Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contributiile sociale, achitate printr-un singur OP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contributiile sociale, achitate printr-un singur OP

199 replies to this topic

#1 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2007 - 02:20 PM

Citind ziarele de astazi, gasesc in " Gandul" urmatoarea stire :" Firmele vor achita contributiile sociale printr-un singur ordin de plata, distributia sumelor catre diversele fonduri urmand sa fie realizata de Trezorerie, a declarat ieri, secretarul de stat in MEF Sebastian Vladescu , precizand ca, deja se lucreaza la structura informatica, care , va fi gata , in a doua parte a anului . Daca o firma nu-si va achita integral contributiile, atunci va fi datoare la toate fondurile si nu va mai putea alege unde isi acopera obligatiile si unde nu, a explicat Vladescu "


Ce spune-ti de asta ???? :pullhair:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 April 2007 - 02:40 PM

va fi gata cand se va finaliza si sistemul de declarare global... adica o singura declaratie nu 1001 cum sunt acum




#3 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 11 April 2007 - 03:12 PM

a doua parte a anului- inseamna ca prin iulie, august 2007 desi eu am rezerve la cat de mult respecta ei termenele limita....prin 2008 martie cel mai sigur :pullhair: oricum e bine venita ideea :pullhair:



#4 glencora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:bucuresti,sector2,mihai bravu
  • Interests:comunicare

Postat 11 April 2007 - 03:19 PM

La vecinii nostri bulgari se foloseste acest sistem de ceva vreme... :pullhair:
Concluzia este momentul cand te-ai plictisit sa mai gandesti.



#5 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 July 2007 - 01:14 PM

Firmele vor plăti, de la 1 septembrie, contribuțiile și impozitele într-un singur cont


NewsIn, 10 iulie - Companiile vor plăti, de la 1 septembrie, impozitele datorate la bugetul de stat (profit, venit, TVA, accize, taxe vamale) într-un singur cont bancar, aceeași măsură fiind aplicată și în cazul contribuțiilor sociale (pensii, șomaj, sănătate), a anunțat, marți, Daniel Chițoiu, șeful Fiscului.

"Această măsură va duce la debirocratizarea serviciilor administrative ale Fiscului având în vedere că un agent economic care până acum era nevoit să completeze de la 10 până la 50 de ordine de plată, de acum va completa doar două ordine de plată: pentru bugetul de stat și pentru contribuțiile sociale", a explicat președintele Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF).

Ulterior, ANAF va face distribuția sumelor în Trezorerii pentru fiecare buegt în parte. ANAF a decis declararea termenului de implementare a acestei măsuri de la 1 ianuarie 2008 la 1 septembrie 2007.

Potrivit lui Chițoiu, noul sistem informatic se va aplica de la 1 sepetmbrie doar pentru companiile care nu înregistrează datorii la stat, urmând ca extinderea sistemului și pentru cele cu datorii să se realizeze de la 1 ianuarie 2008.

În prezent, angajatorii plătesc cinci categorii de contribuții sociale aplicate fondului de salarii, iar angajații datorează trei categorii de contribuții la venitul brut. Astfel, angajatorii plătesc contribuția de pensii (19,5%), sănătate (6,7%), șomaj (2,25%), contribuție pentru accidente de muncă și boli profesionale (între 3,6-0,4%), pentru concedii și indemnizații (0,85%), iar angajații datorează pentru pensii (9,5%), sănătate (6,5%) și șomaj (1%). Contribuabilii plătesc fiecare categorie de contribuții într-un cont separat la trezorerie.

10 iulie 2007 13:19:38
Reporter :diana.zaharia

http://www.newsin.ro/ViewContent.aspx?cid=...71-977554062c8d



#6 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 10 July 2007 - 01:34 PM

:lostit (13):
ocoleanui



#7 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 18 July 2007 - 03:23 PM

Vezi postareaocoleanuionut, la Jul 10 2007, 02:34 PM, a spus:

:lostit (13):
Ce-o sa fie ce-o sa fie ?
o sa fie o nebunie !
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#8 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 July 2007 - 03:27 PM

Pai noi le platim pe un singur op si fiscul le imparte dupa ce scrie in declaratia 100. Mi se pare logic si foarte simplu, doar ca pana acuma noi faceam treaba asta depunand 1000 de op-uri.



#9 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2007 - 05:18 PM

sa mai zicem ca nu se gandesc la noi , sa ne usureze munca !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#10 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2007 - 10:31 PM

Se gandesc, dar cu intarziere.



#11 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2007 - 10:52 AM

Mai bine mai tarziu, decat niciodata !! :lostit (13):
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#12 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 30 July 2007 - 11:09 PM

Bugetarii, nu vor scapa la fel de usor, tre sa le imparta pe capitole. Plus cate o hartie numita ordonantare



#13 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 30 July 2007 - 11:48 PM

e un inceput
iar se vor naste diferente
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2007 - 05:43 PM

eu nu cred ca va functiona !! cate firme stiti voi cu taxele platite la zi ??

apoi, ca firma tot am dreptul sa platesc ce consider eu ca e mai urgent, pt. restul neachitat platesc majorari de intarziere si gata !! legea imi da dreptul asta !
macar sa ne spuna care vor fi taxele si impoz. pe care le "achita" anaf CU PRIORITATE din banii pe care ii virez eu - ATATIA CAT VIREZ ...

la un moment dat, poate imi convine pt. activitatea firmei sa platesc aceste majorari si sa fol. banii pt. un alt proiect care imi dubleaza investia in termen scurt, eu am avut asemenea caz si credeti-ma ca a meritat ! in acelasi timp am platit DOAR imp. cu retinere la sursa, restul le-am amanat si mi-a convenit sa platesc majorari la ele ... E DREPTUL SA-MI GESTIONEZ RESURSELE FINANCIARE CUM DORESC !!

de aia zic ca nu cred in aplicabilitatea corecta a acestei ... ce ? ordonanta ?



#15 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 13 September 2007 - 08:41 AM

Lucrez pentru 4 firme. Nici una nu are datorii la stat(lucram mult pe achizitii publice si daca ai datorii te descalifica!), habar nu am ce va trebui sa fac de luna viitoare! Tot ce a aparut pana acum nu clarifica procedeul de lucru efectiv, tehnic vorbind. Bineinteles ca asa cum suntem obisnuiti deja , nu este exclus sa apara pe 24 oct. instructiuni pentru plati ce trebuiesc facute pana pe 25 oct.! Aproape ca invidiez firmele cu debite pentru ca mai au ragaz pana in ianuarie! De fapt februarie!
iuliana



#16 firekharma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 September 2007 - 09:58 AM

deci cei care au debite platesc ca si pana acuma cu x ordine de plata si din ianuarie platesc printr-un singur OP? :notworthy:



#17 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2007 - 05:57 PM

Aaparut pe www.mfinante.ro OPFV 2007 v.1.0.4 cu posibilitatea de virare in cele doua conturi!



#18 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 15 September 2007 - 11:04 PM

cei cu zero datorii vor fi "cobaii" MF :notworthy:
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#19 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 16 September 2007 - 10:54 AM

Se spune ca intr-un singur cont ,nu cu un singur OP.Cel putil la institutiile bugetare ar tb sa modifice Ordinul 1792 ,prin care suntem obligati sa facem OP pentru fiecare articol bugetar in parte.Asa ca probabil ca vom face tot atatea OP-uri dar intr-un singur cont.Sau cine mai stie cum :notworthy:



#20 Alexk

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2007 - 10:43 AM

Personal mi-a fost destul de dificil sa gasesc informatii referitoare la actele normative care reglementeaza aceasta noua schimbare in sistemul de plati catre bugetul de stat. De aceea, incerc sa le rezum aici in speranta ca veti avea o sarcina mai usoara.

1. cadrul legislativ general este dat de Ordonanta 47 / 28.08.2007, publicata in MO 603 din 31.08.2007 - privind reglementarea unor masuri financiar-fiscale.

- art I pct 17 - mentiunea efectuarii platilor catre buget intr-un cont unic;
- art III - se comunica momentul aplicarii efective (soc. fara debite restante - obligatiile fiscale ale lunii SEP 07; soc. cu restante - obligatiile fiscale ale lunii IAN 08).

2. pe site-ul ANAF la categoria "Legislatie" (http://anaf.mfinante.ro/wps/portal) sunt publicate OMEF 1294 / 10.09.2007 si OMEF 1314 / 11.09.2007 - reglementari privind modul de plata, nomenclatorul contributiilor si modul de distribuire al sumelor platite.

Succes :notworthy:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL