Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
rezerva legala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


rezerva legala


73 replies to this topic

#21 alyna.grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 30 January 2009 - 11:45 AM

Buna ziua.
Am o firma care are creata rezerva legala in limita a 20% din capitalul social si care a fost folosita la calcului impozitului pe profit in anul 2007.
Intrebarea mea este urmatoare: la sfarsitul anului 2008 la calculul impozitului pe profit eu mai trebuie sa scad din rezultatul fiscal valoarea rezervei legale, sau cum trebuie sa procedez?



#22 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 30 January 2009 - 12:54 PM

Rezerva legala se costituie o singura data.N-o mai iei in calcul la sf anului 2008.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 20 May 2009 - 08:47 AM




#23 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 30 January 2009 - 01:19 PM

In cazul in care in timpul acestui an s-a majorat capitalul social, si rezerva de anul trecut nu mai reprez 20 % din CS, atunci procedati la fel : 5 % din PB dar nu mai mult de 20 % din CS.



#24 iunyy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 February 2009 - 01:11 PM

Va rog , cine ma poate ajuta cu un sfat !
Profitul anilor trecuti a fost repartizat in "1068 - alte rezerve " . In primul trimestru al acestui an , cu siguranta firma va avea pierdere . Voi putea acoperi aceasta pierdere din revervele aflate in 1068 ?
Va multumesc pentru orice sfat!



#25 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2009 - 01:53 PM

Iunyy, in primul rand, intrebarea ta nu are legatura cu topicul "Rezerve legale", am vazut ca ai mai avut o incercare de repplay a unui mesaj si in topicul "Acoperire pierdere ani precedenti". Te rog incearca sa cauti mai intai pe forum raspuns la intrebarea ta si apoi sa postezi la locul potrivit.
Iar acum, pe scurt, la intrebarea ta : aceasta pierdere o vei putea acoperi din alte rezerve in baza hotararii AGA , dar nu acum in trim I 2009, ci la sfarsitul anului . Asteapta mai intai sfarsitul anului 2009, poate cine stie, societatea va avea chiar profit !



#26 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 22 April 2009 - 02:05 PM

Norme metodologice:

Art. 22 a)

50. Cota de 5% reprezentând rezerva prevăzută la art. 22 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal se aplică asupra diferenței dintre totalul veniturilor, din care se scad veniturile neimpozabile, și totalul cheltuielilor, din care se scad cheltuielile cu impozitul pe profit și cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile, înregistrate în contabilitate. Rezerva se calculează cumulat de la începutul anului și este deductibilă la calculul profitului impozabil trimestrial sau anual, după caz. În veniturile neimpozabile care se scad la determinarea bazei de calcul pentru rezervă sunt incluse veniturile prevăzute la art. 20 din Codul fiscal, cu excepția celor prevăzute la lit. c) din același articol. Rezervele astfel constituite se completează sau se diminuează în funcție de nivelul profitului contabil din perioada de calcul. De asemenea, majorarea sau diminuarea rezervelor astfel constituite se efectuează și în funcție de nivelul capitalului social subscris și vărsat sau al patrimoniului. În situația în care, ca urmare efectuării unor operațiuni de reorganizare, rezerva legală a persoanei juridice beneficiare depășește a cincea parte din capitalul social sau din patrimoniul social, după caz, diminuarea rezervei legale, la nivelul prevăzut de lege, nu este obligatorie.

deci eu inteleg ca este deductibila trimestrial
deci o pot constitui si acum inainte de declararea impozitului pe primul trimestru
si inregistrarea care ar fi tot 129=1061?
va rog pareri e urgent
traim intr-o lume confuza



#27 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 22 April 2009 - 07:06 PM

O inscrii in registru fiscal nu o inregistrezi in contabilitate , la nivelul profitului brut pe trim .I.2009 si o scazi din profitul impozabil.(5%)
Inreg. 129 = 106 se face numai in decembrie. Pe parcursul anului nu.



#28 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 23 April 2009 - 11:50 AM

MERSI MULT
traim intr-o lume confuza



#29 Simina.B.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 30 April 2009 - 08:07 PM

Va rog daca imi poate raspunde si mie cineva.

Am o situatie ciudata la o societate preluata recent. Societatea in cauza are capital social de aproximativ 150.000 RON, iar rezerva legala este de peste 200.000 RON :sad: .

Ce se intampla in cazul asta, avand in vedere ca depaseste capitalul social?



#30 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2009 - 05:56 PM

Vezi postareacristibotze, la Apr 18 2007, 02:25 PM, a spus:

Calculul e ok, .. insa cu repartizarea nu. Rezervele legale trebuiau constituite in decembrie.
Repartizarea din AGA se face pentru ce ramane ..., ai grija ca nu se repartizeaza dividende pana cand nu sunt constituite rezervele la nivelul a 20% din capitalul socilal.
Capitalul fiind 200, 20% inseamna 40 lei. Asta este nivelul rezervelor legale.
Nivelul la care sunt deductibile este de 5% din profitul brut, asa ca poti constitui 25 lei - deductibili si anul viitor inca 15 lei - tot deductibili (daca permite nivelul profitului de anul viitor), sau poti constitui anul asta 40 din care 25 deductibili si restul nedeductibili . (am luat in calcul nivelul profitului de 500 lei pe care l-ai mentionat)

Daca vrei sa corectezi si sa depui alt bilant .. se poate dar .. merita efortul? O sa constitui rezervele anul viitor.

Depinde cat noroc are , s-ar putea sa merite efortul. Daca ii vine control, neconstituirea rezervelor legale este infractiune - caz penal adica- Legea 31/1990 !
N-o fi dracu' asa de negru, dar daca e?



#31 ionutp_me

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 03 February 2010 - 09:30 AM

Rezerva legala se calculeaza si este deductibila in procent de 5% aplicat la profitul brut, adica profitul net + cheltuieli cu impozitul pe profit aferente intregului an (rulajul cumulat al contului 691 la 31.12 - inclusiv chelt cu imp pe profit aferente trim 4)? De asemenea in declaratia 101, la rd. 34 "Chelt cu imp pe profit" se trece suma aferenta primelor 3 trimestre sau rulajul cumulat al contului 691 la 31.12 - inclusiv chelt cu imp pe profit aferente trim 4?

Aceasta postare a fost editata de ionutp_me: 03 February 2010 - 09:36 AM




#32 Kiss Noemi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 04 February 2010 - 08:29 PM

Codul fiscal spune: rezerva legală este deductibilă în limita unei cote de 5 % aplicată asupra profitului contabil,înainte de determinarea impozitului pe profit, din care se scad veniturile neimpozabile si se adaugă cheltuielile aferente acestor venituri neimpozabile.Mare atentie ca rezerva legala sa nu depaseasca 20% din capitalul social!!!
In declaratia 101 la randul 24"Chelt.cu imp.pe profit" treci impozitul pe profit aferent trim.I-III.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 February 2010 - 03:16 PM




#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2010 - 06:09 PM

Potrivit art.181 din Codul penal, introdus prin Legea 6/1973, fapta prevazuta de legea penala nu constituie infractiune atunci cand, datorita atingerii minime pe care o aduce vreuneia dintre valorile aparate de legea penala si tinand seama de continutul ei concret, este in mod vadit lipsita de importanta si nu prezinta gradul de pericol social al unei infractiuni.
La stabilirea in concret a gradului de pericol social se tine seama de modul si mijloacele de savarsire a faptei, de scopul urmarit, de imprejurarile in care fapta a fost comisa, de urmarea produsa sau care s-ar fi putut produce, precum si de persoana si conduita faptuitorului.

deci... nu e cazul sa vb de puscarie pt 40 lei sau 200 lei constituiti cand s-a descoprit eroarea, prin 1174=1061

:frusty:



#34 serote

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 26 May 2010 - 12:48 PM

buna ziua
sper sa ma ajutati si pe mine
am preluat contabilitatea de la o persoana la 01.01.2010
in 2009 la repartizarea profitului, persoana a dus fara acordul administratorului o suma destul de mare in rezerve.
cand l-a intrebat pe administrator acesta a zis ca vrea tot profitul pe dividende.
acum vrea sa scot suma din rezerve sa o trec pe dividende, sa plateasca impozitul si sa le dea la plata(profitul aferent anului 2008)
se poate? si daca da, ce inregistrari trebuie sa fac si ce fac cu declaratia 205 pe care a depus-o?



#35 serote

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 02 June 2010 - 07:16 AM

Vezi postareaserote, la May 26 2010, 01:48 PM, a spus:

buna ziua
sper sa ma ajutati si pe mine
am preluat contabilitatea de la o persoana la 01.01.2010
in 2009 la repartizarea profitului, persoana a dus fara acordul administratorului o suma destul de mare in rezerve.
cand l-a intrebat pe administrator acesta a zis ca vrea tot profitul pe dividende.
acum vrea sa scot suma din rezerve sa o trec pe dividende, sa plateasca impozitul si sa le dea la plata(profitul aferent anului 2008)
se poate? si daca da, ce inregistrari trebuie sa fac si ce fac cu declaratia 205 pe care a depus-o?

va rog frumos
chiar nu ma poate ajuta nimeni?



#36 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2010 - 10:19 PM

Pe ce baga a bagat acea suma in rezerve ?
A avut vre hotarare AGA ? sau din " burta " ?
Daca nu a avut hotarare aga ii stornati inregistrarea si o repartizati conform hotarari AGA.
Pentru ce a depus declaratia 205 ?



#37 serote

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 03 June 2010 - 07:06 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Jun 2 2010, 11:19 PM, a spus:

Pe ce baga a bagat acea suma in rezerve ?
A avut vre hotarare AGA ? sau din " burta " ?
Daca nu a avut hotarare aga ii stornati inregistrarea si o repartizati conform hotarari AGA.
Pentru ce a depus declaratia 205 ?

nu a avut nici o hotarare aga
administratorul a vrut toata suma pe dividende persoana respectiva a repartizat-o in rezerve de la sine putere
nu stiu pentru ce a depus declaratia 205 pur si simpu a spus ca nu poate scoate suma respectiva din rezerve pentru ca a depus declaratia 205
pentru ce este declaratia 205?

multumesc florin76



#38 r@luk

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 June 2010 - 10:42 AM

Stie cineva ce se intampla cu rezervele legale ale unui grup. In consolidare ramane capitalul social al companiei mama. Rezerve legale am insa atat la compania mama, cat si la subsidiare. Asa ajung cu rezerve legale = 25% din capitalul social al grupului. Stie cineva daca este prevazut ceva in legislatie in legatura cu nivelul maxim al rezervelor legale intr-un grup?



#39 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 15 July 2010 - 03:09 PM

Eu am o firma care s-a constituit in 2009 si a avut pierdere; nu am consituit rezerva legala.Cum fac la 30.06.2010? O calculez si o deduc dar tin cont s-o inregistrez in decembrie 2010?Acum sunt pe profit, dar daca si in dec voi fi pe pierdere?Cand constitui rezerva legala, in cazul in care am pierdere in primul an?Multumesc.



#40 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 July 2010 - 04:00 PM

rezerva legala se constituie din profitul primului an cu profit.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL