Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reevaluare mijloc fix - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


reevaluare mijloc fix

mijloace fixe alte probleme contabile cladire mijloc fix
265 replies to this topic

#21 magda_23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 November 2007 - 03:08 PM

Vezi postareazsuzsi, la Nov 27 2007, 02:33 PM, a spus:

dar la finante de ce trebuie raportata ???????


nu la finante, la impozite si taxe locale



#22 raccone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 03 December 2007 - 09:26 AM

Chiar nu mai are nimeni nicio parere in aceasta problema?




#23 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 04 December 2007 - 12:04 PM

Am urmatorul caz:
Valoare initiala: 10.000 lei
Valoare dupa reevaluare: 8.000 lei
Cum inregistrez contabil acest lucru?
Mersi mult.



#24 john_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:contabilitate

Postat 04 December 2007 - 12:19 PM

Vezi postareaadry69, la Dec 4 2007, 02:04 PM, a spus:

Am urmatorul caz:
Valoare initiala: 10.000 lei
Valoare dupa reevaluare: 8.000 lei
Cum inregistrez contabil acest lucru?
Mersi mult.
105 ,,Rezerve din reevaluare"=212/3/4 Ct.de imobilizari 2.000

Aceasta postare a fost editata de john_m: 04 December 2007 - 12:20 PM

www.traveluniqueplace.webs.com



#25 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 04 December 2007 - 12:23 PM

Atit? Nu am treaba cu amortizarea?
Multumesc mult.



#26 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 04 December 2007 - 03:16 PM

Concret, am urmatoarea situatie:

Valoare initiala: 10.000 lei
Amortizare: 1.889 lei
Valoare neamortizata: 8.111 lei
Valoare justa (a evaluatorului): 8.812

Imposibil sa nu trebuiasca sa inregistrez amortizarea...
Ma poate ajuta cineva, va rog?
Multumesc.



#27 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 04 December 2007 - 03:36 PM

da trebuie corectata procentual si amortizarea
elma



#28 john_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:contabilitate

Postat 04 December 2007 - 03:57 PM

Vezi postareaadry69, la Dec 4 2007, 05:16 PM, a spus:

Concret, am urmatoarea situatie:

Valoare initiala: 10.000 lei
Amortizare: 1.889 lei
Valoare neamortizata: 8.111 lei
Valoare justa (a evaluatorului): 8.812

Imposibil sa nu trebuiasca sa inregistrez amortizarea...
Ma poate ajuta cineva, va rog?
Multumesc.
Trebuie inregistrata si amortizarea desigur dar in exemplul tau de mai sus nu era amortizarea.

2813=2131 cu valoarea amortizata respectiv 1889
Se calculeaza cresterea sau descresterea valori juste fata de valoarea neta
contabila:
10.000-1.889=8.111- valoarea neta contabila
In acest caz rezulta o crestere de valoare

8.812-8.111=701-diferenta de reevaluare

2131=1058 701 -diferenta de reevaluare

Valoarea reevaluata se amortizeaza pe durata de utilizare ramasa.

Aceasta postare a fost editata de john_m: 04 December 2007 - 03:58 PM

www.traveluniqueplace.webs.com



#29 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 04 December 2007 - 04:24 PM

Multumesc foarte mult!



#30 frothalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia

Postat 08 January 2008 - 01:57 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Jul 30 2007, 05:33 PM, a spus:

Reevaluarea imobilizarilor corporale este reglementata de Ordin 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, art.108-113:
7.2.5.1. Reevaluarea imobilizarilor corporale
108. - (1) Entitatile pot proceda la reevaluarea imobilizarilor corporale existente la sfarsitul exercitiului financiar, cu reflectarea in contabilitate a rezultatelor acesteia.
(2) In cazul efectuarii reevaluarii imobilizarilor corporale, acest lucru trebuie prezentat in notele explicative, impreuna cu elementele supuse reevaluarii, metoda prin care s-au calculat valorile prezentate, precum si elementul afectat din contul de profit si pierdere.
109. - (1) Reevaluarea imobilizarilor corporale se face la valoarea justa de la data bilantului. Valoarea justa se determina pe baza unor evaluari efectuate, de regula, de profesionisti calificati in evaluare, membri ai unui organism profesional in domeniu, recunoscut national si international.
……………………………………

sa intelegem ca ne putem face singurei reevaluari ale imobilizarilor?!?!?!?
andreea



#31 iliutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 21 January 2008 - 01:50 PM

Imi puteti spune, va rog, ce intelegeti voi din urmatorul articol din Codul Fiscal?

33. Valoarea fiscala reprezinta:

c) pentru mijloace fixe amortizabile si terenuri - costul de achizitie, de productie sau valoarea de piata a mijloacelor fixe dobândite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, la data intrarii în patrimoniul contribuabilului, utilizata pentru calculul amortizarii fiscale, dupa caz. În valoarea fiscala se includ si reevaluarile contabile efectuate potrivit legii. În cazul în care se efectueaza reevaluari ale mijloacelor fixe amortizabile care determina o descrestere a valorii acestora sub costul de achizitie, de productie sau al valorii de piata a mijloacelor fixe dobândite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz, valoarea fiscala ramasa neamortizata a mijloacelor fixe amortizabile se recalculeaza pâna la nivelul celei stabilite pe baza costului de achizitie, de productie sau a valorii de piata a mijloacelor fixe dobândite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz. În situatia reevaluarii terenurilor care determina o descrestere a valorii acestora sub costul de achizitie sau sub valoarea de piata a celor dobândite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz, valoarea fiscala este costul de achizitie sau valoarea de piata a celor dobândite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz."



#32 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 21 January 2008 - 07:55 PM

Vezi postareailiutza, la Jan 21 2008, 01:50 PM, a spus:

Imi puteti spune, va rog, ce intelegeti voi din urmatorul articol din Codul Fiscal?

33. Valoarea fiscala reprezinta:

c) pentru mijloace fixe amortizabile si terenuri - costul de achizitie, de productie sau valoarea de piata a mijloacelor fixe dobândite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, la data intrarii în patrimoniul contribuabilului, utilizata pentru calculul amortizarii fiscale, dupa caz. În valoarea fiscala se includ si reevaluarile contabile efectuate potrivit legii. În cazul în care se efectueaza reevaluari ale mijloacelor fixe amortizabile care determina o descrestere a valorii acestora sub costul de achizitie, de productie sau al valorii de piata a mijloacelor fixe dobândite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz, valoarea fiscala ramasa neamortizata a mijloacelor fixe amortizabile se recalculeaza pâna la nivelul celei stabilite pe baza costului de achizitie, de productie sau a valorii de piata a mijloacelor fixe dobândite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz. În situatia reevaluarii terenurilor care determina o descrestere a valorii acestora sub costul de achizitie sau sub valoarea de piata a celor dobândite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz, valoarea fiscala este costul de achizitie sau valoarea de piata a celor dobândite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz."
Deci daca reeval cf.legii si ai descrestere de valoare, amortizarea fiscala ramane aceeasi ca si inainte de reevaluare.
%%%




***



#33 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 21 January 2008 - 08:12 PM

Si impozit la bugetul local platesti la valoarea nediminuata.
%%%




***



#34 iliutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 22 January 2008 - 09:54 AM

ok, multumesc de raspuns.

Am urmatorul caz:

Cost achizitie = 1000
Amortizare = 800
Valoare ramasa=200

Valoare justa stabilita de evaluator = 300.

In acest caz eu consider ca am o crestere de valoare de 100. Cf legii se pare ca nu o sa inregistrez nimic din punct de vedere fiscal deoarece fata de costul de achizitie de 1000 am o descrestere de 700 (1000-300). Chiar nu inteleg sensul acestei prevederi.

Astept alte pareri...



#35 ddumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 22 January 2008 - 07:19 PM

Cand se foloseste contul 291x "Ajustari pentru deprecierea imobilizarilor corporale"? Unele surse de pe net sustin ca se folosesc formulele:
- daca la reevaluarea curenta rezulta minus de valoare iar la reevaluarea anterioara a rezultat un plus de valoare inregistrat in contul 105 se foloseste
6813 - 291x = diferenta dintre minusul de valoare si soldul contului 105
- daca la reevaluarea curenta rezulta plus de valoare iar la reevaluarea anterioara a rezultat un minus de valoare inregistrat in contul 105 se foloseste
291x - 7813 = diferenta dintre plusul de valoare si soldul contului 105
Aceste formule nu se regasesc in monografia publicata de ANAF "Reflectarea in contabilitatea agenților economici a rezultatelor operațiunii de reevaluare a imobilizărilor corporale în conformitate cu reglementările contabile aprobate prin Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 94/2001 și Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 306/2002" care se gaseste la adresa http://www.mfinante....outati/ex_1.htm
Este adevarat ca astazi este in vigoare OMF nr. 1752 din 17 noiembrie 2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, dar nu am gasit diferente din acest punct de vedere (subsectiunea 7.2.5.1 : Reevaluarea imobilizărilor corporale) fata de OMF 306/2002.
Va multumesc.



#36 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 23 January 2008 - 12:59 PM

parerea mea este ca respectivele conturi nu au nivi o legatura cu reevalarea prin 105, ele se folosesc la inventarierea patrimoniului cu ocazia intocmirii situatiilor anuale pentru determinarea valorii juste ( in cazul ca nu am facut reevaluare)



#37 simonik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 29 January 2008 - 09:10 AM

Cum se inregistreaza reevaluarea unui imobil si ce implicatii are asupra amortizarii?

Val ct la 31.12.2007 74.328 lei

Val amort la 31.12.2007 9.312 lei

Val reevaluata la 31.12.2007 303.300 lei

Diferenta reev. 228.972 lei

DA = 600 luni

D ramasa = 534 luni
simonik



#38 ddumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 30 January 2008 - 09:59 PM

Vezi postareasimonik, la Jan 29 2008, 09:10 AM, a spus:

Cum se inregistreaza reevaluarea unui imobil si ce implicatii are asupra amortizarii?

Val ct la 31.12.2007 74.328 lei

Val amort la 31.12.2007 9.312 lei

Val reevaluata la 31.12.2007 303.300 lei

Diferenta reev. 228.972 lei

DA = 600 luni

D ramasa = 534 luni
Inteleg ca durata normata de functionare este de 600 luni = 50 ani.
Din cate am inteles, problema reevaluarii este destul de complicata. Astfel:
In OMF nr. 1752 din 17 noiembrie 2005 se zice ca sunt 2 metode de tratare a amortizarii cumulata (valoarea amortizata):
"SUBSECȚIUNEA 7.2.5.1: Reevaluarea imobilizărilor corporale
109.
(2)La reevaluarea unei imobilizări corporale, amortizarea cumulată la data reevaluării este tratată în unul din următoarele moduri:
a)recalculată proporțional cu schimbarea valorii contabile brute a activului, astfel încât valoarea contabilă a activului, după reevaluare, să fie egală cu valoarea sa reevaluată.
Această metodă este folosită, deseori, în cazul în care activul este reevaluat prin aplicarea unui indice;
[Metoda de reevaluare bazată pe valori brute] sau
b)eliminată din valoarea contabilă brută a activului și valoarea netă, determinată în urma corectării cu ajustările de valoare, este recalculată la valoarea reevaluată a activului.
Această metodă este folosită, deseori, pentru clădirile care sunt reevaluate la valoarea lor de piața.
[Metoda de reevaluare bazată pe valori nete]"
De asemenea, se reevalueaza valoarea ramasa la data reevaluarii:
109._
(1)Reevaluarea imobilizărilor corporale se face la valoarea justă de la data bilanțului.

De unde inteleg ca se inlocuieste valoarea ramasa la 31.12.2007 cu o valoare data de un expert.
In practica, la firma unde lucrez, un expert a folosit metoda costului de inlocuire, metoda declarata in lucrarea sa, deci ma gandesc ca o fi si asta legala. Aceasta metoda inlocuieste valoarea de inventar cu una noua, data de expert, ca in cazul tau. Deoarece din urma reevaluarii rezulta un plus de valoare, am facut urmatoarele inregistrari, valabile doar daca la reevaluarea precedenta ( pentru ca reevaluarile la cladiri se fac din 3 in 3 ani !) nu a rezultat un minus de valoare:
1. 212 - 105 : 288.972 lei = 303.300 lei - 74.328 lei [diferenta aferenta valorii de inventar = valoarea reevaluata - valoarea de inventar]
2. se calculeaza coeficientul de reevaluare : 303.300 lei / 74.328 lei = 4,080562
3. se calculeaza valoarea amortizata actualizata: 9.312 lei x 4,080562 = 37.998,19 lei
4. se inregistreaza diferenta aferenta valorii amortizate:
105 - 2812 : 28.686,19 = 37.998,19 lei - 9.312 lei [diferenta aferenta valorii amortizate = valoare amortizata actualizata - valoare amortizata]
In cazul general sunt 4 cazuri:
1. daca din reevaluare a rezultat un plus de valoare si anterior NU s-a constatat un minus de valoare
2. daca din reevaluare a rezultat un plus de valoare si anterior s-a constatat un minus de valoare
3. daca din reevaluare a rezultat un minus de valoare si anterior NU s-a constatat un plus de valoare
4. daca din reevaluare a rezultat un minus de valoare si anterior s-a constatat un plus de valoare
Care sunt inregistrarile in cazurile 3 si 4 nu stiu, ca de asta am intrebat mai sus (respectiv folosirea contului 2191).
Ce nu mai stiu este tratarea amortizarii din punct de vedere al impozitului pe profit, respectiv daca amortizarea suplimentara este deductibila la calculul impozitului pe profit.
Sper ca am fost de folos.



#39 levi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Reghin

Postat 31 January 2008 - 08:20 AM

Conform Normelor Codului fiscal eu inteleg ca sunt deductibile diferentele din reevaluare

Punct 71.5. Pentru determinarea valorii fiscale în cazul transferurilor terenurilor cu valoare contabilã, precum si pentru determinarea valorii fiscale rãmase neamortizate în cazul mijloacelor fixe amortizabile evidenþiate în sold la 31 decembrie 2003, în valoarea de intrare fiscalã se includ si reevaluãrile efectuate, potrivit legii, pânã la acea datã.

Pentru determinarea valorii fiscale a terenurilor, respectiv a valorii fiscale rãmase neamortizate în cazul mijloacelor fixe amortizabile, vor fi luate în calcul si reevaluãrile contabile efectuate dupã data de 1 ianuarie 2007, precum si partea rãmasã neamortizatã din reevaluãrile contabile efectuate în perioada 1 ianuarie 2004 - 31 decembrie 2006,
evidentiate la data de 31 decembrie 2006.


Nu se recupereazã prin intermediul amortizãrii fiscale reevaluãrile contabile efectuate dupã data de 1 ianuarie 2004 la mijloacele fixe amortizabile care nu mai au valoare fiscalã rãmasã neamortizatã la data reevaluãrii.



#40 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 02:19 PM

Diferenta de amotizare calculata la valoare fiscala initiala si cea calculata la valoarea contabila cum se inregistreaza in 681 nedeductibil ? Afectez imp pe profit...

Daca reevaluarea o efectuez la 15 februarie ...deranjez pe cineva...
Si in bilant il las la valoare nereevaluata ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL