Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CIEL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


CIEL


163 replies to this topic

#121 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 04 June 2010 - 02:05 PM

buna ziua,

va rog daca ma poate ajuta cineva.
am niste note in grila de culegere universala care au ramas in lucru.
nu le pot nici macar deschide, de cate ori vreau sa le deschid ma arunca intr-o nota noua.
ce sa fac???????????????
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :frusty:
:laugh:
:laugh:
:laugh:
:frusty:
:sad:



#122 atmsocom

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2010 - 11:16 AM

La terminarea inregistrarii ar fi trebuit sa dai Alt + T sau sa apesi butonul Temporar. In mod normal daca ai deschide Culegere Universala /factura client /factura furnizor sau depinde ce ai inregistrat ar trebui sa-ti apara documentul avut in lucru.
Acum depinde si ce versiune ciel ai!




#123 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 07 June 2010 - 08:56 PM

Vezi postareaatmsocom, la Jun 7 2010, 12:16 PM, a spus:

La terminarea inregistrarii ar fi trebuit sa dai Alt + T sau sa apesi butonul Temporar. In mod normal daca ai deschide Culegere Universala /factura client /factura furnizor sau depinde ce ai inregistrat ar trebui sa-ti apara documentul avut in lucru.
Acum depinde si ce versiune ciel ai!

bun, ok si acum ce este de facut?
se poate face ceva?
am cateva note de regularizare de la marcare manuala ce pot sa fac?

multumesc mult de tot............
:frusty:



#124 buggu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 June 2010 - 09:08 PM

am cautat pe google problema ta, si spre marea mea mirare am ajuns sa imi apara rezultatele astea http://www.google.ro/search?q=inregistrare+ramasa+in+lucru+ciel&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a ://http://www.google.ro/search?q=inreg...ient=firefox-a
si primul rezultat e chiar de la CIEL, care se pare ca au pus intrebarea la FAQ adica aici . In caz ca nu vrei sa intri la ei iti dau eu copy paste la ce scriu ei

6.Am o inregistrare ramasa in lucru (are culoarea bleu in lista de inregistrari). Cum procedez?



Se intra in promptul msdos (Start – Run – Cmd si click pe OK)
In fereastra nou aparuta se tasteaza urmatoarea sintaxa :

osql –E <se apasa tasta enter>
use cielCOD <se apasa tasta enter>
go <se apasa tasta enter>
update c_totallinii set valid=’t’ where nds=YYY <se apasa tasta enter>
go

unde COD = codul societatii din conta
YYY = nds-ul care se afla in temporar


Sper sa fie ce iti trebuie :)

Succes



#125 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 09 June 2010 - 08:38 AM

Vezi postareabuggu, la Jun 8 2010, 10:08 PM, a spus:

am cautat pe google problema ta, si spre marea mea mirare am ajuns sa imi apara rezultatele astea http://www.google.ro/search?q=inregistrare+ramasa+in+lucru+ciel&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a ://http://www.google.ro/search?q=inreg...ient=firefox-a ://http://www.google.ro/search?q=inreg...ient=firefox-a
si primul rezultat e chiar de la CIEL, care se pare ca au pus intrebarea la FAQ adica aici . In caz ca nu vrei sa intri la ei iti dau eu copy paste la ce scriu ei

6.Am o inregistrare ramasa in lucru (are culoarea bleu in lista de inregistrari). Cum procedez?



Se intra in promptul msdos (Start – Run – Cmd si click pe OK)
In fereastra nou aparuta se tasteaza urmatoarea sintaxa :

osql –E <se apasa tasta enter>
use cielCOD <se apasa tasta enter>
go <se apasa tasta enter>
update c_totallinii set valid=’t’ where nds=YYY <se apasa tasta enter>
go

unde COD = codul societatii din conta
YYY = nds-ul care se afla in temporar


Sper sa fie ce iti trebuie :)

Succes


SUPER!!!!!!!!!!!
imi vine sa te pup!!!!!!!!!!!!
iti multumesc mult de tot.
sa stii ca am reusit!

sa ai o zi frumoasa
Gabriela



#126 tinahutanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 30 July 2010 - 04:46 PM

Salut,

Cu o rugaminte vin si eu despre schimbarea tva-ului in Ciel. L-am modificat in configurare societate si mi-l ia in sistem(imi calculeaza), insa pe print nu reusesc sa schimb din 19 in 24%. In Macheta document trebuie sa ma uit dar nu stiu cum se modifica, logic ar trebuiiii :lnr (1): sa aiba formula. Nu?

Daca ma poate ajuta cineva, nu stiu cat de bine am explicat?!
Multumesc frumos.



#127 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 November 2010 - 05:00 PM

Nu stiu sa fac inregistrarile in Ciel pentru marfa primita in consignatie - 8033, puteti sa ma ajutati?
Multumesc
.



#128 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 November 2010 - 06:31 PM

Dar importul din tarile non ue cum se inregistreaza?



#129 cstroie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 January 2011 - 06:42 PM

Se da una bucata ciel (gestiune comerciala) iar in baza de date sunt deja incarcate nir-uri (multe, cateva mii).
Trebuie create facturile de cumparare. Momentan operatiunea este facuta manual de catre doi operatori. Exista vreo modalitate sa cream facturile fara a mai intra in nir-uri? Mentionez ca nir-urile sunt deja validate, doar trebuie create facturile cu acelasi numar al nir-ului. Daca nu se pot crea automat, macar imi poate spune cineva cum sa creez factura cu numarul nir-ului?



#130 Cosma Violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 04 January 2011 - 11:06 PM

Vezi postareacstroie, la Jan 4 2011, 06:42 PM, a spus:

Se da una bucata ciel (gestiune comerciala) iar in baza de date sunt deja incarcate nir-uri (multe, cateva mii).
Trebuie create facturile de cumparare. Momentan operatiunea este facuta manual de catre doi operatori. Exista vreo modalitate sa cream facturile fara a mai intra in nir-uri? Mentionez ca nir-urile sunt deja validate, doar trebuie create facturile cu acelasi numar al nir-ului. Daca nu se pot crea automat, macar imi poate spune cineva cum sa creez factura cu numarul nir-ului?

factura pentru care faci nir -este factura primita de la furnizor!! De ce vreti sa creati facturi dupa nir??? sau poate nu inteleg eu?
Contabilii nu fac audiență. Ei trăiesc în anonimat, nu caută lumina
reflectoarelor.



#131 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 04 January 2011 - 11:29 PM

Poate ... cred că ... prin autofacturare ... vreți să vă faceți facturi ... cu același număr ca și Nota de intrare recepție ?
Pentru a nu vă încurca dacă veți primi cândva, cumva și factura ...furnizorului dvs ?
Sau ?



#132 cstroie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 January 2011 - 11:03 AM

Facturile exista fizic, nu e nimic in neregula. Numai ca sunt foarte multe, nu am reusit sa le introducem automat decat ca nir-uri in Ciel. Din nir-uri trebuie sa cream facturile fiscale, cu acelasi numar.



#133 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 05 January 2011 - 11:13 AM

Vezi postareacstroie, la Jan 5 2011, 01:03 PM, a spus:

Facturile exista fizic, nu e nimic in neregula. Numai ca sunt foarte multe, nu am reusit sa le introducem automat decat ca nir-uri in Ciel. Din nir-uri trebuie sa cream facturile fiscale, cu acelasi numar.
Da, sincer ... Pentru ce ?
CIEL GESTIUNE asigură evidența gestiunilor, intrări, ieșiri, stocuri.Și transfer, preluare în contabilitate.
Pentru intrări sunt generate NIR-urile. Întocmite pe baza facturilor furnizorilor!
Deci CIEL GESTIUNE, generează facturi doar pentru IEȘIRE, VÂNZĂRI, nicidecum pentru INTRĂRI.
Dar cine ...le solicită ? Și iarăși ...pentru ce ?



#134 anca75

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 07 January 2011 - 02:51 PM

In Ciel Gestiune se pot introduce si Nir-uri si Facturi furnizorii.

Nir-ul face miscare de stoc si in functie de cum este configurata baza de date, poate genera si note contabile pentru marfa sosita dar nefacturata.

Factura furnizor se poate intocmii in doua feluri:
1. pe baza unui nir - in aceasta situatie genereaza nota contabila aferenta dar nu genereaza miscare de stoc
2. se poate introduce ca document independent - in aceasta situatie genereaza nota contabila aferenta si genereaza si miscare de stoc
Se poate lista sub forma de nir

In cazul dv "cstroie" este necesar sa faceti facturile pe baza nir-urilor doar daca doriti ca programul sa va genereze notele contabile aferente facturilor sau/si doriti o evidenta a soldurilor catre furnizori in gestiune.
Miscarea de stoc s-a facut deja pe baza nir-urilor.

Factura se poate genera automat din nir , dar individual pe fiecare document in parte.
Insa nu este necesar sa intrati in document,
Direct din lista de nir-uri, selectati nir, clic dreapta si alegeti factura furnizor.
Pe ecran va apare factura, deja completata, doar ii dati validare.
In cazul in care exista deja factura facuta pentru acel nir, va atentioneaza ca nu mai exista randuri nefacturate.
Deci nu exista pericolul sa dublati documentele.

Mai sunt si alte variante dar in cazul dv cred ca asta e cea mai buna si cred ca este destul de rapida.


Spor la lucru.



#135 addav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 January 2011 - 04:15 AM

Am avut o situatie nefericita de a pierde baza de date din PC si ajutorul echipei CIEL a fost dezgustatoare!
Am instalat versiunea 6.28 in 6 ian pe client si totul a fost ok
in 7 ian am instalat din server 6.28.1 si din 15 dosare au mai ramas doar 9
Groaznic
Chestia nasoala este ca la analiza am vazut ca toate firmele platitoare de TVA au fost sterse
Am sunat la CIEL si au inceput sa ma acuze pe mine ca eu le-am sters si de aceea nu exista
Frica de despagubiri
Eu am vrut doar sa ma ajute sa imi dea baza de date inapoi ale firmelor pierdute
Deci! toate inregistrarile firmelor pe 2010 au disparut in neant dupa instalarea update 6.28.1
O catastrofa
Greseala mea este una singura: NU AM FACUT BACK UP DE LA NICI O FIRMA
Am cautat un program de pe net sa recuperez fisiere pierdute deletate etc si atunci am gasit doar 4 baze de date cu vechime de 3 ani
Cine se pricepe la programare intelege ca se pot face aceste lucruri doar prin interversiuni de programare
rezultat
cei de la programare a uppdate 6.28.1 au implementat un BUG.
Normal ca cei de la CIEL nu au recunoscut nimic de frica si au dat vina pe mine ca nu am facut backup
Cu toate ca acestea sunt doar preferentiale si nu obligatorii conform licentei
O situatie fara precedent pot zice!
Dupa ce ca cei de la CIEL au creat o paguba imensa la firma mea acum vor si bani ca sa ma ajute sa restaurez cele 4 firme care le-am recuperat cu toate ca sunt din anii anteriori
O nesimtire de nedescris
Pun jos orice vor ei ca CIEL este de vina
NU RECUNOSC DE FRICA, DE INCAPACITATE EXPERIENTA PROFESIONALISM ETC.....
EU NU VREAU DECAT SA RECUPEREZ BAZA DE DATE SI NU IMI OFERA NICI UN SPRIJIN
Le-am demonstrat cum ca in 6 ian am lucrat la toate celelate firme prin rapoartele de log care se creeaza automat si ei pretind ca nu au existat alte firme decat cele care au ramas dupa actualizare.
ORICUM daca nimeni nu raspunde la acest mesaj de WARNING si totusi cititi AVETI MARE GRIJA SA NU TRECETI PRIN CE TREC EU.
FACETI BACK UP ZILNIC SAU CAUTATI UN ALT PARTENER
DE 3 ANI platesc licenta 1500 RON si sa nu primesc ajutor din partea CIEL
sincer imi este scarba de situatia in care am fost pus de tot CIELUL
O avea el si partile lui bune dar sa ma puna in situatia asta e de tot rahatul
De ex la SAGA pe cand am lucrat nu aveai nevoie sa faci salvari ale bazelor de date pentru ca programul le facea automat la toate firmele si nu ca la CIEL la fiecare firma in parte
Aveti grija in continuare!



#136 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 January 2011 - 10:42 AM

Intr-adevar, este de necrezut ceea ce se intampla.
Sa inteleg ca ati trecut de la Saga la Ciel? Pot sa va intreb de ce? Pentru ca eu tocmai acum vreau sa trec de la Ciel la Saga.
O zi frumoasa sa aveti!



#137 addav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 January 2011 - 03:46 PM

Vezi postareaisis, la Jan 9 2011, 10:42 AM, a spus:

Intr-adevar, este de necrezut ceea ce se intampla.
Sa inteleg ca ati trecut de la Saga la Ciel? Pot sa va intreb de ce? Pentru ca eu tocmai acum vreau sa trec de la Ciel la Saga.
O zi frumoasa sa aveti!

Multumesc la fel
La vremea respectiva Ciel era mai bine organizat decat SAGA dar astazi SAGA este mult mai buna decat CIEL.
Numai bine



#138 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 09 January 2011 - 05:38 PM

Vezi postareaaddav, la Jan 9 2011, 03:46 PM, a spus:

Vezi postareaisis, la Jan 9 2011, 10:42 AM, a spus:

Intr-adevar, este de necrezut ceea ce se intampla.
Sa inteleg ca ati trecut de la Saga la Ciel? Pot sa va intreb de ce? Pentru ca eu tocmai acum vreau sa trec de la Ciel la Saga.
O zi frumoasa sa aveti!

Multumesc la fel
La vremea respectiva Ciel era mai bine organizat decat SAGA dar astazi SAGA este mult mai buna decat CIEL.
Numai bine

Oare de ce am ...gustul amar ...că sunt victima unei publicități ...duse cu lovituri ...sub centură!
Ce mi SAGA, ce mi CIEL.
Unii au parcă sub zece ani , alți peste 15! Unii nu și-au dat afară programatorii care au conceput sistemul, alții sunt la a 5-a generație! Că așa stă bine firmei. Cu tineret!
Deci ...pentru noi utilizatorii:
Dacă știi ce faci, fă!
Dacă nu, lasă-te păgubaș!
Înainte de a te-ncurca sau a încurca și pe alții!



#139 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2011 - 06:14 PM

[/quote]

Oare de ce am ...gustul amar ...că sunt victima unei publicități ...duse cu lovituri ...sub centură!
Ce mi SAGA, ce mi CIEL.

[/quote]

Poate Adminii acestui forum vor observa si dumnelor:
Daca nu ai voie sa faci reclama, la fel ar rebui tratat si reversul. antireclama !



#140 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 24 January 2011 - 05:05 PM

buna ziua,

lucrez in ciel si as dori sa deschid soldul furnizorilor externi si in eur, care pana acum au fost tinute de catre fostul contabil numai in lei si atiu ca se lucreaza f bine asa, dar nu stiu sa fac deschiderea, adica fiecare factura de cumparare are alt curs, cum pot sa fac in deschidere mai multe cursuri sau fac mai multe note de deschidere??????

multumesc mult de ajutor.

o seara placuta!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL