Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
INCADRARE MIJLOC FIX - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


INCADRARE MIJLOC FIX


253 replies to this topic

#141 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2008 - 03:58 PM

ok.
eu as opta pt 2.1.20.4.1. - este unealta mecanica portabila, electrica si se foloseste pentru lucrari de finisaje - vopsitorie.
2.1.17.1.4. cred ca s-ar potrivi mai bine daca unealta este folosita la activitati de extractie sau ceva ce apare in catalog la categoria respectiva.
dar, daca sunt alte pareri...
Madalina



#142 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2008 - 04:01 PM

Imprimanta – este un echipament periferic de iesire ce permite editarea pe hirtie a rezultatelor unei prelucrari intr-o forma vizibila omului.
Laptop=calculator

2.2.9. Calculatoare electronice si echipamente periferice.Masini si aparate de casa, control si facturat.(2-4 ani) ct.2132




#143 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2008 - 04:26 PM

:thumbup:
Saluti, esti cumva fosta contabila?! :frusty:
Madalina



#144 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2008 - 04:44 PM

Cu ce te-am deranjat?



#145 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2008 - 05:13 PM

Sau ma intrebi, mai voalat, daca sunt fosta contabila de la firma unde este actuala contabila oana bb2?



#146 cipri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 05 August 2008 - 10:33 AM

Poate sa ma ajute cineva cu un cod de clasificare pentru o parcare aferenta unei cladiri comerciale si o durata de amortizare.

Va multumesc.



#147 NECULA LILIANA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 August 2008 - 12:36 PM

buna ziua, vreau sa stiu in ce clasa incadrez o masina automata de spalat pardoseli, nu am gasit in catalogul de mijloce fixe asa ceva, firma presteaza activitati de curatenie
multumesc anticipat



#148 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2008 - 04:22 PM

catalogul nu este suficient de detaliat pt a regasi clar orice mijloc fix, dar incerci sa alegi ceva cat mai aproape de realitate.
Avand in vedere ca societatea are ca obiect de activitate curatenia, in primul rand ar trebui studiata clasa 2.1.24. Cred ca 2.1.24.1 ar fi potrivita ca si incadrare sau in cel mai rau caz (din cauza perioadei) 2.1.24.7
3.1. cuprinde cateva aparaturi de genul asta dar nu cred ca este potrivita intrucat masina mentionata este folosita ca si utilaj de lucru.
Cred ca ar trebui luate in calcul si specificatiile tehnice din documentatia aferenta, in privinta duratei utile de viata.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2008 - 04:23 PM

Madalina



#149 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 August 2008 - 08:26 PM

Cred ca cel mai nimerit ar fi sa incadrezi acesta masina in clasa 2.1.24.7 Alte masini, utilaje si instalatii neregasite in cadrul
clasei 2.1.24



#150 marlener

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 August 2008 - 07:55 PM

Vezi postareac@rmen19, la Mar 4 2008, 12:45 PM, a spus:

Rog frumos, pe cel care stie sa-mi spuna, la ce clasa se incadreaza o prelata pentru un camion, ca mijloc fix.

Multe multumiri !!!!
Buna
Cum ai rezolvat-o cu prelata?Ca si eu sunt in aceeasi situatie acum.Mii de multumiri.
Marlene



#151 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2008 - 05:51 PM

Prelata as tratao ca o imbunatatire si as mari valoarea camionului.
Nu prea cred ca o prelata poate fi considerata mijloc fix.



#152 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 August 2008 - 11:53 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Aug 17 2008, 06:51 PM, a spus:

Prelata as tratao ca o imbunatatire si as mari valoarea camionului.
Nu prea cred ca o prelata poate fi considerata mijloc fix.

Subscriu.



#153 petro71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 18 August 2008 - 04:23 PM

Peste un an prelata se poate rupe...ce faci atunci diminuezi valoarea camionului? Eu as trata-o ca un obiect de inventar in gestiunea soferului masinii...



#154 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 August 2008 - 09:22 AM

Vezi postareapetro71, la Aug 18 2008, 05:23 PM, a spus:

Peste un an prelata se poate rupe...ce faci atunci diminuezi valoarea camionului? Eu as trata-o ca un obiect de inventar in gestiunea soferului masinii...

Aveti dreptate. Nu m-am gandit la asta.
Poate ca depinde de la caz la caz: marim val.mijlocului fix sau inregistram pe ob.de inventar...



#155 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2008 - 10:44 PM

Cred ca depinde mai mult de valoarea prelatei.



#156 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 August 2008 - 01:58 PM

cat costa prelata asta?



#157 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 26 August 2008 - 11:11 AM

Depinde de dimensiune. La un TIR, prelata costa cam 4.500 lei
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#158 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 04 September 2008 - 04:52 PM

Am si eu o intrebare...un DVD peste 1.800 RON la ce categorie sa-l incadrez? la aparate electrocasnice? sau la altele nergasite mai sus? e vorba de durate diferite de amortizare si pe langa asta e doar cu aproximativ 200 lei peste valoarea mentionata.
De fapt este componenta a unui sistem audio-video din masina, dar au fost facturate pe bucati, tocmai pt. a nu fii mijloace fixe, doar ca firma e neplatioare de TVA si asa ca...unele au depasit ca si cost de achizitie 1.800.
Multumesc pt. orice idee.



#159 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 18 September 2008 - 12:12 PM

Salutare,


am si eu o problema de genul asta. O colega a achizitionat un sistem de navigatie pentru masina, ce a costat peste 20 mil lei. Nu am gasit in catalog asa ceva. Daca stie cineva sa-mi spuna si mie in ce grupa pot sa-l incadrez.


Multumesc



#160 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2008 - 01:15 PM

Sistemul de navigare si DVD : incadrare la grupa 3 (3.1.5. aparate electro; aparate radio-receptoare, etc)
amortizare 4-6 ani






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL