Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie contabila in domeniul agricol/silvic/zootehnic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

Monografie contabila in domeniul agricol/silvic/zootehnic

agricutura
91 replies to this topic

#41 abeona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 19 October 2008 - 05:05 PM

Va rog sa ma ajutati cat se poate de urgent sa intru in posesia inregistrarilor contabile legate de activitatea de crestere a melcilor sau a animalelor.
Astept raspunsul pe office@abeona.ro
Va multumesc



#42 chris35

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 January 2009 - 10:15 AM

Ati avut situatii de vanzare de motorina cu acciza redusa pentru agricultura si restituire de diferente de acciza de la bugetul statului conform H.G. 804/ 2008 si OMEF nr. 2599/ 2008?
Ce inregistrari contabile se fac in situatia acestor vanzari?
Daca cineva a intalnit o astfel de situatie sau daca imi puteti da un sfat, o sugestie, va rog mult sa-mi spuneti.
Multumesc anticipat!




#43 elenaalexandra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 22 February 2009 - 12:17 AM

ma poate ajuta cineva cu documentele necesare pentru activitatea zootehnica?
mai exact ma intereseaza ce acte trebuiesc intocmite pentru cresterea porcilor si darea lor catre abatoare.



#44 xenia4

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 03 April 2009 - 10:41 AM

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu inregistrarile contabile pentru cultura pomilor fructiferi. Mentionez ca am cautat in arhiva dar nu am gasit un raspuns.

Va multumesc!



#45 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 03 April 2009 - 11:12 AM

Infiintare cultura sau exploatare



#46 xenia4

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 03 April 2009 - 03:35 PM

Vezi postarealeu50, la Apr 3 2009, 12:12 PM, a spus:

Infiintare cultura sau exploatare
Tot ( de la infiintare pana la obtinerea recoltei).



#47 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 26 May 2009 - 10:59 AM

Trebuie sa fac un bilant la o soc. cu activ.in agricultura, si in contul 741 am mai multe tipuri de subventii, si anume:
- suventia pentru efective de taurine(se da o suma fixa pe cap de taurina)
- subventii pentru credite agricole acordate de banci comerciale
-subventii de la somaj. cf.art.80 dinlg.76/2002
- subventii pentru motorina.

Daca pentru ultimele doua stiu ca nu intra in calculul cifrei de afaceri, primele 2 subv.sunt aferente CA?

nu stie nimeni daca e corect ca in cifra de afaceri sa intre si cele 2 categorii de subventii?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 October 2010 - 04:07 PM

"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#48 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 27 May 2009 - 06:52 PM

Subventiile pe care le-ai enumerat sunt subventii acordate pentru sustinerea activitatii agricole si nu se includ in cifra de afaceri.



#49 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 01 June 2009 - 08:22 AM

Scuze pentru intarzierea multumirilor mele.Inca o data multumesc. :sad:
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#50 ioan.paun

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 June 2009 - 09:53 AM

Buna ziua!
Va rog frumos,am mare nevoie de ajutor! De cateva luni am preluat o firma cu cod CAEN "cresterea pasarilor (cresterea prepelitelor)" . Rugamintea mea este urmatoarea: ce documente si ce monografie contabila imi sunt necesare pentu acest tip de ferma?
Mentionez ca eu cresc prepelitele de la faza de ou(dupa 2 sapt. ajung in stadiul de pui,la 7 sapt. incep sa oua,iar la 9 luni nu mai sunt rentabile si trebuie sa le abatorizez),dupa care comercializez ouale si carnea.

Va multumesc!



#51 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 22 June 2009 - 09:00 PM

Achizitionarea oualor pentru obtinerea puilor , le receptionezi ca si materii prime, pe care cand le dai in consum in momentul ecluzarii lor in baza unui bon de consum; in momentul obtinerii puilor intocmesti un document care poti sa-l numesti proces verbal de receptie pentru puii viabili obtinuti si pe care ii inregistrezi in contul 361"animale si pasari" = 711 la cost prestabilit sau cost efectiv. Daca utilizezi pretul prestabilit, diferenta dintre acesta si costul efectiv il inregistrezi pe diferente de pret in 368 si eu te sfatuiesc sa utilizezi aceasta metoda pentru ca pe urma la evaluarea la iesire a acestora este mult mai usor de tinut evidenta, dar depinde si de metoda pe care au folosit-o cei dinaintea ta.
In momentul in care nu mai oua si urmeaza sa le sacrifici le treci din categoria de ouatoare la tarate, le cantaresti si pe urma lunar inregistrezi sporul in greutate pentru cele tarate pe care urmeaza sa le sacrifici prin 361 = 711, in baza unui act de cantarire a acestora ca diferenta intre cantitatea reprezentata de stocul din luna precedenta - vanzarile cantitative si stocul final cantitativ iar la vanzare descarcarea 711 = 361 cu sau fara 368, iar factura 411 = 701, 4427 daca ai.
Pentru ouale obtinute intocmesti bon de predare /primire produse la pretul pe care il alegi, 345 =711 dupa cele ce le-am spus mai sus, si pentru vanzare se inregistreaza descarcarea de gestiune 711 =345 ( la oua folosesti ct.348 ca diferenta de pret).
Costul efectiv treuie sa il stabilesti avand ca si cheltuieli cele cu furajele, (bon de consum), salariile directe, utilitatile, amortizarile, etc, pe care trebuie sa le repartizezi in mod rezonabil pentru spor si pentru oua, precum si pentru obtinerea de pui. In aceasta situatie este necesar sa iti stabilesti un indice de echivalare pentru repartizarea acestora.



#52 ioan.paun

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 June 2009 - 02:03 PM

multumesc mult pentru ajutor! acum mai trebuie sa pun si in aplicare .....



#53 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 24 June 2009 - 03:22 PM

Daca mai pot sa te ajut, dupa ce incepi efectiv lucru, spune.



#54 Getasm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 27 July 2009 - 08:05 PM

Contabilizez o firma a carui patron are paduri, cum inregistrez achizitia in firma din lemnul propriu?



#55 erica81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 August 2009 - 11:58 AM

va rog sa ma ajutati cu o monografie pentru acest fond :lostit (13):



#56 conta30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 August 2009 - 09:37 AM

Erica , ptr monografie fond regenerare :
constituire fond regenerare : 6584.... analitic distinct = 4721...... analitic distinct ( constituire conform legii )
utilizare fond regenerare :( utilizare conform legii) 4721 = 7416 .....analitic distinct ( valoarea fara TVA a lucrarilor realizate din fondul de regenerare , impaduriri , etc)

Banuiesc ca esti la curent cu Codul Silvic si stii in ce conditii se constitue si se utilizeaza.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 07:04 PM




#57 erica81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 August 2009 - 08:18 AM

Multumesc! Fostul contabil inregistra 658=1518 - iar eu nu il vad provizion!!!! :lostit (13):
constituim fd conservare - 20% din val produselor principale si accidentale I.

totusi si aceasta solutie imi ridica semne de intrebare.
cheltuiala la venit in avans?

Contul 472 "Venituri inregistrate in avans" este un cont de pasiv.
In creditul contului 472 "Venituri inregistrate in avans" se inregistreaza:
- veniturile inregistrate in avans, aferente perioadelor/exercitiilor financiare urmatoare, cum sunt: sumele facturate sau incasate din chirii, abonamente, asigurari etc. (411, 461, 512, 531).
- dobanda aferenta bunurilor cedate in regim de leasing financiar (267).

In debitul contului 472 "Venituri inregistrate in avans" se inregistreaza:
- veniturile inregistrate in avans si aferente perioadei curente sau exercitiului financiar in curs (704, 705, 706, 708).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 October 2010 - 04:11 PM




#58 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 05 August 2009 - 09:49 AM

Si parerea mea este ca trebuie sa constitui acest fond prin 151 provizioane, pentru ca de fapt oceasta obligatie este legala si implicita tocmai cea ce defineste provizionul, pe care il transferi la venituri ca diferenta intre suma constituita si cea utilizata ca si cheltuieli cu regenerarea. Se poate si prin 472 care de fapt este tot o rezerva de venituri pe care il repartizezi in baza graficului de refacere a fondului silvic pe masura ce se fac aceste cheltuieli, dar totusi cred ca inregistrarea corecta este prin 151, fiind o constituire de fonduri,



#59 conta30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 August 2009 - 03:50 PM

Vezi postareaerica81, la Aug 5 2009, 09:53 AM, a spus:

totusi si aceasta solutie imi ridica semne de intrebare.
cheltuiala la venit in avans? ...
ERICA - ce sa zic, eu nu o vad ca un provizion plus de asta e monografia utilizata in romsilva. Se poate dezbate tema dar conteaza perioada utilizarii . Ai grija la constituire - cantitate bruta * pret mediu /mc masa lemnoasa , cel din HG 74 lei/mc sau 76 lei/mc .ceva in genul.
Este ocol silvic privat?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 07:04 PM




#60 express

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 August 2009 - 05:26 PM

O firma noua cumpara terenuri pentru cultivarea de grau, rapita in suprafete foarte mari.
Poate cineva sa-mi spuna daca exista pe piata romaneasca un program contabil specific pentru agricultura (conturi analitice specifice, contabilitate interna de gestiune pe centre de cost, centre de profit pe fiecare cultura, parcela.....).
Exista carti cu monografii din domeniul agricol, in special plante tehnice?
Am gasit pe internet de vanzare numai aceasta carte:
CONTABILITATE IN AGRICULTURA ABORDARI TEORETICE SI PRACTICE. Autor (i):Ilie Bavita, Adriana Florina Popa, Ileana Cosmina Pitulice, Madalina Dumitru, Daniela Artemisa ...

Va multumesc anticipat pentru orice informatie.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL