Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deducere personala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


deducere personala

156 replies to this topic

#21 lilly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2007 - 03:23 PM

180 RON
lilly



#22 mariai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 10 December 2007 - 10:24 AM

Vezi postareadana_cz, la Sep 18 2007, 01:43 PM, a spus:

Nu se fractioneaza in functie de norma, ci o acorzi integral (desigur, in limita venitului realizat).
Am si eu o intrebare
Daca am un nou angajat ,angajat cu mijlocul luni, in prima jumatate a luni nu a lucrat nicaieri eu ii acord ded personala integral sau proportional cu nr de zile lucrate?




#23 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 10 December 2007 - 05:20 PM

Vezi postareamariai, la Dec 10 2007, 10:24 AM, a spus:

Vezi postareadana_cz, la Sep 18 2007, 01:43 PM, a spus:

Nu se fractioneaza in functie de norma, ci o acorzi integral (desigur, in limita venitului realizat).
Am si eu o intrebare
Daca am un nou angajat ,angajat cu mijlocul luni, in prima jumatate a luni nu a lucrat nicaieri eu ii acord ded personala integral sau proportional cu nr de zile lucrate?




se acorda integral



#24 micaconta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 December 2007 - 07:34 AM

buna
am si eu o intrebare, sau mai degraba o nelamurire....inainte de toate va spun ca nu sunt contabila sau altceva de gen fiscal....
as vrea sa stiu cum este cu aceasta deducere personala? in mintea mea deducere se opreste din salariu daca ai pe cineva in intretinere..... daca nu este asa va rog sa ma corectati :smile:

asadar, la un salariu brut de 1725 ron, am un venit net de 1432 ron, o deducere de 160 ron.....nu inteleg de ce mi se opresc din salariu acesti 160 ron???? mentioneaz ca nu sunt casatorita, nu am copii si nici alte persoane in intretinere....

unde se duc banii astia?

multumesc pt intelegere...



#25 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 11 December 2007 - 12:00 PM

Vezi postareamicaconta, la Dec 11 2007, 09:34 AM, a spus:

buna
am si eu o intrebare, sau mai degraba o nelamurire....inainte de toate va spun ca nu sunt contabila sau altceva de gen fiscal....
as vrea sa stiu cum este cu aceasta deducere personala? in mintea mea deducere se opreste din salariu daca ai pe cineva in intretinere..... daca nu este asa va rog sa ma corectati :smile:
asadar, la un salariu brut de 1725 ron, am un venit net de 1432 ron, o deducere de 160 ron.....nu inteleg de ce mi se opresc din salariu acesti 160 ron???? mentioneaz ca nu sunt casatorita, nu am copii si nici alte persoane in intretinere....
unde se duc banii astia?
multumesc pt intelegere...


Acesti bani nu se retin din salariu,suma respectiva se deduce din baza impozabila atunci cand se calculeaza impozitul pe salariu(pe venitul din salariu).E o suma 'teoretica',se utilizeaza doar la calculul impozitului,.Deci cu aceasta suma nu salariul ti se diminueaza ci impozitul care ti se retine din salariu . Daca ti s-ar opri ceva din salariu,s-ar numi retinere.Retinerile ,cum sunt contributiile proprii de asigurari sociale si impozitul pe salariu ,se scad =se retin din salariul brut si asa iti ramane cel net iar din salariul net mai pot fi retinute in anumite cazuri si alte sume,debite,imputari,samd .. ,care vor diminua suma neta de plata, efectiv la un moment dat,care se numeste: rest de plata.Sper ca am reusit se te luminez putintel.



#26 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 11 December 2007 - 12:14 PM

Vezi postareaCristina M.Z., la Dec 11 2007, 02:00 PM, a spus:

Acesti bani nu se retin din salariu,suma respectiva se deduce din baza impozabila atunci cand se calculeaza impozitul pe salariu(pe venitul din salariu).E o suma 'teoretica',se utilizeaza doar la calculul impozitului,.Deci cu aceasta suma nu salariul ti se diminueaza ci impozitul care ti se retine din salariu . Daca ti s-ar opri ceva din salariu,s-ar numi retinere.Retinerile ,cum sunt contributiile proprii de asigurari sociale si impozitul pe salariu ,se scad =se retin din salariul brut si asa iti ramane cel net iar din salariul net mai pot fi retinute in anumite cazuri si alte sume,debite,imputari,samd .. ,care vor diminua suma neta de plata, efectiv la un moment dat,care se numeste: rest de plata.Sper ca am reusit se te luminez putintel.
Ca sa fiu mai explicita,impozitul pe salariu se diminueaza nu cu suma corespunzatoare acestei deduceri de 160 ron ci cu 16% din 160 ron,respectiv cu 25.6/26 ron.Impozitul se calculeaza asupra unei baze de calcul care consta din venitul net ramas dupa retinerea contributiilor personale de asigurari sociale,din care se scade suma corespunzatoare deducerii de 160 ron -in cazul tau -si la baza de calcul rezultata astfel se aplica 16%, rezultand suma impozitului pe salariu .



#27 juzer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 11 December 2007 - 12:14 PM

Vezi postareamicaconta, la Dec 11 2007, 07:34 AM, a spus:

buna
am si eu o intrebare, sau mai degraba o nelamurire....inainte de toate va spun ca nu sunt contabila sau altceva de gen fiscal....
as vrea sa stiu cum este cu aceasta deducere personala? in mintea mea deducere se opreste din salariu daca ai pe cineva in intretinere..... daca nu este asa va rog sa ma corectati :smile:

asadar, la un salariu brut de 1725 ron, am un venit net de 1432 ron, o deducere de 160 ron.....nu inteleg de ce mi se opresc din salariu acesti 160 ron???? mentioneaz ca nu sunt casatorita, nu am copii si nici alte persoane in intretinere....

unde se duc banii astia?

multumesc pt intelegere...

nu se opresc din banii tai .
brut : 1725

datoriile catre bugetul statului , ce se retin di banii tai :
BASS
ASS
Somaj
Impozit pe salar

diferenta dintre brut si aceste retineri reprezinta salariul net .
datoriile catre buget se calculeaza dupa cum urmeaza :

BASS 9.5 % din brut =164
ASS 6.5 % din brut=112
Somaj 1% din salariul de incadrare ( cel de pe CIM) , consider ca este 1725 =17

Brut-BASS-ASS-Somaj se numeste venit net.

1725-164-112-17=1432

pentru a determina impozitul pe salar se foloseste notiunea de "Deducere personala"
"Deducerea" nu se refera la vre-o retinere din banii tai , ci este o posibilitate de a micsora baza de calcul pentru care ti se calculeaza si se retine impozitul .
anume : toti cetatenii romani cu domiciliul in RO au dreptul la diminuarea venitului net cu o suma numita deducere personala ,
a carei valoare este de 250 RON pentru salariat care nu are alte persoane aflate in intretinerae lui.Deducerea se acorda la locul de munca declarata functie de baza , indiferent de norma( intreaga sau fractie) , integral, in limita venitului realizat
( adica : daca ai realizat 180 Ron impozabil , NU se face 180-250 si statul sa iti dee bani ! , cei 70 pe care nu ai realizat :-( :thumbup: )

Valoarea deducerii personale este de 250 Ron pentru brut<1000 RON , se micsoreaza proportional pentru brut intre 1000 si 3000 Ron , iar peste 3000 Ron valoare deducerii personale este 0.

Deci deducerea personala a ta este de 160 Ron ( brutul tau este cu 725 ron peste 1000 , deci din 250 ti se cuvine proportional mai putin :
250-(1725-1000)/(3000-1000)*250 = 160

Se determina venit baza de calcul = venit net - deducerea personala
1272=1432-160
impozitul este procent din venit baza de calcul
1272*16%=204
Impozitul calculat se scade din venitul net si se obtine salariul net .
1432-204=1228

Din salariul net se scad sumele "Retineri" ale tale : Avansul pe care l-ai primit deja in prealabil ,
rate,popriri,imputatii,chirii - sume pe care ar trebui sa le platesti , insa angajatorul se preocupa de retinerea si virarea lor.
Ceea ce ramane este Rest de plata - fie prin caserie , cash ; fie prin virare pe card .


obs. sa nu despic firul in patru , dar mai exact este :
1.Venit baza de calcul = venit net - deducere personala - cotizatia la sindicat ( max 1%) - contrib pensii private (in limita 200EUR/an)
2. La calculul impozitului am folosit 16% , ceea ce este corect acum ; pe vremuri nu era cota unica , ci impzitul era determinat in functie de incadrare in grila de venituri.
3. Fereste Celdesus de situatie , dar in cazul persoanei cu handicap impozitul este 0.
4. Procentele de sus sunt valabile acum , nu incerca sa verifici un fluturas mai vechi cu ele.



#28 micaconta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 December 2007 - 12:33 PM

multumesc pt. explicatii.....am citit ce ati scris si prin urmare, salariul net este bun... deci sunt linistita acum.... :smile:



#29 tora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 January 2008 - 08:46 AM

Daca iti schimbi locul de munca in timpul lunii, care dintre firme iti acorda deducerea personala de baza(lunara)?Doar una dintre ele? Multumesc.



#30 Lauras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 11 January 2008 - 08:59 AM

Ar trebui sa o acorde doar firma de unde pleci.
Iar la firma unde te angajezi ar trebui sa spui ca ti s-a acordat deja deducerea pe luna respectiva si nu o mai acorda inca o data.
Problema ar fi ca atunci cand angajezi de unde stii daca persoana respectiva a mai lucrat undeva in cursul lunii sau nu?
Pt ca nu toti prezinta cartea de munca la angajare imediat.... :lostit (13):



#31 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2008 - 10:21 AM

Vezi postareaLauras, la Jan 11 2008, 08:59 AM, a spus:

Ar trebui sa o acorde doar firma de unde pleci.
Iar la firma unde te angajezi ar trebui sa spui ca ti s-a acordat deja deducerea pe luna respectiva si nu o mai acorda inca o data.
Problema ar fi ca atunci cand angajezi de unde stii daca persoana respectiva a mai lucrat undeva in cursul lunii sau nu?
Pt ca nu toti prezinta cartea de munca la angajare imediat.... :lostit (13):

La angajare poti solicita fisa de lichidare.
Dragos



#32 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 11 January 2008 - 01:18 PM

Vezi postareaCrystynika, la Sep 24 2007, 04:33 PM, a spus:

Mai am o intrebare si o pun tot aici ca sa nu mai deschis un topic nou. cota de 1% pentru somaj , in cazul salariatului, se aplica la salariul de baza sau la salariul de baza + sporuri, indemnizatii, etc.(adica salariul brut...din ce am inteles eu ) Am gasit ambele raspunsuri cautand pe cel corect si nu stiu ce sa cred. Multumesc frumos :)
Conform OUG 91/2007 incepind cu 1 ian.2008 cota somaj se aplica la totalul brut si nu la salariul de baza cum era pina in dec.2007.
Deocamdata adica pt. salariile din decemrie 2007 raspunsul este salariul de baza.
Incepind cu ian. 2008 raspunsul este totalul brut adica salar de baza +sporuri .....

Citeaza

La angajare poti solicita fisa de lichidare.

La angajare poti solicita fisa fiscala (pina la data plecarii) de la firma de unde a plecat.



#33 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 January 2008 - 08:04 PM

Are cineva ,cumva, transele de deducere? Sa inteleg ca sunt fixe adica nu conteaza salarul si nr.de persoane aflate in itretinere? Sau sunt in functie de salar si persoanele aflate in intretinere. Multumesc frumos pentru raspuns.



#34 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 11 January 2008 - 08:34 PM

Vezi postarearosebud, la Jan 11 2008, 08:04 PM, a spus:

Are cineva ,cumva, transele de deducere? Sa inteleg ca sunt fixe adica nu conteaza salarul si nr.de persoane aflate in itretinere? Sau sunt in functie de salar si persoanele aflate in intretinere. Multumesc frumos pentru raspuns.
Vezi ORDIN nr. 1.016 din 18 iulie 2005. Este in functie de venit si de nr.de persoane in intretinere.



#35 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 January 2008 - 08:48 PM

Multumesc inca o data.



#36 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2008 - 02:55 PM

stie cineva care este deducerea personala de baza incepand cu 01.01.2008????? ramane cumva aceeasi ca si pana acum???



#37 mmanuela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 January 2008 - 07:57 PM

am si eu o intrebare.
copilul minor care beneficiaza de pensie alimentara sau pensie de urmas mai amre de 250 lei este considerat persoana in intretinere? dar copilul major care este inca elev sau student?



#38 Luck

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 February 2008 - 01:10 PM

Ma intereseaza si pe mine daca s-au schimbat deducerile personale incepand cu 01.01.2008 stiind ca salariul minim a crescut la 500 lei. va rog sa ne raspunda cineva.



#39 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2008 - 03:47 PM

Buna ziua!

Am si eu o intrebare referitoare la calculul contributiei pentru somaj:

La persoanele a caror incapacitate temporara in munca este suportata o parte de angajator (primele 5 zile) si o parte de FNUASS si care nu depasesc 30 de zile, cum se calculeaza contributia la somaj?

Multumesc anticipat!



#40 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 February 2008 - 04:10 PM

somajul se calculeaza la brutul realizat - atat 0,5% cat si 1%.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL