Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deducere personala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


deducere personala

156 replies to this topic

#41 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2008 - 04:40 PM

Vezi postareaflorika, la Feb 12 2008, 05:10 PM, a spus:

somajul se calculeaza la brutul realizat - atat 0,5% cat si 1%.


Totalul brut realizat ca baza de calcul pentru somaj include sau nu FNUASS?



#42 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 13 February 2008 - 10:50 AM

in primul rand sunteti off topic, subiectul acestei discutii e deducerea personala :tongue:

imi pare rau pentru cei care citesc legislatia referitoare la modificarile de inceput de an, citesc si un forum intreg cu discutii de specialitate si starnesc in continuare polemici inutile. era de ajuns sa cititi legea bugetului de stat pe 2008, respectiv legea 388 si legea 387 pe 2007 pentru a va da seama de ce trebuie sa aplicati in calculul de salarii incepand cu 01.01.2008. iar in codul fiscal, cu toate actualizarile facute nu se face nici o referirie la ceea ce se cheama impozitare(cota de impozit pe venit, ramasa 16% si deducerea personala de baza, care ramane neactualizata din 01.01.2005 la 250 lei)

sa revin la cei care se balaresc off topic pe aici:

retinerea somajului individual inca nu se poate calcula!

toti am facut-o dupa cum ne-a taiat capul, ba cu perioada contributiva, care se suspenda dupa 30 de zile de incapacitate temporara de munca(concediul medical neintrerupt) - care nu prea e legal dupa noile reglementari(calcul 0,5% la venitul brut, fara alte precizari), ba dupa venitul brut, care, daca ne uitam in legea 76 actualizata contine aproape tot, mai putin sumele din concediul medical platite din FNUASS.

eu am calculat 0,5% din venitul brut celor care sunt asigurati la somaj(exceptand pensionarii si membrii in comisii si CA care au un contract individual de munca in alta parte, unde platesc 0,5%), din acest venit brut scazand sumele corespunzatoare concediilor medicale platite de FNUASS si participatia la profit(nu a fost cazul in aceasta luna). in felul acesta nu se mai poate ajunge la 30 de zile, sumele provenite dintr-un concediu medical care depaseste 30 de zile sunt clar din FNUASS, a caror plata intervine dupa 5 zile.

in rest, calculati cum va taie capul, pe propriul risc

Succes!!!

PS: cititi toate legile pomenite mai sus+ OUG nr. 91 din 26 septembrie 2007, nu are rost sa umplem paginile cu articole de lege citate, au fost pomenite de prea multe ori pe acest forum.
PS2: vom putea sti ce se intampla cu acest calcul de somaj numai dupa ce cei de la ANOFM vor face precizari asupra acelor venituri brute care intra in calculul lui 0,5%, speram ca vor apare macar odata cu noua declaratie de somaj




#43 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 February 2008 - 12:07 AM

Multumesc frumos Mihai pentru raspuns, ai fost tare "dragut"!
Cat pentru faptul ca am fost off topic, scuze ca te-a deranjat asa de tare.



#44 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 14 February 2008 - 03:35 PM

:cool: anytime, cum zice englezu'

Aceasta postare a fost editata de MihaiSmaranda: 14 February 2008 - 03:36 PM




#45 GAZEL

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 February 2008 - 05:53 PM

Buna ziua, am si eu o intrebare , va rog daca stiti sa imi raspundeti : O societate comerciala are un singur salariat cu 2h/zi, salariatul nu mai lucreaza in alta parte. Se considera ca la acesta societate are functia de baza, si i se aplice deducerea de 250 lei ?



#46 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 February 2008 - 06:15 PM

da, ii poti aplica deducerea.



#47 Cornel Bc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 February 2008 - 01:14 PM

Buna ziua! Sotia a beneficiat de deducere pt un copil, a intrat in concediu prenatal, iar eu am salariul brut peste 3000 ron.
1.Beneficiez de vreo deducere sau ma agit degeaba sa obtin adeverinta de la locul de munca al sotiei ca ea nu mai beneficiaza?
2.Dupa nasterea celui de-al 2-lea copil se modifica ceva din raspunsul la prima intrebare?
Multumesc pentru raspunsuri! Sunt inginer si pun intrebari "ingineresti" :tongue:



#48 juzer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 22 February 2008 - 01:29 PM

Vezi postareaCornel Bc, la Feb 22 2008, 01:14 PM, a spus:

Buna ziua! Sotia a beneficiat de deducere pt un copil, a intrat in concediu prenatal, iar eu am salariul brut peste 3000 ron.
1.Beneficiez de vreo deducere sau ma agit degeaba sa obtin adeverinta de la locul de munca al sotiei ca ea nu mai beneficiaza?
2.Dupa nasterea celui de-al 2-lea copil se modifica ceva din raspunsul la prima intrebare?
Multumesc pentru raspunsuri! Sunt inginer si pun intrebari "ingineresti" :tongue:

peste 3.000 ron deducerea este 0 .



#49 mihaela_ela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 March 2008 - 09:13 PM

Buna!
Am si eu o nelamurire ,sper sa ma ajute cineva
Cum se calculeaza deducerea personala?
De fapt care e venitul minim pe care tb sa il aiba persoanele aflate in intretinere???????????????
Va multumesc!!!!!!!



#50 esconsulting

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 March 2008 - 09:18 PM

Deducerea personala are o formula de calcul matematica degresiva pentru persoanele care realizeaza venituri brute intre 1000,01 si 3000 lei
vezi Lg.571/2003 Titlul III Impozit pe venit art.56,OMFP 1016/2005. Limita pentru persoane aflate in intretinere este de 250 lei lunar.ES

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 08:27 AM
citare mesaj anterior/mutat din sectiunea ''Examene''




#51 ClaudiaNicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 03 March 2008 - 10:45 PM

deci din brutul pe care il ai scazi 9.5%,6.5%,0.5% si dupa ce iti da rezultatul scazi 250 lei care e deducerea in cazul in care nu are persoane in intretinere si apoi aplici 16%,rezultatul fiind impozitul pe salariul,sa-ti dau un exemplu la 1000 lei brut ai 9.5% 95 lei,6.5% 65 lei,0.5% 5 lei scazind din 1000 valorile astea iti da 835 lei de aici scazi 250 lei iti da 585 lei si la astia aplici 16% care da 94 lei asa ca din 835 mai scazi 94 lei si ai netul de 741 lei.daca are in intretinere o persoana deducerea este de 350 lei,cu doua persoane ai 450lei cu trei 550 lei si cu 4 sau mai multe persoane ai deducerea de 650 lei,sper ca ai inteles daca nu mai intreaba-ma.



#52 eca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 March 2008 - 05:29 PM

Ma iertati, sunt noua in meserie si nu-mi pot da seama de niste lucruri, simple probabil. Daca salariatul a lucrat doar cateva zile, are un sal. brut de 200 lei si o baza de impozitare fara deducere de 167 lei, daca ii scad deducerea - 250 lei - nu-mi ramane nimic impozabil, deci 0 lei impozit pe profit? Multumesc anticipat pt. eventualul raspuns!



#53 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 31 March 2008 - 05:42 PM

da
e corect
ada



#54 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 31 March 2008 - 07:27 PM

Daca norma de lucru e de 4 ore, deducerea tot 250 lei ?



#55 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 31 March 2008 - 08:21 PM

Vezi postareadoiny, la Mar 31 2008, 08:27 PM, a spus:

Daca norma de lucru e de 4 ore, deducerea tot 250 lei ?
DA
TotalSal - un program complet de salarii!



#56 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2008 - 11:10 AM

Vezi postareadoiny, la Mar 31 2008, 07:27 PM, a spus:

Daca norma de lucru e de 4 ore, deducerea tot 250 lei ?

Numai daca are functia de baza la unitate, alegerea functiei de baza este optiunea angajatului.
Nu are importanta norma in calculul deducerii.
Dragos



#57 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 15 April 2008 - 05:50 PM

Atentie! 250 este deducere doar daca venitul brut este sub 1000 RON. Peste acest BRUT (deci nu dupa ce se scad contributiile obligatorii!), deducerea incepe sa scada progresiv, astfel incat la salarii brute de peste 3000 RON nu se mai acorda deloc.



#58 CorinaEne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 03 July 2008 - 12:27 PM

O persoana are un copil rezultat din concubinaj. Acea persoana poate avea in intretinere si mama copilului (aceasta nu realizeaza venituri) ? In CF se mentioneaza sotul sau sotia sau alti membri de familie rude ale sotului/sotiei ...



#59 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2008 - 01:53 PM

Nu poate beneficia de deducere suplimentara si pentru concubina.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 03 July 2008 - 02:04 PM

Dragos



#60 laura81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 16 July 2008 - 12:10 PM

Se mai aplica deducerea personala? Am auzit ca de ceva timp nu ar mai fi valabil. Si care e deducerea personala pentru un salariu brut lunar de 2100 cu o persoana in intretinere?
Multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL