Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ordin nr. 702 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 14

Salt la continut


Ordin nr. 702

375 replies to this topic

#261 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 02 July 2007 - 06:47 PM

Buna seara.
Stiu ca este f.lung acest topic dar eu sunt la inceput si sper sa aveti rabdare si cu mine.
Am citit in instructiuni urmatoarele:
Modalitati (propuneri) de incarcare a datelor
Puteti proceda intr-unul din urmatoarele moduri pentru incarcarea datelor privind
ACHIZITIILE:
1.- sa incarcati direct 'Baza impozabila' si 'TVA' (ele au fost insumate in
prealabil pe furnizori, prin aplicatii proprii ale contribuabilului).
sau
2.- sa incarcati 'rulajele creditoare lunare' (contin 'Valoarea cu TVA')
ale furnizorilor (analitice din balanta contabila)
sau
3.- sa incarcati 'Valoarea cu TVA' din facturile ce trebuiesc prinse in
aceasta raportare.
In cazurile 2 si 3, cand se alege %9 sau %19 de TVA, se calculeaza automat 'Baza impozabila'
si 'TVA'.
In cazul 3 (cand se incarca valori din facturi), aplicatia insumeaza automat pe furnizori
'Baza impozabila' si 'TVA', la momentul listarii/ salvarii declaratiei 394.
Va rog sa-mi spuneti daca am inteles bine:
Sa zicem ca eu am facturi primite de la furnizorul X din ianuarie si inclusiv iunie in valoare de 1000 lei,eu zic ca trebuie sa trec in declaratie totalul de 1000 lei de la furnizorul X , nu sa insir toate facturile primite care insumeaza cei 1000 lei.
Va multumesc.



#262 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 03 July 2007 - 07:11 AM

Vezi postareasdnr, la Jun 28 2007, 09:56 AM, a spus:

Eu am preluat datele din excel direct in fisierul .txt din folderul \394 respectand configuratia acestuia. A trebui sa folosesc pivot si functia "concatenate". Daca vrei iti dau un exemplu.

Puteti sa-mi spuneti mai pe larg cum ati facut preluarea datelor in programul de la finante. Am multe pozitii cu firme distincte si ar fi f.greu sa le introduc toate manual (mai ales ca pot sa export din programul meu de conta fisier txt dupa cum se cere in norme).




#263 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 03 July 2007 - 01:52 PM

Vezi postareaDinu George, la Jul 3 2007, 08:11 AM, a spus:

Puteti sa-mi spuneti mai pe larg cum ati facut preluarea datelor in programul de la finante. Am multe pozitii cu firme distincte si ar fi f.greu sa le introduc toate manual (mai ales ca pot sa export din programul meu de conta fisier txt dupa cum se cere in norme).
Se pare ca o sa-mi raspund singur. In folderul aplicatiei trebuie completat fisierul d394.txt, care are alta structura decat fisierul txt cu care se face raportarea.
Si o alta nedumerire : ce fac daca am mai multe firme? Din cate am vazut eu, aplicatia de la MF nu permite introducerea datelor de la mai multe firme.

Si un rapuns la intrebarea cu modul de completare : facturile se insumeaza pe coduri fiscale si se introduc totalurile in declaratie.

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 03 July 2007 - 01:56 PM




#264 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 July 2007 - 02:40 PM

Vezi postareaDinu George, la Jul 3 2007, 02:52 PM, a spus:

Vezi postareaDinu George, la Jul 3 2007, 08:11 AM, a spus:

Puteti sa-mi spuneti mai pe larg cum ati facut preluarea datelor in programul de la finante. Am multe pozitii cu firme distincte si ar fi f.greu sa le introduc toate manual (mai ales ca pot sa export din programul meu de conta fisier txt dupa cum se cere in norme).
Se pare ca o sa-mi raspund singur. In folderul aplicatiei trebuie completat fisierul d394.txt, care are alta structura decat fisierul txt cu care se face raportarea.
Si o alta nedumerire : ce fac daca am mai multe firme? Din cate am vazut eu, aplicatia de la MF nu permite introducerea datelor de la mai multe firme.

Si un rapuns la intrebarea cu modul de completare : facturile se insumeaza pe coduri fiscale si se introduc totalurile in declaratie.
1. Se completeaza fisierul D394_2007S1_[codfiscal].txt din folderul D394\394
2. Fisierul care se raporteaza la MF se afla in folderul D394\394_UF si are forma 394_S107_J[codfiscal].txt
3. Pt a incarca o alta firma se sterg datele cu butonul "Sterg agent" (datele raman in fisierul firmei, nu se sterg complet) si se introduc datele pt noua firma. Aceste date vor fi salvate intr-un nou fisier in folderul \394 care va avea in nume codul fiscal al noii firme.
4. Pt a incarca o noua firma se apasa butonul "Restaurare fisier" si vei alege fisierul D394....txt corespunzator firmei dorite.

Respectand structura fisierelor, acestea se pot crea in afara programului MF, se incarca apoi cu butonul "Restaurare fisier", iar apoi se creaza fisierul pt unitatea fiscala cu butonul " Salvare date pt. unitatea fiscala".

O observatie: in fisier, campurile cu operatori, livrari si achizitii trebuie sortate in ordinea crescatoare a codurilor de TVA, altfel la incarcare programul va da eroare.



#265 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 03 July 2007 - 02:44 PM

pentru mai multe firme, se completeaza datele primei firmei. Se salveaza datele si se inchide aplicatia. Ptr a introduce alta firma, se deschide aplicatia (o sa va apara datele celei vechi) si se modifica cu datele noii firme. Dupa inregistrare se salveaza si se inchide aplicatia. Cand vreti sa reveniti la una din firmele introduse clicati butonul "restaurare fisier" si selectati firma dorita, dupa CIF.



#266 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 04 July 2007 - 08:07 AM

mersi mariana pt ajutor! :-*



#267 panaitescu_andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitatea

Postat 04 July 2007 - 09:09 AM

Am citit mai sus despre protocol dar nu prea am inteles. Va rog daca se poate sa ma lamuriti si pe mine!
Daca am facturi de protocol dar nu am dedus TVA le mai declar?
Va multumesc!



#268 grayraven

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 04 July 2007 - 12:00 PM

Am si eu o intrebare legata de reducerile comerciale:
un furnizor extern imi acorda o reducere comerciala pentru faptul ca am cumparat de la el marfa. Adica: luna aceasta achizitionez de la el 5 produse, luna urmatoare inca 6, apoi inca 3 si in luna a patra pe invoice-ul primit apare a doua linie cu minus sa zicem 2eur/produs * (5+6+3) produse = -28 eur.
Intrebarea este: am voie ca in fiecare luna sa-mi inregistrez un 4091 = 607, iar in ultima luna cand soseste intr-adevar factura sa inregistrez un 401 = 4091 pe total valoare? E corect?
Stie cineva unde pot gasi in legislatie modul de tratare al reducerilor comerciale (cum se inregistreaza si cand se recunosc)?
Multumesc frumos.



#269 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 July 2007 - 02:02 PM

Vezi postareapanaitescu_andreea, la Jul 4 2007, 10:09 AM, a spus:

Am citit mai sus despre protocol dar nu prea am inteles. Va rog daca se poate sa ma lamuriti si pe mine!
Daca am facturi de protocol dar nu am dedus TVA le mai declar?
Va multumesc!



Da



#270 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 July 2007 - 02:23 PM

:cha (6): ...are cineva vreo idee despre cum mai pot fi verificate aceste coduri fiscale?? Am incercat linkul de mai sus, insa...am sute de parteneri...si dureaza o mie de ani pana imi apare rezultatul cautarii...ce-i drept, daca ma apuc de pe acum...s-ar putea sa termin verificarile pana la 25.07...... :lostit (13): pls :celb (6): :vio (33):



#271 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 05 July 2007 - 02:39 PM

Faci decl 394 cu codurile pe care le ai, si cand verifici fisierul salvat, iti va da la erori exact codurile pe care le ai cumva gresite. apoi mergi pe sit ul mfinante. ro si cauti dupa denumirea si localitate agentului cu cod incorect si iti da codul corect. spor la treaba. eu mi am terminat declaratia . acum astept repercursiunile care vor veni in timp... (oricare vor fi alea...)
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#272 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 July 2007 - 03:14 PM

:lostit (13): ...merci mult



#273 hb_ralu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 06 July 2007 - 04:43 PM

Am incercat sa completez declaratia 394 ...SI NU E CORECTA NU POT INTRODUCE CNP DIN 13 CIFRE AM O FACTURA DE LA UN NOTAR PUBLIC CARE ARE DREPT COD DE IDENTIFICARE CNP .... E O MARE TAMPENIEEEEEEEE



#274 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 06 July 2007 - 04:53 PM

Vezi postareahb_ralu, la Jul 6 2007, 04:43 PM, a spus:

Am incercat sa completez declaratia 394 ...SI NU E CORECTA NU POT INTRODUCE CNP DIN 13 CIFRE AM O FACTURA DE LA UN NOTAR PUBLIC CARE ARE DREPT COD DE IDENTIFICARE CNP .... E O MARE TAMPENIEEEEEEEE
Are Ro cu CNP?



#275 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 July 2007 - 05:07 PM

de la 01.01.2007 PFA au CIF atribuit de administratie
ala ar trebui trecut pe factura nu CNP
cnp nu se poate trece in 394



#276 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 06 July 2007 - 06:27 PM

are perfecta dreptate Septimiu, asa este nu se poate trece CNP in 394 :lostit (13):



#277 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 July 2007 - 10:57 AM

Referitor la declararea livrărilor de bunuri, prestări servicii și achițiile de bunuri precum și a servicii realizate de către contribuabilii înregistrați în scopuri de TVA în România, Serviciul de Comunicare din cadrul ANAF, vă transmite următoarele:


Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România sunt obligate să declare semestrial toate livrările de bunuri, prestările de servicii și achizițiile de bunuri și servicii realizate, pe teritoriul României, către/de la alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România, începând cu data de 01.01.2007.

Pentru îndeplinirea acestei obligații, contribuabilii mai sus menționați vor depune, la organul fiscal competent, până în data de 25 inclusiv a lunii următoare încheierii semestrului de raportare, formularul 394 "Declarație informativă privind livrările/prestările și achizițiile efectuate pe teritoriul național".

Potrivit formularului 394 se declară următoarele:
 operațiunile impozabile cu cota de 9% sau 19%, realizate pe teritoriul național, cu alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România, pentru care au fost emise facturi, inclusiv facturile emise pentru avansuri;
 operațiunile cu TVA nedeductibil;
 operațiunile înscrise în facturile care au fost emise pentru vânzările cu amănuntul, vânzări care se înregistrează în contabilitate pe baza raportului zilnic.

Nu se declară următoarele :
 livrările/achizițiile pentru care s-a emis bon fiscal dar nu s-a emis factura;
 operațiunile cu persoane neînregistrate în scopuri de TVA în România;
 operațiunile înscrise în facturile emise prin autofacturare;
 operațiunile pentru care se aplică taxarea inversă.

Declarația 394 se completează cumulat pe coduri de înregistrare în scopuri de TVA ale partenerilor de tranzacții, indiferent dacă au fost realizate, cu același partener, operațiuni impozabile cu 9% și operațiuni impozabile cu 19% (baza impozabilă și, respectiv, TVA aferent se cumulează pentru toate operațiunile).

În cazul agențiilor de turism sau a altor entități care aplică regimurile speciale prevăzute la art.1521 și art.1522 din Codul Fiscal, facturile emise/primite cu mențiunea “TVA inclus”, se vor cuprinde în declarație astfel:
- în coloana “baza impozabilă totală” se va înscrie valoarea totală înscrisă pe factură;
- în coloana “Taxa pe valoarea adăugată totală” se va înscrie 0 (zero).

Pentru facilitarea completării declarației, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România au la dispoziție programul œDeclarația informativă 394œ, care poate fi procurat de pe Portal ANAF http://anaf.mfinante.ro (modul œAsistenta contribuabililorœ, submodul œPrograme utileœ) sau de la sediul administrațiilor finanțelor publice teritoriale.


Agenția Națională de Administrare Fiscală - 06.07.2007
http://www.guv.ro/presa/afis-doc.php?idpre...mp;pag=&dr=



#278 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 08 July 2007 - 03:36 PM

Buna ziua tuturor!Sa-mi spuna cineva daca am inteles bine:trebuie sa declar si protocolul,chiar daca nu am dedus tva-ul?Si nu trebuie sa declar factura catre o persoana fizica?Pt ca am emis factura de lucrari pt 2 pers fizice,desi nu aveam voie decat cu casa de marcat(am fost constransa de situatie).Si inca ceva:eu plec in concediu si am muncit pe branci sa-mi centralizez datele pt aceasta declaratie 394.Acum mi-a zis cineva ca s-a amanat termenul,ca nu se mai depune pana pe 25 iulie,ca sunt probleme cu programul...nu e pus la punct.Am cautat pe site si nu am gasit nimic...m-as bucura sa fie asa...un stres mai putin,dar....voi ce stiti?



#279 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 09 July 2007 - 07:12 AM

Unde scrie ca nu ai voie sa emiti facturi catre persoane fizice daca ai casa de marcat? Daca persoana fizica cere factura ce faci?
ADITA



#280 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 July 2007 - 08:45 AM

Nu declari in 394 facturile emise catre persoane fizice
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL