Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Urmatorul examen pt consultanti fiscali... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Urmatorul examen pt consultanti fiscali...


178 replies to this topic

#61 csilly

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 September 2007 - 06:02 PM

:notworthy: Stimati colegi de suferinta,
are cineva dintre voi informatii concrete despre organizarea unui examen de consultant fiscal in 2007 sau la inceputul lui 2008?



#62 dlupescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 22 September 2007 - 09:05 AM

Vezi postareacsilly, la Sep 20 2007, 07:02 PM, a spus:

:notworthy: Stimati colegi de suferinta,
are cineva dintre voi informatii concrete despre organizarea unui examen de consultant fiscal in 2007 sau la inceputul lui 2008?

uitate pe cite e ceva la sfirsitul lunii septembrie




#63 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 22 September 2007 - 10:17 AM

N-am gasit nimic pe site. Am vorbit cu ei la telefon si nu cred ca vor organiza anul acesta examen. Probabil ca la anul, prin ianuarie sau februarie, cand vom fi bagati in priza cu declaratiile de sfarsit de an. Nu stiu cum gasesc oamenii astia momente " prielnice " de examen: inainte de impozit profit, inainte de bilant etc.
oare unde o sa ajungem?



#64 roxxa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 24 September 2007 - 11:40 AM

si pe mine ma intereseaza examenul
anul acesta am inteles ca nu se mai organizeaza nici un examen dar trebuie urmarit pe site
daca afli ceva anunta-ma si pe mine te rog ..ciolpan_roxana@yahoo.com
merci



#65 csilly

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 September 2007 - 06:33 PM

Vezi postareabibilica, la Sep 22 2007, 11:17 AM, a spus:

N-am gasit nimic pe site. Am vorbit cu ei la telefon si nu cred ca vor organiza anul acesta examen. Probabil ca la anul, prin ianuarie sau februarie, cand vom fi bagati in priza cu declaratiile de sfarsit de an. Nu stiu cum gasesc oamenii astia momente " prielnice " de examen: inainte de impozit profit, inainte de bilant etc.


Multumesc mult pentru informatie.Tinem legatura.



#66 Grigoruta Ana-Maria

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2007 - 02:24 PM

Vezi postareamamastrumf, la Sep 20 2007, 05:07 PM, a spus:

Aveti cumva idee cand e primul examen in 2008? banuiesc ca anul asta nu mai e niciunul. Cat e taxa pana la urma? Ce acte trebuie pentru inscriere stiti? Merci anticipat :)
Nu se stie cand este urmatorul examen, dar sigur in 2007 nu se mai organizeaza. Citeste detalii pe www.cameraconsultantilorfiscali.ro. Taxa pentru examen s-a marit de la 300 la 500 ron.



#67 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 26 September 2007 - 02:42 PM

Vezi postareaGrigoruta Ana-Maria, la Sep 26 2007, 03:24 PM, a spus:

Vezi postareamamastrumf, la Sep 20 2007, 05:07 PM, a spus:

Aveti cumva idee cand e primul examen in 2008? banuiesc ca anul asta nu mai e niciunul. Cat e taxa pana la urma? Ce acte trebuie pentru inscriere stiti? Merci anticipat :)
Nu se stie cand este urmatorul examen, dar sigur in 2007 nu se mai organizeaza. Citeste detalii pe www.cameraconsultantilorfiscali.ro. Taxa pentru examen s-a marit de la 300 la 500 ron.
Sincer mi-as dori un examen anul acesta, ca de la anul nu stiu ce fac fara consultant....si decat sa angajez unul...pentru firmele mici nici nu merita. Iar ca expert contabil nu mai fac fata daca nu sunt si consultant. Urata traba...made in Romania.



#68 roxana nico

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 26 September 2007 - 03:14 PM

Vezi postareamamastrumf, la Sep 20 2007, 06:07 PM, a spus:

Aveti cumva idee cand e primul examen in 2008? banuiesc ca anul asta nu mai e niciunul. Cat e taxa pana la urma? Ce acte trebuie pentru inscriere stiti? Merci anticipat :)
Taxa de inscriere este de 500lei incepand cu 01.10.2007 conf HGnr.2/2007 al CSCCF :wink:
Dar din ce stiti, examenul se da dupa "stiinta fiecaruia", sau dupa bibliografie, ca nu scrie in CCF la capit."accesul la profesie?
:notworthy:

Aceasta postare a fost editata de roxana nico: 26 September 2007 - 03:18 PM




#69 roxana nico

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 26 September 2007 - 03:25 PM

Vezi postareasasha, la Sep 26 2007, 04:42 PM, a spus:

Vezi postareaGrigoruta Ana-Maria, la Sep 26 2007, 03:24 PM, a spus:

Vezi postareamamastrumf, la Sep 20 2007, 05:07 PM, a spus:

Aveti cumva idee cand e primul examen in 2008? banuiesc ca anul asta nu mai e niciunul. Cat e taxa pana la urma? Ce acte trebuie pentru inscriere stiti? Merci anticipat :)
Nu se stie cand este urmatorul examen, dar sigur in 2007 nu se mai organizeaza. Citeste detalii pe www.cameraconsultantilorfiscali.ro. Taxa pentru examen s-a marit de la 300 la 500 ron.
Sincer mi-as dori un examen anul acesta, ca de la anul nu stiu ce fac fara consultant....si decat sa angajez unul...pentru firmele mici nici nu merita. Iar ca expert contabil nu mai fac fata daca nu sunt si consultant. Urata traba...made in Romania.
Adica, ca si expert contabil nu poti sa semnezi decl decat daca esti consultant fiscal?????? Naspa rau.
O sa ajungem sa fim mai multi experti in contabilitate, fiscalitate si altele decat numarul firmelor. Si atunci....?
Adio ROMANIE!



#70 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2007 - 03:27 PM

Dupa bibliografie. Daca vrei sa te apuci de invatat, incepe cu Codul Fiscal + normele, Codul de Procedura Fiscala, Codul Vamal + Regulamentul, Legea 31 a societatilor comerciale. Marea majoritate a intrebarilor se dau din aceste legi. Este mult si este greu intr-adevar, dar iti va fi mai usor daca se va mai pastra practica publicarii pe site CCF a celor 500 de intrebari cu 24 de ore inaintea examenului. Eu asa am facut. Sfatul meu este sa te apuci de pe acum de invatat, daca examenul se va da in ianuarie anul viitor, de exemplu.



#71 roxana nico

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 26 September 2007 - 03:30 PM

Vezi postareaAnaStancu, la Sep 26 2007, 05:27 PM, a spus:

Dupa bibliografie. Daca vrei sa te apuci de invatat, incepe cu Codul Fiscal + normele, Codul de Procedura Fiscala, Codul Vamal + Regulamentul, Legea 31 a societatilor comerciale. Marea majoritate a intrebarilor se dau din aceste legi. Este mult si este greu intr-adevar, dar iti va fi mai usor daca se va mai pastra practica publicarii pe site CCF a celor 500 de intrebari cu 24 de ore inaintea examenului. Eu asa am facut. Sfatul meu este sa te apuci de pe acum de invatat, daca examenul se va da in ianuarie anul viitor, de exemplu.
Hopa, si eu care credeam ca nu ma vede nimeni! Merci mult , Ana !!!!!!!!!! :notworthy: :pullhair:



#72 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2007 - 03:49 PM

Cu placere roxana nico! Si altadata daca voi putea ajuta. Bafta la examen! :notworthy:



#73 LAURA75

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 September 2007 - 08:25 PM

Buna! Am tot auzit ca de la anul situatiile financiare trebuie certificate de un consultant fiscal. Poti sa-mi spui si mie care este actul normativ care prevede acest lucru? Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 10 October 2007 - 09:52 AM




#74 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 26 September 2007 - 08:41 PM

Vezi postareaLAURA75, la Sep 26 2007, 09:25 PM, a spus:

Buna! Am tot auzit ca de la anul situatiile financiare trebuie certificate de un consultant fiscal. Poti sa-mi spui si mie care este actul normativ care prevede acest lucru? Multumesc!
ordonanta 47/2007 publicata in Monitorul Oficial nr.603 din 31.08.2007

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 10 October 2007 - 09:53 AM

O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#75 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 27 September 2007 - 07:02 AM

Nu este vorba de situatiile financiare, ci de declaratiile fiscale anuale, ceea ce este cu totul altceva!



#76 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 27 September 2007 - 07:24 AM

Pentru cine vrea sa ia acest examen! Rezolvati cele 500 din martie si cele 500 din iunie si daca le stiti pe astea mai completati cu ce va fi din urmatoarele 500 pe care le vor afisa cu o zi inainte (probabil vor fi 50-100 intrebari noi) si va fi ok. Intrebarile le gasiti pe site-ul MF la consultanta fiscala,si cred ca le gasiti rezolvate pe forum pe toate.Succes!



#77 silviaradu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 September 2007 - 09:51 PM

Vezi postareaJojo, la Sep 27 2007, 08:24 AM, a spus:

Pentru cine vrea sa ia acest examen! Rezolvati cele 500 din martie si cele 500 din iunie si daca le stiti pe astea mai completati cu ce va fi din urmatoarele 500 pe care le vor afisa cu o zi inainte (probabil vor fi 50-100 intrebari noi) si va fi ok. Intrebarile le gasiti pe site-ul MF la consultanta fiscala,si cred ca le gasiti rezolvate pe forum pe toate.Succes!

Intrebarile din martie si iunie nu mai sunt pe site-ul MF sau nu stiu eu sa le caut?



#78 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2007 - 11:18 AM

''Cautare'' in forum si vei gasi link-uri. Daca nu gasesti da-mi mesaj cu email si iti atasez eu.
Madalina



#79 loredana76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 01 October 2007 - 11:26 AM

Am sunat acuma la Camera Consultantilor Fiscali, o doamna foarte draguta de acolo a spus ca anul acesta cu siguranta nu se mai da nici un examen de acces, a spus sa vedem la anul ce va mai fi. Asa ca asteptam pana la anul cine stie ce noi reglementari vor mai scoate.

Aceasta postare a fost editata de loredana76: 01 October 2007 - 11:27 AM




#80 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 02 October 2007 - 04:10 PM

Problema care se pune este urmatoarea: am firma de contabilitate cu cod caen 7412. In denumirea acestui cod caen este si activitatea de consultanta in domeniul fiscal. Eu n-am dat acest examen de consultanta si nu pot sa inscriu firma in camera consultantilor fiscali. In OU 53/2007 se precizeaza si faptul ca "societatile de consultanta fiscala, expertiza contabila si audit financiar care au inscrisa in actul lor constitutiv si activitatea de consultanta fiscala pe care o desfasoara in alte conditii decat cele prevazute in prezenta ordonanta de urgenta, sunt obligate ca, in termen de 120 zile de la data intrarii in vigoare a aceasteia, sa se inregistreze in Registrul consultantilor fiscali si al societatilor comerciale de consultanta fiscala."
Cele 120 zile se termina in octombrie. Cum sa inscriu firma daca nu pot? Solutiile sunt:
1. de a ceda minim 1% din firma unui consultant fiscal sau sa-l fac administrator, pana cand voi avea calitatea de consultant fiscal, apoi sa inscriu firma la camera. Putin probabil, dar se mai practica.
2. sa ma duc la Registrul Comertului sa depun o declaratie prin care firma nu desfasoara activitati de consultanta. Asta presupune ca firmele la care tin contabilitatea vor trebui sa incheie contracte cu consultantii incepand de anul acesta. Astfel, firmele vor trebui sa plateasca de acum pentru a asigura o semnatura si nu cred c-o sa le convina.
Aceasta ordonanta a aparut dupa ce s-a dat ultimul examen, in iunie. La fel si ordonanta 47 din august 2007 in care declaratiile fiscale anuale vor fi certificate de un consultant fiscal. De asemenea, si faptul ca trebuie sa ai 5 ani vechime de la obtinerea licentei a aparut tot dupa ultimul examen. Dar camera consultantilor fiscali nu mai organizeaza examene anul acesta, din pacate. Ca sa nu mai spun ca s-ar putea sa avem si stagiu de 2-3 ani la urmatorul examen.
Asa ca sunt foarte suparata. :smile: Daca mai stiti o solutie care sa ma scoata din impas v-as fi recunoscatoare.
oare unde o sa ajungem?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL