si o sa vanda in Po cu TVA polonez, platind TVA in Polonia;
a) daca A nu a depasit plafonul de vanzari la distanta din Po, face fact cu TVA 19%-Ro
b) daca a depasit plafonul, se inregistreaza, face fact cu TVA Po, isi deduce TVA in Po si plateste TVA in Po; analitic distinct 4427.Polonia

Livrarile si achizitiile sunt simple fata de servicii unde stabilirea locului operatiunii reprezinta, deseori, un efort imens de a stabili natura serviciului, regula generala, exceptiile la regula si exceptiile la exceptii....
sper sa nu fi gresit ceva, vedeti si voi
lasa zilei de maine, grija zilei de maine...



#45 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 24 January 2007 - 09:08 AM

multumim Mihaela de sinteza si de lamuriri,

Daca ai informatii si in ce priveste serviciile, m-ar ajuta foarte mult, intrucat lucrez si cu servicii si nu stiu exact ce si cum trebuie facut. Eventual pot sa dau detalii mai multe si putem continua pe mail: adresa mea gogataa@yahoo.com . Multumesc mult



#46 ana.stancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 04 February 2007 - 12:07 PM

am inteles care e faza cu taxare inversa la achizitii intracomunitare, am vazut cum se opereaza achizitiile in italia in contabilitate, dar ceea ce nu pricep e unde scrie in codul fiscal de chestia asta cu autotaxarea sau macar in norme, ca eu caut de la sfarzitul lui decembrie si nu gasesc articolul...

ma lamureste si pe mine cineva?
multam mult :lostit (13):
Optimistul: Paharul e pe jumatate plin.

Pesimistul: Paharul e pe jumatate gol.

Contabilul: Paharul e de doua ori mai mare decat ar trebui!


--------------------------------------------------------------------------------



#47 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 07 February 2007 - 05:58 PM

m-am uitat acum pe fuga dar nu am mai vazut
vezi de la art 150 -160
intr-unul din aceste articole scrie
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#48 valentinaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 08 February 2007 - 02:43 PM

Hm....va rog nu va infuriati!

In cazul achizitiei intracomunitare factura are o data , receptia o data ulterioara; deci eu primesc odata cu marfa si factura (emisa cu 6 zile inainte).La ce curs trebuie calculat pretul marfii? Cursul din data facturii sau din data receptiei? Inclin sa iau cursul din data receptiei, art 134.2 (2)a) insa ma deruteaza putin.
Voi cum faceti??

Multumesc



#49 MihaelaMM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2007 - 06:17 PM

Referitor la cursul valutar utilizat pentru stabilirea bazei de impozitare am urmatoarea nelamurire :
Firma de transport marfa din RO, presteaza servicii transport intracomunitar, client din RO deci factura cu TVA.
Art. 134.1 din CF zice ca faptul generator intervine la (..) data prestarii serviciilor.
Art. 134.2 din CF zice ca exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
Ce curs valutar se ia in calcul pentru stabilirea bazei de impozitare la emiterea facturii aferente prestatiei ( factura se emite dupa finalizarea transportului si descarcarea marfii la beneficiar ) ?
1. cv din data incarcarii ?
2. cv din data descarcarii ?
3. cv din data emiterii facturii ?



#50 noralooka

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 February 2007 - 03:55 PM

Va rog, ajutati-ma si pe mine! :lostit (13):
Sunt bebe-economist si m-am trezit cu o factura de achizitie intracomunitara cu valoare in Euro pe care este specificat ca "is free of VAT because of the German VAT law paragraph bla-bla-bla". Booon. Acu', d-na contabila a soc. mele habar n-are ce sa faca, cum s-o inregistreze, ca ea nu baga in acte valori in euro, cica! Si mi-a pasat-o mie, "sa invat", chipurile. Daca acolo se specifica treaba cu "free of VAT", pe noi ne obliga totusi la taxarea inversa (fiind platitori de TVA in Ro)? Eu cred ca nu. Si cum procedam la inregistrarea contabila? Plata urmeaza sa o facem in Euro, in luna mai.
Va multumesc mult pentru ajutor. :pullhair:



#51 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2007 - 12:45 PM

Vezi postareaMihaelaMM, la Feb 8 2007, 06:17 PM, a spus:

Referitor la cursul valutar utilizat pentru stabilirea bazei de impozitare am urmatoarea nelamurire :
Firma de transport marfa din RO, presteaza servicii transport intracomunitar, client din RO deci factura cu TVA.
Art. 134.1 din CF zice ca faptul generator intervine la (..) data prestarii serviciilor.
Art. 134.2 din CF zice ca exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
Ce curs valutar se ia in calcul pentru stabilirea bazei de impozitare la emiterea facturii aferente prestatiei ( factura se emite dupa finalizarea transportului si descarcarea marfii la beneficiar ) ?
1. cv din data incarcarii ?
2. cv din data descarcarii ?
3. cv din data emiterii facturii ?

Si eu m-am chinuit o vreme cu aceste intebari.Pe scurt, data exigibilitatii este intotdeauna data facturii ( indiferent daca livrarea sau prestarea sunt anterioare sau ulterioare datei de facturare).Deci se foloseste cursul din data facturii.Atentie factura trebuie sa fie datata cel mai tarziu in a 15 zi din luna urmatoare livrarii.Daca nu ,faci autofactura.Vezi si OMF 35/2007 despre formularul 300,unde sunt si exemple clare.
gabriela mihaela



#52 ina_cont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 17 February 2007 - 12:25 PM

Vezi postareanoralooka, la Feb 15 2007, 03:55 PM, a spus:

Va rog, ajutati-ma si pe mine! :lostit (13):
Sunt bebe-economist si m-am trezit cu o factura de achizitie intracomunitara cu valoare in Euro pe care este specificat ca "is free of VAT because of the German VAT law paragraph bla-bla-bla". Booon. Acu', d-na contabila a soc. mele habar n-are ce sa faca, cum s-o inregistreze, ca ea nu baga in acte valori in euro, cica! Si mi-a pasat-o mie, "sa invat", chipurile. Daca acolo se specifica treaba cu "free of VAT", pe noi ne obliga totusi la taxarea inversa (fiind platitori de TVA in Ro)? Eu cred ca nu. Si cum procedam la inregistrarea contabila? Plata urmeaza sa o facem in Euro, in luna mai.
Va multumesc mult pentru ajutor. :pullhair:
Referitor la taxarea inversa,a facut Mihaela Lica mai sus o sinteza foarte clara referitor la AIC si LIC.Tu esti obligata sa inregistrezi factura in lei la cursul facturii (asa cum ti-a spus Gabriela),in baza L 82 care spune ca in Romania contabilitatea se tine in moneda nationala,chiar daca ulterior o vei achita in euro;operatiunea ta de plata va fi reflectata in contabilitate tot in moneda nationala,cu diferentele de curs valutar aferente.
Count your life by friends,not years!



#53 dreamhouse

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 19 February 2007 - 11:25 AM

Va rog si eu sa ma ajutati: am factura Italia cu 08.02.2007, factura transport 09.02.2007, iar marfa a intrat in depozitul nostru in 12.02.2007.
La ce curs de schimb calculez baza de impozitare?
Va multumesc anticipat pentru ajutor.



#54 Jonica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 19 February 2007 - 11:44 AM

O clarificare (sa stiu daca am inteles bine): eu, ca firma de transport, achizitionez motorina in Comunitate. Pentru asta fac 4426 = 4427 si depun declaratia privind achizitiile intracomunitare?



#55 Jonica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 22 February 2007 - 12:26 PM

Aici nu mai raspunde nimeni? :lostit (13):



#56 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 24 February 2007 - 03:37 PM

Daca esti firma de transport si cumperi motorina in stainatate, pe aia o platesti cu TVA cu tot. In mod normal, TVA-ul acela ar trebui sa ti-l incluzi pe cheltuieli. Nu ai voie nici sa ti-l deduci si nici sa-ti faci la el taxare inversa.
Operatiunea in cauza nu este achizitie intracomunitara deoarece tu nu transporti motorina in Romania, nu asta este scopul. Ci il folosesti la transport.
Exista insa o modalitate de recuperare a TVA, conform directivei a 8-a, nu stiu exact procedura.



#57 MariaNE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Harghita

Postat 24 February 2007 - 03:48 PM

Pt.Citrom05. Am incercat pe net toate cautarile posibile si nu am gasit directiva a 8-a si nici directiva a 6-a.Daca le ai te rog posteaza chiar daca nu sunt traduse.



#58 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 24 February 2007 - 04:07 PM

Directiva a 6-a este legislatia europeana pe linie de TVA care se aplica in toate tarile membre ale Comunitatii Europene. In mod normal, Codul nostru fiscal pe linie de TVA este traducerea directivei a 6-a.
De Directiva a 8-a am auzit la un curs de TVA, dar mai multe amanunte nu stiu decat ca se poate gasi pe net in limba engleza si cred franceza.
Poate la Finante ar trebui sa te interesezi de recuperarea TVA platit in tarile membre UE.



#59 mircea42

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 March 2007 - 07:36 PM

Vezi postareas_isabel, la Jan 22 2007, 12:31 PM, a spus:

Imi vajaie capul de atatea modificari!

Sa luam un caz ipotetic: Ma duc la Szeged si cumpar marfa din Metro, ca e mai ieftin ca la noi:
marfa 100E, TVA Ungaria 20%(ipotetic; nu stiu cat este) 20E, valoare factura=120E
Si banuiesc ca Merto nu imi va factura fara TVA.
Fac receptia: marfa 100E, 4426 20E si 4426=4427 cu diferenta de %TVA dintre tari (pentru ca am platit TVA-ul la furnizor), sau
marfa 100+20=120E si 4426=4427 cu 19% din 120?

Pe siteul METRO Bulgaria explica ceva privind achizitia cu taxe 0 % si returnare de TVA ,mai uita-te si la scutirea/plata accizelor in UE conform codului fiscal si la necesitatea unei cereri prealabile la organul fiscal

Aceasta postare a fost editata de mircea42: 27 March 2007 - 07:40 PM




#60 monika.boros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:oradea

Postat 27 March 2007 - 08:34 PM

Vezi postareaJonica, la Feb 19 2007, 12:44 PM, a spus:

O clarificare (sa stiu daca am inteles bine): eu, ca firma de transport, achizitionez motorina in Comunitate. Pentru asta fac 4426 = 4427 si depun declaratia privind achizitiile intracomunitare?
sunt firme care se ocupa cu recuperarea TVA-ului achitat in strainatate.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL