Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva imprt ( achizitie intracomunitara) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


tva imprt ( achizitie intracomunitara)

68 replies to this topic

#21 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 13 January 2007 - 04:13 PM

Aici macar ne castigam cu ceva. Nu mai platesti TVA ca pana acum in Vama si tu stateai cu marfa in depozit si recuperai de la clienti treptat. Acum platesti TVA pe masura ce faci vanzari, e mai OK.
Sa traiti bine!



#22 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 15 January 2007 - 01:53 AM

:lostit (13):

Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#23 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2007 - 05:50 PM

Regulamentul CEE nr2913/1992 zice la nu stiu ce articol ca valoarea in vama a ecu (?) se ia dupa cursul din prima zi lucratoare a lunii octombrie a anului precedent si este valabil incepand cu 01.01 a anului urmator. Presupun ca astea sunt prevederile comunitare care reglementeaza calculul valorii in vama, la care face referire art.139-1 alin(1) din CF. :lostit (13):



#24 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2007 - 08:16 PM

Lamuriti-ma va rog, fiindca nu stiu daca este corect cum gandesc eu !!!
La import dintr-o tara care nu este membra UE , in vama nu se mai plateste tva si se face taxare inversa !
Dupa care, marfa pe care o am achizitionata din import, o vand in tara, unde am trei situatii:
- la persoane juridice platitoare de tva ( fac taxare inversa);
- la persoane juridice neplatitoare de tva ( am taxare normala, unde eu am tva colectat);
- la persoane fizice ( unde am taxare normala, cu tva colectat ).
Este corect ???? :lostit (13):

multumesc tuturor celor care imi vor raspunde !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#25 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 January 2007 - 09:13 PM

Livrarea este cu taxare normala indiferent catre cine.



#26 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2007 - 10:17 AM

multumesc ! :lostit (13):

deci , o concluzie :
- la achizitii din import sau din tara, este taxare inversa ;
- la livrare (indiferent ca este sau nu platitor de tva) am tva colectat .

:pullhair: :lnr (1):
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#27 anaid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 18 January 2007 - 12:18 AM

Va rog sa nu va suparati pe mine dar eu tot am nelamuriri.

Am achizitie intracomunitara, vine marfa, am si factura funizorului sa zicem 100 EUR.

1. La ce curs inregistrez eu in 371
2. Cum fac 4426=4427? Fac nota contabila pur si simplu sau trebuie sa mai fac si altceva care sa explice aceasta inregistrare?(ma refer la o explicatie pe hartie sau ceva de genul asta)
3. 4426=4427 trebuie facuta oricum sau doar atunci cand nu am factura de la furnizor pana pe 15 a lunii urmatoare?



#28 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 January 2007 - 11:45 AM

Vezi postareacristina5859, la Jan 17 2007, 10:17 AM, a spus:

- la achizitii din import sau din tara, este taxare inversa ;

din tara?? cred ca ai vrut sa zici UE.. :)

Deci recapitulare:

Import: TVA taxare inversa
Achizitie intracomunitara: TVA taxare inversa

Livrare intracomunitara: Scutit de TVA (conditionat cod TVA, doc. transport)
Export: Scutit de TVA (declaratie vamala de export)

Intern: ramane la fel ca pana acum



#29 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2007 - 07:39 PM

Vezi postareasdnr, la Jan 18 2007, 11:45 AM, a spus:

Vezi postareacristina5859, la Jan 17 2007, 10:17 AM, a spus:

- la achizitii din import sau din tara, este taxare inversa ;

din tara?? cred ca ai vrut sa zici UE.. :)

Deci recapitulare:

Import: TVA taxare inversa
Achizitie intracomunitara: TVA taxare inversa

Livrare intracomunitara: Scutit de TVA (conditionat cod TVA, doc. transport)
Export: Scutit de TVA (declaratie vamala de export)

Intern: ramane la fel ca pana acum


ai dreptate !!! :lostit (13): am scris o prostie !!! Imi cer mii de scuze pt eroare !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#30 LUMINITA VASILICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Deva

Postat 20 January 2007 - 11:00 AM

Am tot vazut la acest topic ca se vorbeste de taxare inversa la achizitii intracomunitare si, desi am tot cautat prin legislatie, nu am gasit textul care vorbeste despre aceasta posibilitate. Ma poate ajuta cineva sa-mi indice unde gasesc textul care reglementeaza aceasta taxare inversa?
Aceasta taxare inversa se aplica indiferent de natura/tipul bunurilor achizitionate?
Prin aplicarea acestei taxari inverse inteleg ca nu se datoreaza TVA la achizitii intracomunitare sau doar ca TVA de plata se compenseaza cu TVA deductibil?
Va multumesc anticipat pentru ajutor.



#31 LUMINITA VASILICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Deva

Postat 20 January 2007 - 11:04 AM

Am tot vazut la acest topic ca se vorbeste de taxare inversa la achizitii intracomunitare si, desi am tot cautat prin legislatie, nu am gasit textul care vorbeste despre aceasta posibilitate. Ma poate ajuta cineva sa-mi indice unde gasesc textul care reglementeaza aceasta taxare inversa?
Aceasta taxare inversa se aplica indiferent de natura/tipul bunurilor achizitionate?
Prin aplicarea acestei taxari inverse inteleg ca nu se datoreaza TVA la achizitii intracomunitare sau doar ca TVA de plata se compenseaza cu TVA deductibil?
Va multumesc anticipat pentru ajutor.



#32 LUMINITA VASILICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Deva

Postat 20 January 2007 - 01:14 PM

Am tot vazut la acest topic ca se vorbeste de taxare inversa la achizitii intracomunitare si, desi am tot cautat prin legislatie, nu am gasit textul care vorbeste despre aceasta posibilitate. Ma poate ajuta cineva sa-mi indice unde gasesc textul care reglementeaza aceasta taxare inversa?
Aceasta taxare inversa se aplica indiferent de natura/tipul bunurilor achizitionate?
Prin aplicarea acestei taxari inverse inteleg ca nu se datoreaza TVA la achizitii intracomunitare sau doar ca TVA de pl



#33 prutyi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 21 January 2007 - 05:33 PM

Vezi postareasdnr, la Jan 18 2007, 11:45 AM, a spus:

Vezi postareacristina5859, la Jan 17 2007, 10:17 AM, a spus:

- la achizitii din import sau din tara, este taxare inversa ;

din tara?? cred ca ai vrut sa zici UE.. :)

Deci recapitulare:

Import: TVA taxare inversa
Achizitie intracomunitara: TVA taxare inversa

Livrare intracomunitara: Scutit de TVA (conditionat cod TVA, doc. transport)
Export: Scutit de TVA (declaratie vamala de export)

Intern: ramane la fel ca pana acum

Sigur este taxare inversa la import? (Nu vorbesc de achizitie intracomunitara)

"Plata taxei la import
153. Art. 157, alin. (3) din Codul fiscal prevede că taxa pentru importuri de bunuri, cu
exceptia importurilor scutite de taxa se plateste la organul vamal, in conformitate cu
regulile in vigoare privind plata drepturilor de import.
154. (1) Totuși, art. 157, alin. (4), (5) și (6) din Codul fiscal oferă posibilitatea unei
persoane impozabile înregistrate în baza art. 153 din Codul fiscal de a plăti, pentru
anumite importuri și în anumite condiții, taxa datorate la import prin raportarea taxei
aferente bunurilor importate în decontul menționat în art. 1562 din Codul fiscal atât ca
taxă colectata cât și ca taxă deductibilă (aceasta din urmă, desigur, în limitele și în
condițiile fixate în art. 145, 1451, 1452 și 147 din Codul fiscal).
(2) Această modalitate de plată pentru TVA datorată pentru importuri este posibilă
numai dacă persoana impozabilă obține de la organele fiscale un certificat de
exonerare. Certificatul poate fi obținut numai pentru:
a) importul de masini industriale, utilaje tehnologice, instalatii, echipamente, aparate
de masura si control, automatizari, destinate realizarii de investitii ;
b) importul de masini agricole si mijloace de transport destinate realizarii de activitati
productive;
c) importul de materii prime si materiale consumabile care nu se produc sau sunt
deficitare in tara, stabilite prin normele metodologice, si sunt destinate utilizarii in
cadrul activitatii economice a persoanei care realizeaza importul.
155. (1) Persoana impozabilă înregistrată în baza art. 153 care efectuează importuri
de bunurile prevazute la pct. 154 poate solicita organelor fiscale competente să
elibereze un certificat de exonerare de la plata taxei către organele vamale.
Solicitarea eliberării acestui certificat se poate face numai de o persoană care nu are
obligații restante la buget, inclusiv impozite, taxe, contribuții, inclusiv contribuții
individuale ale angajaților și orice alte venituri la buget, cu excepția celor eșalonate
și/sau plătibile în rate.
(2) Pe baza certificatului prezentat de importator, organele vamale vor acorda liber de
vama fara sa solicite plata TVA la import. Procedura de acordare a certificatului de
exonerare de la plata la vamă a taxei este stabilită prin normele metodologice."

Eu de aici deduc ca nu fac 4426=4427, ci 4426=446 si platesc taxa la vama.



#34 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 January 2007 - 10:04 AM

"Norme metodologice:
81. (1) În scopul aplicării prevederilor art. 157 alin.(4) din Codul fiscal, organele vamale nu vor solicita plata taxei pe valoarea adăugată pentru importuri de bunuri persoanelor care fac dovada că sunt înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal. Nu se aplică aceste prevederi în cazul persoanelor care sunt înregistrate în scopuri de TVA pentru achiziții intracomunitare conform art. 1531 din Codul fiscal, care fac plata taxei în conformitate cu prevederile art. 157 alin.(3) din Codul fiscal.
(2) În cursul perioadei fiscale importatorii care sunt persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, reflectă taxa pe valoarea adăugată aferentă acestor importuri în jurnalele pentru cumpărări pe baza declarației vamale de import sau, după caz, a actului constatator emis de autortitatea vamală. Contabil, taxa aferentă importului se înregistrează concomitent atât ca taxă colectată cât și ca taxă deductibilă. În decontul de taxă pe valoarea adăugată, taxa se evidențiază atât ca taxă colectată, cât și ca taxă deductibilă în limitele și condițiile stabilite la art. 145, 146, 147 și 1471 din Codul fiscal."

Incearca sa platesti TVA in vama si spune-ne si noua daca reusesti. :lostit (13):

Si pt achizitii intracomunitare:

"Plata taxei la buget
Art. 157. - (1) Orice persoană trebuie să achite taxa de plată organelor fiscale până la data la care are obligația depunerii unuia dintre deconturile sau declarațiile prevăzute la art. 1562 și 1563.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), persoana impozabilă înregistrată conform art. 153 va evidenția în decontul prevăzut la art. 1562, atât ca taxă colectată, cât și ca taxă deductibilă, în limitele și în condițiile stabilite la art. 145-1471, taxa aferentă achizițiilor intracomunitare, bunurilor și serviciilor achiziționate în beneficiul său, pentru care respectiva persoană este obligată la plata taxei, în condițiile art. 150 alin. (1) lit. b)-g)."



#35 LUMINITA VASILICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Deva

Postat 22 January 2007 - 10:29 AM

Pentru SDNR
Multumesc de raspuns si sper ca nu te superi pe mine ca insist, dar, nefiind de specialitate economist sau contabil, vreau sa fiu sigura ca am inteles bine:
Din textul citat de tine inteleg ca la achizitiile intracomunitare se aplica acelasi sitem ca la achizitiile interne in ce priveste TVA, respectiv te inscrii cu un TVA de plata pentru achizitia facuta si, in cazul in care ai TVA de dedus, deduci acest TVA, astfel incat nu mai trebuie sa platesti TVA pentru achizitia facuta. Dar, daca nu ai TVA de dedus (total sau partial), va trebui sa platesti TVA aferenta achizitiei pentru care nu ai TVA de dedus?!?



#36 s_isabel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 22 January 2007 - 10:31 AM

Imi vajaie capul de atatea modificari!

Sa luam un caz ipotetic: Ma duc la Szeged si cumpar marfa din Metro, ca e mai ieftin ca la noi:
marfa 100E, TVA Ungaria 20%(ipotetic; nu stiu cat este) 20E, valoare factura=120E
Si banuiesc ca Merto nu imi va factura fara TVA.
Fac receptia: marfa 100E, 4426 20E si 4426=4427 cu diferenta de %TVA dintre tari (pentru ca am platit TVA-ul la furnizor), sau
marfa 100+20=120E si 4426=4427 cu 19% din 120?



#37 s_isabel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 23 January 2007 - 11:55 AM

Va rog! Cine ma ajuta?????
Eu banuiesc ca prima varianta este cea buna, dar nu sunt sigura.
Este cea mai simpla situatie posibila, dar nu este luata in discutie deloc.
Nimeni din vest nu s-a mai lovit de problema asta?
O parere, .... o idee, .... ceva acolo .......
Un expert in TVA ......



#38 LET MIHAELA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 January 2007 - 01:43 PM

Ajutati-ma si pe mine, va rog: am inteles ce trebuie facut pentru achizitie intracomunitara, dar ce se intampla atunci cand fac import dintr-o tara care nu e membra UE? Unde platesc TVA-ul pe care il plateam pana acum la vama? si cum fac inregistrarea?
Va multumesc anticipat!



#39 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 23 January 2007 - 02:29 PM

Isabel eu stiu ca daca dadea-i un cod valid de TVA se muta impunerea in Romania, adica partenerul din Ungaria iti facea factura fara TVA iar tu faceai taxare inversa.
Sa traiti bine!



#40 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 23 January 2007 - 02:32 PM

Mihaela asta gasesti pe forum, te incadrezi la art.157 din Codul fiscal (daca esti inregistrata in scopuri de TVA).
Sa traiti bine!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi


  • Google
Cometa SQL