Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva imprt ( achizitie intracomunitara) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


tva imprt ( achizitie intracomunitara)

68 replies to this topic

#61 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 29 March 2007 - 08:45 AM

Importatorii vor plati din nou TVA in vama
Wall-Street 29 Martie 2007


Firmele care deruleaza importuri (din tari non-UE, n.r.) vor plati, din nou,TVA aferent in vama, iar cele care deruleaza operatiuni intracomunitare vor depune o garantie in vama a TVA, potrivit unei propuneri a Finantelor, ca urmare a diminuarii incasarilor bugetare si a cresterii evaziunii fiscale.

"Ministerul Finantelor Publice propune aceasta masura pe baza informatiile furnizate de Autoritatea Nationala de Administrare Fiscala intrucat, modificarea de la 1 ianuarie 2007 a Codului Fiscal, care a eliminat sistemul de plata la vama a TVA pentru importurile din statele non-UE a dus la cresterea evaziunii fiscale, intrucat aceasta masura de relaxare fiscala a fost exploatata de unii importatori in interes propriu si in defavoarea bugetului de stat, situatie ce impune luarea unor masuri urgente", se arata intr-un comunicat al Finantelor citat de NewsIn.

Conform prezentarilor Finantelor, incasarile pe primele 16 zile din luna februarie au inregistrat scaderi drastice, in special la capitolul TVA, totalul veniturilor fiind jumatate din estimarile pentru aceasta perioada. Guvernul a estimat un deficit bugetar pentru 2007 de 2,8% din PIB.

Potrivit Ministerului, aceasta masura nu-i va afecta pe importatorii care in anul anterior au derulat importuri cu valori semnificative si indeplinesc criteriile pentru a obtine certificat de amanare a platii TVA.

Ministerul Finantelor Publice mai propune introducerea garantarii in vama a taxei pe valoarea adaugata, pana la prezentarea dovezii ca bunurile au fost livrate intr-un alt stat membru, pentru ca exista pericolul ca bunurile importate in regim de scutire de TVA, care urmeaza sa fie livrate intr-un stat UE, sa nu ajunga la destinatie ci sa fie plasate in economia subterana.

Romania are cel mai scazut nivel al veniturilor bugetare ca pondere in Produsul Intern Brut, circa 29%, dintre toate cele 27 de tari membre ale Uniunii Europene.



#62 anis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 03 April 2007 - 12:27 PM

As vrea sa intreb cum se procedeaza cu tva-ul aferent facturii de transport ( chelt accesorie a unei achizitii de marfuri din UE)?
Concret, am achizitii intracomunitare de 10.000 eur si factura de transport emisa cu tva de o soc din RO in val de 1.428 eur (1.200 baza+228 tva).
Valoarea de inreg a marfii va fi de 10.000 eur+1200 eur.
Pentru suma de 1900 eur (10.000 eur*19%)fac taxare inversa. Suma de 228 eur o inreg pe 4426?

anis



#63 frothalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia

Postat 13 April 2007 - 07:22 PM

In legatura cu cazul teoretic cu metro, daca acolo s-a facturat cu tva, eu am platit tva, in principiu ar trebui sa ma duc acolo sa imi fac reprezentanta si sa solicit rambursarea de TVA. Trebuie?!?!?!?
Daca eu introduc pe cost tva din facuras de acolo, fac taxare inversa la baza+tva de acolo?!?!?!? de ce?!?!?!?
cum declar???? adica trebuie sa fac decont special de tva????
andreea



#64 demi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 02 May 2007 - 09:12 PM

sa va dau un alt caz.este legat de criza incasarilor la buget despre care vorbea subsemnatul.
fac achizitie intracomunitare. sunt platitor tva, furnizorul este platitor tva din austria.
se aplica taxare inversa.corect?
dar intervine un ordin 22/o3.04.2007, care mi-l mentioneaza vama si trebuie sa achit tva in vama.
suma este foarte mare.nu stiu pe cine sa contactez sa ma lamureasca. mi se spune sa achit si apoi sa fac rambursare tva.
utilajele sunt in regim suspensiv in antrepozit vamal.
ordinul functioneaza din 15.04.2007-31.12.2008
ce ma sfatuiti ? sa cer un certificat de amanare la plata? doar m-am inregistrat ca platitor de buna voie special ptr aceasta operatiune.agectul este un pfa cu activitate agricola si utilajele nu pleaca in nici o economie subterana.
ma poate ajuta cineva?



#65 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 May 2007 - 09:35 AM

Vezi postareademi, la May 2 2007, 10:12 PM, a spus:

sa va dau un alt caz.este legat de criza incasarilor la buget despre care vorbea subsemnatul.
fac achizitie intracomunitare. sunt platitor tva, furnizorul este platitor tva din austria.
se aplica taxare inversa.corect?
dar intervine un ordin 22/o3.04.2007, care mi-l mentioneaza vama si trebuie sa achit tva in vama.
suma este foarte mare.nu stiu pe cine sa contactez sa ma lamureasca. mi se spune sa achit si apoi sa fac rambursare tva.
utilajele sunt in regim suspensiv in antrepozit vamal.

Ce treaba are vama cu achizitiile intracomunitare??
Nu se plateste nici un TVA pt ca nu mai exista vamuire pt tranzactii intracomunitare.
TVA in vama se plateste la importuri.

Poate furnizorul e din Austria, dar marfa vin din afara EU. In cazul asta e alta mancare de peste.



#66 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 09 May 2007 - 11:31 AM

un client a adus cu acte martie Fimport intracomunitar,s-a facut 390 si in aprilie are NIR si F cu o alta factura emisa in 28.03.2007 (NIR=05.04.2007).Nu are factura de transport si factura este achitata in aceiasi zi , credeti ca este oportun sa fac rectificativa la 390 si 300 , sau le prind in tr.II , daca cel din Bulgaria a raportat in Tr.1 si pana in iulie ma trezesc cu un control ce le spun ca a s-a plimbat cu marfa in masina personala o saptamana si a ajuns in tara pe 05.04.2007 ? :smile:



#67 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 09 May 2007 - 02:11 PM

caz concret: de la 15 aprilie, la import (din afara UE) se plateste TVA in vama. programul de conta imi trece in continuare 4426 = 4427. dupa cum le-am spus si lor, nu inregistrarea ma doare, ci faptul ca in continuare, importurile imi apar atat in jurnal cumparari, cat si in jurnal vanzari.....pai e corect?

uitati si raspunsul lor, oficial: "Modul vechi de lucru este in continuare valabil. Puteti folosi modulul si pentru stilul vechi de inregistrare . "

pai cum sa fac 4426 = 4427 cand eu platesc TVA in vama???? :smile:



#68 emy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 09 May 2007 - 02:15 PM

Noi (SRL platitor de TVA) am cumparat din Austria niste obiecte de inventar (valoare micuta =600 EUR), dar am primit factura cu TVA 20% pe care am achitat-o cu numerar. Din Codul fiscal am inteles ca-mi pot deduce TVA-ul, dar in cota de 19%, asa ca am inregistrat pe nir valoarea obiectelor de inventar, la care am calculat TVA 19% pe care am inteles ca-l pot deduce, iar diferenta dintre nir si factura am inregistrat-o pe cheltuieli. Am declarat pe Decl 300 la achizitii intracomunitare baza si TVA calculat de mine, pe care l-am dedus, dar nu am depus D390. Va rog sa-mi spuneti ce credeti voi ca trebuia sa fac! Nu am mai avut NICIODATA importuri/achizitii intracomunitare. Multumesc pentru orice comentariu.



#69 valentinaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 24 June 2007 - 12:38 PM

Am adus marfa din Cehia cu un transportator ceh, factura de transport fiind fara TVA. Contravaloarea transportului intra in pretul marfii si calculez TVA-ul aferent pe care-l inregistrez 4426=4427 (taxare inversa)??
Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL