Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu medical - topic 2007-2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


concediu medical - topic 2007-2010

200 replies to this topic

#41 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2007 - 01:02 PM

am aflat intre timp si raspunsul : art 73, alin (2) din Ordinul 830/2007, exemplul 4 : NU beneficiaza de concediu chiar daca are 22 zile de stagiu, daca nu a realizat venit in ultimele 6 luni



#42 Alisia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 15 September 2007 - 09:46 AM

Sunt unele modificari in caz de CM
In primul rand baza pentru CAS medical se calculeaza dupa formula: (390/nr zile lucratoare)*nr. zile de concediu medical.
La aceasta baza se calculeaza CAS pentru concediu medical (atat firma cat si angajator). Pentru zilele lucrate, se calculeaza CAS normal si se aduna cu acest CAS medical. Pe declaratia de CAS va aparea distinct acest CAS
LA calculul fondului de accidente nu se tine cont de concediul medical
Pentru calculul celorlalte contributii suportate de angajator se tine cont doar de valoarea concediului medical suportat de firma, nu si de cel suportat din FNUASS
In ceea ce priveste contributiile suportate de angajat:
CAS-ul medical se calculeaza dupa formula de mai sus si se aduna la CAS-ul pentru orele lucrate calculat normal
Sanatatea se calculeaza doar pentru orele lucrate (nu si pentru CM)
Somajul la salariul de incadrare, nu este influentat de CM

Pe declaratia 0.85 trebuie sa treci concediul medical (nr de zile, de cine este suportat, numarul formularului de concediu medical, daca este initial sau in continuare




#43 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 25 September 2007 - 09:54 AM

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
angajat din martie 2007 mi-a adus concediu pentru august 2007 cod 01, practic stagiul de cotizare este de 5 luni pt ca nu a mai lucrat inainte. are dreptul la indemnizatie sau nu?
multumesc



#44 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2007 - 01:37 PM

Vezi postareaforumist, la Sep 25 2007, 10:54 AM, a spus:

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
angajat din martie 2007 mi-a adus concediu pentru august 2007 cod 01, practic stagiul de cotizare este de 5 luni pt ca nu a mai lucrat inainte. are dreptul la indemnizatie sau nu?
multumesc
raspunsul il gasesti aici : in Ordinul 830/2007

Art. 73. - (2) În cazul în care persoana asigurată a realizat venituri pe o perioadă mai mică de 6 luni, baza de calcul a indemnizațiilor o constituie media veniturilor realizate pe baza cărora s-a achitat contribuția.
Exemplul nr. 1


- lei -
────────────────────────────────────────────────
luna 1 2 3 4 5 6
V - - 500 500 500 500
NZ - - 21 20 21 20
────────────────────────────────────────────────


În acest caz, media zilnică a bazei de calcul a indemnizațiilor de asigurări sociale de sănătate se determină ca raport între suma veniturilor realizate în lunile 3, 4, 5 și 6, pe baza cărora s-a achitat contribuția pentru concedii și indemnizații, și numărul total de zile pentru care s-a achitat contribuția în această perioadă.



#45 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 25 September 2007 - 01:56 PM

In cazul in care angajatul are concediu neintrerupt din mai dar in septembrie are o zi (un jour, only one day !!!!) neacoperita de CO, atunci ce e de facut???!!! o iau de la capat cu calculul?dar in acest caz care va fi media??? Personajul care a avut "tupeu" sa se imbolnaveasca :notworthy: (joke) lucreaza de doi ani neintrerupt.



#46 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 25 September 2007 - 02:29 PM

Ziua de intrerupere presupune ca prima zi de indemnizatie din noua perioada sa fie prima zi de CM de dupa intrerupere. Se face din nou calculul, deoarece CM nemaifiind in continuare se schimba perioada si baza de calcul.
iuliana



#47 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 25 September 2007 - 02:41 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Sep 25 2007, 03:29 PM, a spus:

Ziua de intrerupere presupune ca prima zi de indemnizatie din noua perioada sa fie prima zi de CM de dupa intrerupere. Se face din nou calculul, deoarece CM nemaifiind in continuare se schimba perioada si baza de calcul.
dar in cazul asta sase luni vor fi incluse lunile in care a avut CO, va trebui sa le adun si pe ele.
ok, multumesc frumos



#48 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2007 - 10:06 AM

Vezi postareaOlguta, la Sep 25 2007, 03:41 PM, a spus:

Vezi postareaIULIANA1207, la Sep 25 2007, 03:29 PM, a spus:

Ziua de intrerupere presupune ca prima zi de indemnizatie din noua perioada sa fie prima zi de CM de dupa intrerupere. Se face din nou calculul, deoarece CM nemaifiind in continuare se schimba perioada si baza de calcul.
dar in cazul asta sase luni vor fi incluse lunile in care a avut CO, va trebui sa le adun si pe ele.
ok, multumesc frumos
le aduni si pe cele in care a fost in CO .... CO este asimilat zilelor lucrate ....



#49 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 26 September 2007 - 12:04 PM

Vezi postareamihavesa, la Sep 26 2007, 11:06 AM, a spus:

Vezi postareaOlguta, la Sep 25 2007, 03:41 PM, a spus:

Vezi postareaIULIANA1207, la Sep 25 2007, 03:29 PM, a spus:

Ziua de intrerupere presupune ca prima zi de indemnizatie din noua perioada sa fie prima zi de CM de dupa intrerupere. Se face din nou calculul, deoarece CM nemaifiind in continuare se schimba perioada si baza de calcul.
dar in cazul asta sase luni vor fi incluse lunile in care a avut CO, va trebui sa le adun si pe ele.
ok, multumesc frumos
le aduni si pe cele in care a fost in CO .... CO este asimilat zilelor lucrate ....
mi-ai inlaturat toate dubiile. Merci



#50 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 27 September 2007 - 01:42 PM

certificatul de concediu medical initial a avut cod de indemnizatie 06.
certificatul de concediu medical in continuare are tot cod 06.
Este cotect? eu zic ca nu.



#51 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 27 September 2007 - 01:47 PM

Vezi postareaionut_tudorache, la Jun 14 2007, 11:58 AM, a spus:

Vezi postareamirela 0702, la Mar 30 2007, 04:01 PM, a spus:

Exista 2 situatii:

Cand exista un concediu medical initial cu un cod, pentru care unitatea plateste 5 zile, si apoi exista 2 variante, sau chiar 3:

- medical "in continuare", cu acelasi cod, pt care media zilnica este aceeasi si este platit din FNUASS
- medical " in continuare", cu cod diferit, dar cu cod diagnostic identic, si care este la fel platit din FNUASS si cu aceeasi medie zilnica
- medical " in continuare", cu cod diferit, si cu alt cod diagnostic, si atunci este tratat ca si cum ar fi initial, fiind considerat in continuarea altui medical, dar cu o alta afectiune, de asta era cineva mai inainte care zicea ca a vazut zile platite de unitate la un medical "in continuare", si deci, mai ales daca este intr-o luna urmatoare, se reface si calculul mediei zilnice...exact ca si cum ar fi initial

Cod diagnostic se regaseste pe concediul medical, undeva langa perioada pentru care se acorda medicalul (ca pozitie in formular)

Iar in ceea ce priveste perioada de raportare, chiar azi mi-a zis cineva de la Casa de Sanatate ca se face media pe ultimele 6 luni, chiar si cu veniturile de la o alta firma daca este cazul...adica, daca eu aveam un salariat cu o luna lucrata si avea medical cu cod 06 - urgenta, intr-adevar nu existau conditii de stagiu, insa daca in ultimele 6 luni a lucrat si in alta parte, ii cer o adeverinta si ii fac media zilnica si pe baza acelor venituri....ce chestie!!!
imi puteti spune va rog in ce lege gasesc si eu ce s-a declarat mai sus?
Mirela te rog sa-mi spui unde ai gasit ce ai scris mai sus,ma intereseaza pentru ce am scis in mesajul anterior.
Multumesc.



#52 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2007 - 02:15 PM

Vezi postareaNemesis, la Sep 27 2007, 11:42 AM, a spus:

certificatul de concediu medical initial a avut cod de indemnizatie 06.
certificatul de concediu medical in continuare are tot cod 06.
Este cotect? eu zic ca nu.
Daca este internare se poate continuarea. Altfel...pot sa fie max 5 zile de CM 06.



#53 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 28 September 2007 - 03:54 PM

Da ,a fost internare si apoi a avut prelungire de CM.
Am gasit in Ordinul 175 din 23.04.2007 publicat in MO Partea I nr.519/01.08.2007 >
-Daca incapacitate temporara de munca se mentine,concediul medical poate fi prelungit,pentru acceasi afectiune
dar,nu pentru cod de indemnizatie de urgenta 06.
Deci,nu se poate elibera un certificat medical dat ,,in continuare ,, pe acelasi cod.06
Asa inteleg eu din textul de lege.
Ce spuneti?

Aceasta postare a fost editata de Nemesis: 28 September 2007 - 03:55 PM




#54 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2007 - 05:20 PM

Vezi postareaNemesis, la Sep 28 2007, 01:54 PM, a spus:

Da ,a fost internare si apoi a avut prelungire de CM.
Am gasit in Ordinul 175 din 23.04.2007 publicat in MO Partea I nr.519/01.08.2007 >
-Daca incapacitate temporara de munca se mentine,concediul medical poate fi prelungit,pentru acceasi afectiune
dar,nu pentru cod de indemnizatie de urgenta 06.
Deci,nu se poate elibera un certificat medical dat ,,in continuare ,, pe acelasi cod.06
Asa inteleg eu din textul de lege.
Ce spuneti?
Tu citezi din acelasi articol la care faceam eu referire si anume tot in categoria fara internare in spital. Uite ce spune art 30 din Normele de aplicare la OUG 158:
"Art. 30. - (1) Certificatele de concediu medical pentru durata internării se acordă de medicul curant din spital care a îngrijit și externat pacientul.
(2) În cazul în care durata internării este mai mare de 30 de zile, medicul curant va elibera certificatul de concediu medical lunar.
(3) La externarea din spital se poate acorda un concediu medical de la 1 la 7 zile calendaristice, iar în cazuri speciale, cu aprobarea medicului-șef de secție, până la maximum 21 de zile calendaristice."
Eu zic ca e ok certificatul ala si sa i-l iei in considerare.



#55 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2007 - 11:07 AM

Vezi postareaNemesis, la Sep 27 2007, 02:42 PM, a spus:

certificatul de concediu medical initial a avut cod de indemnizatie 06.
certificatul de concediu medical in continuare are tot cod 06.
Este cotect? eu zic ca nu.
eu cred ca te complici prea mult. Esti contabil, nu doctor. Deci tu esti responsabil daca are dreptul sau nu la plata medicalului, daca este initial sau in continuare, sa stabilesti baza de calcul .... NU este contabilul responsabil pt codurile de diagnostic inscrise, gresite sau nu ......



#56 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 01 October 2007 - 07:28 AM

NU este contabilul responsabil pt codurile de diagnostic inscrise, gresite sau nu ......
[/quote]

Ai dreptate. Si eu am avut situatii in care am sesizat greseli in modul de completare a unui formular de concediu medical dar am considerat ca responsabilitatea mea incepe in momentul calcularii si platii acestuia, iar responsabilitatea pentru emiterea lui sunt in sarcina altora. Le-am tratat asa cum erau inscrise. Casa de Asigurari primeste aceste certificate si de la medici asa ca sa le sesizeze ei.
iuliana



#57 anishka

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 February 2009 - 01:12 PM

Ma puteti ajuta cumva si pe mine? Am o problema cu salariul pe luna ian. 2009 si se pare ca nimeni nu ma poate lamuri. In lunile iulie 2008- decembrie 2008 am avut un salariu brut de 1100 lei si 818 net. In luna ianuarie am fost in medical 6 zile, iar contabila mi-a calculat salariul pe ianuarie 560 lei. Mi se pare absurd de putin. Ma puteti ajuta cumva cu un calcul?



#58 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2009 - 01:34 PM

Ce cota procentuala are concediul si cate zile lucratoare contine?



#59 anishka

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 February 2009 - 01:44 PM

Vezi postareanilufera, la Feb 20 2009, 02:34 PM, a spus:

Ce cota procentuala are concediul si cate zile lucratoare contine?


Am uitat sa mentionez, zilele de medical sunt cu 75%.



#60 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2009 - 03:11 PM

Mie imi ies 763 lei in cazul in care ai 6 zile concediu medical corespunzator a 6 zile lucratoare.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL