Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Autorizatii, avize, licente firma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Autorizatii, avize, licente firma

caen autorizatii functionare
98 replies to this topic

#41 car.nico

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 September 2008 - 04:08 AM

Salut. Am o nelamurire . Pentru import materiale de constructii din UE imi trebuie licenta de import sau ceva acte necesare?
Si in afara de costul transportului se mai plateste ceva taxe in plus ?
Va multumesc anticipat.

Aceasta postare a fost editata de car.nico: 19 September 2008 - 04:09 AM




#42 bunicm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 September 2008 - 02:41 PM

Salutare,

Am si eu o intrebarica, evident: Ce autorizatii, avize sau licente, etc, etc. am nevoie pentru o firma software?
Codul CAEN este 6201: Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client).
Ne vom ocupa cu realizarea de site-uri si aplicatii online. Vrem sa deschidem un punct de lucru in alt oras.

Multumesc,
Claudiu.




#43 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 18 November 2008 - 01:44 PM

Una din firmele la care tin contabilitatea, cu obiect de activitate instalatii sanitare, va desfasura activitate periodica in Italia. A intalnit cineva situatia asta? Stie cineva ce demersuri trebuie facute pentru a fi in regula in Italia: autorizatii, instiintari?
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#44 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 18 November 2008 - 09:10 PM

Am avut o situatie similara. Sunt multe de povestiti. DAca vrei vorbim pe mess. sima _laura@yahoo.com



#45 aalina68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 07 January 2009 - 10:33 AM

Buna Ziua
Aveti cumva idee ce acte ar trebui sa detina un punct de lucru deschis pt activ de reparatii auto usoare , dpdv al sanatatii si securit la locul de munca, PSI si alte chestii probabil? Trebuie sa aiba afisat ceva anume? Plan de evacuare in caz de incendiu- daca da, de unde? Vreo norma de mediu?Punctul de lucru este declarat la Of Com Buc, este inreg la Ad Fisc a jud Iasi, are sub 5 angajati.
Sau imi puteti indica institutiile unde ar trebui sa intreb?
Va multumesc frumos
Alina



#46 Andrei84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 January 2009 - 11:53 AM

Buna ziua si eu am exact aceleasi intrebari legate de o firma de web design si software



#47 Petrea Jitaru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 January 2009 - 02:49 PM

Buna ziua,
As dori sa supun discutiei o tema cred eu interesanta.
Obiectul de activitate al societatii: contabilitate.
Actionari: doua persoane fizice: una expert contabil, cealalta doar asociat cu 45%.
Administratorul societatii este expertul contabil
Nici una din persoane nu este angajata a firmei, incasand doar dividende.
Intrebarea ar fi:
Trebuie sa existe un act juridic (care ar fi acela) prin care asociatul poate semna spre exemplu contracte comerciale, sau incasa contravloarea facturilor, fara a fi angajat? In actul constitutiv datorita restrictiilor CECCAR doar expertul contabil este administrator.



#48 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 25 January 2009 - 01:08 PM

nu, in Actul constitutiv se mentioneaza ca administratorul reprezinta societatea fata de terti.
pentru ca si asociatul care nu-i administrator sa poate face acte in numele firmei(semna pe facturi, incasa bani, etc), administratorul poate decide(decizie interna), ca "pana la angajarea unei persoane in functia de..., aceasta functie va fi indeplinita de catre .........., asociat la .........., avand urm,atoarele drepturi si obligatii:.............".
Bea



#49 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 26 January 2009 - 02:36 PM

la un bar vreau sa vand cornuri si sa fac sandwich-uri. ce cod caen ar trebui sa adaug si cum procedez pt autorizare?
dar pt biliard. e joc distractiv nu de noroc si am gasit doar caen pt jocuri de noroc si pariuri. la 9329 alte activitati recreative si distractive s-ar incadra?



#50 Crissuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 15 February 2009 - 08:52 PM

Buna seara

Sunt in fata unui fapt implinit daca pot spune asa si anume externalizarea serviciilor. Societatea la care lucrez doreste ca eu sa-mi infiintez un srl (nu PFA)pentru a putea efectua serviciile de contabilitate. Mentionez ca nu sunt expert contabil sau consultant fiscal. Intrebarea mea se refera la ce conditii trebuiesc sa indeplinesc pentru a putea infiinta un srl cu obiect de activitate servicii de contabilitate in conditiile in care nu sunt expert contabil sau consultant fiscal?
Multumesc.



#51 keesha1978

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 15 February 2009 - 09:15 PM

Ca sa poti sa infiintezi o societate cu profil de activitate-contabilitatea, trebuie in primul rand sa fii membru CECCAR-expert contabil sau contabil autorizat. Daca vrei totusi, trebuie sa cauti un expert contabil care sa fie administratorul societatii si sa aiba majoritatea partilor sociale. Tu poti fi asociat minoritar.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 February 2009 - 03:28 PM




#52 Crissuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 15 February 2009 - 09:44 PM

Am inteles. Dar daca la infiinatre pana obin avizul CECCAR si pot functiona din punct de vedere legal am un expert contabil ca asociat cu 51% din partile sociale si ulterior el imi cesioneaza o parte din partile sociale astfel incat eu sa devin majoritar mai pot functiona in aceste conditii?



#53 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2009 - 09:48 PM

Expertul contabi trb sa fie majoritar, daca va cedeaza dumneavoastra 2 procente si el ramane cu 49 si dumneavoastra cu 51 si nu sunteti expert , numai puteti functiona.



#54 Crissuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 15 February 2009 - 09:53 PM

Deci SRL nu se poate in variantele incercate de mine...dar cu un pfa pot presta servicii contabile sau prelucrare automata date si la bilant fac un contract cu un expert sa-mi vizeze bilantul? Imi mai trebuie avizul CECCAR ca sa-mi pot infiinta pfa cu obiect de activitate contabilitatea?



#55 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 15 February 2009 - 09:58 PM

Legea specifica :
Contabilitatea se conduce de conducatorul compartimentului financiar contabil(Director Ec angajat cu contract de munca), sau de societati sau persoane membre Ceccar ,
Poti sa-ti faci Societate 51 % expert contabil, pana vei obtine tu aceasta calitate , in caz contrar nu poti profesa decat cu contract de munca .
Succes !



#56 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2009 - 10:08 PM

Puteti si asa sa faceti srl sau pfa dar pe contabilitate primara.
nu puteti intocmi bilanturi pentru acestea va trebui sa faceti un contract cu un expert contabil care sa vi le vizeze.



#57 Crissuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 15 February 2009 - 10:13 PM

In regula. Si cum procedez? NU ma lovesc tot de CECCAR pentru avizarea desfasurarii serviciilor de ctb cf CAEN clasa 69? Sau ce varianta am de infintare?



#58 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2009 - 10:26 PM

Nu stiu exact ce caen va trebuie , dar stiu sigur ca puteti face srl pentru conta primara sau cum mai zic unii prelucrare de date.si in acest caz nu va lovitii de CECCAR .deoarece pe conta primara nu puteti intocmi bilanturi ci doar introduce actele si pregatirea lor pentru inchiderea finala.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 15 February 2009 - 10:28 PM




#59 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 16 February 2009 - 01:03 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Feb 15 2009, 10:26 PM, a spus:

Nu stiu exact ce caen va trebuie , dar stiu sigur ca puteti face srl pentru conta primara sau cum mai zic unii prelucrare de date.si in acest caz nu va lovitii de CECCAR .deoarece pe conta primara nu puteti intocmi bilanturi ci doar introduce actele si pregatirea lor pentru inchiderea finala.
Eu stiu patru astfel de societati , dar nu m-am interesat sa vad ce CAEN au !



#60 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 16 February 2009 - 04:21 PM

Societatile de consultanta ( conta primara) nu pot semna Bilanturi,
societatile direct implicate trebuie sa aibe contract cu expertul , desi e ilegal si asa ,ma rog ,
NU MAI EXISTA CERTIFICARE BILANT.

Contabilitatea trebuie condusa legal. Daca totusi exista societati de contabilitate primara ( Consultanta ) trebuie sa conlucreze pe
parcursul anului cu un expert ca la final sa semneze Bilanturile.

Mai dificil sa semnezi bilanturi fara sa verifici contabilitatea .

CAEN Consultanta pentru afaceri si management : 7022
CAEN Contabilitate si Audit 6920

Aceasta postare a fost editata de doiny: 16 February 2009 - 04:24 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL